powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 35-1999, 27 września 1999
35-1999 Computerworld nr 35-1999
Wiadomości

Duży do małego

Choć producenci PC nie mówią o wojnie, to trudno oprzeć się wrażeniu, że właśnie się rozpoczęła. Czytaj więcej »

Dwóch i pozostali

W Softargu uczestniczyło niespełna 100 wystawców. Targi, choć w nazwie ''międzynarodowe'', są coraz bardziej imprezą lokalną. Czytaj więcej »

Dział samodzielny

ABB InfoSupport będzie świadczyć nie tylko usługi informatyczne. Firmie zostanie powierzona obsługa spraw finansowo-księgowych i kadrowo-płacowych spółek koncernu ABB w Polsce. Czytaj więcej »

Gospodarka 2.0

Szefowie największych firm informatycznych głoszą gotowość do obsługi e-biznesu. W ich opinii - barierą jest opóźnienie dużej części Starego Kontynentu w wykorzystaniu nowych technologii i nowych sposobów prowadzenia działalności gospodarczej. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kolejna próba

Intercell prowadzi drugi z kolei projekt wdrożenia systemu klasy ERP. Powodem niepowodzenia pierwszego był brak zdefiniowanych celów biznesowych. Czytaj więcej »

Migawki z Softargu

Czytaj więcej »

Odnaleźć wiedzę

Przedstawiciele lubelskiej firmy Anica System zamierzają sprzedawać systemy zarządzania wiedzą i aplikacje wspomagające obsługę klienta. Czytaj więcej »

Pieniądze wydane w Europie

Z Michelem Lacombem, prezesem europejskiej centrali Microsoft, rozmawiają Rafał Jakubowski i Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Pod zmienioną banderą

Programiści Olicom Poland niebawem staną się pracownikami Intel Corporation. Gdańska firma będzie jednym z sześciu centrów rozwojowych Intela. Czytaj więcej »

Poprawa pozycji

Rozstrzygnięto dwa ostatnie przetargi na stworzenie pracowni internetowych w gimnazjach. Wygrały je wrocławska Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej i gdyński Prokom Software. Czytaj więcej »

Projekty na świecie

Dla wielu zagranicznych firm, które mają fabryki w Rosji, najbliższa zima może okazać się bardziej uciążliwa niż zwykle. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Skoro Internet jest w stanie zmienić każdy aspekt naszego życia, dlaczego nie miałby wpłynąć na sposób, w jaki pozyskiwany jest kapitał? Czytaj więcej »

System dla chorych

Ciągnący się od ubiegłego roku przetarg na system informatyczny dla kas chorych wygrały warszawski ComputerLand i katowicki Kamsoft. Czytaj więcej »

Szyfry opuszczają sejf

Rząd amerykański zezwolił na eksport produktów szyfrujących o dowolnej długości klucza. Czytaj więcej »

Trzęsienie cen

Ostatnie silne trzęsienia ziemi na Tajwanie mogą spowodować okresowy wzrost cen podzespołów komputerowych i opóźnienia dostaw, nawet do kilku tygodni. Na razie trudno oszacować straty tajwańskich firm. Czytaj więcej »

Zmiany kosmetyczne

Centertel, operator dwóch sieci telefonii komórkowych NMT 450i i GSM 1800, jest przygotowany od strony informatycznej do obsługi trzeciej sieci - GSM 900. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część XXII

Raportowanie zaawansowania produkcji (wykonane prace, spływ godzin, braki itd.) to funkcja niezbędna do rozliczania produkcji i jej operatywnego planowania. Coraz częściej jest realizowana z terminala na wydziale oraz ''niejako przy okazji'' są raportowane dane niezbędne do sterowania jakością. Czytaj więcej »

Malkontentom na pocieszenie

Im więcej nam się w życiu przydarza gorzkich sytuacji, na które w żaden sposób sobie nie zasłużyliśmy, tym większe ogarnia nas zwątpienie, czy jesteśmy panami swojego losu. Czytaj więcej »

Tajna broń konkurencji

W systemie informacyjnym firmy główną rolę odgrywają nie komputery czy programy, ale wszyscy pracownicy, zaczynając od prezesa, poprzez kierowników, pracowników poszczególnych działów, kończąc na sprzątaczkach i strażnikach. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Żona Lokalnego Informatyka ma niewiele z komputerami wspólnego. Tyle tylko co dzięki swemu małżonkowi może zaobserwować, gdy ten mitręży przed ekranem czas, zamiast ognisko domowe podtrzymywać. Niemniej nie narzeka i nie przegania chłopa z domu, zdając sobie sprawę, że komputer dla jej męża to jak maszyna do szycia dla krawca. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Czy istnieje społeczeństwo informacyjne?

Co to jest społeczeństwo informacyjne - twór ideologiczny czy diagnoza określająca poziom rozwoju naszej cywilizacji? Przed tygodniem nad tym problemem zastanawiali się Edwin Bendyk i Przemysław Gamdzyk. Dziś głos Marka Hetmańskiego. Zapraszamy do dyskusji. Pojęcie społeczeństwa informacyjnego jest faktem zarówno w sferze ideologicznej, jak i w rzeczywistości. I chociaż nie... Czytaj więcej »

Telemedycyna - fikcja czy rzeczywistość

''Dzisiaj przeprowadziłem trzy operacje w Warszawie, skonsultowałem dwa zabiegi w Poznaniu i brałem udział w konferencji naukowej w Paryżu o zastosowaniu nowych technik operacyjnych przy usuwaniu raka przełyku...'' - tak w najbliższych latach może wyglądać dzień chirurga. Telemedycyna nieuchronnie staje się narzędziem współczesnego lekarza. Czytaj więcej »

Internet

Czarne złoto w sieci

Przedsiębiorstwa i instytucje zainteresowane hurtowym zakupem węgla mogą tego dokonać za pośrednictwem internetowego serwisu, który pełni rolę pośrednika. Czytaj więcej »

Kartoteka listów

Program Lifestreams Office w niestandardowy sposób prezentuje pliki i dokumenty wykorzystywane w pracy zespołowej. Czytaj więcej »

Sklep do wynajęcia

System Perfect-Shop 2000 umożliwia założenie sklepu elektronicznego. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

8 godzin z Psion

Psion wprowadza do sprzedaży nową rodzinę komputerów przenośnych Psion Series 7. Wyposażono je w kolorowe wyświetlacze, większe klawiatury niż w poprzednich modelach, akumulatory pozwalające na pracę przez 8,5 godziny oraz złącze kart PC Card. Czytaj więcej »

Drugi debiut Pilota

3Com ma poważnego konkurenta na rynku komputerów naręcznych. Firma Handspring oferuje własne, znacznie tańsze komputery z systemem PalmOS. Czytaj więcej »

Optyczny Zip

Iomega wprowadziła na rynek nagrywarkę CD-RW ZipCD. Jest to nowy produkt w ofercie firmy, która była dotąd znana przede wszystkim z napędów Zip, Jaz lub Ditto wykorzystujących technologie zapisu magnetycznego. Czytaj więcej »

Rozpęd USB

Nowa wersja interfejsu szeregowego może oznaczać unifikację kablowych złączy w komputerach PC. Czytaj więcej »

Superkomputer na biurku

Power Macintosh G4 jest pierwszym komputerem osobistym o mocy superkomputera. Czytaj więcej »

Szybka faktura

Firma Elzab zaprezentowała Fakturę - rozwiązanie, które ma przyspieszyć proces wystawiania faktur VAT i jednocześnie wyeliminować błędy przy wpisywaniu do nich danych. Czytaj więcej »

Trzeci model Z

Lexmark International wprowadza na rynek kolejny model kolorowej drukarki atramentowej Lexmark Z31 Color Jetprinter. Jest to dwugłowicowa drukarka średniej klasy, uzupełniająca rodzinę wcześniej wprowadzonych modeli linii Z: Z11 Color Jetprinter (tania drukarka jednogłowicowa) i Z51 Color Jetprinter (o wyższej wydajności dla biur lub użytkowników indywidualnych). Czytaj więcej »

Visio kupione

Firma Visio, producent aplikacji do tworzenia diagramów, schematów i wizualizacji procesów, stanie się własnością Microsoftu. Wyceniono ją na ok. 1,3 mld USD. Czytaj więcej »

Windows z pamięci

Macro Express pozwala na automatyzację rutynowych zadań w systemie Windows. Czytaj więcej »

Z dala od biurka

Sun przygotowuje zestaw aplikacji biurowych, uruchamianych za pomocą przeglądarek internetowych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Cierpienia ambitnego informatyka

Za obietnicami ciekawej, rozwojowej pracy kryje się często rutyna, niechciana specjalizacja i schematyzm. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Elektroniczne narzędzia

IBM uaktualnił ofertę narzędzi do tworzenia rozwiązań dla handlu elektronicznego. Pojawiły się kolejne wersje VisualAge i WebSphere Studio oraz nowe elementy projektu San Francisco. Czytaj więcej »

Najważniejszy model danych

Logiczny model danych stanowi podstawę dla projektu bazy danych. Pozwala określić najlepsze wdrożenie, optymalne ścieżki dostępu do danych, rozkład i dystrybucję danych na nośnikach. Czytaj więcej »

Nauka z płyt

Microsoft oferuje bogaty wybór "pomocy naukowych" przygotowujących do korzystania z najnowszych wersji narzędzi. Ofertę poszerzono o polską dokumentację Visual Basic 6.0. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dysleksja, dysgrafia i dysertacja

Kanclerz Zamojski mówił, że takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Ponad dwieście lat temu, w ostatnim momencie, jak to w naszym leży zwyczaju, przypomnieliśmy sobie tę, jakże prostą, uwagę Kanclerza. W ostatnim momencie nasi przywódcy i światli ludzie zorientowali się, że Ojczyzna w niebezpieczeństwie i że coś zrobić trzeba. Z tego, co wiemy z przekazu... Czytaj więcej »

Informatyczne archiwum X

Umysł wykształcony na studiach ścisłych i technicznych ma pewną przypadłość, która przeszkadza mu bezstresowo funkcjonować w otaczającej go codzienności. Osoby takie, w tej liczbie informatycy, mają chorobliwą potrzebę rozumienia otaczającego świata, w szczególności rozumienia przyczyn pewnych zjawisk. Tymczasem w informatyce jest wiele zjawisk, które należą do swoistej... Czytaj więcej »

Listy

Nieprawdą jest, że na projekt stworzenia pilotowego Systemu CEPiK przeznaczono 10-15 mln zł. (Adam Jadczak ''Ale jazda'', CW nr 31/99) Czytaj więcej »

Los chluja

Jak się używa komputera od lat, to z czasem wydaje się, że inni do obróbki dokumentów także stosują technikę "kopiuj-wklej" oraz słownik elektroniczny. Tymczasem mam wrażenie, że koło siebie egzystują dwa różne światy. Jedni poprawiają co się da aż do bólu, inni zaś - wręcz przeciwnie - zostawiają wszelkie możliwe błędy dla uciechy czytelników. Ba, dodają nowe. Czytaj więcej »

Uwolnić się z pajęczyny

Na moim trzecim piętrze, ostatnim piętrze budynku, w którym mieszkam, jest spokój. Docierają oczywiście na moje trzecie piętro informacje o powodzeniach i niepowodzeniach różnorakich projektów informatycznych, docierają też wszelkie inne informacje, ale jest spokój. Jest cisza. W nocy jest taka cisza, jak ciemna potrafi być noc. Czytaj więcej »

What's new pussy cat?

Nie zliczę i nie wymienię wszystkich felietonów, w których piętnowałem niedokładność przekazywania informacji za pomocą drukowanych dokumentów. Na liście tej znalazły się banki, telewizja kablowa i jakieś instytucje państwowe. Niesolidność w opracowywaniu ostatecznej formy dokumentu trafiającego do mnóstwa klientów lub potencjalnych klientów staje się chyba normą. Czytaj więcej »

Sieci

Centrum aplikacji

Microsoft rozszerzy architekturę Windows DNA o serwer AppCenter, ułatwiający zarządzanie rozproszonymi aplikacjami. Czytaj więcej »

Gartner straszy

Microsoftowi trudno będzie przekonać korporacje do przejścia na Windows 2000, gdy szefowie działów informatycznych oszacują koszty migracji - twierdzą przedstawiciele firmy analitycznej Gartner Group. Czytaj więcej »

Ognisty ogon

Comet to następca serwera proxy Microsoftu przeznaczony dla systemu Windows 2000 Server. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Urządzenia połączone

Na tegorocznych targach NetWorld+Interop w Atlancie najwięcej uwagi poświęcono produktom integrującym transmisję danych i głosu. Czytaj więcej »

Windows 2000

Microsoft udostępnił dokumentację do systemów Windows 2000 Professional i Server. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Co gazetę otworzę, nawet osiedlową, straszy mnie hasło e-business. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...