powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 33-1999, 13 września 1999
33-1999 Computerworld nr 33-1999
Wiadomości

Biuro przyszłego roku

W sprzedaży pojawiła się w 5 wariantach polska wersja pakietu biurowego Microsoft Office 2000. Czytaj więcej »

Budowanie pozycji

Z Georgem Thiopoulosem, dyrektorem na Europę Centralną Singular Software, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Droga do handlu

Handel elektroniczny będzie głównym kierunkiem działania nowej, internetowej spółki Telekomunikacji Polskiej SA. Szczegółową ofertę poznamy dopiero na przełomie roku. Czytaj więcej »

Informatyk jak wróżka

Szczegółowe planowanie rozwoju systemów informatycznych w firmie jest możliwe w co najwyżej kilkuletniej czy nawet kilkunastomiesięcznej perspektywie. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Jan Koprowski, wiceprezes zarządu ComputerLand SA, złożył rezygnację z pełnionej funkcji; jednocześnie rada nadzorcza warszawskiej firmy mianowała nowych członków zarządu w randze wiceprezesa: Elżbietę Bujniewicz-Belkę i Krzysztofa Rutte. Czytaj więcej »

Kogo chroni prawo

15 września do Sejmu wpłynie projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ożywiło to dyskusje o roli ustawy w kształtowaniu stosunków producent oprogramowania - użytkownik. Czytaj więcej »

Na pierwszej linii

Firma Hanslik Laboratorium Oprogramowania przyczyniła się do powstania jednolitego systemu adresacji na Górnym Śląsku. Czytaj więcej »

Potęga klucza

Infrastruktura klucza publicznego stanowi podstawę wszystkich rozwiązań oferowanych przez firmę CryptoTech z Krakowa. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Przeciętny zjadacz chleba, zapytany o przedsiębiorstwa najbardziej aktywnie działające w Internecie, wymieni Amazon.com czy America Online - a więc firmy działające w zasadzie wyłącznie wirtualnie. Zabraknie nazw największych działających w "rzeczywistym świecie", choćby Coca-Coli. W kwartalniku Strategy & Business przeprowadzono analizę przyczyn tej sytuacji i opisano metody,... Czytaj więcej »

Saldo z komórki

Wielkopolski Bank Kredytowy dołącza do grona instytucji oferujących usługi finansowe przez Internet. Jako pierwszy oferuje dostęp do konta za pośrednictwem telefonu komórkowego. Czytaj więcej »

Sklep na wizji

Wirtualny Megastore będzie nie tylko sklepem internetowym. Czytaj więcej »

Skodyfikowana gospodarka

Warunkiem pełnoprawnego uczestnictwa polskich firm w przetargach organizowanych przez NATO jest utworzenie Krajowego Informatycznego Systemu Kodyfikacyjnego. Czytaj więcej »

Tani kurs marki

Compaq Computer zaprezentował dwa modele komputerów przeznaczonych wyłącznie na polski rynek. Głównym celem, jaki postawiono przed konstruktorami Prosignia S316 i S318 było osiągnięcie najkorzystniejszego stosunku ceny do wydajności, a także ułatwienie użytkownikom ich rozbudowy. Według przedstawicieli Compaqa budowa tej linii została poprzedzona sondażem przeprowadzonym wśród... Czytaj więcej »

Wiele hałasu o Baana

Choć raczej nie ma wątpliwości, że Baan jest systemem nowoczesnym i mniej kosztownym niż jego najbliżsi konkurenci, to na polskim rynku przegrywa przetarg za przetargiem. Czytaj więcej »

Wróżby i prognozy

IT Strategies for Midsize Enterprises: 2000 and Beyond - raport firmy Gartner Group zawiera opis ogólnych trendów w informatyce pierwszych lat następnego wieku. Czytaj więcej »

Wspólna potrzeba, jeden system

W należących do tej samej grupy kapitałowej Domach Towarowych Centrum i EMPiK-u zostanie wdrożony ten sam system finansowo-księgowy. Czytaj więcej »

Zmiana warty

W organizacji zespołu projektowego pracującego nad Kompleksowym Systemem Informatycznym dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaszły zmiany. Większość zadań związanych z koordynacją projektu przejął Tadeusz Dyrga, członek zarządu i szef pionu projektów przemysłowych Prokom Software. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część XX

ZARZĄDZANIE OPERATYWNE, BILANSOWANIE OBCIĄŻEŃ Czytaj więcej »

Kierunek - outsourcing

W centrali koncernu materiałów budowlanych Lafarge już dwa lata temu zdecydowano, że outsourcing to przyszłość informatyki w tej firmie. Czytaj więcej »

Nie tylko dla oszczędności

Według Xerox Polska outsourcing to przede wszystkim możliwość uzyskania najwyższej jakości obsługi zagwarantowanej kontraktem. Czytaj więcej »

Późne owoce edukacji

Tylko niewielka część zmian w zarządzaniu przedsiębiorstwami wynika z zastosowania wiedzy, tak intensywnie zdobywanej przez menedżerów w ciągu ostatnich kilku lat. Czytaj więcej »

Przenoszenie doświadczeń

Kiedy w 1996 r. niemiecka Reemtsma kupiła Wytwórnię Wyrobów Tytoniowych w Poznaniu, nie miała wątpliwości, że zarządzanie informatyką w nowej fabryce budowanej w Tarnowie Podgórnym powierzy firmie zewnętrznej. Czytaj więcej »

W oczekiwaniu na ostudzenie umysłów

W Polsce informatycy w przedsiębiorstwach jeszcze dostatecznie nie nacieszyli się swoimi świeżo nabytymi serwerami i systemami, aby oddać je w zarząd firmie zewnętrznej. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Lokalny Informatyk musi się z ludźmi kontaktować, choćby z tej prostej przyczyny, że czasami wzywają go do awarii. Opuszcza wtedy cztery ściany swej pracowni i udaje się do użytkownika. Po drodze napotyka innych pracowników i wymienia zwroty grzecznościowe. Poza tym specjalnie nie zabiega o udział w towarzyskim życiu biurowym. Przede wszystkim z tej przyczyny, że czasu ma niezmiernie... Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Mit nowej ekonomii

Gospodarka amerykańska już od kilku lat utrzymuje stabilny wzrost na poziomie ok. 3% rocznie. Jednocześnie notowane jest rekordowe, niskie bezrobocie, ale firmy mają trudności z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników. Do tego, wbrew wydawałoby się przyjętym regułom ekonomicznym, nie widać znamion inflacji. Optymiści ogłosili więc, że w Stanach Zjednoczonych rodzi się Nowa... Czytaj więcej »

Numerologia

W rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej jesteśmy określani jedenastoznakowym numerem ewidencyjnym Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności PESEL; jeśli jesteśmy przedsiębiorcami - dziewięcioznakowym numerem rejestru podmiotów gospodarki narodowej REGON; kilkanaście znaków określa nasze miejsce zamieszkania według krajowego rejestru urzędowego... Czytaj więcej »

To nie eksperyment - to konieczność

Zdaniem Rafała Gęślickiego, wydzielenie się jednostek informatycznych ze struktur powiatów, gmin oraz innych jednostek samorządu terytorialnego i administracji publicznej z góry skazane jest na niepowodzenie ('Eksperyment krakowski', CW 30/99). Czytaj więcej »

Internet

Koniec starych URL

Do adresowania intranetowych dokumentów wystarczy podanie słów kluczowych. Czytaj więcej »

Listy na telefon

Z usługi Eranet korzysta już kilkanaście tysięcy abonentów Era GSM. Czytaj więcej »

Metamorfozy gigantów

Największe światowe koncerny starają się nadążyć za internetową rewolucją. Czytaj więcej »

Wszystko w jednym

e-Picture pozwala zapomnieć o istnieniu innych programów do tworzenia grafiki stron WWW. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Adax z AMD

JTT Computer rozpoczął sprzedaż komputerów z procesorem AMD Athlon. Czytaj więcej »

Cennik na sezon

Trudno nadążyć nie tylko za nowymi parametrami procesorów Intela, lecz także za zmianami w cennikach. Przed tygodniem firma obniżyła cenę układów Pentium III 500 MHz aż o 41%. Czytaj więcej »

JavaOS do kosza

IBM rezygnuje z opracowywania JavaOS for Business. System operacyjny, rozwijany wraz z Sun Microsystems, miał być instalowany w komputerach sieciowych obu firm. Główne przyczyny zaniechania prac nad JavaOS for Business to znaczne zwiększenie wydajności JVM (Java Virtual Machine) dla Windows oraz brak standardowej, popularnej przeglądarki dla tego systemu. Czytaj więcej »

Kłopoty z przeglądarką

Przeglądarka Internet Explorer 5 jest dołączana do wielu produktów Microsoftu. Choć wyposażono ją w nowe opcje i rozwiązania, to zawiera też kilka wadliwie działających. Czytaj więcej »

Linux z rozsądku

Wysoka wydajność i niski koszt wdrożenia zadecydowały o wyborze Linuxa przez firmę Intrum Justitia. Czytaj więcej »

Notebook z Linuxem

Karen Notebook wprowadził do sprzedaży nowe notebooki California Access 5300 z procesorami Celeron 366 MHz oraz dostępne wcześniej modele California Access 4500, lecz w wersjach standardowo wyposażonych w system Linux i pakiet aplikacji biurowych ApplixWare. Czytaj więcej »

Wideo z interfejsem USB

Coraz wyższa jakość odtwarzania i postępujący spadek cen przyczyniają się do wzrostu popularności miniaturowych cyfrowych kamer wideo. Czytaj więcej »

Zamiast FlowCharter

Micrografx modyfikuje ofertę oprogramowania do tworzenia diagramów, analizy procesów biznesowych i edycji grafiki wprowadzając do sprzedaży rodzinę produktów IGrafx, które zastępują m.in. dotychczasowe programy FlowCharter i Optima. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Gdy słowo jest złotem

Jednym z ważnych czynników decydujących o zatrudnieniu kandydata do pracy jest jego zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Czytaj więcej »

Nie tylko do poduszki

Współpraca z cudzoziemcami w firmie, Anna Murdoch, Poltext, Warszawa 1999. Czytaj więcej »

Tyle jest różnych pokus

Podczas swojej dotychczasowej kariery zawodowej zobaczyłem jak nie powinien być zarządzany dział informatyki i jak mało specjalistów posiada odpowiednie kwalifikacje merytoryczne i etyczne, żeby pracować na tak odpowiedzialnych stanowiskach. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Baza z modelu

ER Studio 3.5 - pakiet do modelowania danych i tworzenia aplikacji testowej. Czytaj więcej »

Broker z usługami

Inprise oferuje broker obiektowy z zestawem usług CORBA, opracowanym przez firmę Prism. Czytaj więcej »

Komponenty i transakcje

IBM WebSphere - serwer aplikacyjny Java - łączy największe systemy transakcyjne z siecią WWW. Czytaj więcej »

SAS otwarty na świat

SAS Institute zaprezentował nową wersję zaawansowanego pakietu do gromadzenia i dostarczania informacji - System 8. Gotowy produkt będzie oferowany polskim klientom w I kwartale 2000 r. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Foto z drutu, czyli zemsta jest słodka

Pisząc felieton 'List otwarty do Dyrektora Poczty Polskiej' anim się spodziewał, że po pierwsze - ówczesny dyrektor przestanie być dyrektorem tak szybko (faktem tym już się cieszyłem w felietonie 'Obiadek u mamusi', ale drobnych radości nigdy dość), ani też, że zemsta może być taka słodka. Tymczasem tak się jakoś w moim życiu dzieje, że różne sprawy same wiążą się i... Czytaj więcej »

Listy

List otwarty do Marszałka Sejmu RP Czytaj więcej »

Sztuka zadawania pytań

Uważnie przeczytałem raport udostępniony ostatnio na temat jakże interesujący, a mianowicie na temat "problemów i wyzwań technicznych, przed którymi stoją dyrektorzy małych firm europejskich". Przeczytałem uważnie (trochę drażniąca jest jakość tłumaczenia), uważnie zacytuję. Czytaj więcej »

Terapia zdrowym rozsądkiem

Obserwuję ruchy na planszy rozgrywek dużych systemów krajowych i nie mogę odeprzeć pokusy, aby nie przytoczyć swoich racji, którym wyraz dałem jakiś czas temu na niniejszych łamach. Kiedy piszę ten felieton (a jest koniec sierpnia), stan meczu jest następujący: GUC zrezygnował z oprogramowania darmowego ASYCUDA, a ZUS ma problemy z przetwarzaniem danych i mimo że zaległości nie... Czytaj więcej »

Wielki brat w PKO

<i>'Powszechna Kasa Oszczędności - Bank Państwowy Oddział w Nowym Dworze Mazowieckim uprzejmie informuje, że nastąpi zmiana numerów rachunków bankowych, w tym oszczędnościowych, których podstawę będzie stanowić numer ewidencyjny PESEL. W związku z tym uprzejmie prosimy o podanie w możliwie najszybszym terminie numerów PESEL, telefonicznie lub osobiście, w Oddziale PKO bp w... Czytaj więcej »

Wolna Europa

Do Wielkiego Kanionu Kolorado można dotrzeć tak: rannym samolotem do Nowego Jorku albo Chicago, tam przesiadka do Phoenix, stolicy stanu Arizona, a potem samochodem albo autobusem do samego Kanionu. Ta sama podróż, tylko w wymiarze wirtualnym, wygląda podobnie. Prześledzenie ścieżki internetowej do serwera www.thecanyon.com daje następujące rezultaty: Warszawa, Nowy Jork, Phoenix i... Czytaj więcej »

Sieci

Dane razem z prądem

Usprawnienie wymiany informacji oraz plany wdrożenia zintegrowanego systemu zarządzania skłoniły Zakład Energetyczny Toruń SA do budowy sieci rozległej, opartej na technologii ATM. Czytaj więcej »

Jeszcze szybciej

Ethernet o przepustowości 10 Gb/s ma szansę podważyć pozycję technologii ATM w sieciach operatorów telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Linux w skrócie

Na przełomie 1999 i 2000 roku Oracle przedstawi linuxową wersję pakietu Oracle Applications, oprogramowania klasy ERP. Według wcześniejszych planów, pakiet miał ukazać się w I kwartale 1999 r. Przedstawiciele firmy opóźnienie tłumaczą tym, że użytkownicy Linuxa żądają pakietu Oracle Applications 11i, znajdującego się na razie w fazie przygotowań, a nie jego wcześniejszych... Czytaj więcej »

Oferta dla archiwum

Hewlett-Packard wprowadził na rynek nowe macierze dyskowe oraz biblioteki taśmowe przeznaczone zarówno do obsługi pojedynczych serwerów, jak i dużych centrów danych. Czytaj więcej »

Potencjał w pudełku

Nowe terminale sieciowe Corona to najbardziej "odchudzone" komputery w ofercie Sun Microsystems. Czytaj więcej »

''Wydajne'' lato Compaqa

Tanie klastry Windows NT i NetWare, 8-procesorowe serwery oraz ulepszone rozwiązania Fibre Channel to główne nowości, ogłoszone w ostatnich miesiącach przez Compaqa. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Od dawna interesuję się zjawiskami paranormalnymi - wróżki, różdżki, szklane kule itp. Nie sądziłem, że kiedyś uda mi się połączyć hobby z dziedziną, którą zajmuję się zawodowo - informatyką. Dochodzą do mnie sensacyjne informacje o dużych, a przy tym wydawałoby się zupełnie normalnych systemach ERP, które wdraża się już nie w kilka miesięcy, a w kilka tygodni. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...