powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 31-1999, 30 sierpnia 1999
31-1999 Computerworld nr 31-1999
Wiadomości

9/9/99 - próba generalna

Data 9 września 1999 r. może być krytyczna dla sprawnego funkcjonowania systemów komputerowych. Na szczęście, prawdopodobieństwo wystąpienia tego błędu w polskich systemach informatycznych jest niewielkie. Czytaj więcej »

Ale jazda!

Nie powiodła się kolejna próba stworzenia systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zdaniem przedstawicieli administracji samorządowej, istnieją lobby, którym zależy, aby ten system nie powstał. Na ogólnopolski system czeka m.in. policja, która korzystałaby z niego w wykrywaniu skradzionych aut. Czytaj więcej »

Dane jak w banku

Zintegrowany System Dostępowy firmy Telbank ma umożliwić bankom świadczenie nowoczesnych usług elektronicznych. Czytaj więcej »

Elektroniczny pośrednik

HP dąży, aby technologia e-speak stała się standardem wymiany usług w Internecie. Czytaj więcej »

Fuzja komputerowa

Siemens i Fujitsu poinformowały o połączeniu swoich europejskich oddziałów. Celem Fujitsu Siemens Computers jest zdobycie do 2001 r. pozycji lidera na rynku europejskim. Czytaj więcej »

Gry wstępne

Po roku działalności Optimus Lockheed Martin nie zawarł żadnego kontraktu w sektorze publicznym. Obserwatorzy rynku coraz częściej zastanawiają się, dlaczego. Czytaj więcej »

Kolejka do szyfrów

Urząd Ochrony Państwa zapowiada, że przed końcem 1999 r. zezwoli na stosowanie, w ochronie informacji niejawnych, urządzeń i oprogramowania szyfrującego kilku polskich i zagranicznych firm. Czytaj więcej »

Merced na próbę?

Opóźnienia w projektowaniu Merced rodzą pytania o rynkowy sukces pierwszego procesora z rodziny IA-64. Czytaj więcej »

Narzędzie zmiany kultury

Star Foods Polska zamierza wdrożyć do września 2000 r. w centrali i 10 oddziałach systemy Oracle Financials i Oracle Process Manufacturing. Czytaj więcej »

Nie dla okienek

Compaq Computer zwolnił ponad 100 pracowników zatrudnionych w laboratoriach w Redmond, zajmujących się przystosowywaniem systemu operacyjnego Windows NT do pracy na komputerach wyposażonych w procesory Alpha. Prawdopodobnie amerykański koncern zaprzestał wspierania systemów operacyjnych Microsoftu dla tej platformy. Czytaj więcej »

Niepełne zwycięstwo

Sąd apelacyjny anulował decyzję sądu niższej instancji w sprawie naruszenia przez Microsoft umowy licencyjnej, dotyczącej technologii Java. Nakazywała ona koncernowi z Redmond wprowadzenie zmian w systemie Windows 98, przeglądarce Internet Explorer i innych programach, tak aby były one zgodne ze specyfikacją Javy firmy Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Pojechać bez paliwa

Z Andrzejem Florczykiem, ekspertem w zakresie współpracy między Berenshottem, Prokomem i innymi firmami biorącymi udział w projekcie pilotażowym systemu CEPiK, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Po 20 latach rozwoju GPS (Global Positioning System) wciąż nie może wyjść w zastosowaniach komercyjnych poza hermetyczne rynki niszowe. O krętych ścieżkach rozwoju systemu przeznaczonego pierwotnie dla celów militarnych możemy przeczytać w najnowszym numerze MIT Technology Review. (Czy GPS się zgubił?). Czytaj więcej »

Spokój naukowca

KBN zbadał stan przygotowań instytucji naukowych do nadejścia roku 2000. Czytaj więcej »

System na telefon

Firma Apcon buduje centrum outsourcingowe systemu SAP R/3. Czytaj więcej »

Tylko żeby przetrwać

Producenci aplikacji do obsługi przedsiębiorstw namawiają klientów do szybkiej migracji w związku z błędem roku 2000. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część XVIII

Naliczanie zapotrzebowania na zasoby krytyczne z danych technologicznych pozwala na określenie na podstawie prognoz i zleceń obciążenia zasobów uznanych za krytyczne, np. maszyn stanowiących "wąskie gardła" w produkcji, czasu pracy cennych specjalistów, pieniędzy potrzebnych do zakupu materiałów, które są niezbędne do wyprodukowania wyrobów w danym okresie. Czytaj więcej »

Czujność zawsze wskazana

Kiedy firma wspaniale się rozwija, rosną jej zyski i znaczenie na rynku, menedżerowie - zamiast rozkoszować się satysfakcją - muszą podejrzliwie śledzić, czy wzrost ten nie powoduje gdzieś poważnych zagrożeń. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Oczekiwanie na nadejście roku 2000 można przekształcić w spokojną egzystencję, jeżeli uczyniło się wszystko, co jest zgodne ze sztuką zawodową i włas-nym sumieniem. Aby zaznać tego stanu, Lokalny Informatyk wymusił w końcu na Zarządzie stosowną nasiadówkę, mającą na celu prezentację problemu, zagrożeń z tego wynikających i metod przeciwdziałania. Czytaj więcej »

Zagadać problem

Bezwładność stylu i zasad pracy w przedsiębiorstwie powoduje, że nawet w obliczu kryzysu menedżerowie co prawda przejmują się, ale nie działają. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Sieciowy błazen

Inteligentne komputery będą, jak twierdzą wizjonerzy, obdarzone poczuciem humoru. Nie mogę się ich doczekać. Wyobrażam sobie, że dzięki znacznie bardziej wyrafinowanej umysłowości stworzą nową generację dowcipów tak zabawnych, że będzie można pęknąć ze śmiechu. Z drugiej jednak strony, niepokoi mnie trochę myśl, iż my, zwykli ludzie, będziemy po prostu za głupi, żeby je... Czytaj więcej »

Wybierz właściwą ustawę

...według której będziesz chronił system teleinformatyczny. To nie paradoks - ustawa o ochronie danych osobowych pokrywa się w wielu punktach z ustawą o ochronie informacji niejawnych. Przepisy tej drugiej są jednak bardziej rygorystyczne wobec użytkowników i administratorów zbiorów danych. Czytaj więcej »

Internet

Winyl, CD i mp3

Najwięksi dystrybutorzy fonograficzni będą sprzedawać utwory muzyczne przez Internet. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

e-IBM

Notebooki ThinkPad 390E i 600E IBM określa jako przystosowane do prowadzenia 'biznesu elektronicznego'. Komputery będą sprzedawane w Polsce od września br. Czytaj więcej »

Komórka z Palm OS

3Com, producent popularnych komputerów Palm, zakupił licencję na oprogramowanie UP.Browser - przeglądarkę internetową dla systemów wykorzystujących łączność bezprzewodową, opracowaną przez firmę Phone.com. 3Com liczy, że dzięki temu uda się rozpowszechnić system Palm OS m.in. w telefonach komórkowych nowej generacji. Czytaj więcej »

Linux jak Windows

Pod koniec roku Corel wprowadzi na rynek własny system operacyjny Corel Linux. Czytaj więcej »

Navo na nowo

Podstawową platformą bazodanową pakietu programów Navo Firma będzie SQL Server 7.0. Wrocławska firma wprowadziła już na rynek nową wersję pakietu współpracującą z bazą Microsoftu. Dotychczas w programach Navo była wykorzystywana baza danych Sybase SQL Anywhere. Czytaj więcej »

Neurony Nortona

Symantec udostępnił nową wersję modułu programu Norton AntiVirus 5.0, służącą do wykrywania nieznanych, dopiero pojawiających się wirusów. Użytkownicy tego pakietu mogą dokonać aktualizacji, wykorzystując funkcję LiveUpdate. Dla posiadaczy starszych wersji programu upgrade kosztuje ok. 4 USD. Czytaj więcej »

Przepychanie Windows

Zaawansowane metody poprawiania wydajności systemu Windows. Czytaj więcej »

Rynek się budzi

Ten rok będzie rekordowy dla producentów i polskich dystrybutorów notebooków. Czytaj więcej »

Subiekt z okienka

Insert udostępnił wersję beta programów Subiekt, Rachmistrz i Rewizor pracujących pod kontrolą systemu Windows. Czytaj więcej »

Tempo Acera

Acer Polska oferuje nowe modele notebooków. Czytaj więcej »

W biurze i podróży

Compaq Aero 8000 z Windows CE jest komputerem naręcznym przeznaczonym do pracy w sieci korporacyjnej. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Ameryka żądna informatyków

W Stanach Zjednoczonych trwają dyskusje nad zwiększeniem puli wiz H1-B, przyznawanych wykwalifikowanym specjalistom, którzy chcą podjąć pracę na terenie USA. Wynikiem ogólnonarodowej dyskusji może być także wprowadzenie nowego rodzaju wizy dla zagranicznych absolwentów szkół technicznych. Czytaj więcej »

Nieodparty urok tabelek

Coraz większa liczba Polaków ma przyjemność pracować w firmach będących własnością dalekowschodnich koncernów. Okazuje się jednak, że tylko dla niewielu jest to rzeczywiście przyjemność. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Czego oczekiwać od EJB?

Enterprise Java Beans to strategia rozwoju Javy obliczona na wiele lat. Nowa specyfikacja EJB 1.1 powinna uporządkować rynek Javy, ułatwiając pracę programistom piszącym duże aplikacje. Czytaj więcej »

IDE dla Linuxa

Cygnus oferuje komercyjne wersje narzędzi dla Linuxa. Czytaj więcej »

Teta rośnie

Do pakietu Teta 2000 dodano moduł produkcyjny. Rozszerzeniu uległa część logistyczna. Czytaj więcej »

Trochę inny Basic

PowerBasic jest kompilatorem języka Basic. Od Microsoft Visual Basic odróżnia go nie tylko oferowana filozofia pracy, lecz także przeznaczenie. Czytaj więcej »

Wszystko o projekcie

StarTeam 4 ułatwia zarządzanie projektami informatycznymi. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Mapa prawdę powie

Wykorzystanie możliwości, jakie daje komputerowa analiza danych uwzględniająca kryterium geograficzne połączona z prezentacją w postaci mapy, ograniczone było wysokimi kosztami związanymi z koniecznością stosowania komputerów dużej mocy i specjalistycznego oprogramowania. Czytaj więcej »

Przegląd produktów

Firma Autodesk stosunkowo późno zajęła się oprogramowaniem typu GIS. Niespełna dwa lata temu ukazał się program AutoCAD Map, łączący edytor CAD z systemem GIS, następny na rynku pojawił się Autodesk World, pozwalający na budowę i analizę systemów GIS. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Kilkakrotnie w ostatnim czasie natrafiłam w różnych artykułach w Computerworld na tematykę spotkań i zebrań pracowniczych. Pisała o tym Iwona D. Bartczak (chyba niejednokrotnie), w podobnym tonie mówi w wywiadzie Tom DeMarco ('W poszukiwaniu tego, co ważne', CW nr 27/99). Wniosek z tych artykułów jest taki, że zebrania przerodziły się w ceremonie, zamiast stanowić czas na wzajemną... Czytaj więcej »

Na pierwszym posiedzeniu

Jeśli ktoś żądny jest przygód, winien zająć się w Polsce informatyką - wniosek taki można wysnuć, spoglądając na lata minione i obecne, w ciągu których to przedziwny pech sprawiał, że udało się nam nie zakończyć szczęśliwie większości kluczowych przedsięwzięć w tej dziedzinie. Jest to smutne, drogie, denerwujące, uciążliwe, ośmieszające i jeszcze wielorakie. Czytaj więcej »

PROZUS

Czy Prokom zyskałby zlecenie jakiegoś giganta rynku informatycznego? Wątpię. Oni nie dają się łatwo oczarować, owinąć wokół palca i nie przekonuje ich dowolny argument. Czytaj więcej »

Przecier ogórkowy

W sezonie ogórkowym byliśmy karmieni różnymi opowiastkami, najczęściej bajdurzeniami, odwracającymi uwagę od realiów i lokalnych problemów. Mody zmieniały się w zależności od epoki i zapotrzebowania społecznego. W tym roku najwyraźniej obywatele, zamiast opowieści o potworze z Loch Ness, byli skazani (widać było takie u nich zapotrzebowanie) na wysłuchiwanie bajek o potworze z... Czytaj więcej »

Rok myszy, czyli rękoczyn

Czy wiedzą Państwo, że mysz komputerowa została wynaleziona przed 35 laty! Kiedy 10 lat temu napisałem do jednego z czasopism popularnonaukowych tekścik o ćwierćwieczu myszy, to doświadczyłem frustracji pisania o niebycie, bowiem ówczesne PC myszy nie miały. Bo i po co... Czytaj więcej »

Sekrety Microsoftu

Światem rządzi Microsoft. Takie wrażenie można odnieść, czytając w Internecie wypowiedzi pochodzące ze środowisk skupionych wokół Unixa i Javy. To samo mówią zresztą przedstawiciele poważnych firm, takich jak Sun czy Oracle. Nie kwestionując tej tezy, dodam jeszcze, że Microsoft musi rządzić światem w przerwach, kiedy nie rządzą nim Żydzi, masoni, cykliści i rosyjska mafia. Czytaj więcej »

Sieci

Cisco w katalogach Novella

User Registration Tool to pierwsze narzędzie Cisco, współpracujące z usługami katalogowymi Novella. Czytaj więcej »

Klastry Veritas

Veritas Software za nieznaną sumę kupił firmę NuView, specjalizującą się w dostarczaniu rozwiązań zarządzających pracą aplikacji w klastrach na platformie Windows NT. Transakcja pozwoli firmie Veritas rozszerzyć możliwości własnego oprogramowania Veritas Cluster Server na platformę Microsoftu (dotychczas produkt był dostępny dla HP-UX i Sun Solaris). Czytaj więcej »

Lepsza kopia

Nowa wersja Backup Exec powstała po połączeniu Veritas i Seagate Software. Produkty obu firm zostaną zintegrowane. Czytaj więcej »

Linux w skrócie

Hewlett-Packard udostępnił wersję beta serwera pocztowego OpenMail 6.0 dla Linuxa. Jego sprzedaż ma się rozpocząć we wrześniu br., a cena będzie taka jak innych systemów unixowych. Jedna skrzynka pocztowa ma kosztować ok. 60 USD. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Sympatia do serwera

Nowy Server Manager 3.0 usprawnia zarządzanie serwerami NetWare. Czytaj więcej »

Z widokiem na sieć

W sieci banku PKO bp pracuje kilkadziesiąt tysięcy urządzeń. Do końca tego roku planowane jest zakończenie wdrożenia scentralizowanego systemu zarządzania siecią. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Najpoważniejsze gazety (telewizja i radio nie pozostają w tyle) zaczynają coraz obszerniej pisać o zjawisku zwanym feminizmem. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...