powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 36-1999, 4 października 1999
36-1999 Computerworld nr 36-1999
Wiadomości

Bliżej pieniądza

Bank Pekao SA rozszerza ofertę oddziału elektronicznego - klienci otrzymają karty płatnicze i bankomatowe. Czytaj więcej »

Gwiazdy i dekadenci

Stare porzekadło mówi, że ciągłe zmiany to jedyna rzecz, której można być pewnym w świecie technologii informatycznych. Upowszechnienie się graficznych interfejsów, wzrost wydajności komputerów, rozwój Internetu rewolucyjnie zmieniły sposób wykorzystania komputerów w ostatnich dziesięciu latach. W tym samym czasie z rynku znikły znane produkty, wiele ''rewolucyjnych''... Czytaj więcej »

Miara reform udanych i nieudanych

Liczba udanych projektów informatycznych w gospodarce i administracji jest - być może - najlepszym miernikiem efektywności, podjętych w ciągu ostatnich 10 lat, zmian ustrojowych i reform ekonomicznych oraz wzrostu kultury politycznej. Czytaj więcej »

Nowy bank, nowy system

Przedstawiciele BRE Banku rozpoczęli rozmowy na temat rozszerzenia zakupionej licencji systemu Altamira na bank, który ma powstać po połączeniu BRE Banku i Banku Handlowego. Czytaj więcej »

Operator Internetu

Netia Telekom przejęła za 800 tys. USD firmę TopNet, dostawcę usług internetowych. Powołano również spółkę Internetia Telekom. Czytaj więcej »

Pakiety z przyszłości

Mijająca dekada była dla producentów systemów klasy MRP II/ERP okresem prosperity. Jakie są perspektywy rozwoju tego typu oprogramowania? Czytaj więcej »

Polska w Internecie

Chociaż rozwój polskiego Internetu w ostatnich latach jest zauważalny, to dystans wobec np. Stanów Zjednoczonych nadal się nie zmniejsza. Czytaj więcej »

Przejęta dystrybucja

TCH Components SA przejmie zasoby Datrontech Poland. Zgodnie z ustaleniami dyrekcji obu firm, TCH ma przejąć większość pracowników, ważniejsze kontrakty dystrybucyjne, a także część środków trwałych i wyposażenia Datrontech. Czytaj więcej »

Szczęście jak w kartach

Reformy roku 1989 - i następne - były dla branży informatycznej jak nowe rozdanie w brydżu: nagła odmiana historii podarowała im szansę, aby zupełnie inaczej zaistnieć w gospodarce. Czytaj więcej »

Zasadnicza zmiana optyki

Ostatnie dziesięć lat w informatyce stanowiło prawdziwą epokę. Skok, jaki podczas niej nastąpił, nie byłby możliwy bez jakościowej zmiany narzędzi stosowanych do tworzenia systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część XXIII

Zagadnienia związane z rachunkiem kosztów w przedsiębiorstwach o różnych typach działalności są skomplikowane i ich opis wykracza poza zakres tego opracowania. Niżej podano tylko hasłowe opisy, a ich szersze omówienia znajdują się we właściwych podręcznikach rachunkowości gospodarczej. Czytaj więcej »

Finezja pracowniczych układów

W partnerskim zespole nie ma stałych liderów, a sukces jest definiowany przez aspiracje jego członków. Czytaj więcej »

Trudne marzenia użytkowników

Złudne jest przekonanie, że wiedza merytoryczna związana z wykonywaną pracą, np. finansami, marketingiem czy produkcją, wystarczy do sprecyzowania, jakie narzędzie informatyczne będzie pomocne. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Dopóki sami nie zaznamy zjawiska, dopóty nie będziemy mogli w pełni docenić jego wagi. Według tejże zasady, różnią się znaczeniowo pojęcia wiedzieć i potrafić. I tak: student ma umieć wszystko, magister znać rozdziały książek, z których przepytuje, doktor powinien wiedzieć, w jakich książkach szukać, a profesor musi wiedzieć, gdzie jest doktor. Albo inaczej: profesor... Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Sponsorzy i filantropi

Na Uniwersytet Harvarda pojadą polscy naukowcy dzięki stypendiom ufundowanym przez Optimus SA. Jeden z warszawskich szpitali dziecięcych otrzymał od Hewlett-Packarda sprzęt medyczny wart kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Fundację ''Wspólna Droga'', dotującą działalność innych organizacji charytatywnych, wspomaga m.in. ComputerLand SA. Mecenat technologiczny nad Zakładem Archeologii... Czytaj więcej »

W brzuchu potwora

Jako człowiek z natury dobroduszny, lubię od czasu do czasu wziąć udział w dyskusji, w której zgadzam się ze wszystkimi uczestnikami. Przynajmniej w zasadniczych kwestiach. Czytaj więcej »

Internet

Internet na zawołanie

Jeśli TP SA zdecyduje się zastosować technologię HiS Ericssona, część abonentów uzyska możliwość szybkiego dostępu do Internetu za zryczałtowaną opłatą. Czytaj więcej »

Pakiety na lewo, głos na prawo

Home internet Solution stanowi alternatywę dla dzierżawy łącza stałego. Czytaj więcej »

Rzepicha po remoncie

Rzeczpospolita usprawniła elektroniczne archiwum. Czytaj więcej »

Sklep szyty na miarę

Intershop 4.0 to nowa wersja zaawansowanego narzędzia do budowy internetowego sklepu. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Asystent Ericssona

W październiku trafi do sprzedaży naręczny komputer Ericsson MC218, przystosowany do współpracy z telefonami GSM tej firmy. Urządzenie ma modem oraz dołączany do telefonów moduł, które umożliwiają zdalną komunikację i wymianę danych. MC218 obsługuje pocztę elektroniczną, pełni funkcję faksu, zapewnia dostęp do Internetu (zarówno HTML, jak i WAP) oraz umożliwia wysyłanie... Czytaj więcej »

Luka w czułym miejscu

W Internecie dostępne są informacje o zagrożeniach dla bezpiecznej pracy wielu aplikacji i metodach zapobiegania skutkom występowania błędów w programach. Czytaj więcej »

Office - zrób to sam

Office 2000 Developer Edition zawiera wiele elementów, które pozwalają łatwo tworzyć oprogramowanie dostosowane do określonych wymagań przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Polski CorelDRAW 9

Corel wprowadził do sprzedaży polską wersję pakietu do edycji grafiki CorelDRAW 9. W jego skład wchodzą m.in. programy CorelDRAW 9, PhotoPaint 9, Bitstream Font Navigator, CorelTrace, Corel Texture, Corel Capture i Canto Cumulus Desktop. Czytaj więcej »

Rozmowy z Nortonem

Symantec wprowadził do oferty nowe wersje pakietów - Norton Utilities 2000 i TalkWorks PRO 3.0. Czytaj więcej »

Upgrade IBM

IBM Polska oferuje nowe modele komputerów PC, stacje graficzne i serwery z najnowszymi procesorami Intela. Czytaj więcej »

Xerox w kolorach

Xerox przejął firmę Tektronix Color Printing and Imaging Division za sumę 950 mln USD. Do transakcji doszło zaledwie w kilka miesięcy po wyodrębnieniu z Tektronixa działu drukarek kolorowych. Czytaj więcej »

Zamiast PC

Notebook Acer TravelMate 723TXV jest nową konstrukcją Acer Computer. Komputer wyposażono w Pentium II 400 MHz i napęd DVD-ROM (opcjonalnie). Wysoka wydajność i parametry systemu pozwalają na stosowanie notebooka zamiast stacjonarnego PC. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nie każdego zatrudnię

Tradycyjne metody poszukiwania informatyków okazują się coraz mniej skuteczne. Jedynym rozwiązaniem wydaje się opracowanie długofalowej strategii naboru specjalistów. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Baza i pliki w jednym

JDataStore to baza danych do wbudowania i przenośny system plików, w całości napisane w Javie. Czytaj więcej »

Celne R/3

Poznańska firma Business Consulting Center opracowała moduł do obsługi dokumentów celnych (ODC) rozszerzający funkcjonalność systemu R/3 SAP. Moduł współpracuje z wersjami 3.0 i 4.5 systemu.

Według producenta, moduł ODC pozwala na automatyzację procesu naliczania opłat celnych, zarządzanie taryfami oraz eksportowanie danych w formie elektronicznej do urzędów celnych.... Czytaj więcej »

Program dla ludzi

Aplikacja PeopleSoft, znanego producenta systemów ERP, będzie sprzedawana w Polsce. Na razie nie jest znana w środowisku polskich konsultantów i użytkowników. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Informatyka, tyka, tyka

Tak się składa, że felieton ten ukaże się na łamach CW w dniu moich 47 urodzin i jest 199, napisanym przez ostatnie pięć lat. Odkładając świętowanie okrągłej liczny do następnego numeru, pozwalam sobie zabrać głos jako jubilat. Czytaj więcej »

Jubileusz

Przychodzi informatyk do pracy, przychodzi tak każdego następującego po sobie dnia. Wita go w wejściowych drzwiach firmy portier i pyta o samopoczucie. Czytaj więcej »

Listy

Przychodzi informatyk do lekarza... Czytaj więcej »

Nowa era w edukacji

Wrócili uczniowie do szkoły po wakacjach. Kilka stacji radiowych nadało pod koniec poprzedniego roku szkolnego ciekawe (niepotrzebnie jątrzące i wprowadzające nieporozumienia) wywiady z uczniami różnych szkół. Uczniowie twierdzili, że nie chcą iść do szkoły po wakacjach, bo nie wiedzą, co po wakacjach będą w tej szkole robić. Bez sensu. Czytaj więcej »

Super bonus by fiskus

Przed sezonem gwiazdkowych zakupów, który z reguły obfituje w tzw. specjalne okazje, czyli podwyżkę cen o ok. 20%, istnieje jeszcze możliwość nabycia komputerów i komponentów do nich w superpromocji, z prawie dwudziestoprocentową bonifikatą udzieloną przez Ministerstwo Finansów. Czytaj więcej »

Tylko liczyć potrafi?

Powszechna Kasa Oszczędności bp postanowiła zmniejszyć koszty obsługi kont użytkowników, co słuszne i racjonalne się wydaje - w końcu koszty owych operacji pokrywają tylko i wyłącznie klienci. Jedną z metod jest obciążanie imienne za każdy wyciąg dostarczany drogą pocztową właścicielowi konta. Czytaj więcej »

Sieci

Exchange jak nowy

Trzeci zestaw poprawek dla serwera Microsoft Exchange 5.5 zawiera wiele rozszerzeń funkcjonalnych. Czytaj więcej »

Linux w skrócie

SAP poinformował o pierwszym wdrożeniu komercyjnej wersji oprogramowania R/3 na platformie Linux. Rozpoczęło się ono w niemieckiej firmie Consumer Electronic. System SAP R/3 dla Linuxa zakupiła również firma DeTeCSM, będąca częścią Deutsche Telecom. Czytaj więcej »

Na własnym podwórku

Rozbudowana sieć gdańskiego oddziału Olicom służy do bieżącej obsługi firmy, a jednocześnie spełnia rolę laboratorium, w którym testowane jest oprogramowanie systemowe do urządzeń sieciowych. Czytaj więcej »

Przez telefony do routerów

Nokia rozpoczęła sprzedaż w Polsce routerów wyposażonych w funkcję firewall. Czytaj więcej »

W zgodzie z Unixem

Microsoft przejął za nie ujawnioną kwotę firmę Softway Systems, producenta oprogramowania Interix dla Windows NT umożliwiającego programistom unixowym łatwiejsze przenoszenie skryptów i aplikacji na platformę Microsoftu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...