powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 26-1999, 28 czerwca 1999
26-1999 Computerworld nr 26-1999
Prezentacje firmowe

Celujemy w unikalne kompetencje

ATENA Usługi Informatyczne i FinansowePiotr Podleśny, prezes zarządu firmy ATENA mówi o 20 latach działalności, strategicznych planach, w tym wejściu na nowe rynki i rozwoju unikalnych kompetencji oraz potrzebach informatycznych rynku ubezpieczeniowego.

Wiadomości

Alarm na plaży

Zdaniem specjalistów, około 80% włamań do systemów powodują pracownicy macierzystych firm. Czytaj więcej »

Drugie podejście

Cabletron System otworzył w Polsce przedstawicielstwo. Czytaj więcej »

Eksperyment inwestycyjny

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Banku Handlowego SA rozpoczyna sprzedaż usług finansowych przez Internet. Czytaj więcej »

Elektronicznie i bezpiecznie

Bezpieczeństwo sieci i możliwość wykorzystania ich do prowadzenia handlu elektronicznego zdominowały tematy tegorocznych konferencji ComNet '99. Czytaj więcej »

Emeryt w Internecie

Otwarty Fundusz Emerytalny Ego - oprócz agentów ubezpieczeniowych - do sprzedaży ubezpieczeń emerytalnych wykorzystuje także Internet. Czytaj więcej »

Gigant z gigantów

Fujitsu i Siemens utworzą spółkę joint venture. Czytaj więcej »

Informatyzacja bez granic

Do końca lipca zostanie opracowana nowa strategia informatyzacji Głównego Urzędu Ceł. Nie wiadomo czy Zbigniew Bujak, nowy prezes GUC, podtrzyma decyzję swego poprzednika Janusza Paczochy o wdrożeniu systemu ASYCUDA. Czytaj więcej »

Karta z komputerem

Karty VISA z mikroprocesorem będą dostępne w Polsce już w sierpniu tego roku, a nie - jak zapowiadano - na przełomie roku. Czytaj więcej »

Na jednej bazie

TRW ISCS z Wrocławia zamierza oferować rozwiązania uzupełniające funkcjonalność systemów MRP II. Czytaj więcej »

Najlepszy z oddziałów

Lewis Platt - prezes Hewlett-Packarda - odwiedził Polskę, która jest brana pod uwagę jako potencjalne miejsce kolejnej inwestycji tej firmy. Czytaj więcej »

Nowy system, na nowy rok

We wrześniu tego roku odbędzie się premiera nowej wersji pakietu ERP - IFS Applications 2000. Czytaj więcej »

Podziel się informacją

Według przedstawicieli Lotus Development, zarządzanie wiedzą ma w najbliższym czasie decydować o sukcesie rynkowym przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Projekt przesterowania

Ster-Projekt zamierza współpracować z EDS Poland przy projektach dla wojska i policji. Warszawska firma poszukuje branżowego inwestora strategicznego. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagraniczne

Robot też człowiek Czytaj więcej »

Społeczne dylematy

Ukazał się raport stanowiący podsumowanie II Kongresu Informatyki Polskiej. Do zrealizowania pozostała większość tez przygotowanych po I Kongresie. Czytaj więcej »

Ta jedna jedyna

Sun zaprezentował kierunki rozwoju platformy Java 2. Czytaj więcej »

W oczekiwaniu na reformę

Liberalizacja polskiego rynku energetycznego to - zdaniem kierownictwa Winuel SA - szansa dla sprawnie działających firm teleinformatycznych. Czytaj więcej »

Włamanie przez lufcik

Błędy bezpieczeństwa wykryte ostatnio w Microsoft Internet Information Server 4.0 pokazują, że systemów informatycznych nie wystarczy już chronić standardowymi metodami. Czytaj więcej »

Zbratani rywale

Następują zmiany na rynku narzędzi programistycznych. Czytaj więcej »

Zbyt duży kąsek?

Półtora roku po przejęciu Digital Equipment wydaje się, że Compaq Computer nadal nie może poradzić sobie z problemami. Kolejną receptą na doprowadzenie do szczęśliwego końca największego - szacowanego na 9,6 mld USD - połączenia firm komputerowych jest restrukturyzacja giganta. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część XIII

Struktura planistyczna (dla MPS) pozwala na długoterminowe planowanie dla grup i rodzin wyrobów. Obsługa wariantów i opcji polega na planowaniu i liczeniu kosztów oraz sterowaniu wytwarzaniem wyrobów składanych z "klocków". Czytaj więcej »

Cena sprawiedliwości

Tak szybko skłonni jesteśmy oskarżać naszych szefów lub współpracowników o złe intencje czy niesprawiedliwy osąd, a tak oszczędnie ich informujemy o tym, co dla nas jest ważne, co się liczy, co kształtuje naszą motywację. Czytaj więcej »

Jak nie doprowadzić do chaosu spowodowanego zmianami, pojawiającymi się w projekcie?

Technologiczna łatwość wprowadzenia zmiany i brak w oprogramowaniu naturalnych barier przeciwstawiających się zmianom niosą ogromne ryzyko utraty wszystkiego w jednej chwili, bez wnoszenia w ten akt totalnego zniszczenia nawet odrobiny wysiłku. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Leszek J. Krzyżanowski O podstawach kierowania organizacjami inaczej, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1999. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

Programujemy Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Wielkie nienasycenie

Polskie społeczeństwo już nie żyje zgodnie z etosem inteligenckim, ale ciągle według niego ocenia awans poszczególnych swoich członków - mówi Andrzej Sztylka w rozmowie z Iwoną D. Bartczak. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Jak w życiu...

Nowoczesna firma, chcąc sprostać wymaganiom współczesnego rynku oprogramowania systemów informatycznych, jest skazana na ciągłe doskonalenie procesów wytwarzania oprogramowania. Wymagania użytkowników, konkurencja na rynku, regulacje prawne (np. przepisy bezpieczeństwa), technologia, a także wewnętrzne potrzeby firmy skłaniają do przyjęcia polityki nieustannej oceny i poprawy tych... Czytaj więcej »

Internet

Prawo na sprzedaż

Dom Wydawniczy ABC prowadzi intensywne prace, związane z publikowaniem w Internecie dokumentów prawnych. Czytaj więcej »

Terminarz na WWW

Serwisy internetowe realizujące funkcje elektronicznych terminarzy cieszą się coraz większą popularnością. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Dysk na budowie

Wydawnictwo Ars Boni wprowadziło do sprzedaży program Integram na dysku CD-ROM - bibliotekę Polskich Norm, norm branżowych i aktów prawnych z zakresu budownictwa. Jest ona przeznaczona głównie dla architektów i konstruktorów pracujących w biurach projektowych. Czytaj więcej »

Karta ATA/66

Kontroler dysków z interfejsem Ultra ATA/66, oferowany przez firmę Promise, jest jednym z pierwszych na rynku, który obsługuje nowy standard. Czytaj więcej »

Strona wydruku za trzy grosze...

Ile kosztuje drukowanie? Na to pytanie trudno uzyskać rzetelną odpowiedź. Koszt wydruku jednej strony, nawet w przypadku drukarek tej samej klasy, może się znacznie różnić. Czytaj więcej »

Toshiba wierzy w AMD

Toshiba wprowadziła na rynek tani notebook Satellite 2540 wyposażony w procesor AMD K6-2 333 MHz. Czytaj więcej »

Windows 98 lepszy na starcie

Jak przywrócić interfejs wyświetlający menu zainstalowanych programów w postaci wielu kolumn? Czytaj więcej »

Zgodnie z trendem

Hewlett-Packard rozpoczął sprzedaż nowych wersji komputerów PC. Vectra VLi i Vectra Vei, w cenie ok. 3-5 tys. zł netto, są wyposażone w najnowsze wersje procesorów - Celeron, Pentium II lub III. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Kolejne generacje

Szefowie działów informatyki nie uważają za istotne problemów wynikających z różnic pokoleniowych między informatykami. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Agent szuka danych

Technologia agentów wbudowanych w bazę Jasmine, opracowana przez Computer Associates, ma znacznie zwiększyć możliwości analityczne i umożliwić integrację danych z różnych źródeł. Czytaj więcej »

Apple w środku

W zestawie aplikacyjnym WebObjects 4.0 Apple Computer wykorzystał innowacyjne rozwiązania firmy NeXT. Czytaj więcej »

Hurtownia z półki

Pakiety do wspomagania procesu podejmowania decyzji, wchodzące w skład oferty Industry Warehouse Studio (IWS), specjalizowane dla różnych sektorów gospodarki, mają przyspieszyć i obniżyć koszty wdrożenia hurtowni danych. Sybase Polska wprowadził na rynek pierwsze pakiety dla firm ubezpieczeniowych, telekomunikacyjnych, banków detalicznych i szpitali. Czytaj więcej »

R/3 wpół do piątej

SAP wprowadził na rynek system R/3 v. 4.5. Czytaj więcej »

Współpraca, ale z Windows

Rozmowa z Todem Nielsenem, wiceprezesem Microsoftu, odpowiedzialnym za dział produktów dla programistów. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Opis programów

Czytaj więcej »

Zaszyfrowane bezpieczeństwo

Komputeryzacja przedsiębiorstw i popularność wykorzystywania Internetu, jako medium przesyłania danych biznesowych, oraz szybki rozwój elektronicznego handlu i zdalnych usług finansowych zwiększyły zapotrzebowanie na aplikacje służące do szyfrowania informacji. Szyfrowanie informacji jest bowiem jedyną skuteczną metodą, chroniącą dane przed niepowołanym dostępem. Porównaliśmy... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

W związku z zamieszczeniem w Computerworld (nr 24/99) wyników finansowych firmy Informix Software chcieliśmy wyjaśnić pewną, dostrzeżoną przez nas, nieścisłość. Podsumowanie finansowe I kwartału 1999 r. zostało uzupełnione informacją o wzroście sprzedaży aplikacji. Uprzejmie informujemy, że Informix nie prowadzi sprzedaży aplikacji. Sprzedajemy wyłącznie narzędzia i systemy... Czytaj więcej »

Nie będzie nas, to co będzie?

Patrząc na tytuł felietonu, chciałoby się rymowankę z lasem ułożyć. Ostatnio na łamach Computerworld często gości ta tematyka za sprawą Lasów Państwowych, nie będę więc się powtarzał. Jedno jest pewne - bez lasów nie ma życia. Natomiast bez nas przyroda sobie poradzi. Z nami też da sobie radę w swoim czasie. Niemniej, zmartwienie o to, kto pochowa tego ostatniego, wydaje... Czytaj więcej »

Po wojnie

ZUS przelał na konto funduszy emerytalnych 1% tego, co powinien. Prezes obiecuje resztę za kilka(naście) dni. W dokumentach znalazł ponad 300 000 błędów. A kto, przepraszam, projektował te dokumenty? Czytaj więcej »

Spam, czyli przysmak śniadaniowy

W numerze 22 Computerworld z br. Jakub Chabik napisał jak zwykle zabawny felieton, tym razem o pożytkach z niechcianej korespondencji elektronicznej. Użył przy tym dwukrotnie słowa "spam", prawdopodobnie nie orientując się (zapewne jak większość Polaków, ja też zupełnie niedawno zostałem w tym temacie oświecony), że w USA ma ono podwójne znaczenie. Te związane z Internetem jest... Czytaj więcej »

Wirus na piratów

Zastanawiać miałem się dziś nad... zresztą było to tak. Późną godziną zajeżdżam na stację benzynową. Pustka, w znaczeniu, że nikogo nie ma; na stacji przeciwnie, kupić można dużo. Do kasy podchodzę. Czytaj więcej »

Z pamiętnika IRC-ozaura

Nic tak nie przykuwa mnie do ekranu telewizyjnego, jak matowy głos Bogusława Wołoszańskiego, rozpoczynającego kolejny odcinek cyklu "Sensacje XX wieku" zdaniami: "Jest rok 1942. Gdzieś w małej mieścinie w Schwarzwaldzie..." - i tutaj następuje opowieść o mniej lub bardziej tajemniczym epizodzie z okresu II wojny. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Być w sieci

Istnieje wiele technologii i sposobów włączania do sieci komputerów, jednak najpopularniejszą z nich jest nadal Ethernet. Czytaj więcej »

Ewolucje i rewolucje

Na komputer PC składa się wiele elementów, które wytwarzają różni producenci, podobnie nowe technologie rozwija wiele niezależnych firm. Czytaj więcej »

Komunikacja na odległość

Mimo dużej różnorodności technologii zdalnego dostępu, najpopularniejszymi rozwiązaniami są nadal mało wydajne połączenia analogowe. Czytaj więcej »

PC i jego następcy

Opinie, że bliski jest koniec ery komputerów PC, można było usłyszeć już przed kilkoma laty, ale wtedy głosili je przede wszystkim konkurenci i krytycy dominującej, monopolistycznej platformy Wintel. Czytaj więcej »

Rozmowa z serwerem WWW

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że technologie efektywnego rozpoznawania i generowania mowy są już dostępne. Czytaj więcej »

Wymiana komputera

Niebawem upgrade PC będzie oznaczał zakup nowego komputera. Czytaj więcej »

Sieci

Gigabit o wielu obliczach

Gigabitowe moduły przełączników Cisco mogą być wykorzystywane do łączenia urządzeń w wieże. Czytaj więcej »

Karta pracy serwera

Program UPTIME.EXE pozwala administratorom mierzyć czas pracy i określić współczynnik dostępności Windows NT. Czytaj więcej »

Szczęśliwego NetWare

Nowe aplikacje ocenią zgodność sieci NetWare z rokiem 2000. Czytaj więcej »

Transmisja z ComNetu

Najważniejszymi tematami tegorocznej edycji targów ComNet były integracja wielu rodzajów transmisji w sieciach komputerowych i wykorzystanie Internetu w biznesie. Czytaj więcej »

Transmisja z ComNetu

Najważniejszymi tematami tegorocznej edycji targów ComNet były integracja wielu rodzajów transmisji w sieciach komputerowych i wykorzystanie Internetu w biznesie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...