powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 20-1999, 17 maja 1999
20-1999 Computerworld nr 20-1999
Prezentacje firmowe

Z myślą o Twoich klientach

Software MindSoftware Mind to spółka z jasno sprecyzowanymi planami i celami na przyszłość. Janusza Homę, prezesa firmy, zapytaliśmy o nowe, innowacyjne projekty rozpoczęły się w ostatnim czasie, w tym zastosowanie technologii semantycznych (Semantic Web).

Wiadomości

220 na styk

Wszystkie przedsiębiorstwa zaangażowane w dystrybucję i produkcję energii elektrycznej prowadzą przygotowania do nadejścia roku 2000. Dostawy prądu nie będą zakłócone, jeśli nie nastąpią poślizgi w realizacji harmonogramów planów przystosowawczych. Czytaj więcej »

Nadzieja w bazie Clippera

Informix udostępnił narzędzie pozwalające przenieść dane z baz działających w Clipperze na motor bazy danych Informix Dynamic Server. Czytaj więcej »

No to żeśmy się dowiedzieli

Na posiedzeniu Sejmu, 8 maja br., rząd przedstawił informacje o stanie przygotowań do zapewnienia bezpieczeństwa państwa w związku z problemem roku 2000. Opozycja uważa, że sprawą zajęto się zbyt późno i rząd nie zdąży już całkowicie zabezpieczyć państwa. Czytaj więcej »

Personel i jego płace

Przebojem wrocławskiej Tety powoli staje się jej system kadrowo-płacowy - Teta Personel. Arthur Andersen planuje oferowanie tego modułu w outsourcingu. Czytaj więcej »

Projekty na świecie

Stany Zjednoczone - W USA liczba osób pracujących w domu z roku na rok rośnie. W ciągu ostatnich dwóch lat - zdaniem specjalistów - uległa podwojeniu. Umożliwił to rozwój technologii, zwłaszcza telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

E-mail nie zawsze Czytaj więcej »

Załatwiliśmy 2000

BRE Bank jako jeden z pierwszych banków w Polsce zakończył przygotowania do nadejścia roku 2000. Czytaj więcej »

Życie rodzinne

Bob Finocchio ustąpi ze stanowiska prezesa i dyrektora wykonawczego Informixa, pozostanie jednak przewodniczącym rady nadzorczej. Na stanowisku prezesa zastąpi go Jean-Yves Deximer, wiceprezes, wcześniej dyrektor finansowy firmy. Zmiana zostanie dokonana 16 lipca br. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część VII

Budżetowanie i prognozowanie. To elementy planowania finansowego, pozwalające na tworzenie budżetów - planów finansowych na przyszłość dla poszczególnych dziedzin w poszczególnych okresach oraz prognoz: "Co będzie, jeżeli" do wyboru strategii działania. Budżety mogą być szczegółowe, co umożliwia dokładną kontrolę stanu finansowego przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Jak uniknąć braku zrozumienia ze strony klienta dla tworzonego produktu?

Niezależnie od uwarunkowań, jakie towarzyszyły podjęciu decyzji o budowie lub wdrożeniu systemu informatycznego, zespół projektowy spotka się w rakcie jego realizacji z osobami, które postrzegają nowy system w kategoriach szansy lub zagrożenia. Czytaj więcej »

Magia tytułów

Przebywanie z ludźmi nauki nadaje spotkaniom splendoru. Im więcej przed nazwiskiem osobistość posiada skrótów i kropek, tym większe poważanie Zarządu wzbudza. Czytaj więcej »

Małe ojczyzny w biznesie

Błędne jest częste przekonanie menedżerów, że pracownicy różnych działów jednej firmy nie chcą ze sobą współpracować wyłącznie z niskich pobudek. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Na podsłuchu

W świecie, w którym informacja staje się najważniejszym z dóbr, wykradanie wartościowych danych przybiera na sile. Międzypaństwowe granice czy linie podziałów między "wrogami" i "przyjaciółmi" w gospodarce mają niewielkie znaczenie - liczy się konkurencja. Czy można przed nią ochronić własne zasoby informacyjne? Czytaj więcej »

Ołtarze umiejętności

Polskie uczelnie kształcące kadry informatyczne są i były często krytykowane za to, iż dają swoim absolwentom wiedzę teoretyczną, abstrakcyjną i nie przystającą do wymagań pracodawców. Czytaj więcej »

Piszę do ciebie list z pola boju

Słowa piosenki nie mówią, czy żołnierz wysłał list do dziewczyny pocztą tradycyjną, czy elektroniczną. Raczej zwykłą, gdyż czułe słówka nie kwalifikują się do szyfrowanej transmisji danych, charakterystycznej dla wojskowych systemów poczty elektronicznej. Te zaś są podstawą systemów dowodzenia i kierowania - kręgosłupa współczesnej armii. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Tradycja czy nowoczesność

Słyszałem ostatnio rozmowę dwóch studentów. Jeden z nich został właśnie mianowany odpowiedzialnym za jakość w pewnej małej firmie produkującej oprogramowanie. Konsultował się z kolegą, jak najlepiej zorganizować proces testowania. Z rozmowy wynikało, że tak naprawdę potrzebna jest dobrze zorganizowana analiza wymagań, która będzie podstawą do opracowania kolejnych produktów... Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

Czytaj więcej »

Kredyt w Javie

Wielkopolski Bank Kredytowy dołącza do grona pionierów bankowości internetowej w Polsce. Czytaj więcej »

Optymizm sklepów

Do Internetu wchodzą największe amerykańskie sieci handlowe. Czytaj więcej »

Powolna adopcja

Nieliczni pionierzy bankowości internetowej w Polsce wdrażają własne rozwiązania. Czytaj więcej »

Tani klient

Bankowy serwis WWW może być dla klienta banku portalem integrującym wiele usług finansowych. Czytaj więcej »

Usłużne komponenty

NetAgent może być pomocnym narzędziem przy budowie internetowego biura obsługi klienta. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Czytnik na straży

Acer oferuje PC z zestawem funkcji do zarządzania w sieciach i czytnikiem kart mikroprocesorowych. Czytaj więcej »

FAT-32 w systemie Windows NT

Standardowo Windows NT nie pozwala na odczyt czy zapis plików zapisanych na dyskach wykorzystujących format FAT-32, ale istnieją niezbyt znane narzędzia, które to umożliwiają. Czytaj więcej »

Fikcja bliżej rzeczywistości

Przenośny telefon z 11" wyświetlaczem to tylko jedna z nowych koncepcji inżynierów IBM. Czytaj więcej »

Kosztorys budowy

Athenasoft oferuje program Obmiar do komputerów naręcznych platformy Windows CE. Czytaj więcej »

Laser zamiast tortu

Uniwersalne zastosowania i zaawansowane funkcje sieciowe, a nie szybkość i rozdzielczość, mają być atutami nowych modeli laserowych drukarek LaserJet 4050 Hewlett-Packarda. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

Samotność, a osamotnienie

"Wolni strzelcy" płacą wysoką cenę za swoją niezależność. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Budżet na plus

Comshare BudgetPLUS wspomaga planowanie, tworzenie i kontrolowanie budżetu firmy. Czytaj więcej »

Dane w prenumeracie

Wciąż poszukuje się coraz lepszych mechanizmów dostarczania danych. Najpewniejszą metodą będzie wyrafinowana technika określana mianem publikowania i abonowania. Czytaj więcej »

Korzystać z wielu baz

DBMS/Copy ułatwia jednoczesne używanie wielu źródeł danych. Czytaj więcej »

Miniaturowa instalacja

InstallShield for Windows CE jest pierwszą wersją znanego pakietu służącego do przygotowywania profesjonalnych programów instalacyjnych, przeznaczoną dla komputerów naręcznych. Czytaj więcej »

Podstawa dla aplikacji

Jeszcze przed premierą Office 2000 Microsoft rozpoczął dystrybucję Visual Basic for Application 6.0. Czytaj więcej »

Więcej źródeł

Do BusinessObjects 5.0 zostanie dodana obsługa technologii zawartych w Microsoft SQL Server 7.0. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Zachęcony felietonem Kuby Tatarkiewicza "Piętnastka" (CW nr 18/99), przesyłam swoje odpowiedzi na postawione w nim pytania: Czytaj więcej »

Podglądając przez ramię, czyli jacy możemy być

Gdy wychodzę na balkon trzeciego piętra, aby zaczerpnąć świeżego powietrza z papierosem w ręce, z balkonu trzeciego piętra widzę pionowe rzędy innych balkonów i oddychając świeżym powietrzem mimo woli patrzę, co też się dzieje na balkonach pierwszego, drugiego... Czytaj więcej »

Przygotować wdrożenie...

...trzeba umieć. Trzeba przede wszystkim mieć wyobraźnię. Warto przy tym wiedzieć, co firma robi, jak funkcjonuje i czego oczekują jej klienci. Powierzchowna znajomość dziedziny, w której dokonuje się głębokich reform, i chęć zapisania się w historii są dalece niewystarczające. Czytaj więcej »

Skarbnica wiedzy

Lubię od czasu do czasu wzbogacić swą wiedzę zawodową. Ot tak, aby mieć o czym rozmawiać na imprezach urodzinowych u dziadka Józka albo wymieniać poglądy (na temat enkapsulacji protokołów nierutowalnych) z niektórymi profesorami, zajmującymi się informatyką ekonomiczną. Czytaj więcej »

Za pięć dziewięćsetna

Wydawało mi się, żem wapniak, który nic tylko powinien uczyć się od młodych, jak wędrować po Internecie. A tu spotkała mnie niespodzianka. Może nic nowego pod słońcem już nie ma?! Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Biblioteki dla inżyniera

Dodatkowym, lecz ważnym elementem oprogramowania inżynierskiego są biblioteki i bazy danych, zawierające informacje o standardowych elementach wykorzystywanych w projektach, ich parametrach i cenach. Tego typu produkty mogą znacznie ułatwić i przyspieszyć projektowanie i tworzenie dokumentacji oraz kosztorysów. Praktycznie każdemu pakietowi oprogramowania i każdej jego specjalizowanej... Czytaj więcej »

Kłopoty ze szczegółami

Większość ośrodków edukacyjnych prowadzących szkolenia z zakresu systemów CAD/CAM skupia się na szkoleniach podstawowych. Czytaj więcej »

Ołówkiem i myszą

Gdy staniemy przed nowo wybudowanym domem, nie ma dla nas znaczenia czy przy jego projektowaniu wykorzystano sprzęt i oprogramowanie komputerowe. Liczą się wyłącznie odczucia estetyczne: podoba się lub nie. Czytaj więcej »

Orientacja w mieście

Opóźnienie technologiczne Polski w zastosowaniu nowoczesnych systemów informatycznych czasami działa na korzyść użytkowników, ponieważ mogą oni wykorzystać doświadczenia innych. Czytaj więcej »

Stagnacja

Wprowadzane przez rząd Jerzego Buzka reformy odsunęły na dalszy plan zainteresowanie podatkiem katastralnym, który jeszcze do niedawna jawił się jako koło zamachowe rynku GIS w Polsce. Także powiaty i nowe województwa są ciągle w organizacji, brakuje im pieniędzy na rozwiązanie podstawowych problemów (np. jak dowieźć uczniów do gimnazjów), aby mogły rozpocząć prace nad... Czytaj więcej »

Zwierciadło gospodarki

Sukces producentów oprogramowania inżynierskiego jest sukcesem nas wszystkich, oznacza bowiem wzrost gospodarczy. Czytaj więcej »

Rynek

Kablowy holding

Microsoft za 5 mld USD zamierza kupić pakiet akcji AT&T. Czytaj więcej »

Kadry i detal

Specjalizacja we wdrażaniu systemu ERP w określonych branżach to recepta na sukces kierownictwa sopockiego LST. Czytaj więcej »

Niespokojne duchy

Po wdrożeniach rozwiązań sieciowych Novella i systemów klasy ERP, firma REX rozszerza działalność o konsulting i szkolenia. Czytaj więcej »

Ograniczony wybór

National Semiconductor poinformował o wycofaniu się z produkcji procesorów do komputerów PC. Na rynku pozostali Intel i AMD. Czytaj więcej »

Zmiany, zmiany...

Electronic Data Systems (EDS) jest kolejną, dużą firmą teleinformatyczną (po Hewlett-Packardzie i Microsofcie), która poinformowała o planowanej restrukturyzacji. Czytaj więcej »

Sieci

ATM przyszedł do lekarza...

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II użytkuje kilkanaście budynków, zlokalizowanych na 1,5 km2. Do ich połączenia wykorzystano technologię ATM. Pozwoliło to na realizowanie w sieci, oprócz zwykłych transmisji danych, także wideokonferencji. Czytaj więcej »

Migracja na dużą skalę

Lotus dostarcza narzędzia umożliwiające migrację z czternastu systemów pocztowych na platformę komunikacyjną Lotus Notes i Domino 5. Czytaj więcej »

Operacja plastyczna

Hewlett-Packard ujednolici interfejs aplikacji wchodzących w skład pakietu OpenView i wdroży w nich zarządzanie za pośrednictwem technologii CIM. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Terminal z potencjałem

Stacje Scovery mogą pracować jako emulatory popularnych terminali, stacje Javy i terminale systemu MetaFrame. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Odwiedzają mnie rzesze reprezentantów handlowych licznych, uznanych firm informatycznych (uznanych piszę bez ironii, bo jestem, a przynajmniej bywam, pełen uznania dla ich osiągnięć). Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...