powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 28-1999, 12 lipca 1999
28-1999 Computerworld nr 28-1999
Wiadomości

Internet w paczkach

Operatorzy sieci telefonii cyfrowej oferują coraz więcej usług transmisji danych. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Komputer za zysk

Konkurencja między producentami sprzętu komputerowego zmusza do wypracowania nowych modeli biznesowych. Czytaj więcej »

Licencja korporacyjna

Możliwe że jedną ze zmian, jakie przyniesie Windows 2000, będzie nowy model jego licencjonowania przez Microsoft. Czytaj więcej »

Nasza macierz

Hewlett-Packard zakończył współpracę z firmą EMC w zakresie sprzedaży macierzy dyskowych Symmetrix. Czytaj więcej »

Nie dla średnich

Białostockie Centrum Informatyki ZETO łączy aplikacje z oprogramowaniem klasy ERP zachodnich producentów. Czytaj więcej »

Nie zmonopolizujemy rynku

Ze Sławomirem Kulągowskim, szefem Internet Telekomunikacji SA, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Powszechny i centralny

Po trzech latach od rozpoczęcia projektu, Powszechny Bank Kredytowy wdrożył w centrali nowy system informatyczny. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Fortune tradycyjnie publikuje raport Cool Companies '99, w którym przedstawia dwanaście firm o nietypowym, ciekawym profilu lub sposobie działania. I wcale nie jest tak, że wszystkie wymienione spółki, choć zdecydowanie małe w skali USA, byłyby w Polsce uznawane za duże przedsiębiorstwa. Wręcz przeciwnie, nasze firmy z powodzeniem mogłyby stanąć w szranki z większością... Czytaj więcej »

Równając do najlepszych

Z Krzysztofem Pyzikiem, nowym prezesem Sekom SA, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Rozwinąć średnie

MCI Management SA będzie inwestować w małe i średnie firmy teleinformatyczne. Czytaj więcej »

System w skali Beauforta

Szczeciński browar Bosman przygotowuje się do drugiego etapu wdrożenia systemu zintegrowanego. Czytaj więcej »

Data dla prawników

W Polsce nie ma specjalnego prawodawstwa związanego z problemem roku 2000. W USA zostanie ograniczona odpowiedzialność cywilna firm informatycznych. Czytaj więcej »

Debiut pingwina

Po spółkach internetowych w kolejce do publicznej emisji ustawiły się firmy linuxowe. Czytaj więcej »

Dylematy dwudziestolatków

Od kilku lat zmienia się model kształcenia informatyków na poziomie wyższych uczelni. Coraz więcej studentów kierunków informatycznych decyduje się na zakończenie studiów na poziomie licencjatu. Czytaj więcej »

Informatyk, jak młody lekarz

Najlepszą metodą kształcenia informatyków jest nauczanie na podstawie doświadczeń zdobytych podczas wdrażania konkretnego projektu. Podstawowymi problemami utrudniającymi jej wprowadzenie jest niedobór doświadczonych konsultantów, a także brak odpowiednich podręczników. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część XV

Kopiowanie obsługi procesu pozwala na szybkie tworzenie procesów nowych, ale podobnych do już istniejących, metodą: skopiuj - dodaj - usuń. Czytaj więcej »

Jak uniknąć realizacji zadań na ostatnią chwilę?

Jeśli coś idzie nie tak, jakbyśmy tego chcieli, to nie zakładajmy od razu, że jest to wina tych, którzy ujawnili nam ten problem. Czytaj więcej »

Tajemnicza niemoc informacji

Informacja w biznesie jest dziwnym obszarem zarządzania: wszyscy menedżerowie mówią o jej niezwykłej ważności, prawie żaden nie umie się nią posługiwać do osiągnięcia zysku. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu ukrytych możliwości

Skromne zasoby finansowe przy jednoczesnym słabym wykorzystaniu istniejących możliwości operacyjnych to zjawisko typowe dla większości polskich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Czy sieci neuronowe pozwolą pokonać barierę turinga?

We wrześniu ub.r. rozpoczęliśmy cykl "Drogi ku sztucznej inteligencji". Aby podsumować całoroczne dociekania, autorzy artykułów - prof. Witold Marciszewski, dr Marek Hetmański i dr inż. Andrzej Buller oraz prof. Andrzej Grzegorczyk, wybitny logik i filozof - zgodzili się przyjąć nasze zaproszenie do dyskusji redakcyjnej o barierze Turinga. Prof. Witold Marciszewski postawił przed... Czytaj więcej »

Sztuczna inteligencja i naturalna głupota

Dzięki wspaniałomyślności redakcji Computerworld moja niedawna wizyta w Warszawie została uświetniona zaproszeniem do udziału w duchowej i kulinarnej uczcie, której tematem była przyszłość sztucznej inteligencji. Przebieg naszej debaty, w której - obok niżej podpisanego - uczestniczyło kilku znakomitych, dobrze znanych czytelnikom naszego pisma uczonych, lepiej ode mnie streści... Czytaj więcej »

Wirtualna gmina

Na ubiegłorocznej konferencji "Miasta w Internecie" Microsoft przedstawił koncepcję "wirtualnej gminy". Projekt zakładał, że dzięki technologiom internetowym w eksperymentalnej gminie poprawi się poziom świadczenia usług publicznych, gminny intranet ułatwi mieszkańcom dostęp do informacji i kultury, a biznes w praktyce przekona się o nośności idei społeczeństwa informacyjnego. Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

Czytaj więcej »

Nadzór ruchu

Message Inspector pozwala na kontrolę przesyłek wędrujących między siecią lokalną a Internetem. Czytaj więcej »

Sklep za milion

Internetowa księgarnia Merlin realizuje coraz więcej zamówień. Obsługa płatności kartami kredytowymi oraz brak oferty taniej i szybkiej dystrybucji to wciąż nie rozwiązane problemy. Czytaj więcej »

Szybki serwer

Zeus to wydajny serwer WWW działający w środowisku unixowym. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Nie dla biurokratów

Xerox rozszerza usługi z zakresu zarządzania dokumentami. Czytaj więcej »

PC Expo - Nowości i wydarzenia

Compaq poinformował, że we wrześniu br. wprowadzi do oferty komputery typu chudy klient - terminale pracujące pod kontrolą Windows CE. Czytaj więcej »

Proste jak diagram

Actrix Technical jest nowym programem Autodesk, służącym do projektowania schematów i diagramów. Nie wymaga on wiedzy z zakresu systemów i działa niezależnie od pakietu AutoCAD. Czytaj więcej »

Psion komórkowy

Palmtopy z rodziny Series 5mx angielskiej firmy Psion Computers wyposażono w wirtualną maszynę Javy i nowe oprogramowanie do synchronizacji danych z PC. Będą one umożliwiały dostęp do Internetu i poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

Publikacje z PageMakerem

Adobe Systems wprowadził do sprzedaży PageMaker 6.5 Plus, pakiet przeznaczony do tworzenia publikacji. Nowa wersja programu jest dostępna w wersjach dla Windows 95/98/ NT i Macintosh. Czytaj więcej »

Targi z PC w tle

Termin komputer osobisty ustępuje miejsca "osobistej komputeryzacji". Na PC Expo skoncentrowano się na urządzeniach zapewniających dostęp do sieci. Czytaj więcej »

Ulubione na Start

Jak zmienić sortowanie programów w menu Windows. Czytaj więcej »

Wyścig głowic

Lexmark przyspiesza tempo wprowadzania nowych drukarek. Pojawiła się tania drukarka laserowa i dwa modele atramentowe. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

O jeden moduł za daleko

Praca konsultanta ds. informatyki to nie tylko atrakcyjne szkolenia, ciągłe podróże i kolejne premie za przeprowadzone wdrożenia. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Czwarta generacja w Javie

SilverStream to narzędzie wnoszące cechy języków 4GL do programowania w Javie. Czytaj więcej »

Detektyw od kodu

SoftIce to chyba jedyny debuger, pozwalający w wygodny sposób obserwować, co dzieje się w systemie operacyjnym. Jego stosowanie nie jest ograniczone do jednego języka programowania. Czytaj więcej »

Otwarte hurtownie

Głównym tematem europejskiej konferencji SAS Institute była oczekiwana premiera Systemu 8. W oprogramowanie SAS zostanie wbudowana obsługa standardów: COM, CORBA, ODBC. Czytaj więcej »

Unix gra mainframe

Firmy, które chcą pozbyć się starych maszyn mainframe IBM, mogą zastąpić je serwerami Compaq Proliant. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Egzamin

Syn przyniósł do domu tematy referatów do przygotowania na lekcję informatyki. Jako że ma ojca komputerowca, uważa problem za z góry rozwiązany. Sam woli zająć się sportem lub dziewczyną. Co do pierwszego zajęcia - akceptuję, w przeciwieństwie do żony, która uważa, że lata spędzone pośród sztuk walki mogą zaowocować wybiciem resztek rozumu. Co do drugiego zainteresowania -... Czytaj więcej »

Listy

Raport Computerworld Systemy MRP II/ERP - wyjaśnienia i sprostowania Czytaj więcej »

Moda na sezon urlopowy

Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy. Już niedługo powyjeżdżamy w góry, lasy, nad morze i do ciepłych (bądź nie tak ciepłych, ale przynajmniej atrakcyjnych) krajów. Czytaj więcej »

Poświęcony wirus(om)

Wierni Czytelnicy (a jest takich kilku) z pewnością pamiętają, że jedną z niewielu rzeczy, których nienawidzę, są listy łańcuszkowe. Czytaj więcej »

Systemy szkodliwe społecznie

Przed laty na konferencję poświęconą tzw. powielarnym systemom informatycznym zgłosiłem referat niezgodny z ówczesnymi tendencjami i tzw. linią. Na zgłoszenie nie dostałem odpowiedzi. Czytaj więcej »

Wszystko co niezbędne i komputer

Zawsze przed wyjazdem na wakacje brakuje czasu. Każdego roku przysięgam sobie, że tym razem wszystko, ale to wszystko dopnę na ostatni guzik i - co ważne, bo nigdy się to jeszcze nie udało - bez pośpiechu. Czytaj więcej »

Sieci

Katalogi z górki

Domain Upgrade umożliwi migrację z domen Windows NT do usług katalogowych Active Directory. Czytaj więcej »

Serwis w lepszych rękach

Nowy Internet Information Server powinien znacznie ułatwić pracę administratorom. Serwer internetowy Microsoftu, wbudowany w Windows 2000 Server, przeszedł gruntowne zmiany. Czytaj więcej »

Udrażnianie portów

Sieć Gigabit Ethernet umożliwi gdyńskiemu portowi wymianę informacji w systemie EDI. Czytaj więcej »

Z ringu na zwykły drut

Olicom udostępnił urządzenia umożliwiające migrację z sieci Token Ring do Fast i Gigabit Ethernetu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...