powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 30-1999, 23 sierpnia 1999
30-1999 Computerworld nr 30-1999
Wiadomości

Pod greckim przewodem

Grecka firma Singular Software do października br. zakończy przejęcie polskiego oddziału Baana. Czytaj więcej »

Podejście problemowe

BMS - Biuro Matematyki Stosowanej - tworzy systemy informatyczne, wykorzystując możliwości sieci neuronowych. Czytaj więcej »

Potrójne życie MFG/PRO

Decyzja firmy Origin o wycofaniu się z polskiego rynku wywołała dyskusję na temat dotychczasowego modelu polonizacji i rozwoju systemu MFG/PRO. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Giełdowy popyt na akcje firm internetowych trwa. Tysiące, jeśli nie miliony, osób marzą o założeniu własnego przedsiębiorstwa, które w ciągu kilku miesięcy przeobrazi się z płotki w rynkowego rekina. Dzisiaj amerykański sen o bogactwie mogłoby odzwierciedlić hasło: 'Od jednego serwera do milionera'. O czyhających niebezpieczeństwach, kluczach do sukcesu, można przeczytać w... Czytaj więcej »

Przychodzi informatyk do lekarza...

O kryzysie oprogramowania i jego objawach napisano już tak wiele, że chyba powoli zaczyna brakować chętnych do czytania o negatywnych przykładach pokazujących, jak nie należy postępować, komputeryzować, projektować, programować itd. Także ja, kiedy czytam w polskiej prasie fachowej artykuł traktujący o kolejnym nieudanym przedsięwzięciu, zauważam u siebie objawy 'znieczulicy... Czytaj więcej »

Szepcząca sieć

PAGI SA oferuje w Warszawie usługę bezprzewodowego dostępu do Internetu. Czytaj więcej »

W kolejce po Internet

Rośnie zainteresowanie polskimi firmami internetowymi. Po udziały w nich ustawiają się długie kolejki zachodnich inwestorów i polskich firm informatycznych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część XVII

Tworzenie proponowanych zleceń na uzupełnianie zapasów pozwala na przewidywanie zapotrzebowań oraz zarządzanie uzupełnieniami zapasów w poszczególnych magazynach i zakładach sieci logistycznej przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Korporacyjna wędka informatyczna

Wdrażanie systemu informatycznego powinno być ukierunkowane na wykorzystanie wszystkich istniejących w nim możliwości i zasobów. Czytaj więcej »

Naprzeciw potrzebom klienta

Zarząd Fabryk Mebli FORTE z Ostrowi Mazowieckiej konsekwentnie buduje globalną sieć informatyczną, która będzie spinać projekt, np. kuchni dla konkretnego klienta, z zamówieniami potrzebnych do jego wytworzenia materiałów i wydaniem zleceń produkcyjnych, aż po dokonanie transakcji i elektroniczną wymianę płatności i dokumentów. Czytaj więcej »

Naukowcy - do pracowni i laboratoriów!

Jeszcze niedawno wydawało się, że zatrudnienie kadry naukowej w firmie dodaje prestiżu i kompetencji, dziś jej obecność jest uważana niemal jako antyreklama. Czytaj więcej »

Pod dyktando procesów logistycznych

Mimo że w drugiej połowie 1998 r. nastąpiło załamanie koniunktury w handlu wyrobami hutniczymi, maleją zapasy w magazynach wyrobów gotowych Stalproduktu z Bochni, a firma - jako jedyna w branży - nie ma strat. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

W domu zadzwonił telefon. Lokalny Informatyk odebrał, bo w zasadzie nie miał innego wyjścia. Mógł, owszem, udawać, że go nie ma i nie podejmować połączenia zgodnie z zasadą, że sprawy odwleczone na bliżej nieokreśloną przyszłość i tak same się rozwiążą. Nie było to jednak w jego stylu. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Nowy Frankenstein - kto się boi komputera

Technologie informatyczne należą do najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów naszej cywilizacji. Komputer powszechnie jest postrzegany jako klucz do dobrobytu, choć zdarzają się i głosy sceptyczne. Czy to narzędzie może wydostać się człowiekowi spod kontroli? Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Eksperyment krakowski

Wiadomość o wydzieleniu się wydziału informatyki ze struktur Urzędu Miejskiego w Krakowie i przekształceniu go w gospodarstwo pomocnicze można przyjąć ze spokojem i bez emocji. Eksperymentów takich było już w naszym kraju wiele, ale wciąż są planowane i realizowane nowe. Czytaj więcej »

Organizacja gromadzenia informacji

Współczesne systemy informatyczne, obejmujące coraz większe obszary geograficzne, działając w różnych strukturach organizacyjnych i integrując informacje na różnych poziomach, często nastawione są na bardzo - wydawałoby się na pierwszy rzut oka - prozaiczne zmagania z jakością dostarczanych danych. System wdrożony i eksploatowany musi podołać ogromnym przeszkodom, z których... Czytaj więcej »

Zmienność - istota systemu informatycznego

Wszystko płynie. Każdy informatyk dobrze o tym wie. Jeżeli jego środowisko pracy jest w przybliżeniu takie, jakim opisują je statystyki, to co dwa lata warsztat ten przechodzi gruntowne przeobrażenie. I choć z jednej strony marzymy o stabilności swoich narzędzi i klniemy na czym świat stoi, ilekroć po ich uaktualnieniu musimy się uczyć od nowa skrótów klawiaturowych i oswajać z... Czytaj więcej »

Internet

Masowa poczta

Calypso to tani program pocztowy do obsługi wielu kont poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

Załatwić sprawę w urzędzie

Czy miastu potrzebny jest Internet? Adam Kępa, dyrektor Biura Informatyki łódzkiego Urzędu Miasta, odpowiedzialny za wdrożenie systemu Magistrat 2000, uważa, że bezwzględnie tak. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Adobe dla każdego

Nowy PhotoShop 5.5 ma być sprzedawany również w uproszczonej wersji do zastosowań amatorskich. Czytaj więcej »

Armada wzmocniona

Ofertę komputerów przenośnych Compaqa wzbogacono o nowe, uniwersalne stacje bazowe i nowe procesory. Czytaj więcej »

Dyski bez rekordów

Quantum i Fujitsu zaprezentowały tanie dyski do instalacji w komputerach tzw. 'kategorii poniżej 700 USD'. Napędy nie mają imponujących parametrów, choć wykorzystują najnowsze osiągnięcia technologiczne. Dyski mają szybkość 5400 obr./min, bufory pamięci o pojemności 512 KB i średni czas dostępu krótszy niż 10 ms. Ich ceny mają wynieść ponad 100 USD. Czytaj więcej »

Dzielenie adresów

Do podstawowej optymalizacji Windows wystarczą narzędzia udostępnione bezpłatnie przez Microsoft Czytaj więcej »

Libretto do lamusa

Toshiba wstrzymuje produkcję notebooków Libretto, które należały do pierwszych miniaturowych komputerów przenośnych. Postęp technologiczny spowodował, że wprowadzone w 1997 r. Libretto straciły podstawowe atuty i przynajmniej w USA i Europie nie mogą konkurować z lżejszymi notebookami Portege 3000. Czytaj więcej »

Palm po polsku

We wrześniu br. rozpocznie się sprzedaż komputerów naręcznych Palm firmy 3Com, wyposażonych w polski system operacyjny. Palm będzie zaopatrzony także w spolonizowany podstawowy zestaw aplikacji i polskie czcionki. Czytaj więcej »

Szybciej od Intela

Pierwsze testy wykazują, że nowy AMD Athlon z zegarem 650 MHz pokonuje wydajnością najszybsze Pentium III. Obecnie jednak nie tylko moc decyduje o sukcesie producenta na rynku procesorów. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Abecadło strzelca

Zaufanie i rozwaga w doborze klientów to podstawowe gwarancje sukcesu w zawodzie informatyka "wolnego strzelca". Czytaj więcej »

Koniec ery samouków

Nadal dużą część pracowników działów informatyki stanowią samoucy, którzy swoją wiedzę zdobywali poza murami wyższych uczelni. Sytuacja ta w ciągu najbliższych kilku lat powinna się zmienić. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Mity i fakty o eksploracji

Brak rzetelnej wiedzy na temat produktów do eksploracji danych powoduje, że szerzą się mity i obiegowe opinie, które bynajmniej nie ułatwiają decyzji dotyczącej wyboru produktu. Czytaj więcej »

Oracle dla programistów

Zestaw programistyczny JDeveloper Suite 2.0 służy do opracowania aplikacji klient/serwer w Javie. Oracle wykorzystał w nim narzędzie JBuilder 2.0, licencjonowane od Inprise. Czytaj więcej »

Otwarte Visual Studio

Microsoft i Rational Software łączą swoje najlepsze narzędzia w jednym zintegrowanym pakiecie. Czytaj więcej »

SAP włącza CRM

SAP AG, największy producent oprogramowania ERP, wprowadza na rynek pierwsze aplikacje do obsługi klientów, działalności marketingowej i serwisowej - Customer Relationship Management (CRM). Czytaj więcej »

Wspólna promocja

IBM i Rational Software będą wspólnie promować Javę i język XML, modelowanie aplikacji w języku UML oraz standard XMI (XML Metada Interchange) do wymiany informacji o modelowanej aplikacji w formie dokumentu XML. Celem porozumienia jest współpraca produktów IBM VisualAge for Java i pakietu Rational Rose Suite do modelowania aplikacji w języku UML. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

ABC planowania

Dawno nie było tak barwnych wakacji. Żadnej nudy i nieróbstwa. Pani minister zdrowia i opieki społecznej zwizytowała placówki opieki zdrowotnej i nie jest usatysfakcjonowana. Mało tego, ogłosiła, że nie tylko górnicy nie płacą ubezpieczeń, ale też kolejarze. Zareagował na to natychmiast prezes ZUS i powiedział, że będzie się wyciągać konsekwencje. Czytaj więcej »

Gabinety figur

Pan Stanisław jest od trzydziestu lat kierowcą w państwowym przedsiębiorstwie, o którym głośno jest od kilku lat, bo pieniędzy mu na wszystko brak. Ostatnio nawet zmieniono w przedsiębiorstwie tym prezesa, o czym Pan Stanisław, pracując w prowincjonalnym oddziale tegoż przedsiębiorstwa, nawet nie wiedział. Czytaj więcej »

Karton w cenie monitora

Nie zawsze dobra sprzątaczka w biurze okazuje się być szczytem marzeń. Przypominają mi się filmy, przedstawiające sytuację gdy do gabinetu dyrektorskiego, gdzie stoi misternie udrapowana makieta, wchodzi sprzątaczka i zaczyna przestawiać klocki, aby odkurzyć każdy z osobna. Na drugi dzień dyrektor z westchnieniem doprowadza makietę do ładu. Czytaj więcej »

Listy

Wprawdzie nie mam tak dużego doświadczenia w 'IRC-owaniu' jak Jakub Chabik, autor felietonu 'Z pamiętnika IRC-ozaura' (CW nr 26/99), ale mniej więcej od 1,5 roku stale biorę udział w IRC-owych dyskusjach. Najpierw był to serwer IRC, funkcjonujący w wewnętrznej sieci instytucji, w której pracowałem, teraz są to serwery ogólnodostępne. Czytaj więcej »

Trzy dobre!

Zenon Laskowik w kabarecie 'Tey' strofował kiedyś bodaj Rudiego Schuberta: 'Nie można mówić, że jedno koło jest zepsute. Trzeba patrzeć pozytywnie! Jak jedno jest zepsute, to znaczy, że trzy są dobre!'. Skecz ten przypomina mi się, kiedy słucham prezesa ZUS-u Stanisława Alota, który mówi, że z informatyzacją wszystko jest w porządku, a opóźnieniom winni są płatnicy, bo źle... Czytaj więcej »

Zakazane igraszki

Właściwie nie wiem, dlaczego tylko raz dostąpiłem zaszczytu bycia przegonionym przed trybuną pierwszomajową, choć ze wszystkich możliwych lat zdarzyło się to akurat w 1968 r. W każdym razie po owej demonstracji zaprosiłem wychowawczynię oraz grupkę kolegów na herbatę do domu. Ledwie zdążyliśmy rozlokować się w moim małym pokoiku, gdy pani Bronisława zapytała rodzicielkę,... Czytaj więcej »

Sieci

Gigabit na miedzi

Komitet normalizacyjny IEEE oraz Gigabit Ethernet Alliance ratyfikowały standard transmisji Gigabit Ethernet realizowanej na okablowaniu miedzianym. Czytaj więcej »

Klastry Della

Dell Computer przygotowuje ofertę tanich rozwiązań klastrowych dla Windows NT Enterprise Edition. W ramach strategii nazwanej Scalable Enterprise Computing (SEC) firma zamierza połączyć własną ofertę z rozwiązaniami niezależnych producentów. Czytaj więcej »

Listonosz z horyzontami

Platinum ma być wielkim następcą Exchange Server 5.5. Microsoft po raz pierwszy ujawnił szczegóły - lista modyfikacji i nowości jest bardzo obiecująca. Czytaj więcej »

Zawsze blisko Windows

Symantec pcAnywhere 9.0 usprawnia zarządzanie stacjami i serwerami z systemem Windows. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Windows z Unixem

Microsoft udostępnił pierwszą wersję beta oprogramowania Windows Services for Unix 2.0, która ma ułatwić integrację Windows NT 4.0 i Windows 2000 ze środowiskiem unixowym. Czytaj więcej »

Za pięć dwunasta

Rozmowa z Jimem Allchinem, wiceprezesem Microsoftu, odpowiedzialnym za wprowadzenie na rynek Windows 2000. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Narzekają wszyscy - od Bałtyku po Tatry - na ZUS. Tropią winnych. Ja sobie natomiast myślę, czy przypadkiem winy za ten nieporządek nie ponosi redakcja Computerworld. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...