powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 34-1999, 20 września 1999
34-1999 Computerworld nr 34-1999
Wiadomości

Bez niespodzianki

Wbrew oczekiwaniom 9.09.1999 r. nie ujawnił się problem daty w systemach komputerowych. Czytaj więcej »

Debiut Palma

Nowa spółka Palm Computing wydzielona z firmy 3Com zadebiutuje na giełdzie w 2000 r. Czytaj więcej »

Dokumenty pod ręką

Firma FileNet otworzyła przedstawicielstwo w Polsce. Jej największym klientem jest ZUS. Czytaj więcej »

Gimnazjalny komputer

W tym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje stworzenie pracowni internetowych w 725 gimnazjach. Czytaj więcej »

Gorący system

Prokom Software odpiera zarzuty dotyczące odpowiedzialności firmy za opóźnienia w realizacji systemu informatycznego ZUS. Czytaj więcej »

Inwestycja w dostęp

Intel zainwestuje w firmę Formus Communications. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kablowa rewolucja

UPC ma zamiar oferować transmisję danych i głosu oraz dostęp do Internetu za pośrednictwem satelitarnej telewizji cyfrowej Wizja TV i Polskiej Telewizji Kablowej. Czytaj więcej »

Kolejne podejście celników

Główny Urząd Ceł przygotował kolejną koncepcję informatyzacji administracji celnej. Na wprowadzenie informatyki do urzędów celnych potrzeba w ciągu 2-3 lat ok. 100 mln zł. Czytaj więcej »

Ostatni z wielkich

PeopleSoft, producent oprogramowania klasy ERP, zawarł umowę z firmą TRW ISCS. W przyszłym roku system będzie oferowany na polskim rynku. Czytaj więcej »

Pracy wystarczy

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na rynku pracy zmniejszyło się zapotrzebowanie na informatyków. W dłuższej perspektywie może to oznaczać zamrożenie poziomu płac. Czytaj więcej »

Przesiadka na okienka

Gdańska firma Org-Service zamierza specjalizować się w tworzeniu systemów informatycznych dla urzędów samorządowych i firm z branży spożywczej. Czytaj więcej »

Szybsze bity w sieci

Rozwiązania umożliwiające szybszy dostęp do Internetu i realizację rozmów telefonicznych za jego pośrednictwem zdominowały tematykę Krajowego Sympozjum Telekomunikacyjnego. Czytaj więcej »

W różnorodności siła

Oprócz tworzenia i wdrażania systemów wspomagających zarządzanie, Decsoft zamierza budować zintegrowane sieci transmisji danych i głosu. Czytaj więcej »

Wodowanie na ekranie

Do końca tego roku Stocznia Gdynia przeznaczy na inwestycje informatyczne 10 mln USD. Obejmą one także - wchodzącą w skład grupy kapitałowej - Stocznię Gdańską. Czytaj więcej »

Zjednoczeni w sieci

Lumena uzyskała status Enterprise Solution Partner firmy Nortel Net-works. Tym samym warszawski integrator stał się pierwszym w Polsce partnerem uprawnionym przez Nortela do sprzedaży rozwiązań z rodziny Unified Network. Integrują one przesyłanie danych i transmisję głosu. Za sprzedaż tych rozwiązań w Lumenie będzie odpowiadać nowo powstały dział Lumena Networks. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część XXI

Sprawdzanie zabezpieczenia materiałowego przed uruchomieniem zleceń produkcyjnych to funkcja niezbędna, by uruchomić tylko te zlecenia, dla których jest komplet materiałów i składników. Czasem jest możliwe uruchomienie zleceń produkcyjnych przy niepełnym zabezpieczeniu materiałowym, np. gdy dostawa jest już w drodze. Jest to decyzja kierownika produkcji. W systemie pojawiają się... Czytaj więcej »

Firma jak powieść

Firma na ogół chce być postrzegana jako całość, ale nie umie zniwelować przepaści między tym, jaka naprawdę jest, a tym, co chciałaby, żeby o niej myśleli jej pracownicy, klienci, partnerzy, lokalna czy międzynarodowa społeczność. Czytaj więcej »

Smutek przegranych spraw

Nie ma sensu lamentować nad rozlanym mlekiem, nie ma sensu trzymać się kurczowo złych wyborów i złych decyzji, bo nic z gruntu błędnego nie da się poprawić. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Po trupach Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Ideologia społeczeństwa informacyjnego

Co to jest społeczeństwo informacyjne? Ideologiczny twór państwowych biurokratów czy precyzyjna etykieta opisująca stan społeczeństwa wskutek rozwoju zaawansowanych technologii? Ani jedno, ani drugie. Społeczeństwo informacyjne to puste stwierdzenie, które w warstwie ideologicznej się wyczerpało, jego wartość opisowa zaś jest równie mała. Czytaj więcej »

Książki nadesłane

Czytaj więcej »

Przede wszystkim wygodniej

O społeczeństwie informacyjnym dyskutuje się jak o ideologii. A to zupełnie fałszywe spojrzenie. Bo to raczej diagnoza, a nie zbiór pomysłów. Zupełnie niepotrzebne są tu emocje. Tak jak stwierdzamy, że jabłko jest już dojrzałe, tak samo dana cywilizacja osiąga poziom, w którym może istnieć społeczeństwo informacyjne. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Problem Roku 2000: zagrożenie czy szansa dla rozwoju informatyki?

Przygotowania polskich organizacji i przedsiębiorstw do pracy w roku 2000 i latach następnych wykazały niezbyt pozytywne zjawiska występujące w zarządzaniu systemami automatyki, teletechniki i informatyki. Powszechnie zaakceptowana metodyka postępowania stała się okazją do uporządkowania wielu spraw. Jest też szansą na poprawę polityki w zakresie planowania rozwoju i zarządzania... Czytaj więcej »

Internet

Mali w sieci

Małe firmy jedynie w niewielkim stopniu wykorzystują możliwości Internetu. Czytaj więcej »

Portalowa wojna

Przełom roku w polskim Internecie będzie czasem rywalizacji nowych i istniejących już portali. Czytaj więcej »

Tylko dwa portale

Z Leszkiem Bogdanowiczem, prezesem Zarządu Internet Venture Poland SA, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

XML dla opornych

XMetaL pozwala w prosty sposób tworzyć zbiory danych XML. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Bezpieczna muzyka

Standard SDMI, zabezpieczający przed nielegalnym kopiowaniem utworów muzycznych, może być przyjęty również przez producentów oprogramowania komputerowego. Czytaj więcej »

Domino pod ręką

Lotus Development przygotowuje zestaw narzędzi MSD 2.0 (Mobile Services for Domino). Oprogramowanie będzie przeznaczone dla urządzeń pracujących pod kontrolą systemów EPOC 32, Windows CE, Palm OS i Zaurus firmy Sharp. Czytaj więcej »

Droga do Rambusa

Przedstawiciele Intela są bardzo ostrożni w wyrażaniu opinii, jak szybko nastąpi zmiana technologii pamięci i popularyzacja architektury Rambus. Czytaj więcej »

Dwóch się bije, Intel skorzysta

VIA przejmuje technologie firm Cyrix i IDT. Czytaj więcej »

Klient pod lupą

Aplikacja stworzona na bazie oprogramowania Siebel Systems pomaga pracownikom polskiego oddziału Cisco Systems w obsłudze klientów i pozyskiwaniu nowych kontraktów. Czytaj więcej »

Kolor obudowy

Tektronix wprowadził do sprzedaży nową wersję drukarki stałoatramentowej - Phaser 840GP Designer Edition. Jest ona przeznaczona głównie do zastosowań profesjonalnych w studiach graficznych. Czytaj więcej »

Kontakt z klientem

Navo uzupełnia ofertę oprogramowania dla firm o aplikację dla działu handlowego, marketingu i serwisu. Czytaj więcej »

Laserowa Minolta

Japońska firma rozpoczyna sprzedaż nowych drukarek laserowych. Czytaj więcej »

Prosignia na życzenie

Najnowsze, specjalnie przygotowane na Polski rynek, komputery Compaq Prosignia 300 mogą być rozbudowywane o elementy pochodzące od innych producentów. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nie tylko do poduszki

Przywództwo jest sztuką Max De Pree, Businessman Book; Warszawa 1999 Czytaj więcej »

Wschodni wiatr

Korzystanie z usług informatyków z terenów byłego ZSRR może przynieść wiele korzyści. Dotychczas jednak na współpracę ze specjalistami zza wschodniej granicy zdecydowało się zaledwie kilka polskich firm. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Geniusz OLAP

Hummingbird Genio integruje hurtownie danych i aplikacje analityczne OLAP w jeden portal dostępu do danych. Czytaj więcej »

Pożegnanie Clippera

Na rynku pojawia się coraz więcej narzędzi, ułatwiających migrację z baz stworzonych w Clipperze do baz relacyjnych. Zazwyczaj jednak narzędzia te nie rozwiązują wszystkich problemów. Czytaj więcej »

System pamięciowy Jiro

Jiro to kolejna uniwersalna koncepcja Sun Microsystems. Tym razem firma promuje zastosowanie Javy w rozproszonych systemach pamięci masowych - Storage Area Networks. Czytaj więcej »

Uniwersalna baza DB2

Podczas gdy Microsoft i Oracle rywalizują o prymat na rynku baz danych dla Windows NT, IBM bez rozgłosu zwiększa liczbę platform, na których działa uniwersalna baza danych DB2. Ostatnio na tę listę trafiły komputery AS/400. Czytaj więcej »

W pięć i w dziewięć

BEA Systems i SAP AG przyłączyły się do akcji 5 dziewiątek: 5 minut firmowanej przez Hewlett-Packard. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Krzemowe demony

W felietonie 'Zakazane igraszki' (CW 30/99) Kuba Tatarkiewicz opisuje, jak w Ameryce rodzice są straszeni wpływem komputerów na ich latarośl. Niestety, mam wrażenie, że duby smalone na temat informatyki opowiadane są nie tylko rodzicom, ale wszystkim. Wielokrotnie obserwowałem, że komputer służy jako ogólnie stosowane i łatwo dostępne narzędzie do straszenia. Czytaj więcej »

Listy

Sprowokowany zostałem do napisania listu po przeczytaniu artykułu Tomasza Byzi 'Przychodzi informatyk do lekarza' (CW nr 30/99). Czytaj więcej »

Pukanie zepsute - proszę dzwonić

A więc wyszło szydło z worka! Iwona Bartczak zdemaskowała naukowców (Naukowcy - do pracowni i laboratoriów - CW nr 30/99), czym nie zaskarbiła sobie sympatii przynajmniej jednego z nich, a konkretnie profesora Jerzego Kisielnickiego, który dał wyraz swej dezaprobacie w rubryce Listy w numerze 32/99. Czytaj więcej »

...stosowna wiedza... zwana dalej ''Radą''

Przez dwa poprzednie lata wpadałem w panikę, gdy zaczynały się wakacje. Chodziłem jak struty i szukałem tematu. Ten rok był diametralnie odmienny. Odkąd zaczęły się wakacje, tematów mamy "klęskę urodzaju bzdur". Czytaj więcej »

Tyle hałasu o nic

Kilkanaście lat temu, gdy przygotowywaliśmy z kolegą (pozdrawiam, Andrzeju!) małą książeczkę z programami w BASIC-u, myślałem, że tzw. szybka transformata Fouriera (FFT, ang. Fast Fourier Transform) jest egzotyczną ciekawostką programową, efektownym przykładem, jak można poprawić algorytm dłubiąc w szczegółach, wspaniałym ćwiczeniem dla uczących się języków... Czytaj więcej »

Wszystko w jednych rękach

Niestety, dziwne mam szczęście natrafiania w gazetach dla środowiska biznesu, kadry kierowniczej, menedżerskiej i właścicielskiej na teksty z gatunku porad, co i jak zrobić, aby było najlepiej. Najlepiej rzecz jasna z informatyką, którą zastosować trzeba w firmie. Wiem, że to może wyglądać nie najciekawiej, gdy człowiek siedzi nad dyrektorskim biurkiem i duma, co wybrać z tej... Czytaj więcej »

Sieci

Dwuwładza

Polska to największy rynek sieci LAN w Europie Wschodniej. Liderami są firmy Cisco i 3Com. Czytaj więcej »

Kurier plików

System NetWare będzie wyposażony w profesjonalny serwer FTP. Czytaj więcej »

Optyka w cenie

W ciągu miesiąca Cisco Systems zainwestowało ok. 8 mld USD w przejęcie trzech firm, co ma umocnić jego pozycję na rynku sieci transmisji optycznych. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Stróż od programów

Oprogramowanie GASP 5.0 pozwala przeprowadzać komputerowe audyty oprogramowania i sprzętu. Jego zaletą jest rozpoznawanie polskojęzycznych wersji aplikacji. Czytaj więcej »

W błękitnych barwach

Cisco przejmuje od IBM większość produktów sieciowych. Czytaj więcej »

W mocnej ramie

Premierę 64-bitowej wersji Windows 2000, o roboczej nazwie Janus, zapowiedziano na przyszły rok. Czytaj więcej »

Windows 2000 - fakty

Pierwszą betę Windows NT 5.0 oficjalnie zaprezentowano na konferencji Microsoft Professional Developer Conference w październiku 1997 r. Drugą betę systemu udostępniono rok później - w sierpniu 1998 r. Czytaj więcej »

Władcy pierścieni

Madge.connect, po przejęciu części firmy Olicom, stanie się liderem rynku rozwiązań dla sieci Token Ring. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...