powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 25-1999, 21 czerwca 1999
25-1999 Computerworld nr 25-1999
Prezentacje firmowe

Kierunek: przemysł i administracja

TetaZ Jerzym Krawczykiem, prezesem UNIT4 TETA rozmawiamy o rozwoju systemu TETA Constellation, rozbudowie jego funkcjonalności, nowej ofercie Business Intelligence firmy, nowych rynkach i ekspansji firmy w Polsce dzięki wsparciu Grupy UNIT4.

Wiadomości

Będzie elektronicznie

Powstał rządowy zespół, który jeszcze w tym roku ma opracować prawne regulacje dotyczące handlu elektronicznego. Ma to przyspieszyć upowszechnienie tej metody płatności. Czytaj więcej »

Internet a la TP SA

Świadczeniem usług handlu elektronicznego ma zająć się nowa firma powołana przez Telekomunikację Polską SA, której zarząd uznał Internet i prowadzone na jego bazie usługi biznesu elektronicznego za jeden ze strategicznych kierunków działania. Czytaj więcej »

Jasne pełne przez sieć

Zakończono wdrożenie systemu informatycznego w grupie Żywiec Trade. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Zakład Systemów Komputerowych "ZSK" sp. z o.o. z Krakowa wdrożył system zarządzania jakością i uzyskał certyfikat ISO 9001 w zakresie projektowania i realizacji systemów informatycznych, teleinformatycznych i automatyki. Czytaj więcej »

Kolej na partnerów

Firmy zajmujące się spedycją towarów koleją intensywnie modernizują informatykę. Czytaj więcej »

Krakowskim targiem

Radykalna reorganizacja w Urzędzie Miasta Krakowa pozwoliła przyspieszyć prace nad dawno zaplanowanym wydzieleniem i przekształceniem tamtejszego oddziału informatyki w Miejskie Centrum Informatyki (MCI). Jako gospodarstwo pomocnicze magistratu, od lipca 1999 r. MCI ma odpowiadać za utrzymanie i rozwój systemu informatycznego urzędu oraz systemu informacji przestrzennej. MCI jednocześnie... Czytaj więcej »

Milenijny stróż

SMS 2.0 Microsoftu będzie zarządzał ok. 25 tys. stacji roboczych w Telekomunikacji Polskiej SA. Czytaj więcej »

Perła w koronie

W roku 2000 mają pojawić się pierwsze modele AS/400 wyposażone w procesory miedziane. Czytaj więcej »

Plany w sieci rozległej

Telecomm Systems wykorzystuje rosnące zainteresowanie urządzeniami sieciowymi, zwłaszcza rozwiązaniami Voice over IP i Voice over Frame Relay Czytaj więcej »

Policyjna sieć

System Command & Control - dowodzenia i kierowania - dla warszawskiej policji zbuduje Motorola Polska. Czytaj więcej »

Problem z głowy?

Międzynarodowy test mający zweryfikować zdolność banków do dokonywania rozliczeń międzybankowych po 1 stycznia 2000 roku wypadł pomyślnie. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Psychotest z zarządzania Czytaj więcej »

Rabat za zdradę Subiekta

Rynek oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw jest wciąż jeszcze rynkiem przyszłościowym, na którym nietrudno o pozyskanie nowych klientów. Czytaj więcej »

Spółdzielcze rozwiązania

Krakowski Softnet na przełomie 1999/2000 r. dokona migracji rozwiązania BankNet na nową platformę. Czytaj więcej »

System na raty

Dużą, zintegrowaną aplikację bankową przygotowują informatycy Lukas SA. Pierwsze moduły systemu zostaną wdrożone w 2000 r. Czytaj więcej »

Szansa w średniakach

Na rynku pojawiają się nowe systemy bankowe. Producenci i sprzedawcy widzą szansę na ich wdrożenie w bankach średniej wielkości, które dopiero decydują się na zakup rozwiązania. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część XII

Tworzenie zapotrzebowań na materiały nie objęte MRP to funkcja pozwalająca na wprowadzenie zapotrzebowania na części zamienne i materiały pomocnicze oraz podzespoły, które są zwykle używane do innych celów niż produkcja lub dystrybucja. Takie zapotrzebowanie jest tworzone ręcznie, nie automatycznie. Czytaj więcej »

Jak pozyskać kapitał?

Z ekonomicznego punktu widzenia do wyboru optymalnego źródła finansowania istotne są odpowiedzi na dwa pytania: finansujemy się długiem czy zwiększamy wielkość kapitału. Czytaj więcej »

Jak uniknąć wykonywania tych samych rzeczy wielokrotnie?

Dopóki produkty wewnętrzne, nie przeznaczone do bezpośredniej sprzedaży klientom, nie będą uznawane przez kierownictwo firmy za równie ważne i niezbędne do zapewnienia jej rynkowego sukcesu, dopóty nie można myśleć o skutecznym mechanizmie budowy i wykorzystania komponentów wielokrotnego użycia do tworzenia produktów rynkowych. Czytaj więcej »

Potrzeba dobrej wiary

Jeśli w firmie dzieje się nie najlepiej, to pracownicy zadają sobie pytanie, czy jej szef wie o tym, czy też nie jest świadomy, jak naprawdę rzeczy się mają. Czytaj więcej »

Widmo

Lokalny Informatyk siedział przed komputerem, gdy nagle jasność jakaś ogromna w pokoju nastała i szum dał się słyszeć. Spojrzał wtedy w kierunku drzwi i ujrzał postać świetlistą, wielką mocą obdarzoną. Wystraszony zdołał wykrztusić: "Kto ty jesteś?". "Aniołem stróżem twoim jestem" - odrzekła postać. "A dlaczego mam ci wierzyć? Czy możesz mi to udowodnić?" - Lokalny... Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Książki nadesłane

WYDAWNICTWO CROMA Czytaj więcej »

Wyzwania dla poczty

W półtora wieku po pojawieniu się pierwszego znaczka pocztowego, przedstawiającego wizerunek królowej Wiktorii, jesteśmy świadkami narodzin znaczka elektronicznego. W przeciwieństwie do poprzedników nie jest to cieszący oko kolorowy obrazek, będący atrakcją dla zbieraczy, ale siermiężny wydruk zakodowanych cyfr. Czy oznacza to zmierzch filatelistyki? Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Uzbrojeni w instrumenty

Narzędzia zarządzania dzielą się na "stare" i "nowe". Stare to takie, które wyrosły z praktyki kierowania zespołami ludzkimi. Są sprawdzone i skuteczne w rozwiązywaniu podstawowych problemów. Nowe narzędzia są skutkiem refleksji nad współczesnymi systemami zarządzania. Ich powstanie wiąże się z próbą podniesienia efektywności zarządzania. Są skuteczne, ale nie tak bardzo... Czytaj więcej »

Internet

Serwis tęczowych podróży

Z internetowych stron biura podróży Rainbow-Tours korzystają klienci i agenci współpracujący z firmą. Czytaj więcej »

Sieć współpracy

W wizji Hewlett-Packarda usługi elektroniczne mają stanowić rozwinięcie koncepcji elektronicznego biznesu. Czytaj więcej »

Wspólny projekt na WWW

Program ActiveProject pozwala na zbudowanie stron WWW, ułatwiających pracę zespołową. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Co dalej z Windows CE?

Nowa wersja Windows CE - Rapier - ma być prostsza i łatwiejsza w użytkowaniu. Czytaj więcej »

Explorer ciągle do poprawy

Użytkownicy muszą sami poprawić pracę przeglądarek Internet Explorer 4.0 i 5. Czytaj więcej »

Moduł i Symfonia

Altkom Matrix wprowadził na rynek nowy moduł Analizy Finansowe, współpracujący z pakietem do wspomagania zarządzania firmami Symfonia do Windows. Czytaj więcej »

Uniwersalny projektant

Wprowadzając nową, rozbudowaną wersję programu MiniCAD, Diehl Graphsoft zmienia jednocześnie jego nazwę na VectorWorks. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu utraconych danych

Firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych to często jedyna szansa dla użytkowników, którzy nie tworzą regularnie kopii bezpieczeństwa danych. Czytaj więcej »

Wspomagający Hermes

Hermes dla DOS to tania oferta dla małych lub średnich firm. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Czas jest najlepszym lekarstwem

Notoryczny brak czasu to problem, z którym borykają się informatycy niezależnie od szczebla i firmy, w której są zatrudnieni. Jest to efekt nakładania na nich zbyt wielu obowiązków. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Na styku technologii

Postrelacyjna baza danych Cache 3.1 integruje relacyjne aplikacje ze światem obiektowym. Czytaj więcej »

Poprawki po programiście

Numega oferuje pakiet do testowania programów, usuwania błędów, profilowania wydajności. Czytaj więcej »

Programowanie coraz trudniejsze

Rozmowa z Jimem Rumbaughem, współtwórcą specyfikacji jednolitego języka modelowania UML oraz współzałożycielem firmy Rational Software, promującej te metody modelowania. Czytaj więcej »

Serwery i VisualCafe

Rozszerzenia pakietu Symantec VisualCafe mają ułatwić programistom tworzenie aplikacji w Javie. Czytaj więcej »

Turbo dla Javy

HotSpot - maszyna wirtualna Javy - najlepiej sprawdza się w bazach danych Java, serwerach aplikacyjnych Java i w powtarzających się częściach aplikacji, które wykonują się na serwerze. Czytaj więcej »

Wspólna droga

Alians Sun-Netscape zaowocuje nową ofertą serwerów aplikacyjnych łączących właściwości produktów obu firm. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Biznes i etyka

"Z punktu widzenia drobnego przedsiębiorcy - a takich jest 90% - zasady etyczne i normy religijne generalnie przeszkadzają w zarabianiu pieniędzy. Patrzę na tę sprawę bardzo praktycznie i napotykam takie problemy codziennie. Kontrakty, umowy, wzajemne rozliczenia itp. zmuszają do myślenia w kategoriach wygrany-przegrany. Czytaj więcej »

Dlaczego Crusoe był szczęśliwy

Przeczytałem ostatnio książkę (ho, ho!) o przygodach Robinsona Crusoe, nie pierwszy już raz zresztą, z tą jednak różnicą, że tym razem po angielsku. Ot tak, aby kulturę języka obcego podnieść i oderwać się nieco od szarzyzny dnia powszedniego. Uporawszy się z tekstem angielskim (co za problem, skoro treść znana jest każdemu z lat młodości), owionął mnie klimat egzotycznych... Czytaj więcej »

Listy

W "Computerworld Raport" z 17 maja 1999 r. możemy znaleźć artykuł: "Kłopoty ze szczegółami", traktujący o specjalistycznych szkoleniach oferowanych polskim odbiorcom oprogramowania CAD/CAM. Czytaj więcej »

Za darmo, czyli za darmo

Z tej okazji podniosły się głosy krytyczne, słusznie wskazujące, że za darmo nie zawsze oznacza za darmo, a czasem może być wręcz za drogo. Generalnie zgadzam się z nimi, ale myślę, że uogólnienie "za darmo to drogo" nie jest prawdziwe. Czytaj więcej »

Zachować twarz

Przyznam się Państwu, że kiedy półtora roku temu Steve Jobs objął ster firmy Apple, to byłem raczej pesymistą. Firma widocznie chyliła się ku upadkowi, produkując drogie komputery sprzedawane z archaicznym systemem operacyjnym. Czytaj więcej »

Zaćmienie umysłów

W środku Europy wiosenne słoneczko potrafi uczynić wielkie spustoszenie w umysłach ludności. W tym roku zapowiadają upały stulecia. Nadzieje rozbudzone przed 10 laty na skutek ekscesów klimatycznych biorą w łeb. Wysokie temperatury, totalne reformy i brednie lewicy wywołują bunt ludności, która coraz częściej upomina się o nie swoje. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Centrum nasze widzę ogromne

Dobrze zinformatyzowane call center służy nie tylko poprawie obsługi klienta. Może być doskonałym narzędziem wspomagającym pracę wszystkich działów firmy. Czytaj więcej »

Obsługa klienta w sieci

Trudno przecenić wpływ, jaki na telemarketing wywiera Internet. Szczególnie interesujące efekty przynosi integracja sieci WWW z rozwiązaniami do telefonicznej obsługi klienta. Czytaj więcej »

Strach przed obcymi

Wiele polskich firm wciąż jeszcze odczuwa lęk przed outsourcingiem centrów telefonicznej obsługi klienta. Główną przyczyną jest przeświadczenie, że nie ma w Polsce firmy usługowej, która mogłaby przejąć całkowicie telefoniczną obsługę klientów dużego przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

W małym, sennym miasteczku

Przykład TeleCenter dowodzi, jak duże znaczenie przy budowie telefonicznego centrum obsługi klienta ma jego lokalizacja. Czytaj więcej »

Sieci

Centrala z dużymi oknami

Cisco wprowadziło na rynek programową centralę telefoniczną, współpracującą z telefonami włączanymi do sieci komputerowej. Czytaj więcej »

Dobre rozdanie

Unisys wprowadzi na rynek 8-procesorowe serwery dla Windows NT. Czytaj więcej »

Linux w skrócie

Czytaj więcej »

Łuskanie kukurydzy

Technologia Cornhusker IBM-a umożliwi połączenie w klaster do 8 serwerów Windows NT 4.0. Czytaj więcej »

Programowe PBX-y

Na targach Networld+Interop Lucent Technologies zapewnił, że dostarczy komplet rozwiązań do realizacji sieci telefonicznych opartych na technologii Voice over IP. Czytaj więcej »

Przygotowania do sylwestra

Według zapewnień Microsoftu dopiero piąty zestaw poprawek eliminuje problem roku 2000 w Windows NT Server 4.0. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...