powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 21-1999, 24 maja 1999
21-1999 Computerworld nr 21-1999
Wiadomości

Centrum pamięci

IBM Polska i krakowski Polcom stworzyły centrum pokazowe systemów pamięci masowych IBM - Open Systems Storage Center (OSSC). Czytaj więcej »

Czekanie na wskazówki

Planując migrację do Windows 2000 w skali całego przedsiębiorstwa, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów nowego systemu i odmienności w porównaniu ze starymi Windows. Czytaj więcej »

Liczą się procedury

Z Marcinem Matuszewskim, odpowiedzialnym za wsparcie produktów Microsoft w Compaq Computer, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Mieć abonenta na oku

Netia Holdings SA zamierza zrealizować koncepcję generalnego nadzoru nad wszystkimi zdarzeniami zachodzącymi w sieci telekomunikacyjnej. Czytaj więcej »

Mięsna fuzja

Zapewnienie spójności połączonych systemów informatycznych to jedno z podstawowych zadań realizowanych podczas fuzji zakładów mięsnych w Sokołowie Podlaskim i Kole. Czytaj więcej »

Nikt nie jest doskonały

Kontrola NIK wykazała słabe przygotowanie administracji publicznej do roku 2000. Czytaj więcej »

Obronić się przed rokiem 2000

Na wymianę sprzętu komputerowego i oprogramowania, które nie poradzi sobie z problemem roku 2000, Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczyło 50 mln zł. Czytaj więcej »

Pięć tysięcy biur

Udostępnienie agentom ubezpieczeniowym Nationale Nederlanden notebooków ma poprawić obsługę klienta. Podobne plany ma Commercial Union. Czytaj więcej »

Przesiadka tysiąclecia

Długo oczekiwany system operacyjny Windows 2000 niebawem pojawi się na rynku. Microsoft zapowiada, że nastąpi to już na początku października br. Wiele wskazuje na to, iż migracja do tego systemu będzie kosztowna. Czytaj więcej »

Skalowalność w pudełku

PowerSystem to pakiet łączący system MFG/PRO i serwery intelowskie IBM. Jest przeznaczony dla małych przedsiębiorstw, zatrudniających do 150 osób. Czytaj więcej »

Wypatrując pieniążków

W dniu zamykania tego numeru CW wiadomo było, że ZUS o kilka dni spóźnił się z przekazaniem pierwszych składek do OFE. Transfer zapowiedziano na 21 maja. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część VIII

Zarządzanie płatnościami. Zarządzanie płatnościami dla poszczególnych dostawców jest szczególnie istotne wtedy, gdy przedsiębiorstwo nie ma nadmiaru gotówki. Częściowymi płatnościami należy "uspokoić" jak największą liczbę dostawców. Czytaj więcej »

Jak nie pozostać samemu przy realizacji projektu?

Wizja, którą kieruje się menedżer projektu, musi pełnić rolę kompasu, pozwalającego na manewrowanie, chwilowe zbaczanie z kursu i ponowne jego obieranie. Czytaj więcej »

Nieznośny ból biznesu

Tylko pozornie faceci od interesów są przebojowymi, twardymi, pewnymi siebie ludźmi o silnej konstrukcji psychicznej. Czytaj więcej »

Rozliczenia

Fajnie robi się modernizację zaplecza komputerowego firmy. Człowiek otrzymuje wywalczone fundusze na realizację projektu i przez wiele tygodni ma względny spokój (od Zarządu, oczywiście). Może wykonywać to, co zaplanował wcześniej, i cieszyć się wizją radości, jaka towarzyszyć będzie użytkownikom po oddaniu działającej instalacji. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Między mostkiem kapitańskim a maszynownią

Internet nazywany jest czasem oceanem informacji. Jest to chyba analogia znacznie trafniejsza niż wydawało się jej twórcom. Czytaj więcej »

Przez witraż na historię

Według "Encyklopedii multimedialnej" PWN, witraż to kompozycja wykonana z kawałków barwnego szkła, złączonych ołowianymi ramkami w kwatery, stanowiąca wypełnienie okna. Według pomysłu autorów "Multimedialnej historii Polski", witraż, od którego zaczyna się ten program, to sposób na wgląd w przeszłość. Czytaj więcej »

Rynek producenta

Przed dwoma laty w Computerworld pojawił się artykuł "Multimedialny szlak", zawierający charakterystykę rynku multimediów w Polsce. Wówczas wydawcy multimediów widzieli przyszłość w różowych kolorach. Rynek miał znacząco się rozwinąć, klienci - ostatecznie przekonać do tego typu produktów, a producenci - stosować bardziej wyrafinowane technologie. Czytaj więcej »

Walka z wiatrakami

Dzisiaj rzadko kupuje się komputer PC bez stacji CD-ROM. To dobra wiadomość dla producentów encyklopedii multimedialnych, programów do nauki języka obcego czy innych programów edukacyjnych, sprzedawanych na tym nośniku. Potencjalnie otwarty jest dla nich cały domowy rynek komputerowy, gdyby nie kradzież dzieł przez piratów i nielegalna sprzedaż w cenie 10% ich wartości. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Materia delikatna

Jeden z największych autorytetów w zakresie zarządzania jakością, W. E. Deming opowiadał anegdotę o pewnej firmie, która zaprosiła go, by przeprowadził szkolenie z nowych metod zarządzania jakością. Zapytany o honorarium, podał sumę 50 tys. USD. "Dlaczego jest ona tak wielka?" - zapytano. Bo takie honorarium bierze za występ artysta estradowy! Czytaj więcej »

Internet

Aktywne strony pod Unixem

Dzięki ChiliASP wykorzystanie technologii ASP nie musi być ograniczone do platformy Microsoftu. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo holistyczne

FirstSecure integruje różne pakiety do zabezpieczania sieci. Czytaj więcej »

Dane o serwisie

Czytaj więcej »

Eksport przez WWW

Hasła reklamowe często zawierają stwierdzenie o możliwości dotarcia za pośrednictwem Internetu do klientów za granicą. Doświadczenia internetowych sklepów zaś pokazują, że obsługa zagranicznych zamówień nie dla wszystkich jest dobrym interesem. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Cena wydajności

Pentium III zapewnia wysoką wydajność, ale okupioną brakiem postępu w zmniejszaniu poboru mocy. Czytaj więcej »

Cyfrowe do wywołania

Zestaw Agfy umożliwia przetwarzanie fotografii cyfrowych na tradycyjny negatyw i wykonywanie klasycznych odbitek. Czytaj więcej »

Okienkowe terminale

Hewlett-Packard wprowadza do oferty rodzinę terminali WBT (Windows Based Terminal) NetVectra, które umożliwiają uruchamianie aplikacji Windows, Java lub Unix i obsługują protokół SNMP. Czytaj więcej »

Polski obrońca

Mks_Vir ewoluje w stronę pakietu antywirusowego dla przedsiębiorstw. Trwają prace nad wersją umożliwiającą skanowanie przesyłek pocztowych dla Microsoft Exchange Server. Czytaj więcej »

System na uwięzi

Pakiet WatchDog do kontroli pracy serwerów, modemów i systemów poczty elektronicznej jest o połowę tańszy od konkurencyjnych programów. Czytaj więcej »

Wystarczy jeden przycisk

Firma farmaceutyczna Ratiopharm wyposażyła swoich przedstawicieli terenowych w komputery naręczne Palm. Jest to rozwiązanie tańsze i bardziej wydajne niż zastosowanie notebooków. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Emeryci w kwiecie wieku

Piotr, Karol i Tadeusz nigdy się z sobą nie spotkali, chociaż mieliby ku temu wiele okazji: studia w jednej uczelni (Piotr i Karol), praca w tym samym gmachu (Karol i Tadeusz), urlopy w resortowych ośrodkach wypoczynkowych, wspólne zamiłowanie do informatyki. Łączy ich coś jeszcze: odeszli z wojska do firm cywilnych. Teraz mogą konfrontować cywilną rzeczywistość z poprzednim życiem. Czytaj więcej »

Na własnych warunkach

Nowego pracodawcy wcale nie trzeba poszukiwać w pojedynkę. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Klucz do bazy

SQL-Programmer ułatwia tworzenie i utrzymywanie baz danych. Czytaj więcej »

Oracle tylko siecią?

Larry Ellison, znany ze śmiałych prognoz i kontrowersyjnych poglądów, dyrektor generalny Oracle'a, poinformował, że już za rok produkty jego firmy będzie można zamówić wyłącznie drogą elektroniczną. Czytaj więcej »

Pomysł na przetwarzanie

Windows DNA nie jest nowym produktem, nie można go nigdzie kupić. Jest promowaną przez Microsoft koncepcją tworzenia aplikacji wielowarstwowych na platformie Windows. Czytaj więcej »

Sterowanie Javą

Historia zastosowania Javy zatoczyła pełne koło i wraca do miejsca startu - obsługi urządzeń wbudowanych. Czytaj więcej »

Studio SAS

AppDev Studio jest nowym zestawem narzędzi do tworzenia w Javie aplikacji analitycznych, informacyjnych i decyzyjnych, dystrybuowanych w sieciach opartych na WWW. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Z jednej strony jest to bardzo dobra wiadomość, że tak ogromne i wydawałoby się skostniałe instytucje, jak Lasy Państwowe potrafią podjąć decyzję o informatyzacji mającej wspierać ich działalność. Z informacji przekazanych w Computerworld koncepcja ta wygląda interesująco. Wszak takim dobrem, jak las, należy szczególnie umiejętnie zarządzać. Czytaj więcej »

Miejscówka stojąca

Koleje sprzedają miejscówki stojące. Kiedyś wracałem z Warszawy do Krakowa pociągiem INTERCITY. Wcześniej kupiłem bilet na wygodne miejsce pod oknem, gdyż zamierzałem popracować. Jakież było moje zdziwienie, gdy do przedziału musiałem się przyciskać przez spory tłum na korytarzu. W końcu udało mi się dojść do swojego miejsca. Nawet było wolne. Jeszcze jedno było wolne, ale... Czytaj więcej »

Normalni inaczej

W piątkowy wieczór panowie Mann i Materna w programie MdM (TVP 1 - 9.04.1999 r.) raczyli powątpiewać w normalność informatyków, a to za sprawą idiotycznego języka komunikacji wewnętrznej, jaką klan informatyków zwykł stosować na co dzień, a zupełnie niezrozumiałego dla przeciętnego człowieka. Wyszło na to, że informatyczni ludkowie doskonale rozumieją się między sobą,... Czytaj więcej »

Tam, gdzie nie jest potrzebny żaden system

Przeszukuję swoje biurko. Samo biurko, choć w zasadzie moje biurko ciągnie się przez podłogę do parapetu, półek... Przeszukuję, bo zawieruszyłem kartkę z telefonem niezbędnie mi potrzebnym. Kartek z telefonami, które wpisuję do swej papierowej bazy telefonów średnio raz na pół roku, są dziesiątki. Czytaj więcej »

Wiewiórczy highway

Nie wiem, jak Państwo, ale ja lubię popatrzeć przez okno, gdy siedzę przed ekranem komputera. Kontakt z inną rzeczywistością, tą jak najbardziej realną, jest mi potrzebny do zachowania spokoju ducha. Kiedy coś nie wychodzi, kiedy wydaje się, że problem jest ponad możliwości rozwiązania, wtedy rzut oka na prawdziwy świat przywraca wiarę i nadzieję. Czytaj więcej »

Rynek

Mały holding

Szybki rozwój wymusza na Polhicie stworzenie struktur holdingu. Odbędzie się to poprzez wydzielenie z firmy trzech niezależnych działów. Czytaj więcej »

Nowe horyzonty

W tym roku Plaut Polska zaoferuje usługi nie związane bezpośrednio z wdrożeniem SAP R/3. Czytaj więcej »

PC w koszyku

Fujitsu planuje osiągnąć 50% obrotów ze sprzedaży komputerów w polskich supermarketach. Czytaj więcej »

Połączone kompetencje

Łódzkie firmy - GeoSoft i Laser - połączyły się, tworząc Laser Systemy Informatyczne SA. Czytaj więcej »

Praca u podstaw

Vulcan zdecydował się na specjalizację w tworzeniu oprogramowania przeznaczonego do zarządzania placówkami oświaty. Czytaj więcej »

Trzecie podejście

Pierwszą na polskim rynku umowę partnerską IFS zawarł z nowosądeckim Optimusem. Do tej pory firma prowadziła wdrożenia samodzielnie. Czytaj więcej »

Sieci

12 miesięcy z NetWare

Novell przedstawił plan rozwoju sieciowego systemu operacyjnego NetWare na najbliższy rok. Czytaj więcej »

Bezstresowe pamięci masowe

Hewlett-Packard wprowadził produkty umożliwiające budowę i zarządzanie sieciami SAN. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Rozległa dziura

Cisco spóźnia się z dostarczaniem produktów dla sieci rozległych, rezygnując z rozwijania nowego przełącznika. Niektórzy eksperci domagają się od firmy jasnej strategii dla sieci WAN. Czytaj więcej »

SANacja 3Com

3Com nie będzie rozwijał produktów dla sieci Storage Area Networks. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...