powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 24-1999, 14 czerwca 1999
24-1999 Computerworld nr 24-1999
Wiadomości

Budujemy nowy dom

Z Jerzym Kalinowskim, nowym przewodniczącym rady nadzorczej Optimus SA, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Czym będzie Optimus?

Powołanie w Optimus SA nowego przewodniczącego rady nadzorczej i dwóch wiceprezesów jest związane z koncepcją zmiany wizerunku firmy i decentralizacji władzy. Czytaj więcej »

Etyczne dylematy

VI Walny Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Informatycznego nie przyniósł znaczących zmian w organizacji. Prezesem ponownie został Zdzisław Szyjewski. Czytaj więcej »

Firma jednego produktu

AdRem Software z Krakowa oparł swoją działalność na tworzeniu oprogramowania do zarządzania serwerami w sieciach NetWare. Czytaj więcej »

Informatyka na głos

G Data Software ze Szczecinka intensyfikuje prace nad polską wersją programu do rozpoznawania i zapisywania mowy. Czytaj więcej »

Kolorowo w Rzeczpospolitej

Nowy, kolorowy wizerunek Rzeczpospolitej to efekt znacznej informatycznej modernizacji redakcji dziennika. Czytaj więcej »

Palm całkiem serio

Platforma Palm Computing zyskała poparcie ponad 3 mln użytkowników. Droga dalszej ekspansji wiedzie przez korporacyjne systemy informatyczne. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Outsourcingu raj Czytaj więcej »

Ramię w ramię z klientem

Sequent Computer Systems we współpracy z Optimusem zamierza oferować na polskim rynku rozwiązania Customer Relationship Management. Czytaj więcej »

Trudne drogi do szczęścia

Zanim połączone działy informatyki - na skutek fuzji ich macierzystych firm - zaczną czerpać korzyści wynikające ze zwiększonej skali działania i możliwości głębszej specjalizacji pracowników, czeka je trudny proces integracji, w którym mogą stracić najlepszych informatyków, a wraz z nimi wiedzę i kontrolę nad dotychczas funkcjonującymi systemami informatycznymi. Czytaj więcej »

W kierunku skalowalności

Głównym tematem tegorocznej konferencji TechEd był, oczywiście, Windows 2000. Przedstawiono jednak rozwiązania zwiększające skalowalność dostępnego Windows NT 4.0. Czytaj więcej »

Zbudować czy wynająć

Ustawa o Ochronie Danych Osobowych nakazuje zarejestrowanie istniejących baz danych osobowych do października br. Alternatywą dla nowo tworzonych baz może być ich wynajęcie. Czytaj więcej »

Zjednoczona dystrybucja

CHS Electronics zadecydował o przejęciu Karmy Polska przez ABC Data. Czytaj więcej »

Żywność cenniejsza niż komputer

Unilever Polska jest już przygotowany do nadejścia roku 2000. Firma wspomaga prace w zakresie dostosowywania systemów informatycznych dostawców i klientów Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część XI

Narzędzia do analizy wykorzystania powierzchni magazynowych są przygotowane w dużych magazynach. Pozwalają na racjonalne rozmieszczanie towaru z uwzględnieniem takich parametrów, jak waga, objętość, powierzchnia. Czytaj więcej »

Chytrusy

Można pozazdrościć osobnikom potrafiącym robić duży użytek z małej wiedzy. Umiejętność niezwykle pożyteczna dla jej posiadaczy, bo łatwo i szybko, czyli efektywnie i efektownie osiągnąć potrafią to, do czego inny uczony niezguła do końca życia nie dojdzie. Czytaj więcej »

Jak uniknąć realizacji nie przewidywanych zadań?

Planowanie nie powinno w sposób niejawny doprowadzać do przewartościowania ustalonych celów oraz zmiany hierarchii wymagań, jakie wcześniej zdefiniowano. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Michael Hammer Reinżynieria i jej następstwa, tłum. Stanisław Ugniewski, Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa, 1999. Czytaj więcej »

Nietwórcze uzależnienie technologiczne

Ostatnio w wypowiedziach menedżerów przedsiębiorstw przebija ton pewnego zniecierpliwienia, że tak dużo już wydali na informatykę, a ciągle w zamian trzymują wątpliwy przyrost zysków Czytaj więcej »

Sprawiedliwość społeczna w skali mikro

Współdziałanie pracowników z różnych działów firmy zdarza się tak rzadko, ponieważ nie są oni przekonani, że do wspólnego przedsięwzięcia każdy wnosi mniej więcej tyle samo. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Komórkowiec dyskryminowany

Jeśli się chce iść z duchem czasu, trzeba wiedzieć, kiedy i dokąd, a to nie zawsze jest łatwe. Weźmy np. telefony komórkowe. Symbol przedsiębiorczości, bogactwa i w ogóle nowych kapitalistycznych czasów. Czytaj więcej »

Niech Moc będzie z tobą

To pompatyczne pozdrowienie bohaterów "Gwiezdnych wojen" mogłoby dość dobrze służyć administratorom i użytkownikom centrów sieciowo-superkomputerowych, tzw. centrów Komputerów Dużej Mocy (KDM), gdyby nie tocząca się właśnie dyskusja o ich modelu działania i sposobie finansowania przez państwo. Może się okazać, że moc zostanie tylko z jednym ośrodkiem. Lepiej więc nie... Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Kosztowne i nie lubiane

Testowanie jest integralnym składnikiem procesu kontroli jakości. Zabiera ono nawet ponad 40% kosztu oprogramowania, a w systemach o dużych wymaganiach niezawodnościowych sięga wartości pięciokrotnego kosztu innych faz projektu. Wydawać by się mogło, że naturalne jest, aby tak ważny i kosztowny etap realizacji projektu był przeprowadzony według sprawdzonych reguł sztuki... Czytaj więcej »

Internet

Analiza darmowego Apacza

Dostępny jest analizator firmy WebTrends, oceniający pracę serwera WWW pod Linuxem. Czytaj więcej »

Ryzyko wygody

Polskie sklepy internetowe nie są jednakowo traktowane przez centra autoryzacyjne kart płatniczych. Czytaj więcej »

Studenci atakują

W Polskim Internecie stale rośnie liczba zarejestrowanych incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa systemów komputerowych. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Infekcja z poczty

Pojawiły się nowe wirusy: typu koń trojański i wersja Melissy. Czytaj więcej »

Miniatura z Win 98

Casio Computer, która do niedawna specjalizowała się w produkcji kalkulatorów i komputerów naręcznych, kilka miesięcy temu wprowadziła do sprzedaży pierwsze modele mininotebooków Cassiopeia FIVA, pracujących pod kontrolą Windows 98. Czytaj więcej »

Pamięć dobra i tania

Wzrasta wydajność układów pamięci RAM. Jest prawdopodobne, że wraz ze zmianami technologicznymi wkrótce rozpoczną się spektakularne wojny cenowe. Czytaj więcej »

Poprawa dźwięku

Instalacja oprogramowania Live!Ware 2.0 do obsługi funkcji kart dźwiękowych Sound Blaster Live! i Sound Blaster Live! Value pozwala na rozszerzenie ich możliwości bez wymiany elementów sprzętowych. Czytaj więcej »

Silny StrongARM

Nowa generacja miniaturowych procesorów Intela może przyczynić się do wzrostu zastosowań przenośnych urządzeń komputerowych. Czytaj więcej »

Siódme dziecko Palma

3Com rozpoczął w USA sprzedaż naręcznego komputera Palm VII z modułem komunikacji bezprzewodowej w paśmie radiowym. Czytaj więcej »

Tajemnicze poprawki IE 5.0

W nowej wersji przeglądarki internetowej Microsoftu przywrócono opcję tunelowania i usunięto kilka wcześniejszych błędów. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Na Zachodzie bez zmian

Polscy informatycy nie mają zbyt wielkich szans na zatrudnienie w Niemczech. Sytuacja zmieni się zapewne dopiero kilka lat po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Nie tylko do poduszki

Global Software Teams: Collaborating Across Borders and Time Zones, Erran Carmel, Prentice Hall PTR, Upper Saddle River, N. J. 1999

Przed kilkoma tygodniami na amerykańskim rynku wydawniczym pojawiła się książka, w której zawarto wyniki 17-letnich badań nad pracą grupową w międzynarodowych zespołach programistycznych. Czytaj więcej »

W uprzywilejowanej sytuacji

Z Leszkiem Maziarzem, programistą z wydziału rozwoju oprogramowania Towarzystwa Ubezpieczeniowego Polisa SA, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Koniec dekady z Javą

Przyglądając się historii języków programowania, widać, że nowe, innowacyjne języki pojawiają się co najwyżej dwa razy na dziesięciolecie. W tej dekadzie dominuje Java. Czytaj więcej »

RFM dla Excela

Za sukces w marketingu bezpośrednim uważa się uzyskanie 1-2% odpowiedzi na przesłaną ofertę. Gdyby nie wysyłać ofert do pozostałych 98% klientów, można by spodziewać się nie tylko większego wskaźnika pozytywnych odpowiedzi, ale też obniżki kosztów. Czytaj więcej »

Serwer na logikę

WebLogic 4 integruje technologie obiektowe z monitorem transakcyjnym Tuxedo. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Alfonsem być

A więc nie udało mi się długo ukrywać przykrej prawdy o mej prawdziwej profesji. Niestety, pan Jan Orlik w krótkiej notatce na trzeciej (wiodącej) stronie siódmego numeru CW z tego roku ujawnił wszystko. A nawet więcej. Czytaj więcej »

Czekolada ojca Nicanora

Bank, w którym posiadam konto, w interesujący sposób postanowił się zabezpieczyć przed efektem millennium. Wydając mi w marcu nową kartę płatniczą, określił jej ważność tylko do końca tego roku (a nie, jak to się dzieje zazwyczaj, na dwa lata). W specjalnym liście poinformowano mnie, że z początkiem 2000 r. zostanie mi wydana karta z dwuletnią ważnością. Czytaj więcej »

Gdyby inżynier mylił się tylko raz

O hotelach mógłbym napisać książkę. O hotelach, do których wkraczam popołudniami, wieczorami, nocami. O hotelach takich i owakich, o takiej i owakiej obsłudze, hotelach tu i za wieloma rzekami. O hotelach, które w dobie Internetu nie oferują telefonu w pokoju, ale też o hotelach, które "podają" w pokoju Internet. Czytaj więcej »

Listy

Po przeczytaniu w Computerworld nr 16/99 kolejnego felietonu Piotra Schmidta - bardzo wnikliwego Agenta Zakładowego - w pełni podzielam jego uwagi na temat oceny pracy informatyka przez przełożonych. Ignorancja przełożonych jest dość powszechna, co obserwuję też na swoim podwórku. Czytaj więcej »

Nowe porządki

W krainie komputerowej stagnacja i nuda dawały znać o sobie. Wszystko toczyło się po Bożemu, minuta po minucie tak samo. Czytaj więcej »

Obsługa komputerów i programowanie ludzi

Używanie języka w celach komunikowania się jest trudną umiejętnością. Weźmy takie słowo, jak obsługa. Synonimami słowa obsługa są m.in. czeladź, pokojówka, dziewka, lokaj, ciura, kuchta, pomoc, podpowiadacz. Próbuję użyć tych synonimów ze słowem komputer, dokument i nic nie rozumiem. Czytaj więcej »

Sieci

Linux w skrócie

Czytaj więcej »

Okna do wymiany

Unilever Polska SA przeprowadził migrację 800 komputerów z Windows 3.11 na NT Workstation 4.0. Jednocześnie firma przechodziła z NetWare 3.12 do Windows NT Server 4.0. Czytaj więcej »

Powietrzny pomost

3Com wprowadzi produkty do bezprzewodowej transmisji z szybkością 11 Mb/s. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...