powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 29-1999, 16 lipca 1999
29-1999 Computerworld nr 29-1999
Wiadomości

Hurtowy outsourcing

Przedstawiciele firmy OFI zakładają kilkakrotny wzrost przychodów w tym roku. Związane jest to z większym zainteresowaniem instytucji finansowych przekazywaniem obsługi informatycznej w outsourcing. Czytaj więcej »

Informatyczna pierwsza dama

Prezesem Hewlett-Packarda zostanie Carleton Fiorina. Będzie pierwszą kobietą kierującą tak dużą firmą informatyczną. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Warszawska firma Karen Notebook po raz drugi złożyła wniosek do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o dopuszczenie jej akcji do obrotu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Czytaj więcej »

Kabel w nowych barwach

Producent okablowania strukturalnego Mod-Tap zmienił nazwę na Molex Premise Networks. Firma rozpoczęła budowę nowej fabryki w Polsce. Czytaj więcej »

Kameralna współpraca

Fontex rozszerza ofertę o nowe produkty i usługi z zakresu integracji systemów. Niebawem firma rozpocznie działalność poza Warszawą. Czytaj więcej »

Nowe Millenium okienek

Microsoft przedstawił pierwszą wersję systemu operacyjnego Windows 2000 o kryptonimie Millenium, przeznaczoną dla klientów indywidualnych. Czytaj więcej »

Odstąpić sprzedaż

MIS rozważa scedowanie na firmy partnerskie sprzedaży i wdrożeń własnych systemów obiegu dokumentów i pracy grupowej. Czytaj więcej »

Odzyskać zaufanie

Dyrektor działu informatycznego Compaqa został jego prezesem. Czytaj więcej »

Plan awaryjny stwórz!

Rząd określił ostateczne terminy zakończenia prac związanych z problemem roku 2000 w urzędach administracji państwowej i jednostkach im podległych. Czytaj więcej »

Platynowy świat

Po zakończeniu procesu połączenia z Platinum Technology, Computer Associates zaprezentował pierwsze linie produktów internetowych. Czytaj więcej »

Pod czułą opieką

IBM za ok. 810 mln USD zdecydował się na zakup Sequent Computer Systems. Czytaj więcej »

Wyścig PC

Compaq Computer w II kwartale 1999 r. sprzedał w Polsce ponad 13,5 tys. komputerów osobistych, notebooków i serwerów intelowskich. Według International Data Corporation (IDC), daje to firmie 10-proc. udział w polskim rynku i pierwsze miejsce pod względem sprzedaży. W ubiegłym kwartale w Polsce sprzedano 135,4 tys. komputerów PC. Czytaj więcej »

Zadyszka ZUS

Mimo wielokrotnych zapewnień kierownictwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, największego polskiego projektu informatycznego nie udało się zakończyć w terminie. Czytaj więcej »

Zakup na pamięć

EMC wchodzi na rynek pamięci masowych dla małych i średnich firm. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część XVI

Indywidualny kalendarz dla centrum roboczego umożliwia podanie dostępnego czasu pracy maszyn i urządzeń w centrum roboczym. Jest to szczególnie istotne w przypadku remontów lub awarii w centrach roboczych, z maszynami o różnej wydajności. Pozwala na sporządzenie dokładnego bilansu obciążeń. Czytaj więcej »

Jak sobie poradzić z kryzysami podczas kierowania projektem?

W pierwszych latach obcowania z informatyką zaczytywałem się książkami z serii ':=' (zwłaszcza tymi z okładką w niebieskim kolorze). Wchłaniałem porady i przemyślenia o tym, jak poprawnie kodować algorytmy, jak umiejętnie definiować struktury danych, jak dobrze projektować oprogramowanie. Czytaj więcej »

Niematerialna postać biznesu

O tym, że łatwiej jest postawić fabrykę niż produkcję uczynić w niej opłacalną, wiadomo z czasów socjalizmu. A o tym, że łatwiej zbudować materialną postać systemu informatycznego niż tchnąć w niego ducha biznesowego pomocnika, przekonaliśmy się w najnowszych, kapitalistycznych latach. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Czym różni się informatyka od informacji? Mniej więcej tym, czym wykład od wykładziny. Informatyka jest wykładziną informacji. Czytaj więcej »

Wilk syty i owca cała

Zawarcie kontraktu na usługę czy poradę informatyczną polega nie na określeniu 'kto komu co sprzedaje, za ile i w jakim czasie', lecz na takim zarządzeniu kompetencjami klienta i dostawcy, aby zmiana biznesowa, która jest istotą i sensem kontraktu, była możliwa do zrealizowania. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Seks i przemoc

Właśnie zastanawiałem się, jak zatytułować mój kolejny felieton, aby upewnić się, że każdy czytelnik od niego zacznie studiowanie treści tego numeru naszego szacownego pisma, kiedy na ekranie mego komputera (zawsze zaczynam dzień pracy od przeglądania wiadomości dziennika telewizyjnego CNN w Internecie) pojawił się intrygujący tytuł - Prawne pułapki e-maila. Czytaj więcej »

Zaróbmy na Chopinie

Ile osób wie, że trwa Międzynarodowy Rok Chopinowski? Skąd można się dowiedzieć o imprezach kulturalnych organizowanych z tej okazji? Gdzie można znaleźć informacje o najwybitniejszych pianistach, wykonujących utwory Chopina? Czy można - bez konieczności jeżdżenia po świecie - przeprowadzić kwerendę w muzeach i wyszukać przedmioty związane z życiem artysty? Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Kopanie studni w sto osób, czyli rzecz o zespole

Bjarne Stroustrup w książce Język C++ napisał: 'Programowanie to dziedzina działalności ludzi. Jeżeli o tym zapomnisz, wszystko stracone'. Trudno o bardziej trafne stwierdzenie. Dawno już minęły czasy, kiedy jeden pasjonat tworzył program tak fantastyczny, że porywał go wygłodniały rynek, a produkt ten określał trendy w informatyce na najbliższe lata. Czytaj więcej »

Internet

Porządek w poczcie

E-Mail Application Server pozwala na łatwe budowanie aplikacji poczty elektronicznej bez znajomości zasad programowania. Czytaj więcej »

Przed wielką migracją

Przygotowania do migracji do protokołu IPv6 administratorzy sieci mogą rozpocząć już dzisiaj. Głównie po to, by poznać technologię i odnaleźć elementy sieci niezgodne z nową wersją IP. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Album Epsona

Epson Software wprowadził na rynek aplikację Film Factory, która ma ułatwić edycję fotografii cyfrowych, zarządzanie plikami graficznymi i ich drukowanie. Czytaj więcej »

Kombajn CD-RW

Toshiba zaprezentowała pierwszy uniwersalny napęd dysków optycznych COMBO SD-R1002, który umożliwia zapis płyt CD-R/RW, a także odczytywanie DVD-ROM. Ma on być sprzedawany w Polsce od października br. Czytaj więcej »

Malejąca wydajność

Jak mierzyć efektywność działań zapobiegających spadkowi wydajności Windows. Czytaj więcej »

MPEG-4 dojrzewa

Coraz więcej firm decyduje się na wykorzystanie standardu kompresji danych wideo i audio MPEG-4. NEC opracował miniaturowy układ kodera/dekodera MPEG-4 do stosowania w urządzeniach przenośnych - telefonach, kamerach itp. Zapewnia on szybkość transmisji w zakresie 64-128 Kb/s i pozwala na wyświetlanie 10-15 obrazów/s o rozdzielczości 176 x 144 pkt. przy poborze mocy wynoszącym zaledwie... Czytaj więcej »

Odświeżona Toshiba

Toshiba unowocześnia linie notebooków oferowanych na polskim rynku. Czytaj więcej »

Pentium już ma 600 MHz

Intel wprowadził do sprzedaży procesory Pentium III 600 MHz i Celeron 500 MHz. Czytaj więcej »

Program na pokaz

DemoShield 6.0 jest zaawansowanym narzędziem do tworzenia prezentacji i programów demonstracyjnych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nie tylko do poduszki

Bill Gates 'Biznes szybki jak myśl'; Warszawa 1999. Czytaj więcej »

Tu nie będzie rewolucji

Zakończenie projektów związanych z rokiem 2000 nie wpłynie znacząco na sytuację na rynku pracy dla informatyków. Może jednak spowodować ograniczenie liczby ofert pracy pochodzących z zagranicy. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Oracle na WWW

Developer 6 ma przyśpieszyć tworzenie aplikacji przeznaczonych dla WWW. Czytaj więcej »

Paczka Business Objects

Zestaw Business Objects Developer Suite zawiera nową wersję pakietu Business Objects w formie komponentów dostępnych z języka VBA. Czytaj więcej »

Podstawa Informixa

Informix Foundation.2000 łączy funkcje serwera aplikacyjnego i bazy danych. Czytaj więcej »

Wyrównane szanse

Rozmowa z Jean-Yves Dexmierem, nowym prezesem i dyrektorem wykonawczym Informix Software. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bombka (pół)megabajtowa

Witając po wakacjach, mam nadzieję, że się udały. To jest, że Państwo odpoczęli od komputerów. Mnie udało się tylko częściowo, bo tego lata nie wziąłem urlopu, postanowiwszy ten okres spędzić na stanowisku, jak kapitan. Nie żeby coś tonęło, ale uznałem, że we wrześniu także można mieć dobrą zabawę, a letnia nieobecność personelu biurowego daje poczucie relaksu.... Czytaj więcej »

Krach owieczki

Z ulgą przyjąłem informację o niepowodzeniu klonowania. Natura okazuje się systemem z doskonałą klasą bezpieczeństwa, wyposażoną w ochronę przed hakingiem genetycznym. Sklonowany organizm w mig nadrabia zaległości czasowe, dorównując raz-dwa wiekiem swemu pierwowzorowi. Szast-prast i kod genetyczny czyni z owieczki Dolly podstarzałą owcę. Czytaj więcej »

Kupuj lepsze

Znowu zaczęły się wakacje i znowu wracają problemy z tematami. Chciałoby się coś wesołego, a tu tymczasem wszyscy prześcigają się z ponurymi pomysłami. Właśnie chciałem wrócić do mojego ulubionego tematu reform, a tu w radiu słucham, że ZChN rzuciło hasło: KUPUJ POLSKIE W POLSKICH SKLEPACH. Czytaj więcej »

Listy

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł Włodzimierza Nowickiego 'Zaszyfrowane bezpieczeństwo' (CW nr 26/99), stanowiący porównanie dostępnych na rynku polskim programów służących do szyfrowania plików na dyskach i dyskietkach. Czytaj więcej »

Nieobecność nieusprawiedliwiona

Mam pewną słabość. Otóż chomikuję teksty. Jak tylko napotkam jakiś ciekawy tekst w formie elektronicznej (na ogół w Internecie), to zaraz kopiuję go na własny dysk. Frajdę sprawia mi nie tyle tekstów posiadanie, ile sięganie do nich. Bardzo rygorystycznie pilnuję formatu plików (czyste ASCII), utrzymuję logiczną strukturę katalogów, opisowe nazwy plików, a do przeszukiwania... Czytaj więcej »

Sezon ogórkowy

Gdy wakacje się nie udają, człowiek szuka w ostatnim zrywie czegoś, co niepowodzenie to przynajmniej zrównoważy w ostatniej chwili. Czytaj więcej »

Sieci

Fałszywy pomocnik

Darmowy Back Orifice jakoby ma służyć administratorom sieci. W rzeczywistości jest groźnym narzędziem pozwalającym włamywaczom na przejęcie kontroli nad komputerami pracującymi pod Windows. Czytaj więcej »

Linux w skrócie

Czytaj więcej »

Wystarczy jedno hasło

Novell Single Sign-on ma ułatwić użytkownikom logowanie w wielu sieciach i serwisach internetowych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...