powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 23-1999, 7 czerwca 1999
23-1999 Computerworld nr 23-1999
Wiadomości

Automatyczna jakość

Specjalistyczne urządzenia pomiarowe automatyki przemysłowej to główne źródło przychodów wrocławskiego Optosoftu. Czytaj więcej »

Doradca prezesem

Jerzy Kalinowski od 16 czerwca br. zostanie prezesem rady nadzorczej Optimus SA. Wcześniej był on dyrektorem odpowiedzialnym za doradztwo w zakresie strategii i programów przemian przedsiębiorstw w PricewaterhouseCoopers. W Optimusie zastąpi Ryszarda Kwiatkowskiego, który objął stanowisko członka rady nadzorczej spółki. Czytaj więcej »

I tak jest lepiej

Błędy w oprogramowaniu, przynajmniej te rzeczywiście ważne, prawie zawsze wynikają ze złego projektu. Kodowanie je tylko uwidacznia. Generalnie za mało czasu poświęca się fazie projektowej, zwłaszcza weryfikacji projektu. Czasem wręcz boimy się wracać do projektu, żeby go poprawiać. Czytaj więcej »

Informatyka emerytalna

Powszechne Towarzystwo Emerytalne Dom - jako jedno z nielicznych - zdecydowało się na stworzenie własnego, silnego działu informatyki. Czytaj więcej »

MRP II dla mniejszych

Rzeszowski EtobRes inwestuje w technologię, która ma umożliwić popularyzację systemów MRP II wśród mniej zasobnych polskich firm. Czytaj więcej »

Normalna nienormalność

Nie sposób przewidzieć, jak można rozwiązać kryzys inżynierii oprogramowania. Ryzyko popełnienia błędu jest tutaj równe pewności. Czytaj więcej »

Papierowe portale

Systemy do zarządzania dokumentami i informacjami staną się najważniejszym elementem w ofercie Xeroxa. Sprzęt zajmie dopiero drugie miejsce. Czytaj więcej »

Ponury jubileusz

Rok 2000 obwieści swoje nadejście kryzysem, który dotknie praktycznie całą ludzkość. Jedni, bogatsi, odczują go w sposób bezpośredni - zostaną wyłączone telefony, błędnie naliczone odsetki bankowe, wreszcie zawiodą systemy sterowania i kontroli. Inni, biedniejsi, odczują go pośrednio, w wyniku przejściowego chaosu gospodarczego mogą nie zjeść codziennej miski ryżu,... Czytaj więcej »

Presja bezpłatnego

Rynek OLAP zmienia się po wprowadzeniu przez Microsoft bezpłatnego rozwiązania Plato. Czytaj więcej »

Przed okresem dojrzewania

Czy mówienie o "kryzysie oprogramowania" jest rzeczywiście uzasadnione? Rozwój inżynierii oprogramowania można postrzegać jako burzliwy początek tworzenia nowego obszaru wiedzy ludzkości. Czytaj więcej »

Vader do wynajęcia

Wypożyczanie aplikacji to - wg Progress Software - najlepszy sposób na obsługę informatyczną przedsiębiorstw nie mających własnych działów informatyki. Czytaj więcej »

Wynająć system, kupić usługę

Warszawskie szpitale planują stworzenie centrum komputerowego, z którego korzystałyby na zasadzie outsourcingu. Miałoby ono rozpocząć działalność z początkiem 2000 r. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część X

Identyfikacja i obsługa partii materiału w magazynach i lokalizacjach oraz w procesie produkcji i dystrybucji jest często niezbędna. Czytaj więcej »

Jak nie dopuścić do powstawania niewłaściwych rozwiązań

Jakość produktów informatycznych jest w dużej mierze pochodną sposobu patrzenia pracowników na produkt i proces, w którym on powstaje - to po prostu wypadkowa specyficznego klimatu, jaki panuje w firmie. Czytaj więcej »

Nadmiar oczekiwań czy niemoc w spełnianiu

Rozmowa z Peterem F. Druckerem, profesorem socjologii i twórcą nowoczesnego zarządzania. Czytaj więcej »

O skończonej użyteczności zarządzania

''Zarządzanie'' jest kolejnym słowem-wytrychem, które ma otworzyć drzwi do gospodarki produkującej więcej dóbr z dużym zyskiem, choć po przystępnej cenie. Czytaj więcej »

Raport dzienny

Podtrzymywanie pozytywnego nastroju wpływa na ludzi kojąco, mobilizuje ich do większej efektywności działań. Jeżeli zadbamy o odpowiedni nastrój psychiczny wśród kręgów decyzyjnych, to pokłosie tego będą zbierać zapewne podwładni pod postacią spływającej z góry aury życzliwości. Mniej będzie pretensji, za to premie większe, przynajmniej do momentu, gdy Zarząd,... Czytaj więcej »

Wiecznie dobrze zapowiadająca się historia

W Polsce od kilku lat, ale w zachodniej Europie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, od dziesięcioleci informatyka składa obietnice, z których spełnienia nadszedł czas, by ją rozliczyć. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Globalna Wiocha

Pierwszą wiadomością dnia był dziś e-mail od przyjaciela z Warszawy z ostrzeżeniem o nowym wirusie, który usuwa wszystkie dane na dysku twardym, kiedy nieszczęsny adresat otwiera korespondencję zatytułowaną: GET MORE MONEY. Czytaj więcej »

Nowe oblicza telewizji

"Web lifestyle" - tym pojęciem posługuje się Bill Gates na określenie tego, co przed nami. Wprawdzie w roku 1981 ten sam Gates wykazał się dość ograniczoną wyobraźnią, stwierdzając, że każdemu powinno wystarczyć 640 kb pamięci komputerowej, ale teraz jest chyba bliżej prawdy. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Kryteria, które widzi użytkownik

W dniu, kiedy piszę te słowa, odbyła się światowa prapremiera nowej trylogii "Wojen gwiezdnych". Przypomniała mi ona scenę z bitwy o lodową planetę Hoth. Mój syn był wtedy młodym rycerzem Yedi, który bronił Dobrej Strony Mocy przed Lordem Vaderem reprezentowanym przez mojego chrześniaka. Właściwa bitwa, która rozegrała się na podwórku, nie dotyczyła jednak "słusznych... Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych http://www.alergen.info.pl Czytaj więcej »

EDI na szybko

Oprogramowanie B2B, firmy WebMethods, ma pozwolić na szybkie stworzenie systemu opartego na elektronicznej wymianie danych - uproszczonym Electronic Data Interchange. Czytaj więcej »

Portal wita pracownika

Portal informacyjny - Enterprise Information Portals (EIP) - to nowe narzędzie zarządzania zasobami informacyjnymi przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Drogo i będzie drożej

Cena monitorów LCD w dalszym ciągu jest kilka razy większa niż tradycyjnych monitorów CRT. Najtańszy 15" monitor ciekłokrystaliczny kosztuje ok. 4 tys. zł. Czytaj więcej »

Opinie o Windows 2000

Testujący wersję beta 3 Windows 2000 na ogół dobrze oceniają nowy system operacyjny. Czytaj więcej »

Prawnicze ABC

Dom Wydawniczy ABC oferuje "Polskie Prawodawstwo 1998" na dysku CD lub w Internecie. Czytaj więcej »

Temida PWN

Nakładem Wydawnictw Prawniczych PWN ukazała się najnowsza wersja, obecnego na polskim rynku od 1995 r., programu Lex Polonica, zatytułowana Lex Polonica Prima. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Kolejka do urzędu

Większość amerykańskich pracodawców obawia się - mimo zwiększenia limitu wiz H-1B, umożliwiających podjęcie pracy na terenie USA - problemów ze znalezieniem odpowiednich informatyków. Czytaj więcej »

Nie tylko do poduszki

Kazimierz Zimniewicz Współczesne koncepcje i metody zarządzania, Polskie Wydawnictwa Ekonomiczne, Warszawa 1999. Czytaj więcej »

W ramionach opiekuna

Mentoring może okazać się najlepszym sposobem na integrację z zespołem, a także wdrożenie w obowiązki nowych pracowników. Dla mentorów zaś może okazać się odskocznią do dalszej kariery zawodowej. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Historia niejednego dostępu

Microsoft proponował różne metody dostępu do danych. Universal Data Access, wkomponowany w strategię DNA, ma rozwiązać problemy z dostępem do różnego rodzaju danych. Czytaj więcej »

Java do spróbowania

Sun Microsystems dostarcza wstępną specyfikację Enterprise Java Beans 1.1. Czytaj więcej »

Obiektowa walka o klienta

Na rynku rozwiązań dla programistów konkurują trzy technologie obiektowe. Dwie z nich - CORBA i Enterprise JavaBeans - praktycznie zmierzają w tym samym kierunku. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Miękka strona faksu

Coraz częściej firmy zastępują tradycyjne urządzenia faksujące systemami komputerowymi. Za takim rozwiązaniem przemawiają niższe koszty eksploatacji, a także większe możliwości zarządzania korespondencją faksową. Porównujemy trzy popularne programy faksujące. Czytaj więcej »

Opis porównywanych produktów

InFAX jest produktem polskim, pracującym pod kontrolą Windows 95/98 i NT. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Alternatywy '99

W chwili, kiedy ten felieton trafia do Państwa rąk, mija dziesięć lat od dnia 4 czerwca 1989, kiedy to, według słów Joanny Szczepkowskiej, skończył się komunizm. Całkowicie podzielam zdanie Kuby Tatarkiewicza, że było to najdonioślejsze wydarzenie dla informatyki w Polsce. Czytaj więcej »

Listy

"Czy telewizja jest zła?..." - ten fragment felietonu Wojciecha Raduchy "Podglądając przez ramię, czyli jacy możemy być" (CW nr 20/99) szczególnie zatrzymał mnie na dłuższą chwilę. Czytaj więcej »

Spotkanie nieparzystych

Najlepiej do Bostonu. Ostatnio tam właśnie odbyło się spotkanie felietonistów CW. Wzięli w nim udział dwaj przedstawiciele tylko jednej strony - nieparzystej. Uczestnicy spotkania na wstępie wyrazili ubolewanie, że frekwencja była tak mizerna, szczególnie po stronie parzystej. Mimo to spotkanie było nad wyraz owocne. Czytaj więcej »

Tylko w Warszawie

Zaczyna mnie znowu nosić. Znam to uczucie z doświadczenia i wiem, że zwiastuje podjęcie działań mających na celu zmianę pracy. Temat nie jest prosty, zwłaszcza gdy wiek wskazuje na znaczny stopień wyeksploatowania szarych komórek. Czytaj więcej »

Z ogonkiem do Europy (Wschodniej)

Jak zapewne Czytelnicy wiedzą, w wolnych chwilach lokalizuję fonty. Początkowo robiłem to tylko do systemu operacyjnego Mac OS i życie moje było proste. Jedyne problemy, jakie napotykałem, dotyczyły wątpliwości artystycznych. Czytaj więcej »

Złego dobre początki

Z sekretariatu redakcji nadeszła informacja, że tekst napisać muszę wcześniej, bo coś tam drukarze..., a z drukarzami, będąc dziennikarzem prasowym, nie bardzo mam ochotę zadzierać. Czytaj więcej »

Sieci

Clariion w SAN-ie

Data General - producent wysoko wydajnych serwerów pracujących pod kontrolą systemu Windows NT - zapowiedział wprowadzenie do końca br. pełnej oferty produktów umożliwiających budowę sieci SAN (Storage Area Networks). Ich sercem ma być inny produkt Data General - macierze dyskowe Clariion. Czytaj więcej »

SAN-y w kolorze błękitu

IBM dołącza do grupy producentów oferujących rozwiązania sieci Storage Area Networks. Czytaj więcej »

W grupie raźniej

Microsoft Outlook i przeglądarka internetowa umożliwią użytkownikom współpracę nad projektami. Czytaj więcej »

Wielopiętrowe okablowanie

W warszawskim biurowcu Intraco zainstalowano okablowanie strukturalne z 5 tys. przyłączy. Czytaj więcej »

Wszystko w jednym

Przełącznik 3Com PathBuilder S400 integruje transmisję faksów, głosu i danych. Pełni też funkcje routera, firewalla i serwera sieci wirtualnych. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Miałem przez ostatnie dni wielką przyjemność popracowania z kilkoma konsultantami. Byliby to fajni chłopcy, gdyby nie teatr, który odgrywają. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...