powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 39-1999, 25 października 1999
39-1999 Computerworld nr 39-1999
Wiadomości

Bity w przestrzeni

Systemy informacji przestrzennej, uważane dotychczas za domenę kartografów i geodetów, wkraczają do przedsiębiorstw. Korzystają z nich banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, duże firmy handlowe. Geomarketing, wzmocniony narzędziami informatycznymi, staje się niezbędny do sprawnego zarządzania. Czytaj więcej »

Biurka z sieci

Office Depot zamierza otworzyć w listopadzie tego roku sklep internetowy. Początkowo będą z niego mogli korzystać tylko klienci instytucjonalni. Czytaj więcej »

Dane w eterze

Formus Polska buduje w 10 największych miastach Polski bezprzewodową sieć dostępową do Internetu. Czytaj więcej »

Dobrze poinformowani

Krakowski Sawan zamierza oferować rozwiązania systemów informowania kierownictwa zakładom przemysłowym i firmom ubezpieczeniowym. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Łączy ich informatyka

Jeszcze w tym roku ma się zakończyć lokalizacja nowego, zintegrowanego systemu informatycznego w Banku Pekao SA. W roku 2001 mają pracować w nim wszystkie oddziały banku. Czytaj więcej »

Pojazdy na kontrolowanym

Na przełomie października i listopada zostanie ogłoszony przetarg na budowę ogólnopolskiego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Czytaj więcej »

Polska na cyfrowo

Przed dwoma laty Komitet Badań Naukowych zamówił w Instytucie Geodezji i Kartografii opracowanie koncepcji Krajowego Systemu Informacji Przestrzennej. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Liczba serwisów internetowych wzrasta w oszałamiającym tempie. Czytaj więcej »

Swing, tango i obiekty

Brak odpowiedniego standardu wymiany danych ogranicza rozwój systemów informacji przestrzennej. Czytaj więcej »

System za grosze

Przykład Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie pokazuje, że instalacja systemu do obsługi placówki służby zdrowia wcale nie musi być droga. Czytaj więcej »

Zintegrowane cele

Gdyński Unisoft planuje w ciągu najbliższych lat stworzyć system MRP II/ERP. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Dwuznaczna natura konkurencji

Konkurencja nie jest tak wielkim dobrodziejstwem kapitalizmu, jak się tego uczy w szkołach biznesu, a jej negatywne strony są tym bardziej widoczne, im większe jest tempo zmian na rynku. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Moralność kapitalizmu, tłum. Paweł Mroczkowski, Instytut Liberalno-Konserwatywny, Lublin, 1998 Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Waga ciężka Czytaj więcej »

Własne zdanie szefa

Jednym z największych problemów kadry kierowniczej jest rozstrzygnięcie, kiedy pozwolić swoim podwładnym na dyskusję i wolne wnioski, a kiedy narzucić im swoją wolę, nie pytając ich o zdanie. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Koniec świata komputerów

W dynamicznym rozwoju współczesnych technologii informatycznych można dostrzec zwiastuny końca komputerowego świata - przynajmniej w takiej jego postaci, jaką znamy od półwiecza. Czytaj więcej »

Miligates

Wolę czytać opowieści o ludziach bogatych niż o biedakach. Ci pierwsi mają na ogół ciekawsze życie, ponieważ mogą robić to wszystko, o czym marzę, gdybym pewnego dnia wygrał główny los na loterii. Ich bogactwo często nie jest efektem zwykłego przypadku, lecz nagrodą za pracowitość, pomysłowość czy przebiegłość, historie ich życia zaś zawierają, przynajmniej dla... Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Gorączka informatyka - przyczyny, objawy, leczenie

Chyba każdy informatyk zna ją z autopsji. Czasami pojawia się nagle, czasami swoje przyjście zapowiada przez wiele miesięcy. Za każdym razem oznacza to samo - długie wieczory spędzane w pracy, wysiłek ponad siły i nieustające wątpliwości - zdążymy czy nie? Słowem, zaczyna się gorący tydzień informatyka. Czytaj więcej »

Internet

Dane w sieci, czyli cyfrowe ja

Novell promuje Digitalme - uniwersalne narzędzie zarządzania danymi osobowymi w Internecie. Czytaj więcej »

Na małą skalę

Miva Order służy do obsługi sprzedaży i płatności w Internecie. Czytaj więcej »

Translacja po nowemu

RSIP może być rozwiązaniem przejściowym na drodze do upowszechnienia IPv6. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

64-bitowa walka na słowa

Podczas konferencji Microprocessor Forum producenci procesorów ujawnili swoje plany. Czytaj więcej »

Excel analityk

W Excelu 2000 zmieniły się przede wszystkim narzędzia dla programistów, obsługa WWW i opcje dostępu do danych. W efekcie stał się on interesującym narzędziem analitycznym. Czytaj więcej »

Jak lodówka z telefonem

Electrolux, producent sprzętu gospodarstwa domowego, i Ericsson zamierzają wspólnie opracować urządzenia i rozwiązania, które pozwolą na budowę domowych sieci. W powołaną spółkę joint venture szwedzkie firmy początkowo zainwestują ok. 8,6 mln USD. Czytaj więcej »

Philips bez Nino

Philips Electronics zrezygnował z produkcji komputerów Nino pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows CE. Tym samym wycofuje się z rynku komputerów naręcznych. Firma zamierza natomiast skupić się na rozwijaniu tzw. inteligentnych telefonów komórkowych. Czytaj więcej »

Przenośny węgierski

Zgodnie z zapowiedziami ogłoszonymi podczas targów Komputer Expo węgierska firma Portocom otworzyła w Warszawie przedstawicielstwo. Głównym zadaniem biura będzie organizacja sieci sprzedaży notebooków produkowanych przez Portocom. Czytaj więcej »

Ukryte funkcje w Windows

Wśród mało znanych lub nie udokumentowanych funkcji Windows 98 znajdują się m.in. przełączniki Instalatora systemu Windows. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Indeks wad narodowych

Praca w polskich przedsiębiorstwach jest specyficzna - twierdzi wielu menedżerów IT. Wynika ona przede wszystkim z ich złej struktury organizacyjnej. Duże znaczenie mają także cechy osób wykonujących zawód informatyka. Czytaj więcej »

Powiedz mi kim są twoi przyjaciele, a powiem ci kim jesteś

Młodzi Amerykanie studiując w renomowanej szkole biznesu nie tylko zdobywają wiedzę i umiejętności, które mają im pomóc znaleźć się wśród pracowników korporacji z listy Fortune 500. Zyskują coś więcej - może nie tak wymiernego jak dyplom, lecz okazuje się nie mniej ważnego - przynależność do społeczności absolwentów danej szkoły. Dyplom szkoły biznesu jest przepustką... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Analizy na spółkę

Na masowo równoległych serwerach firmy NCR, pod kontrolą opracowanego przez nią systemu zarządzania bazami danych Teradata pracują największe hurtownie danych. Mimo to oferta aplikacji analitycznych NCR jest stosunkowo uboga. Z kolei firma Microstrategy, oferująca zaawansowane narzędzia OLAP, nie ma w ofercie odpowiednio skalowalnego serwera wielowymiarowej bazy do obsługi hurtowni... Czytaj więcej »

Nadzór obiektów

Francuska firm ILOG jest znana głównie z bibliotek graficznych C/C++ (obecnie również Java) oraz programów do optymalizacji zasobów, harmonogramów, logistyki i planowania. Oferuje też programy do zbierania i opracowania reguł biznesowych oraz przetwarzania ich w procedury składowane w bazie danych lub programy wykonywane na pośredniej warstwie oprogramowania. Czytaj więcej »

Rozproszone nowości

Producenci dodają coraz więcej usług systemowych do swoich serwerów aplikacyjnych, czyniąc z nich centralny punkt przetwarzania rozproszonego w przedsiębiorstwie. Czytaj więcej »

Tropem pomyłek

TeamTrack gromadzi informacje o błędach w oprogramowaniu. Może służyć twórcom aplikacji i użytkownikom końcowym. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Brzydka komunikacja, piękne porozumienie się

W szkole podstawowej mieliśmy kolegę, który zakochał się w jednej z koleżanek. Choć on i ona mieli po 12, może 13 lat, dla niego na niej kończył się język polski, prace ręczne, śpiew czy czego nas tam wtedy uczyli. Kończył i zaczynał. Czytaj więcej »

Listy

Pragnę poinformować, iż rozstrzygnięty został III Konkurs na najlepsze prace magisterskie z dziedziny informatyki ekonomicznej. Organizatorami konkursu są Andersen Consulting i Naukowe Towarzystwo Informatyki Ekonomicznej. Czytaj więcej »

Na(d)miar, czyli nowa piramidka

Gdy byłem młody, wydawało mi się, że przynajmniej w kapitalizmie wiedzą, co robią. Rzeczywiście, system rozdawnictwa dóbr nazywany realnym socjalizmem skończył się w momencie, gdy zabrakło towaru w tzw. sklepach. Po upadku systemu, w którym człowiek miał najwyższą wartość, bo niczego innego nie sposób było znaleźć, próbowano w naszym kraju reaktywować dawne idee, ale... Czytaj więcej »

Plagiaty są czy ich nie ma?

Temat jak gdyby śmierdzący, niechętnie więc poruszany. A chyba warto, przynajmniej od czasu do czasu, podyskutować nad rzetelnością wszystkich, którzy chcą zdobyć lub utrzymać status pracownika/studenta/absolwenta uczelni. Przed pół rokiem zamieściłem tekst o domniemanym wówczas plagiacie pracy magisterskiej (Złodziej czy magister, CW 1999/03/22). W tym czasie sąd ostatecznie... Czytaj więcej »

Siła sprawcza papieru

Każda organizacja, której rozmiar przekracza pewien krytyczny punkt, dochodzi do wniosku, że największą siłę sprawczą ma papier. Władze przedsiębiorstwa czy instytucji rządowej, która osiągnie ten punkt, komunikują się z resztą świata za pomocą rozmaitych Ważnych Dokumentów - w nadmiarze produkują uchwały, ustawy, stanowiska, zarządzenia itp. Jednocześnie zaczynają od... Czytaj więcej »

Wprost przeciwnie

Nazwisko byłego prezesa ZUS oraz nazwa tejże instytucji wdzięcznie poddawały się różnorakim manipulacjom skojarzeniowym, pozwalając na zręczne tworzenie nowych sloganów. Czytaj więcej »

Sieci

Namiastka zarządzania wiedzą

Microsoft udostępnił pierwsze elementy z grupy produktów umożliwiających zarządzanie wiedzą. Oznacza to kolejny etap konfrontacji z oprogramowaniem Lotus Notes. Czytaj więcej »

Powrót do terminali

Citrix zapowiada przeniesienie oprogramowania MetaFrame na platformy unixowe. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Skrzynka do wszystkiego

Lucent Technologies zapowiedział wprowadzenie na rynek rozwiązania Unified Messenger for Service Providers, umożliwiającego stworzenie skrzynek pocztowych dla użytkowników, do których będą trafiać listy elektroniczne, faksy i poczta głosowa zarówno z Internetu, jak i poprzez centrale telefoniczne. Czytaj więcej »

Windows 2000

Microsoft jeszcze przed oddaniem Windows 2000 do produkcji udostępni wersję Release Candidate 3 (RC3) systemu. Według zapewnień firmy, nie powinno to opóźnić premiery finalnej wersji systemu, której należy spodziewać się jeszcze w tym roku. Czytaj więcej »

Zmiana na lepsze

Migracja do Windows 2000 jest dobrą okazją do skonsolidowania posiadanych domen połączonego z restrukturyzacją sieci Win NT. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Czasami nakrywam żonę, jak poczytuje Computerworld. Jednak raport "Najlepsze miejsca pracy" od razu schowałem. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...