powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 27-1999, 5 lipca 1999
27-1999 Computerworld nr 27-1999
Wiadomości

Co w ZUS-ie piszczy

W przypadku dalszego braku zainteresowania teletransmisją za pośrednictwem sieci ekstranet ZUS liczy się z możliwością wycofania się z tej formy przekazywania składek. Czytaj więcej »

Coś dla palaczy

British American Tobacco łączy się z Rothmans of Pall Mall. Powstanie jeden dział informatyki. Czytaj więcej »

Finanse i administracja

Administracja państwowa i rynek papierów wartościowych to główne obszary zainteresowań warszawskiej firmy Aram. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kto ma informacje, a kto władzę

Zdaniem ekspertów Unii Europejskiej, podstawą rozwoju społeczeństwa informacyjnego jest dostęp do informacji o działaniach administracji publicznej i stanowionych przez nią aktów prawnych. Czytaj więcej »

Nie widać końca

Mija 10 lat od rozpoczęcia prac nad systemem Poltax. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, przewlekłe i nie zakończone wdrożenie informatycznego systemu podatkowego jest jedną z ważniejszych przyczyn niskiej skuteczności egzekucji podatkowej. Czytaj więcej »

Pieniny w trzech wymiarach

Pieniński Park Narodowy wdraża system informacji przestrzennej. Ułatwi on ochronę przyrody parku. Czytaj więcej »

Poltax widzę skończony

Z Waldemarem Szumiełem, dyrektorem Departamentu Informatyki Ministerstwa Finansów, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Projekty na świecie

Stany Zjednoczone - Delta Air Lines, trzecie co do wielkości prywatne linie lotnicze na świecie, są w trakcie realizacji projektu informatycznego wartego 250 mln USD. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Czytaj więcej »

Publiczna specjalizacja

ComputerLand stworzył osobny dział, który zajmie się obsługą klientów z branży telekomunikacyjnej. Czytaj więcej »

Serwowanie oszczędności

Sun Microsystems promuje ideę konsolidacji serwerów w przedsiębiorstwach. Według firmy, wprowadzenie jej w życie umożliwi znaczne obniżenie kosztów obsługi informatycznej. Czytaj więcej »

Społeczeństwo nie doinformowane

Uczestnicy III tarnowskiej konferencji "Miasta w Internecie" zwrócili się z apelem do Premiera RP o opracowanie i realizację przez rząd narodowego programu budowy cywilizacji informacyjnej. Częścią podjętych działań miałoby być przygotowanie ustawy obligującej władze do publikowania w Internecie wszystkich przepisów prawnych obowiązujących w Polsce. Czytaj więcej »

Szukam partnera

Przedstawiciele JTT Computer SA zapowiadają połączenie z innym, działającym na polskim rynku, dystrybutorem. Zgodnie z planami, JTT miałoby również przejąć firmę specjalizującą się w technologiach sieciowych. Czytaj więcej »

Telepolis

Z Bruno Peetersem, wicemerem Antwerpii, prezesem Telepolis Antwerpia, rozmawiają Przemysław Gamdzyk i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Uzdrawiamy Amerykę

SoftSystem dostarcza rozwiązania amerykańskim placówkom służby zdrowia. Polscy klienci nie są jeszcze zainteresowani jego ofertą. Czytaj więcej »

W dążeniu do konsolidacji

Gdańska Stocznia Remontowa wdraża system Oracle Applications. Spółki wchodzące w skład jej grupy kapitałowej mają korzystać z systemu zdalnie. Czytaj więcej »

Więcej niż megaherce

AMD wprowadził pierwszy procesor konkurencyjny dla intelowskich układów stosowanych w serwerach i stacjach roboczych. Czytaj więcej »

Wirtualny dziekanat

W przyszłym roku akademickim wzrośnie wykorzystanie Internetu i intranetu w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część XIV

Dane do obsługi kooperacji zewnętrznej służą do określenia, czy dany element może być zlecony firmie zewnętrznej, a w razie pozytywnej odpowiedzi - w powiązaniu z kartoteką dostawców - podpowiedzi, której go powierzyć. Czytaj więcej »

Dysharmonia ambicji i możliwości

Na stanowiskach kierowniczych często znajdują się ludzie, którzy nie tylko mają małe kwalifikacje do zarządzania, lecz także prezentują dość niski poziom intelektualny i etyczny. Czytaj więcej »

Jak doprowadzić do korzystania z produktu przez użytkownika końcowego?

Czy można w ogóle myśleć o tym, że użytkownik, dla którego wykonujemy system - na jego zlecenie i zgodnie z jego wymaganiami - nie będzie chciał uruchomić gotowego produktu? Jeśli sytuacja taka ma miejsce w przypadku niewielkiego produktu, wówczas jej przyczyn można upatrywać w niezgodności oczekiwań użytkownika z dostarczonym produktem. Problemem jest produkt i jego jakość.... Czytaj więcej »

Magazynowa informatyka

Analizując dostępne na naszym rynku oprogramowanie przeznaczone dla gospodarki magazynowej, odnosi się wrażenie, że jedynym zagadnieniem, którym zainteresowali się jego twórcy, jest dokumentacja obrotu magazynowego. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Postmodernistyczny potwór z Loch Ness

Jak twierdzi francuski postmodernistyczny mędrzec Jean Baudrillard, nie żyjemy już dziś w świecie reprezentacji, lecz w kulturze symulakry. Słowo to (jeśli je właściwie rozumiem) oznacza kopię, której oryginał nigdy nie istniał. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu tego, co ważne

Menedżerowie informatyki schodzą na manowce, podążając za rozpowszechnionymi i nagłaśnianymi poglądami dotyczącymi zarządzania - twierdzili Tom DeMarco i Timothy Lister w książce "Peopleware", która ukazała się w 1987 r. O drugim jej wydaniu, znacznie zmienionym, mówi Tom DeMarco. Czytaj więcej »

Wojna szpinaku z brokułami

Piętnaście tysięcy ludzi przez dwa lata budowało największy w historii statek. Analiza próbki pobranej z wraku Titanica wykazała, że stal, z jakiej był wykonany, zawierała zbyt wiele inkluzji niemetalicznych, co powodowało, iż w niskiej temperaturze była krucha jak szkło. Oprócz kadłuba Titanica, żelazo zawarte jest m.in. w żółtkach, figach, rodzynkach, morelach, roślinach... Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

Czytaj więcej »

Dobre skojarzenia

Biznesowe tablice ogłoszeniowe są niszowym obszarem komercyjnego wykorzystania Internetu. Dzięki nim firmy mogą kojarzyć partnerów handlowych. Czytaj więcej »

Służbowy IRC

Program WebBoard pozwala na szybkie uruchomienie dyskusji i dialogów internetowych na stronach WWW i w firmowej sieci intranet. Czytaj więcej »

W kierunku E

Według Software AG, metajęzyk XML będzie podstawowym mechanizmem wymiany i opisu danych w biznesie elektronicznym. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Mikrony, megaherce i dolary

Procesory Pentium II o częstotliwości 400 MHz są pierwszymi układami dla komputerów przenośnych, które Intel wyprodukował w nowoczesnej technologii 0,18 µm. Czytaj więcej »

Prawo dla firm

Wydawnictwo Prawnicze LEX wydało Bibliotekę Prawa - komputerową bazę tekstów prawnych. Czytaj więcej »

Rekordy i rzeczywistość

Producenci napędów starają się nadążyć za wzrostem wydajności procesorów. Standardem stają się dyski o pojemności przekraczającej 6 GB, wyposażone w interfejs Ultra ATA-66. Czytaj więcej »

Retusz drukarek

Hewlett-Packard zmodyfikował serię drukarek atramentowych DeskJet. Czytaj więcej »

Wydruk z podróży

Miniaturowa przenośna drukarka atramentowa Brother MP-21C jest przeznaczona do pracy z notebookami. Waży 1 kg i nie zawiera akumulatora - może być zasilana z gniazda PC Card (PCMCIA) lub opcjonalnego zasilacza sieciowego. Czytaj więcej »

Wyjście z kręgu PC

Quantum promuje nowy wizerunek firmy - producenta pamięci masowych, a nie tylko napędów dyskowych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Czego nie mówi pracodawca

Szukając nowej pracy, trzeba być przygotowanym na odbycie co najmniej kilku bezowocnych rozmów. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Aktywne JBA

JBA uzupełnia System 21 o urządzenia do raportowania i handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Java 2 na JavaOne

Sun Microsystems zapowiedział, że na początku przyszłego roku będą dostępne trzy specyfikacje Java 2: Enterprise, Standard i Micro. Każda będzie przeznaczona do innych zastosowań. Czytaj więcej »

Łatanie dziur w Javie

Cyrus Intersoft - nowo powstała firma informatyczna - opracowała nowatorską platformę aplikacyjną Speiros, która "ma zapewnić to wszystko, czego brakuje w Javie". Czytaj więcej »

Powrót do korzeni

Rozmowa z Danielem Bergiem, byłym inżynierem systemowym w Sun Microsystems, obecnie głównym inżynierem Cyrus Intersoft. Czytaj więcej »

Sklejone CA i Platinum

Podstawowe linie produktów Platinum Technology zostaną zintegrowane z oprogramowaniem Computer Associates (CA). Jest to następstwem przejęcia Platinum przez CA w kwietniu br. za sumę 3,5 mld USD. Czytaj więcej »

Wspólnie taniej

Sybase proponuje leasing operacyjny narzędzi. Czytaj więcej »

Wyrazy poparcia dla J2

Producenci narzędzi programistycznych dostarczają już produkty zgodne ze specyfikacją Java 2. Podczas konferencji JavaOne, plany związane z Javą 2 prezentowały m.in. Inprise, Symantec, IBM i BEA. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Computerworld TOP 200 - wyjaśnienia i sprostowania Czytaj więcej »

Miejsce siedzenia

Czy w prawo, czy w lewo człowiek spojrzy - wakacje. Jak wakacje, to temat wakacji informatyków powraca, jakby informatycy w szczególny sposób wakacje spędzali. Jakby innymi ludźmi byli. Tymczasem gdy chodzę po molo w Gdyni Orłowie i na wczasujące się osoby patrzę, wszystkie wyglądają podobnie. Zażywają wakacji. Na różny sposób. Czytaj więcej »

Opłaty za bezpłatną edukację

Jak co roku o tej porze WPROST ogłasza ranking szkół wyższych. Towarzyszy mu, jak zwykle, kilka artykułów o kondycji szkolnictwa wyższego i jego perspektywach. W tym roku ranking zbiega się z publiczną (?) dyskusją (?) nad projektem nowej (?) ustawy o szkolnictwie wyższym. Czytaj więcej »

Robotnicy wieku rozwiniętej technologii

Niepokoi mnie pewien problem, którego rozwiązać nie jestem w stanie. Nie mam pojęcia mianowicie, jaka liczba komputerów powinna przypadać na jednego informatyka zakładowego. Czytaj więcej »

Upadła ściana

Zapewne niewielu Czytelników pamięta, w felietonie "204 funty" poinformowałem, że żona robi większość zakupów spożywczych poprzez sieć w firmie HomeRuns. Niewiele wówczas o tej firmie wiedziałem, poza tym że dostarczała dobry towar tanio i w terminie. Czytaj więcej »

Zmartwienia purysty

Powoli, niepostrzeżenie, ale coraz silniej język związany z informatyką zaczyna oddziaływać na język potoczny. I to nie tylko wśród zawodowo zajmujących się tą dziedziną (co jest poniekąd naturalne), ale wśród osób w żaden sposób nie związanych z komputerami. Czytaj więcej »

Sieci

Decyzja klienta

Z Dariuszem Piotrowskim, dyrektorem technicznym polskiego biura Cisco Systems, rozmawia Michał Szafrański. Czytaj więcej »

Głos wymieszany

Nowe moduły przełączników 3Com - układy ASIC o nazwach ZipChip 3 i FIRE - umożliwią integrację usług Quality of Service w sieciach ATM i Ethernet. Czytaj więcej »

Migracja dla odważnych

Trzecia beta serwera Windows 2000 rokuje świetną przyszłość nowemu systemowi operacyjnemu. Czytaj więcej »

Nortel zadzwoni siecią

Nortel - podążając za Cisco i Lucentem - w ciągu roku wprowadzi na rynek produkty Voice over IP: od telefonów komputerowych, po centrale pracujące na platformie NT i rozwiązania typu call center. Czytaj więcej »

Połączone siłą NetWare

Za dwa miesiące na rynku będą dostępne trzy rozwiązania klastrowe Novella dla użytkowników piątej wersji systemu NetWare. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Większe ramki

Propozycja nowego standardu IETF ma szansę przyspieszyć akceptację technologii Gigabit Ethernet. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Ostatnio miałem z żoną ciche dni. Nie polegało to na tym, że nie miałem co jeść. Wchodziłem do kuchni i w porze obiadu wszystko było ciepłe, ale w garnkach. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...