powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 32-1999, 6 września 1999
32-1999 Computerworld nr 32-1999
Wiadomości

Brak wizji

Optymizmu, co do szybkiego rozwoju handlu elektronicznego wśród małych i średnich firm europejskich, nie podzielają autorzy raportu European Small Business Directors. Czytaj więcej »

Cyfrowe bezpieczeństwo

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zamierza w przyszłym roku oferować usługi związane z gwarantowaniem autentyczności transakcji elektronicznych. Czytaj więcej »

Dogonić Internet

Tematem przewodnim Intel Developer Forum Fall '99 był Internet. Czytaj więcej »

Doradzić przede wszystkim

Positive jest jedną z niewielu firm na polskim rynku, które zajmują się typowym konsultingiem informatycznym, bez wdrożeń czy sprzedaży sprzętu. Czytaj więcej »

Giełda na sposób światowy

We wrześniu br. zakończą się prace nad adaptacją francuskiego systemu NSC dla warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Zakończenie wdrożenia zaplanowano na II kwartał 2000 r. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kolej na kolej

Planowana restrukturyzacja Polskich Kolei Państwowych dotknie także wchodzące w ich skład Centrum Informatyki Kolejnictwa. Czytaj więcej »

Moc rozczarowała

Wbrew oczekiwaniom procesor Merced nie przyniesie rewolucyjnych zmian na rynku informatycznym. Nadzieje wiązane z pierwszym 64-bitowym procesorem Intela trzeba odłożyć do czasu pojawienia się jego następcy - układu McKinley. Czytaj więcej »

Nowa Interkl@sa

Dzięki programowi MEN w szkołach podstawowych i gimnazjach na 101 uczniów przypada jeden komputer, 2 lata temu było ich ponad 200. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Odpowiedzią na powstanie standardu MP3 jest przybierający na sile sprzeciw przemysłu fonograficznego. Usiłując powstrzymać mechanizm kopiowania i dystrybucji utworów muzycznych w Internecie, artyści i producenci powołują się na nie przystające do obecnej sytuacji prawo autorskie. Czytaj więcej »

Reorganizacja po włosku

Do końca tego roku ma zakończyć się proces reorganizacji działów informatyki czternastu polskich spółek wchodzących w skład Grupy Fiata. Czytaj więcej »

Szarej strefie na pohybel

Ministerstwo Sprawiedliwości rozstrzygnęło przetarg na wykonanie Krajowego Rejestru Sądowego. Czytaj więcej »

Złamać monopol

BCH.COM.PL zamierza oferować międzynarodowe połączenia telefoniczne za pośrednictwem sieci pakietowej. Czytaj więcej »

Żółta walizka e-handlowca

IBM wprowadza pakiety StarterPack, które ułatwią prowadzenie handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część XIX

Komasowanie zleceń produkcyjnych pozwala na zmniejszenie liczby zleceń produkcyjnych kosztem pewnego zwiększenia poziomu prac w toku. Zlecenia, które powinny być zrealizowane przed pewną datą, są łączo- ne i uruchamianie łącznie. Daje to oszczędności związane z wydłużeniem partii produkcyjnej i zmniejszeniem wpływu kosztów przezbrojenia, jednak wadą jest następujące zwykle... Czytaj więcej »

Niezgoda buduje?

Zgoda między ludźmi - zarówno w sprawach zawodowych, jak i prywatnych - wydaje się znacznie mniej efektowna i twórcza niż bunt, rywalizacja i spór. Czytaj więcej »

Przyjemny wyraz twarzy

Często spotykaną ułomnością firm jest nieumiejętność stworzenia i zachowania jednolitego oblicza dla klienta, bez względu na to, w jakiej sprawie i z którym działem się kontaktuje. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Nie wiadomo w gruncie rzeczy, o co chodzi z tymi uprawnieniami do wykonywania zawodu. Powołując się na niezawodną regułę twierdzącą, że gdy nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o kasę, wydaje się, iż próby wprowadzenia papierów dokumentujących umiejętności informatyków takie zadanie mają spełniać. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Ilość i jakość

Wzrastający dostęp do informacji niewątpliwie wywiera wielki wpływ na życie obyczajowe. Nie tak dawno pewien młody człowiek (nazwijmy go Franek), którego rzuciła dziewczyna (powiedzmy, Mańka), powodowany rozpaczą i chęcią zemsty, zeskanował zdjęcie nagiej Mańki w sytuacji zwanej wówczas kompromitującą. Następnie stworzył serwis !www.golamanka (by nie narazić się Naczelnemu,... Czytaj więcej »

Informatyka i organizacja pracy - razem czy osobno?

Nowe technologie nie zapewniają sukcesu w biznesie. Technologie Informacyjne są znamiennym tego przykładem. Dane statystyczne i wyniki badań naukowych w skali makro dowodzą, że upowszechnianie ich nie wpływa na wzrost produktywności ani nie zapewnia danemu krajowi czy regionowi przewagi konkurencyjnej na rynku globalnym. Mówi się w związku z tym o tzw. paradoksie informatycznym, a... Czytaj więcej »

Internet

Dobre wzory

Nadal tylko niektóre serwisy internetowe stosują personalizację prezentowanych stron !WWW. Wśród nich dominują elektroniczne sklepy. Czytaj więcej »

Pakiety i dwa zera

1 stycznia 2000 r. mogą wystąpić zaburzenia w funkcjonowaniu Internetu. Globalna sieć jednak nie przestanie działać. Takie optymistyczne wnioski płyną z raportu The Internet Society, najwięk- szej organizacji skupiającej internautów z całego świata. Czytaj więcej »

Przyszłość nie na bank

Badania rynkowe wykazują, że przyszłość bankowości elektronicznej wcale nie przedstawia się tak optymistycznie, jak oczekiwano. Zbyt wielu klientów rezygnuje z tego typu usług. Czytaj więcej »

Strażnik pocztowy

Program Mail Essentials pozwala na monitorowanie przesyłanej poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

Użytkownik - nasz pan

Moja Wirtualna Polska jest jednym z pierwszych polskich internetowych serwisów informacyjnych, stosujących narzędzia personalizacji stron WWW. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Debiut kombajnu

Epson rozpocznie sprzedaż urządzeń pełniących funkcje drukarki, skanera i kopiarki. Czytaj więcej »

Java w krzemie

Sun Microsystems przedstawił pierwsze informacje techniczne dotyczące opracowywanej od czterech lat architektury MAJC (Microprocessor Architecture for Java Computing). Jest ona przeznaczona dla procesorów, które będą wykorzystywane m.in. w nowego typu wydajnych sieciowych urządzeniach do pobierania muzyki, wideo lub innych plików multimedialnych z Internetu. Czytaj więcej »

Nadzieja na moc

Procesory Power4, projektowane dla serwerów IBM AS/400 i RS/6000, mogą już pracować z częstotliwością 1 GHz. Inżynierowie IBM opracowali też technologię, która pozwala na ponad 500 MHz zwiększenie częstotliwości szyny systemowej współpracującej z Power4. Czytaj więcej »

Narzędzia dla Windows

Bezpłatne lub bardzo tanie programy mogą znacznie pomóc w usprawnianiu pracy systemu. Czytaj więcej »

Norton czyta pocztę

Nowa wersja Norton AntiVirus 2000 zawiera funkcje ułatwiające zabezpieczenie komputerów przed wirusami rozprzestrzeniającymi się pocztą elektroniczną i przez WWW. Czytaj więcej »

Ochrona za darmo

Program antywirusowy CA InoculateIT wraz ze wsparciem technicznym i aktualizacją jest dostępny bezpłatnie w Internecie. Czytaj więcej »

Pierwszy faks HP

Nowe rodziny urządzeń wielofunkcyjnych OfficeJet są już dostępne na rynku. Czytaj więcej »

Pół dnia bez baterii

We wrześniu br. na rynku amerykańskim mają pojawić się akumulatory PowerPad dla notebooków, umożliwiające pracę bez zewnętrznego zasilania przez 15 godzin! W pierwszej wersji będą to akumulatory przeznaczone do współpracy z niektórymi modelami notebooków IBM i Acer. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Lider pilnie poszukiwany

Rekrutacja kierowników projektów informatycznych coraz częściej oznacza poszukiwanie igły w stogu siana. Godna pozazdroszczenia jest sytuacja firm, które zawczasu "wychowały" sobie odpowiednią grupę specjalistów. Czytaj więcej »

Z klonowym liściem w tle

Wielu polskich informatyków zapatrzonych w amerykański rynek pracy zapomina o Kanadzie, państwie o równie atrakcyjnych perspektywach na zatrudnienie. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Mała, duża baza SQL

Microsoft Data Exchange jest specjalną wersją SQL Server 7.0, przeznaczoną do małych rozwiązań bazodanowych. Programiści mogą ją rozpowszechniać z własnymi aplikacjami. Czytaj więcej »

Stabilizacja Delphi 5

Nowy Borland Delphi 5 ma być bardziej stabilny niż poprzednie wersje. Celem twórców tego narzędzia było również ułatwienie pracy programistom. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Proponowałbym otwarcie forum dyskusyjnego, na którym można by wymieniać poglądy na temat nie jak dobra jest informatyka, lecz jak wątpliwe czasem są korzyści przy takim poziomie nakładów. W zamyśle nie chodzi mi o całkowitą deprecjację, lecz o zachowanie zdrowego spojrzenia. Czytaj więcej »

Małżeństwo też czytające

Spacerując wieczorami w samotności, rozmyślam czasami o kresie drukowanej książki, coraz odważniej przepowiadanym. Z perspektywy dzisiejszych półek księgarskich i całkiem nieźle prosperującego rynku wydawniczego wydaje się to mało prawdopodobne. Czytaj więcej »

Na metr kwadratowy

Gdy po raz pierwszy przeczytałem słowa Norberta Wienera, wypowiedziane w 1948 roku, w których wieszczył on początek rewolucji informatycznej, pokazałem je Mamie. Mama spokojnie odpowiedziała, że może i jest to prawda, ale jej już ta rewolucja nie dotyczy. Rzecz działa się w głębokiej komunie, kiedy podstawowym zmartwieniem było wykupić kartkowy przydział mięsa, trudno się więc... Czytaj więcej »

(Nie)szczęśliwy przypadek

W epoce przedkomputerowej przypadki niewłaściwego zaadresowania listów albo dostarczenia ich pod zły adres zdarzały się rzadko. Jeśli już w ogóle coś się z listami działo, to raczej ginęły bez śladu. Szczególnie listy zagraniczne. Zwykle oczywiście poza granicami naszego kraju. Gdy wprowadzono faks, to na początku uzyskanie jakiegokolwiek obrazu było trudne, a stacji odbiorczych... Czytaj więcej »

Noł 2000 problem u nas

Do roku 2000 jeszcze sporo czasu, a my już wiemy, że nic nam nie grozi. Mamy wciąż upalne wakacje i wysocy urzędnicy administracji państwowej produkują wakacyjne dyrdymały. Pan wiceminister z MSWiA ogłasza, że Polska jest gotowa do roku 2000, a zupełnie bagatelizuje temperaturę i wilgotność w dniu 10 sierpnia. Gartner Goup prowadzi od lat badania na całym świecie i wcale nie... Czytaj więcej »

Wakacje dla komputera i komputerowca

Redaktor Naczelny w przedurlopowym felietonie zastanawiał się, czy wziąć komputer na wakacje. Można, ale jedynie wówczas, gdy urządzonko wyraziło aprobatę dla wyjazdu i oczywiście nań zasłużyło. W pozostałych przypadkach odradzam. Mnie nie dręczą dylematy tego rodzaju. Czytaj więcej »

Sieci

Bez kartki i ołówka

NetCracker służy do projektowania sieci oraz przeprowadzania symulacji jej pracy i skutków ewentualnych awarii. Czytaj więcej »

Cisco - halo inaczej

Już wkrótce na rynek trafią kolejne produkty Cisco Systems, umożliwiające realizację rozmów telefonicznych w sieciach pakietowych. Czytaj więcej »

Era cyfrowego dokumentu

Gdy do firmy codziennie przychodzą tysiące dokumentów, niezbędne staje się wdrożenie rozwiązania umożliwiającego ich łatwą archiwizację i szybki, elektroniczny dostęp. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Cabletron dołączył do komitetu QoS Forum zrzeszającego firmy, zainteresowane szybkim przystosowaniem technologii różnicowania poziomu usług sieciowych. Czytaj więcej »

Linux, klastry i układy

SCO zawiera alianse, które mają umocnić pozycję rynkową systemu UnixWare. Czytaj więcej »

Linux w skrócie

Firma Oracle przygotowała linuxową wersję narzędzia do publikacji w Internecie - WebDB. Użytkownicy darmowego systemu będą mogli za pomocą WebDB tworzyć, zarządzać oraz monitorować strony WWW, które umożliwiają dostęp do informacji znajdujących się w bazach danych. Firma zdecydowała się także na udostępnienie linuxowych wersji narzędzi do programowania w XML - XML Parser,... Czytaj więcej »

Poprzeczka w górę

Microsoft zapowiedział zwiększenie liczby procesorów, które będą obsługiwane przez poszczególne wersje systemu Windows 2000. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Wyścig listonoszy

Sprzedaż Lotus Notes w pierwszej połowie tego roku była niższa od sprzedaży Microsoft Exchange - wynika z raportu opracowanego przez International Data Corporation (IDC). Sprzedaż indywidualnych licencji Exchange przewyższyła liczbę sprzedanych Notes o 673 tys. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...