powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 38-1999, 18 października 1999
38-1999 Computerworld nr 38-1999
Wiadomości

Dane pod kontrolą

Jednym z ważniejszych wydarzeń targów Internet World Fall '99 była premiera technologii Digitalme. Czytaj więcej »

Domeny jak antyki

Na stronie www.domena.pl każdy, kto dysponuje pełnymi prawami do domeny lub witryny internetowej, może wystawić je na aukcji. Jedynym warunkiem uczestnictwa zarówno dla sprzedających, jak i kupujących jest wypełnienie formularza oraz - po otrzymaniu odpowiednich danych - zalogowanie się do systemu. Sprzedający sam ustala cenę wywoławczą i czas trwania aukcji. Nie może on jednak... Czytaj więcej »

Duńskie systemy

Navision Software - duński producent aplikacji wspomagających zarządzanie małą i średnią firmą - otworzył oddział w Polsce. Dyrektorem Navision Software Polska sp. z o.o. został Dariusz Kaźmierski. Podobnie jak w innych krajach, polskie biuro nie będzie miało bezpośredniego kontaktu z klientem, ma jedynie oferować partnerom pomoc techniczną i szkolenia. Czytaj więcej »

Gwiazda zamiast routera

Budowa szybkiego szkieletu sieci LAN i WAN w technologii OptiStar wyeliminuje konieczność stosowania tradycyjnych routerów. Czytaj więcej »

Infekcja okienek

Producenci rozwiązań antywirusowych - firmy Central Command i Kaspersky Lab - ostrzegają przed nowym wirusem atakującym komputery działające pod kontrolą systemu Windows NT. Nowy wirus - WinNT.Infis - może przedostać się nawet do systemów zapewniających najwyższy poziom bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Koniec okresu ochronnego

Szacuje się, że polskie firmy i urzędy mają nawet kilkaset tysięcy baz danych osobowych. Do tej pory złożono zaledwie 7 tys. wniosków o ich rejestrację. Ostateczny termin wyznaczony w przepisach o ochronie danych osobowych mija 30 października. Czytaj więcej »

Na wzór Krakowa

W Krakowie powstanie centrum rozwoju systemów informatycznych Grupy HypoVereinsbank AG. Czytaj więcej »

Ostatni dzwonek

Lepiej późno niż wcale... Skrócony poradnik może przydać się tym, którzy spóźnili się z przygotowaniem swojej firmy czy instytucji do spełnienia wymogów ustawy o ochronie danych osobowych. Czytaj więcej »

Pod okiem Jornady

Wrigley Poland stworzył - opartą na komputerach handheld - aplikację wspierającą codzienną działalność pracowników terenowych. Czytaj więcej »

Polska w jednej bazie

Główny Urząd Statystyczny przygotowuje się do stworzenia aplikacji wspomagających przeprowadzenie spisu powszechnego. Czytaj więcej »

Proces modelowy

Konsultanci poznańskiej firmy Doradztwo Gospodarcze DGA SA wykorzystują w restrukturyzacji przedsiębiorstw narzędzia do modelowania procesów gospodarczych. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Fascynacja studentów nową, internetową ekonomią zmusza szkoły biznesu do zmiany sposobu nauczania. O nowej ofercie przedmiotów, internetowych inicjatywach szkół wyższych i kłopotach firm konsultingowych z pozyskaniem nowych pracowników można przeczytać w październikowym numerze Business 2.0 w artykule B-Schools, New Rules. Czytaj więcej »

System dla komórek

Dwaj producenci konkurują, aby zdominować rynek systemów operacyjnych dla telefonów komórkowych. Czytaj więcej »

Telefon równy komputerowi

Wystawa Telecom '99 była pierwszą okazją do szerokiej prezentacji możliwości telefonów GSM wyposażonych w obsługę protokołu WAP. Czytaj więcej »

W domu najlepiej

KGHM Polska Miedź SA musi przeszkolić dwa tysiące pracowników, którzy będą obsługiwać system SAP R/3. W tym celu przedsiębiorstwo stworzyło własne centrum szkoleniowe. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu nowego klienta

Compaq Computer i Hewlett-Packard przygotowują ofertę dla firm telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Wideo na biurku

Alcatel zademonstrował technologię VDSL (Very high-speed Digital Subscriber Line). Pozwala ona na przesyłanie danych z dużą prędkością (do 60 Mb/s). Technologia VDSL umożliwia w praktyce transmisję obrazów wideo po zwykłym kablu miedzianym. Jej poprzednikiem jest technologia ADSL. Czytaj więcej »

Więcej niż głos

Genewski Telecom '99 to przegląd nowych technologii, planów i prognoz dotyczących rozwoju rynku i rozwiązań telekomunikacyjnych. Tegoroczną wystawę zdominowała problematyka transmisji danych. Czytaj więcej »

Zapis na ciepło

IBM stworzył nowy system zapisu danych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Nie dla kariery: dla siebie

Efektywny system motywacyjny zastąpił popularny jeszcze do niedawna ideał stwarzania w świadomości pracowników samopoczucia ''bycia u siebie''. Czytaj więcej »

Słyszymy to samo, myślimy co innego

W zależności od nastawienia załogi i zarządu ta sama informacja może być użyta do utwierdzenia się w przekonaniu o słuszności postępowania albo do całkowitej zmiany strategii biznesowej. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Jako obserwator życia muszę przyznać, że lubię spostrzegać w swoim otoczeniu przejawy dobrej organizacji i ułatwień. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Rytmy z Rio

Cyfrowa postać muzyki znana jest od lat. Nowe formaty kompresji danych i nowe rodzaje odtwarzaczy w połączeniu z Internetem dają nową dynamikę branży fonograficznej. Czytaj więcej »

Społeczeństwo informacyjne - koniec historii?

Pojęcia końca historii nie wymyślił Francis Fukuyama. Pojawiło się ono w Starym Testamencie jako idea królestwa Mesjasza, według której historia zmierza ku globalnemu państwu pomyślności, mającemu być ostateczną fazą dziejów. Chrześcijaństwo przeniosło tę wizję w sferę eschatologiczną, poza bytowanie ziemskie, ale jej ziemska wersja wciąż odżywa, jak w doktrynie... Czytaj więcej »

Internet

Efekty na stronach

Technologia Flash 4 pozwala wzbogacić strony WWW o animacje wektorowe. Czytaj więcej »

Nie jechać na pusto

Dzięki internetowym bramkom telefonii GSM firmie Auto Comfort łatwiej dotrzeć do klientów. Czytaj więcej »

Świąteczne szaleństwo

Tegoroczny sezon zakupów przed Bożym Narodzeniem przyniesie internetowym sklepom ogromne obroty. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

AMD bije Intela

AMD prezentuje najszybszy procesor dla PC - Athlon 700 MHz. Na razie jednak nie można go kupić. Czytaj więcej »

Delegacja na miejscu

Sony wprowadziła do sprzedaży małe i względnie tanie terminale wideokonferencyjne, które umożliwiają wymianę danych, dźwięku i obrazów wideo przy łączności z 4 punktami bez korzystania ze specjalizowanego serwera. Sony Contact jest wyposażony w interfejs ISDN 128 Kb/s i kamerę CCD o rozdzielczości 176 x 582. Terminal tworzy obrazy, które mogą być wyświetlane na ekranie TV.... Czytaj więcej »

DeskJet - więcej kropelek

Hewlett-Packard oferuje atramentową drukarkę o rozdzielczości 2400 dpi wyposażoną w moduł duplex. Czytaj więcej »

Dwa kolory

Xerox przedstawił sieciowe drukarko-kopiarki. Czytaj więcej »

Dwa światy Accessa

Microsoft Access 2000 to w rzeczywistości dwa oddzielne pakiety. Jeden służy do tworzenia prostych baz działających lokalnie, drugi pozwala opracowywać aplikacje typu klient/serwer. Czytaj więcej »

Mniejszy kaliber

Powerware wprowadziła nową rodzinę zasilaczy małej mocy - 300, 420 i 650 VA. Czytaj więcej »

Moc kVA

Nowe zasilacze APC służą do zabezpieczania wielu serwerów, centrów danych i systemów sterowania. Firma wprowadziła na rynek modele SmartUPS 5000 o mocy 5 kVA i SmartUPS DP dostępny w wersjach: 6, 8 i 10 kVA. Czytaj więcej »

Na skróty

Programy do automatyzacji rutynowych operacji w Windows. Czytaj więcej »

Optra przez pączkowanie

Lexmark dokonał zmian w ofercie biurowych drukarek laserowych. Na rynek wprowadzono aż trzy nowe linie urządzeń o bardzo zróżnicowanych parametrach i wyposażeniu. Czytaj więcej »

Tania rodzina

Acer Computer wprowadził do sprzedaży nową rodzinę komputerów AcerPower S. Cena netto zestawów z monitorem i napędem CD-ROM wynosi ponad 3400 zł. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Zanim powiemy ''tak''

Informatyk stający u progu kariery zawodowej czuje się tak, jak dawniej czuła się piękna i posażna panna z dobrego domu. Nie brak wokół niej kawalerów - jeden jest przystojny, inny bogaty, trzeci ma perspektywy, czwarty hrabiowski tytuł, a piąty jest miły i dowcipny. Zdecydować trudno, zaczekać nie można, a wybrać trzeba właściwie. Wśród nich mogą bowiem zdarzyć się i... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Aplikacje z Apptivity 3

Progress proponuje połączenie środowiska programistycznego i serwera aplikacyjnego. Czytaj więcej »

Jeden widok

Cognos - firma produkująca narzędzia do analiz OLAP, raportowania i obsługi tematycznych hurtowni danych - wprowadza na rynek oprogramowanie DecisionStream. Czytaj więcej »

Miedziany kolos

IBM wprowadza 12-procesorowy komputer RS/6000 S80 - swój najpotężniejszy unixowy serwer przeznaczony do obsługi handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Otwarte strony

Bezpłatny Apache jest obecnie jednym z najpopularniejszych serwerów WWW . Niewykluczone że jego popularność wzrośnie w wyniku działań podjętych wspólnie przez nieformalną grupę twórców serwera Apache i Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Tango z XML

Pervasive Software wprowadza narzędzia do tworzenia bazodanowych aplikacji Web. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Ochrona po polsku

Porównanie działania czterech polskojęzycznych programów antywirusowych pracujących w środowisku Windows 95/98. Czytaj więcej »

Opis programów antywirusowych

Program w wersji AntiVirenKit 8.07 jest efektem kilkunastoletnich doświadczeń firmy G Data Software GmbH. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

A jeśli uczyć trzeba Jana, nie Jasia

Nie żyję tylko w środowisku komputerów, żyję także w różnych innych środowiskach, a jednym z nich jest środowisko dzieci. Nie żyję więc problemami komputerów wyłącznie i nieobce są mi problemy dzieci. Bywa, że oba te środowiska i związane z nimi problemy krzyżują się i wtedy powstaje problem - jak nietrudno się domyśleć - gier komputerowych. Nie jestem miłośnikiem tego... Czytaj więcej »

Historia lubi się powtarzać?

Przed blisko 50 laty doszło do starcia potęg. Tę straszną wojnę wcześniej rozpoczętą przez wspomniane potęgi wspólną napaścią na dzielące je państwo do dziś wspominają historycy, co naturalne, chociaż chyba za wiele w tym przesady, oraz politycy. Ci drudzy: czarni, czerwoni, różowi i łysi świętują rocznice, jak gdyby wiedzieli, o co chodzi. Ja tam wciąż nie wiem, a od... Czytaj więcej »

Listy

Chciałbym za pośrednictwem Redakcji złożyć serdeczne wyrazy współczucia Statystycznemu Panu Kowalskiemu (w skrócie SPK). W swojej historii kontaktów ze światem nauki SPK miał zwykle do czynienia z bardzo słabymi profesorami. Dlatego, jak wykazują badania socjologiczne, SPK jest wtórnym analfabetą, a jeśli czytać potrafi, to i tak z tego rozumie niewiele. Czytaj więcej »

Tragedia grecka

Klasyczna grecka tragedia osnuta była wokół osobistego dramatu bohatera. Dramatu, który wynikał z ułomności jego charakteru lub niespodziewanych okoliczności. W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy doskonali, obwiniać więc możemy tylko fatum. Czytaj więcej »

Żąd(z)a pieniądza, reszta to fortel

Wydzwaniają do mnie handlowcy oferujący sprzęt i oprogramowanie, napraszając się do przyjęcia ich oferty. Pół biedy, jeżeli przysyłają foldery, które można w wolnych chwilach przed wyrzuceniem przejrzeć i czasami wyłowić coś ciekawego. Nieszczęście zaczyna się w momencie, gdy w ślad za przesyłką po paru dniach dzwoni telefon i słyszymy głos: ''Tu firma Kogucik. Czy... Czytaj więcej »

Zaklinanie Szweda

No i po wszystkim - polska drużyna odpadła z eliminacji do Mistrzostw Europy. A miało być tak pięknie! Przez tydzień przed meczem odbywał się przedziwny spektakl - trener zapewniał, że drużyna jest znakomicie przygotowana, a Szwedzi grają ''o pietruszkę'' i na pewno nie będą się przykładać. Prasa pisała o naszych rywalach jako o awanturnikach i utracjuszach, eksperci analizowali... Czytaj więcej »

Sieci

3Com dzwoni inaczej

Produkty z rodziny CommWorks mają uczynić z 3Com producenta liczącego się na rynku rozwiązań telekomunikacyjnych opartych na sieciach pakietowych. Czytaj więcej »

Linux w skrócie

Firma Tivoli Systems przedstawiła szczegóły dotyczące wspierania systemu Linux. Czytaj więcej »

Norton stróż

Symantec wprowadzi kolejną wersję pakietu antywirusowego, umożliwiającą kompleksową ochronę sieci korporacyjnych. Czytaj więcej »

Plik cały i zdrowy

Program Diskeeper 5.0 zapobiega fragmentacji pliku wymiany systemu Windows NT i tablicy MFT. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Umowa od nowa

Compaq zainwestuje w firmę Spectrum. Czytaj więcej »

Wielki pierwszy krok

Dobre zaplanowanie migracji domeny do Windows 2000 i Active Directory to podstawowy warunek uzyskania korzyści z zastosowania nowej wersji systemu Microsoftu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...