powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 37-1999, 11 października 1999
37-1999 Computerworld nr 37-1999
Wiadomości

Banki na zakupach

Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (BISE) do połowy 2000 r. wdroży scentralizowany system bankowy - BankMaster irlandzkiej firmy Kindle Banking Systems. W centrali banku - ze względu na zagrożenie problemem roku 2000 i wstrzymanie do końca 1999 r. wszelkich prac informatycznych - wdrożenie nowego systemu rozpocznie się w styczniu przyszłego roku. Obejmie ono także oddziały Banku... Czytaj więcej »

Bankowa schizofrenia

Trzecia konferencja ''Zastosowania rozwiązań informatycznych w bankowości'' ujawniła rozdarcie środowiska bankowego między koniecznością wejścia w dziedzinę bankowości elektronicznej a brakiem przekonania do tego typu rozwiązań. Czytaj więcej »

Informatyzacja na kredy

Intel przygotował strategię, dzięki której małe i średnie firmy - w tym także w Polsce - mają zwiększyć nakłady przeznaczane na rozwiązania informatyczne. Czytaj więcej »

Itanium nie Merced

Intel podał oficjalną nazwę pierwszego procesora przeznaczonego dla architektury IA-64. Znany od ponad trzech lat pod nazwą Merced, nowy procesor będzie nazywał się Itanium. Jego premierę zapowiedziano na połowę 2000 r. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Polskie Linie Lotnicze LOT SA podpisały z Softbank SA umowę na dostawę rozwiązań informatycznych o wartości 2,1 mln USD (ok. 8,6 mln zł). Czytaj więcej »

Pod klonowym liściem

Kanadyjski GEAC Computer przejmie brytyjskiego producenta systemów MRP II/ERP - JBA Holding. Wartość transakcji oszacowano na 139 mln USD. Czytaj więcej »

Programy na chwilę

Jeśli poddać się argumentom analityków i szefów koncernów informatycznych, można nabrać przekonania, że niedługo na rynku będzie dominował model ''aplikacji do wynajęcia''. Do jego powstania przyczynią się firmy określane jako Application Service Provider (ASP). Czytaj więcej »

Sieciowa jedenastka

Oracle przygotowuje nową wersję swojego systemu klasy ERP - Oracle Applications 11i. Czytaj więcej »

System zdrowotny

W ciągu ok. 10 tygodni od podpisania umowy dwa konsorcja firm informatycznych - ComputerLand i Kamsoft - mają zinformatyzować 16 kas chorych. Czytaj więcej »

Terabajty rozmów

Już od prawie roku w Telekomunikacji Polskiej SA realizowany jest projekt budowy hurtowni danych. Czytaj więcej »

Transfer wiedzy

Z Borysem Stokalskim, prezesem InfoViDE, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Trudy migracji

Fabryki Mebli Forte przeprowadziły migrację z wersji 3.1i do 4.5b systemu SAP R/3. Czytaj więcej »

Wyjście z Clippera

Krakowska OTC tworzy oprogramowanie umożliwiające migrację z aplikacji pisanych w Clipperze do nowoczesnych systemów baz danych. Czytaj więcej »

Żniwa internetowe

Kolejne spółki internetowe są przejmowane przez polskie firmy branży teleinformatycznej. Elektrim przejmie 87% akcji Polski OnLine. Prokom kupił 100% akcji The Polished Group. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część XXIV

Czytaj więcej »

Ja sprzedaję, ty kupujesz - razem gramy

Między kupującym a sprzedającym toczy się gra, w której - wbrew pozorom - chodzi przede wszystkim o podporządkowanie jednej strony drugiej. Czytaj więcej »

Mieszanka Wybuchowa

Atmosfera społeczna w Polsce jest napięta: w niebezpiecznych proporcjach zmieszała się niewiedza na temat spraw merytorycznych, np. gospodarczych, z wiedzą na temat spraw etycznych, np. korupcji i kumoterstwa polityków. Czytaj więcej »

Poszukiwanie produktywności

Stare metody pomiaru produktywności nie przynoszą już rezultatów. W książce ''Information Productivity'' (Wydajność informacji) Paul A. Strassmann proponuje następujące podejście: zmierz wartość ekonomiczną produkowaną przez informację. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Lokalny Informatyk zupełnie nie rozumie o co chodzi w dowcipach o blondynkach. To znaczy w ogóle dowcipy rozumie, ale nie wie dlaczego akurat mają się one odnosić jedynie do blondynek. Na przykład taki dowcip: ''Co to jest: dwie brunetki i blondynka w środku? Luka w wykształceniu''. Lokalny uważa, że na pytanie: ''Co to jest: Informatyk i Serwisowy a Zarząd w środku?'' można by... Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Czcionki, koncentratory i spójność danych

Borykającym się ze słownictwem informatycznym i nie wiedzącym jak wyjaśnić, czym są np. komputerowe agenty, próbuje pomóc "Słownik terminów komputerowych", niedawno wydany przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Czytaj więcej »

Uniwersalne Roboty Rossuma

W 1921 r. ukazał się dramat fantastyczno-naukowy czeskiego pisarza Karola Capka. W dwa lata później angielskie tłumaczenie tej sztuki (R.U.R - Rossum's Universal Robots) zapoczątkowało międzynarodową karierę słowa ''robot''. Czytaj więcej »

W dymie i mgle

Społeczeństwo informacyjne jeszcze nie powstało i nikt nie wie, czym ono będzie. Ale proces jego formowania trwa i ten fakt już teraz stwarza problemy. Co ciekawe - są to problemy bardzo podobne do tych, jakie zrodziła rewolucja techniczna na początku XIX w. Wtedy ubocznym skutkiem industrializacji było zanieczyszczenie środowiska. Kolejna rewolucja techniczna produkuje zanieczyszczenie... Czytaj więcej »

Wakacje taksówkarza

Wkrótce po powrocie z wakacji, gdy znów zaczęły do mnie docierać bieżące wiadomości, dowiedziałem się, że niemiecka firma Mannesmann podjęła właśnie strategiczną inicjatywę, mającą na celu zdominowanie jakoby szybko rosnącego europejskiego rynku samochodowych systemów nawigacyjno-komunikacyjno-informacyjno-rozrywkowych. Ze względu na nieporęczność tego ''zintegrowanego''... Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Mity i prawda o intranecie

Widziałem wiele intranetów. Wszystkie miały jedną wspólną cechę: dużo kosztowały i nikt ich nie używał. Czytaj więcej »

Trzy etapy budowania modelu ochrony systemu informatycznego

Wprowadzając program bezpieczeństwa firmy należy pamiętać, że jednym z kluczowych jego elementów jest bezpieczeństwo systemów informatycznych. A ono z kolei zależy od jakości opracowania Strategii Bezpieczeństwa, Polityki Bezpieczeństwa oraz Procedur Bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Internet

Centralny nadzór

NAS 2000 umożliwia sprawowanie kontroli nad rozproszonym publikowaniem w intranecie. Czytaj więcej »

Faks ma się dobrze

Coraz więcej faksów część swojej drogi odbywa przez sieci komputerowe i Internet. Czytaj więcej »

Intymność Internetu

Dla Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Banku Handlowego SA pomocniczym kanałem sprzedaży stał się Internet. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Automatyzacja ftp

Mało znane polecenie Windows pozwala na automatyzację procesu pobierania plików z Internetu. Czytaj więcej »

Cyfrowy komplet foto

Nowa rodzina drukarek i aparatów PhotoSmart to wyposażenie dla małego, domowego cyfrowego studia fotograficznego, ale wciąż jest to dość kosztowna propozycja. Czytaj więcej »

Drogocenna pamięć

W ciągu trzech tygodni ceny pamięci SDRAM wzrosły o ponad 100%. Dystrybutorzy przewidują utrzymanie się tej tendencji. Czytaj więcej »

Obiektowy InDesign

Adobe oferuje nową, otwartą platformę do elektronicznego składu publikacji. Czytaj więcej »

Poślizg Rambusa

Intel odroczył wprowadzenie chipsetu i820 ze względu na błędy architektury. Czytaj więcej »

Przenośny dotyk

Fujistu oferuje na polskim rynku specjalistyczne komputery przenośne typu pen tablet. Są to lekkie notebooki, wyposażone w dotykowy wyświetlacz, które działają podobnie jak popularne naręczne komputery typu Palm Pilot, ale umożliwiają pracę programów dla Windows 98 oraz wyświetlanie obrazów o rozdzielczości 800 x 600 pikseli. Tego typu sprzęt może znaleźć zastosowanie w handlu,... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Dodatki nie(o)cenione

Pakiety dodatków pozapłacowych oferowane przez pracodawców nie stanowią elementu decydującego o atrakcyjności posady. Największą rolę nadal odgrywa pensja. Czytaj więcej »

Miliony nowych miejsc pracy

Niezależne firmy analityczne przepowiadają dalszy wzrost ofert zatrudnienia na rynku pracy dla informatyków. Czytaj więcej »

Podpatrzyć pośrednika

Poszukując pracy za granicą, trzeba zachować daleko idącą podejrzliwość i nieufność Czytaj więcej »

Pokusy można przezwyciężyć

W numerze 33 Computerworld z 13 września br. odkryłem pesymistyczne rozważania Tomasza Preislera (''Tyle jest różnych pokus'') o braku kwalifikacji merytorycznych, etycznych i elementarnej uczciwości specjalistów z działu(ów) informatyki, w jakich autor budował swoją dotychczasową karierę zawodową. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Po Btrieve, Pervasive.SQL

Pervasive Software zrywa z przeszłością i zwraca się w stronę zastosowań internetowych. Czytaj więcej »

Powrót do przeszłości

Popularne obecnie serwery aplikacyjne to nowe wcielenie technologii znanych z dużych komputerów mainframe. Czytaj więcej »

Więcej analiz

Informix oferuje nowy zestaw serwerów i aplikacji analitycznych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Co to jest?

Nauczyciele stoją w kręgu. Instruktor podaje jednemu z nich czerwony ołówek, mówiąc: ''To jest pies''. Nauczyciel musi w tym momencie zapytać: ''Co to jest?''. Instruktor potwierdza: ''To jest pies''. Nauczyciel przekazuje ołówek następnej osobie w kręgu ze słowami: "To jest pies", a ta ma zapytać z kolei: ''Co to jest?'' i oczywiście otrzymać potwierdzenie od wręczającego: ''To... Czytaj więcej »

Elektryka i jej użytkownicy...

Gdy słyszę ''informatyka i jej użytkownicy'' widzę, co w tytule. Ojciec rewolucji światowej miał ponoć wizję: komunizm = elektryfikacja + władza rad. I stało się jasno, o czym było w szkole. Na szczęście władzę rad skasowano na rzecz demokracji (wielu wciąż nie rozumie różnicy), a komunizm na wszelki wypadek uznano za system zbrodniczy. Czytaj więcej »

Intruz, łobuz oraz imprimatur

Kiedy zaczynałem pisać felietony do Computerworlda, w żaden sposób nie mogłem przewidzieć, że będę to robił przez następne pięć lat i że napiszę ich dwieście. Ba, gdyby mi Redaktor Naczelny powiedział, że mam napisać 200 tekstów, to pewnie z przerażenia w ogóle nie podjąłbym wyzwania. Tymczasem czas leci szybko i anim się obejrzał, gdy licznik wybił okrągły numer.... Czytaj więcej »

Jak Anakin Skywalker

Uwaga: ostrzegam osoby, które jeszcze nie widziały filmu Gwiezdne wojny - część I. Mroczne widmo, że felieton ten opowiada zakończenie jego kulminacyjnej sceny. Proszę więc nie czytać, jeśli ktoś nie chce mieć zepsutej zabawy. Czytaj więcej »

Listy

W dniach 1-3 października 1999 r. w Szczyrku odbyło się szkolenie autoryzacyjne firmy 3Com. Jak się później okazało, było to chyba jedno z najmniej przyjemnych wydarzeń dla mnie - i nie tylko - w ostatnim czasie. I to wcale nie za sprawą firmy 3Com. Ale po kolei. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu rozwiązań idealnych

Zupełnie nie wiem, z jakiego powodu w ten niedzielny poranek, spóźniony poranek, podniosłem z podłogi nie podnosząc się z łóżka raport o możliwych konsekwencjach błędu roku 2000 w Stanach Zjednoczonych. Gdybym po przekartkowaniu paru stron nie podnosząc się z łóżka nie podniósł z podłogi Encyklopedii drugiej płci Władysława Kopalińskiego, którą czytam już dosyć długo,... Czytaj więcej »

Sieci

Gigabit dla oszczędnych

Hewlett-Packard oferuje tańsze wersje sieciowych przełączników gigabitowych ProCurve. Czytaj więcej »

Na wszystkich frontach

Intel systematycznie powiększa udział w rynku rozwiązań sieciowych - zarówno jako dostawca urządzeń, jak i komponentów. Czytaj więcej »

Odmłodzona domena

Windows 2000 w istotny sposób zmieni kształt obecnie stosowanych struktur domenowych. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Ulepszony podręczny magazyn

Kolejna wersja Novell Internet Caching System ma być w pełni zgodna z katalogami NDS. Czytaj więcej »

Uzależniony od serwera

Acer wprowadzi na rynek terminal graficzny współpracujący z serwerem terminali Microsoftu. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Ścieżki kariery, szkolenia, treningi i temu podobne zapewniłem swoim kolegom z działu już dawno. Jakim byłem półgłupkiem (nie głupkiem), że od razu nie wpadłem na pomysł career self-reliance (piszę w oryginale, bo ten język jest w tej gazecie popularny). Ale czy człowiek jest w stanie przy takim rozgardiaszu słowa ''kariera'' sam sobie pomóc? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...