powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 22-1999, 31 maja 1999
22-1999 Computerworld nr 22-1999
Prezentacje firmowe

Być innowacyjnym na szybko rosnącym rynku

Alcatel-LucentAndrzej Dulka, prezes Alcatel-Lucent Polska – odpowiadający teraz także za Czechy i Słowację – o sieciach nowej generacji, samorządowych projektach infrastrukturalnych, pozycji firmy w Polsce i nowych technologiach dla operatorów - LightRadio oraz femtokomórkach.

Wiadomości

A klasa

Poznański Wrigley Poland - jako pierwsze polskie przedsiębiorstwo - uzyskał certyfikat klasy A dla wdrożonego systemu zarządzania zgodnego z MRP II. Czytaj więcej »

Computerworld TOP 200. Polski rynek informatyczny i telekomunikacyjny 1998

Na uroczystą kolację z okazji ósmej edycji naszego raportu Computerworld TOP 200. Polski rynek informatyczny i telekomunikacyjny 1998 przybyło wiele znanych postaci z branży informatycznej i telekomunikacyjnej. Gościem honorowym był Leszek Balcerowicz, wicepremier i minister finansów. Czytaj więcej »

Jaszczurka to nie pingwin

Podjęta przez Netscape próba odzyskania pozycji na rynku przeglądarek internetowych poprzez udostępnienie kodu źródłowego Navigatora na razie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Czytaj więcej »

Koniec początku, początek końca

Jeszcze przed zakończeniem - zapoczątkowanego w 1996 r. - wdrożenia systemu Zorba przedstawiciele PKO bp myślą o zastąpieniu go systemem scentralizowanym. Czytaj więcej »

Nasz bank

Z Dariuszem Kuczem, dyrektorem generalnym Wrigley Poland, rozmawia Jarosław Kruszewski. Czytaj więcej »

Nowe wyzwania

Z Wojciechem Rybką, dyrektorem systemów informacyjnych w Wrigley Poland, rozmawia Jarosław Kruszewski. Czytaj więcej »

Od szczegółu do ogółu

Poznański system informacji przestrzennej pod względem szczegółowości i prawdopodobnie kosztów góruje nad wszystkim, co do tej pory powstało w Polsce w dziedzinie systemów GIS. Czytaj więcej »

Partner kadrowy

Moduł kadrowo-płacowy Teta_Personel zostanie zintegrowany z pakietem Oracle Financials. Umowę dotyczącą wspólnej sprzedaży rozwiązań podpisały wrocławska Teta SA i Oracle Polska. Integracja ma polegać na wymianie danych między systemami w trybie on-line. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Krótki tekst o sukcesie Czytaj więcej »

Rośniemy z Windows NT

Z Jackiem Diehlem, dyrektorem zarządzającym DCS Computer Consultants Group, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Składka na raty

Jak pisaliśmy przed tygodniem, ZUS przesłał pierwszą część składek otwartym funduszom emerytalnym. Czytaj więcej »

Spektrum problemów

Cabletron - w ramach projektu restrukturyzacji - zamierza oddać w outsourcing produkcję urządzeń sieciowych firmie Celestica. Wydzieli także w osobną spółkę dział Spectrum. Czytaj więcej »

Transformacja technologiczna

Z Krzysztofem Markowskim, pierwszym zastępcą prezesa PKO bp, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

W większe systemy

Wdrożenie systemu wspomagającego zarządzanie w średnich i dużych firmach i nacisk na rozwój dystrybucji to plany Centrum Komputerowego Vadim. Czytaj więcej »

Więcej nas łączy

Na tegorocznej konferencji NASK-u Telekomunikacja Polska zapowiedziała znaczne zwiększenie pojemności swojej sieci transmisji danych cyfrowych. Czytaj więcej »

Większe ambicje

MacroSoft SA planuje przeniesienie notowań akcji z Centralnej Tabeli Ofert na rynek wolny Giełdy Papierów Wartościowych (GPW). Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część IX

Rozliczanie dostaw. W tej funkcji chodzi o rozliczanie ilości i należności łącznie, z naliczeniem odsetek oraz sum należnych i tych, które nabywca jest winny. Podczas rozliczania ostatecznie sprawdza się warunki kontraktowe dostaw dla klienta, o ile zawarto odrębną umowę i zastosowano upusty. Czytaj więcej »

Jak nie tracić czasu na poszukiwanie rozwiązań, które są niepotrzebne?

Czas jest jednym z najcenniejszych zasobów szefa projektu. Presja czasu wytwarzana poprzez dążenie do szybkiego osiągnięcia spektakularnego sukcesu, jakiego potrzebują sponsorzy projektu, wymusza działania w dużym stopniu ukierunkowane na napisanie działającego kodu. Jak więc realizując projekt nie tracić czasu na poszukiwanie rozwiązań, które nikomu nie będą potrzebne? Czytaj więcej »

Przygody Tomka testera

W książce Barbarians Led by Bill Gates Marlin Eller - dysydent Microsoftu, który opuścił firmę z czterema milionami dolarów i poczuciem głębokiego niesmaku, wywołanym przewagą decyzji czysto rynkowych nad technicznymi w praktyce działania firmy, po czym oddał się tworzeniu na własny rachunek oprogramowania muzycznego - opisuje historię testowania Windows 95, którego był... Czytaj więcej »

W ukryciu słów

Są dwa słowa, których oszałamiająca kariera przestała mnie już rozśmieszać: inteligentny i zarządzanie. Czytaj więcej »

Wieści z terenu

W firmie zalęgły się myszy, nie komputerowe rzecz jasna, których i tak jest mnóstwo, ale się nie mnożą same z siebie, tylko te normalne, sympatyczne zwierzątka. Cóż z tego, że sympatyczne, skoro obrały sobie za przysmak kable sieciowe i dewastują dorobek człowieka. Czytaj więcej »

Z dwóch stron lustra

Ludzie lubią robić różne rzeczy, których robić nie muszą. Lubią bawić się, uprawiać hobby, a nawet ciężko się napracować - byle z własnej woli. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Jak zwał...

Felieton ten miał być entuzjastycznym peanem na cześć "mejla", jednego z nielicznych technicznych wynalazków, jakie rzeczywiście zmieniły moje życie. Kiedy jednak zacząłem pisać, ogarnęły mnie wątpliwości terminologiczne. Może, broniąc rodzimego języka przed inwazją anglicyzmów, powinienem napisać "pochwała elektronicznej poczty"? Czytaj więcej »

Krzemowe emocje

Sięgnijmy do neurobiologicznych i ewolucyjnych praźródeł emocji i rozważmy możliwości stworzenia podobnych in silico, czyli poza biologią białkową. Jaki przyjąć wzorzec przy ich tworzeniu, jakimi posłużyć się narzędziami i metodami? Co powinna zawierać strategia konstrukcji takich maszyn? Czytaj więcej »

Robot emocjonalny

Niebawem pojawią się w sprzedaży komputery rozpoznające ludzkie emocje. Jedni będą je błogosławić, inni przeklinać. A czy maszyny będą kiedyś odczuwać własne emocje? Niektóre odkrycia z pogranicza informatyki i psychologii sugerują, że jest to prawdopodobne. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

System przeciw przypadkowi

System zapewnienia jakości powołuje się do życia w celu uzyskania wysokiego stopnia pewności, że produkty firmy będą spełniać wszystkie stawiane im wymagania, czyli osiągną wysoką jakość. Czytaj więcej »

Internet

Herbaciana reklama

Częścią kampanii reklamowej napoju Lipton Ice Tea jest dedykowany serwis internetowy. Czytaj więcej »

Jednolite szukanie

Program BullsEye Pro usprawnia przeszukiwanie zawartości Internetu. Czytaj więcej »

WWW do poprawy

Specjaliści zajmujący się graficznymi interfejsami użytkownika alarmują, że większość serwisów WWW jest tworzona bez zachowania podstawowych zasad ergonomii. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Cyrix to już historia

W półtora roku po przejęciu Cyrix, National Semiconductor wycofuje się z produkcji tanich procesorów dla komputerów PC. Czytaj więcej »

Druk dla GIS

Hewlett-Packard oferuje nową rodzinę drukarek wielkoformatowych o dużej szybkości drukowania. Czytaj więcej »

Kilka problemów z IE 5

Instalacja przeglądarki Internet Explorer 5 może niektórym użytkownikom przysporzyć problemów. Na szczęście, wiele z nich można rozwiązać dzięki dostępnym już poprawkom. Czytaj więcej »

Poprawki po skanerze

Agfa opracowała program ScanWise, który ma ułatwić skanowanie dokumentów. Jest on przeznaczony dla małych biur i użytkowników indywidualnych. Czytaj więcej »

Test na Adaxa

JTT Computer oferuje bezpłatny program adax2000.exe, który służy do sprawdzania odporności komputerów PC na problem roku 2000. Program ma objętość zaledwie 37 KB i analizuje konfigurację sprzętową każdego komputera, nie tylko modeli sprzedawanych przez JTT. Czytaj więcej »

Wyścig o kawałek tortu

Intel rozwija rodzinę Celeron i wprowadza nowy chipset ze zintegrowanym układem graficznym. AMD pokonuje problemy z wydajnością fabryk i przygotowuje premiery procesorów K7. Czytaj więcej »

XML na Palmie

Aplikację XML dla komputera naręcznego 3Com, umożliwiającą dostęp do komercyjnych baz danych za pośrednictwem serwera eXcelon, opracowała firma Bluestone Software. Czytaj więcej »

Zawsze z pocztą

IBM ma w ofercie pierwszy komputer z Windows CE. Czytaj więcej »

Zip do środka

Iomega wprowadza do sprzedaży wewnętrzne modele napędów Zip 250 ATAPI, wykorzystujące dyskietki o pojemności 250 MB. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

Zawsze może być gorzej

Prawie wszyscy pracownicy narzekają na zbyt niskie wynagrodzenie. Wielu czuje się nie docenianymi przez pracodawców. niektórzy muszą jednak borykać się ze znacznie większymi trudnościami. Czytaj więcej »

Złota kula u nogi

Z Andrzejem Turskim, programistą Microsoftu, rozmawiają Antoni Bielewicz i Michał Szafrański. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Bazy według Stonebrakera

Michael Stonebraker, pionier techniki baz obiektowych, tworzy produkty do łączenia rozproszonych baz danych. Czytaj więcej »

Obiektowe plusy i minusy

COM+ jest podstawowym elementem koncepcji DNA. Na nim oparta jest logika biznesowa. Do tej pory jednak Microsoftowi nie udało się dostarczyć wszystkich funkcji nowego modelu obiektowego. Czytaj więcej »

Obiekty w budowie

PowerBuilder 7.0 jest bardziej obiektowy i lepiej przystosowany do tworzenia aplikacji WWW. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Encja, demencja, czyli językowa impotencja

Przed prawie dwoma laty w felietonie Jaskółka wiosnę czyniąca dałem upust swej radości, kiedy to na rynku pojawiło się tłumaczenie Współczesnej analizy systemowej Eda Yourdona. Klasyka, która po 9 latach pojawiła się na naszym rynku, miała pewne usterki terminologiczne, ale wreszcie była. Ostatnio ukazała się kolejna pozycja (J. Robertson, S. Robertson, Pełna analiza systemowa.... Czytaj więcej »

Faktyczne fakty

Zostawiając sobie na ostatnią chwilę przyjemność rozliczenia się z dochodów i wczytując się w lekturę stosownych "Pitów", zacząłem się zastanawiać nad pewnymi sformułowaniami. W szczególności nie daje mi spokoju problem, czym różnią się wydatki faktycznie poniesione od wydatków poniesionych, skoro w dokumencie o nazwie PIT-D używa się tego określenia w obu przytoczonych... Czytaj więcej »

Festiwal bezinteresownej uczynności

Przez całe dzieciństwo uczono mnie, że wyższość najlepszego z ustrojów przejawia się tym, iż dba się w nim o człowieka, a w kapitalizmie - tylko o zysk. Tymczasem kilka lat spędzonych na czynnym uczestniczeniu w wymianie korespondencji w jak najbardziej kapitalistycznym (choć nieco anarchistycznym) Internecie nasuwa mi spostrzeżenie, że nigdy nie spotkałem się z tak... Czytaj więcej »

Listy

Dziękujemy za zamieszczenie informacji dotyczącej rozstrzygniętych przetargów. Niestety, do informacji zamieszczonych w Computerworld nr 20/99 wkradły się błędy. Przypominam, że nasza firma zaproponowała rozwiązanie dla Polskiej Agencji Prasowej, a nie, jak Państwo podali, Polskiej Agencji Informacyjnej. Czytaj więcej »

Marzenia o byciu w sieci telefonii komórkowej

Jestem użytkownikiem telefonu komórkowego. Statystycznym, przeciętnym i całkiem zwyczajnym - myślę - jestem użytkownikiem telefonu komórkowego. Myślałem też, że poza rachunkiem, nic, co z telefonem komórkowym jest związane, nie może mnie zaskoczyć (czasami może zaskakuje mnie słaba bateria). Czytaj więcej »

Trzej felietoniści

Nie wiem, czy zauważyliście Państwo, ale redakcja postanowiła wyraźnie odgrodzić felietonistów od reszty autorów. Wszystkie trzy felietony w każdym numerze CW mieszczą się na jednej kartce, mój z krakowskim sąsiadem po jednej stronie, zaś pan Piotr Kowalski zesłany został za karę (za co?) na drugą, ale za to w towarzystwie coraz to innej reklamy. Takie zaszufladkowanie, a raczej... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Co trzeba zrobić, by zbudować zły serwis WWW?

Pobieżna lektura zawartości polskiego Internetu przekonuje, że nie jest to trudne zadanie. Trzeba jedynie przestrzegać kilku wskazówek: Czytaj więcej »

Musi być lepiej

Jaka jest obecna kondycja Internetu w Polsce? Czego potrzebuje polski Internet? Co daje firmie jego wykorzystanie? Jesteśmy bliżej mało użytecznego składowiska niechlujnych stron WWW, powiązanych źle zarządzanymi łączami o niewystarczającej przepustowości, czy też może nie mamy się czego wstydzić, a rozwój Internetu w Polsce jest i tak znacznie szybszy niż pozwala na to nasza... Czytaj więcej »

Najwięksi operatorzy Internetu w Polsce

Infrastruktura dostępowa trzech największych operatorów Internetu w Polsce Czytaj więcej »

Polskie e-drogi

E-Polska "Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy" to nowy raport firmy konsultingowej Andersen Consulting. Przedstawiono w nim społeczny i ekonomiczny kontekst obecnego wykorzystania Internetu w Polsce. Raport sporządzono na wzór podobnego opracowania "E-Europe", przygotowanego dla krajów należących do Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Sieci

Chipsy na odległość

Firma Chio Lilly Snack Foods zbudowała sieć rozległą opartą na łączach komutowanych. Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze niż korzystanie z łączy stałych. Czytaj więcej »

Gwarancja na gigabit

Gigabitowe produkty Cabletrona oferują przełączanie w czwartej warstwie sieciowej. Czytaj więcej »

Katalogi z potencjałem

Ósma wersja usług katalogowych NDS zapewni skalowalność do ponad miliarda obiektów. Czytaj więcej »

Odnowione zaplecze

SQL Server 7.0 i SMS 2.0 to najważniejsze nowe komponenty pakietu BackOffice 4.5. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Prezesi mają asystentki, te asystentki też mają asystentki, a ja jako główny informatyk mam tylko brązowe biurko w cętki... Oj, gdyby mi się udało zamienić serwery na asystentki... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...