powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 19-1999, 10 maja 1999
19-1999 Computerworld nr 19-1999
Wiadomości

ASC po raz czwarty

W Polsce działają już 4 centra pomocy technicznej Microsoftu. Czytaj więcej »

Bocian gniazdo buduje

Atlas, producent materiałów budowlanych, budując kolejny zakład produkcyjny, równocześnie wdraża w nim system informatyczny. Czytaj więcej »

Czarnobyl znowu straszy

Wiele komputerów pracujących pod kontrolą Windows 95 i 98 zaatakował wirus CIH. Eksperci zgodnie twierdzą, że był to jeden z najgroźniejszych dotąd ataków wirusowych. Czytaj więcej »

Gra niuansów

Po krótkiej przerwie Ameryka znowu zaczyna żyć zmaganiami Microsoftu z rządowymi prawnikami. Czytaj więcej »

Kręte drogi ALSO

Do listopada tego roku we wszystkich urzędach pracy zostanie zainstalowany system PULS. W połowie roku natomiast odbędzie się proces homologacji oprogramowania w ramach projektu POMOST, mającego wspomagać ośrodki pomocy społecznej. Czytaj więcej »

Kropka w .com

Sun zaprezentował nowe rozwiązania, upowszechniające dostęp z Internetu do zasobów firm. Czytaj więcej »

Ludzie i technologia

Pod kierownictwem nowego dyrektora generalnego Lotus Polska przygotowuje się do premiery Notes 5. Czytaj więcej »

Na samym topie

W czołówce firm sklasyfikowanych w naszym tegorocznym raporcie "Computerworld TOP 200. Polski rynek informatyczny i telekomunikacyjny 1998" nie ma zaskoczeń. Czyżby oznaczało to złowrogą stabilizację? Czytaj więcej »

Nie będzie nas, będzie sieć

Lasy Państwowe planują stworzenie sieci, która połączy wszystkie jej jednostki organizacyjne. Ma to radykalnie zmienić organizację pracy leśników. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Redaktorzy tygodnika Fortune obserwowali już rozwój rynku mikroprocesorów oczami Intela. Czytaj więcej »

Radość z pracy

Dla amerykańskich klientów SAP przebojem konferencji użytkowników R/3 było ogłoszenie nowej strategii internetowej. Dla polskich - znaczne przyspieszenie prac nad lokalizacją R/3. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część VI

Zgodność z polskimi przepisami. Ze względu na dużą zmienność polskiego prawa (zwłaszcza ustawy o rachunkowości i ustaw podatkowych) wyjątkowo trudno spełnić ten wymóg. Autorów oprogramowania zmienność ta zmusza do nieustannego śledzenia interpretacji kolejnych urzędników z Ministerstwa Finansów i uważnej lektury Rzeczpospolitej. Czytaj więcej »

Daremność kontrolowania

Wśród modnych ostatnio unowocześnień zarządzania znajduje się postulat zaniechania kontroli pracowników na rzecz obdarzenia ich większą samodzielnością. Czytaj więcej »

Garść wstępnych uwag

Oprogramowanie to produkt niezwykle ciekawy - w całości jest niematerialne i w całości "wymyślane". Tworzywem, z jakiego powstaje, jest niczym nie skrępowana myśl ludzka, możliwa do zapisania na nieskończenie wiele sposobów, przy użyciu skończonej liczby poleceń znanych nam języków programowania. Czytaj więcej »

Na targowisku wad i zalet

Menedżerowie już wiedzą, że muszą dbać o swój wizerunek w oczach załogi i partnerów, ale jeszcze nie zauważyli, iż muszą zatroszczyć się również o jednoznaczny, stały i komunikatywny obraz swojej firmy. Czytaj więcej »

Profesór

Pewnego dnia Zarząd, a w zasadzie główny jego przedstawiciel nie będący akurat na L-4, przywołał Lokalnego Informatyka. Kiedy Zarząd woła, to znaczy, że jest problem i na pewno pochwały spodziewać się nie należy. I rzeczywiście był kłopot, bo przyjmowano gościa, który po linii informatycznej chciał o czymś zagajać. Okazało się, że gościem nie był pierwszy lepszy typek,... Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Badania, biznes, biurokracja

Z prof. dr. hab. inż. Ryszardem Tadeusiewiczem, rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Czas stachanowców

Na II Kongresie Informatyki Polskiej wiele utyskiwano z powodu niewystarczających nakładów na informatykę w Polsce. Cytowano konkretne liczby (wskaźnik PKB), które sytuują nas poniżej nie tylko krajów powszechnie uważanych za bardzej rozwinięte, ale i tych, z którymi stanowimy jedną grupę w staraniach o przynależność do organizacji międzynarodowych. Jednocześnie padały gorzkie... Czytaj więcej »

Prorocy, czyli wizjonerzy

Przez ostatnie dwa miesiące w Computerworld czytaliśmy o wizjach przyszłości świata już za 10 lat, autorstwa menedżerów międzynarodowych koncernów, informatyków i naukowców. Co wynika z ich przepowiedni? Czy rzeczywiście warto prognozować rozwój cywilizacji, o której jedynie pewnie można powiedzieć, że jak nigdy dotąd pędzi przed siebie w nieznanym kierunku? Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Wartość czy utrapienie

Jakość, słowo - wytrych, za pomocą którego specjaliści od marketingu chcą wedrzeć się do umysłów milionów użytkowników wszelkiego rodzaju produktów. Jakość, słowo - wartość, której szukamy, by nasze życie było wygodne, uporządkowane, bezproblemowe i szczęśliwe. Jakość, słowo - utrapienie projektantów systemów informatycznych, którzy z kolejnego przedsięwzięcia... Czytaj więcej »

Internet

Centralny rozrząd listów

Oprogramowanie firmy Mustang kieruje ruchem zbiorczej poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

Dane o serwisie

Czytaj więcej »

Fabryka banerów

Program Headline Studio jest prostym edytorem graficznym do tworzenia reklam internetowych. Czytaj więcej »

Kultura i nowe media

Empik, jedna z największych ogólnopolskich sieci sprzedaży detalicznej, od dawna przygotowuje sklep internetowy. Jeśli zdecyduje się na jego otwarcie, może to być jeden z bardziej zaawansowanych projektów komercyjnych w polskiej domenie. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Co się zmieni w biurze?

Rozbudowany i ulepszony zestaw aplikacji biurowych Microsoft Office 2000 w wersji polskiej będzie dostępny najwcześniej w sierpniu br. Na razie Microsoft udostępnił wersję beta. Czytaj więcej »

Dyktafon, który sam pisze

Ulepszoną technologię rozpoznawania mowy L&H zastosowano w przenośnych dyktafonach. Czytaj więcej »

Kopiująca Optra

Lexmark będzie sprzedawać zestawy o funkcjach kolorowych drukarko-kopiarek. Czytaj więcej »

Okna do przymiarki

Producenci PC decydują się na instalację wersji beta Windows 2000 w fabrycznie nowych komputerach. Czytaj więcej »

Prawo do przeglądarki

Czy moda na bezpłatne oprogramowanie spowoduje, iż rynek przeglądarek odżyje na nowo? Mało już kto pamięta, że Internet Explorer i Netscape Navigator to nie jedyne przeglądarki internetowe. Czytaj więcej »

W dwóch wymiarach

"Inteligentne" funkcje SmartSketch 3.0 mają przyspieszyć projektowanie. Czytaj więcej »

W trzech fazach

Nowy model zasilacza awaryjnego Symmetra Power Array firmy American Power Conversion przystosowany jest do zasilania 3-fazowego. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Wybierając właściwą strategię

Firmy poszukujące informatyków wypracowały setki sposobów na przyciągnięcie ich do pracy. Która z obranych strategii jest najwłaściwsza? Co należy zrobić, by firma nigdy nie miała problemów z pozyskaniem wykwalifikowanego personelu? Thomas Ferratt i Ritu Agarwal w książce "Coping with Labor Scarity in Information Technology" sugerują, że szefowie działów informatyki muszą... Czytaj więcej »

Zakon trzech liter

Studia MBA (Master of Business Administration) są dla wielu informatyków najlepszym sposobem na zdobycie usystematyzowanej wiedzy dotyczącej procesów biznesowych oraz teorii z zakresu zarządzania. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Adaptacja klastra

Sybase wbudował rozwiązania klastrowe w bazę danych do obsługi aplikacji wspierających podejmowanie decyzji. Czytaj więcej »

Ataki na Javę nie ustają

To, czy Sun Microsystems utrzyma swoją pozycję, zdobycze i dochody z Javy, w większym stopniu zależy od niezależnych programistów niż od Microsoftu. Czytaj więcej »

Java Beans w drodze

BEA Systems, Sun i Symantec promują w Polsce technologie komponentów Enterprise Java Beans. BEA przedstawiła plany dotyczące kolejnych wersji serwerów aplikacji. Czytaj więcej »

Narzędzia dla zespołów

Rozmowa z Erikiem Schurrem, wiceprezesem firmy Rational Software. Czytaj więcej »

Portal analityczny OLAP

Idea przetwarzania portalowego znajduje coraz więcej zastosowań. Firma MineShare opracowała zestaw narzędzi do przygotowywania raportów i analiz w korporacyjnym portalu intranetowym. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Drogi i telefony

Już jesteśmy w NATO, jeszcze trochę, a przystąpimy do Unii Europejskiej, ale pod wieloma względami nadal pozostajemy w układzie warszawskim. Dotyczy to przede wszystkim infrastruktury. Infrastruktury bardzo szeroko rozumianej. Czytaj więcej »

Listy

Artykuł red. Adama Jadczaka, zamieszczony w Computerworld nr 15/99, przeczytałem z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony bowiem zawiera on garść zgodnych z prawdą informacji na temat przedsiębiorstw grupy ZETO, z drugiej jednak część ich jest do tego stopnia niepełna, że stają się dezinformacją. Czytaj więcej »

Polityka na linii

Podobno pakiety danych w sieci zaczęły szemrać. Chcą z nas zrobić woły robocze, latamy w tę i z powrotem, a uznania żadnego - mówią. Ponadto ciągle sprzeczne dyrektywy na górze - nie wiadomo kogo słuchać - czy IPX-a, czy IP, czy NETBEUI. Każdy rządzi się, jakby udzielnym księciem był. Najgorsze, że nie wiadomo pod kogo najbezpieczniej się podczepić. Czytaj więcej »

Zastanawiając się nie tylko nad kurą

Bawi się ostatnio spora część rodaków w wymyślanie, co też na temat zdarzenia ujętego w słowa: "Dlaczego kura przekroczyła ulicę?" - powiedziałyby co bardziej znane i znamienite osobistości. Czytaj więcej »

Żółta kartka, czyli Odlot Laptopa II

Uwierzyłem w zamówienia z dostawą do domu. Kiedy ostatni raz kupowałem prywatny komputer (a było to prawie przed rokiem), zakupy zrobiłem przez Internet w sklepiku Apple'a. Tym razem wszystko odbyło się jak trzeba. Ba, nawet w ramach promocji otrzymałem dodatkowy moduł pamięci! Schody zaczęły się w trakcie samej dostawy. Czytaj więcej »

Rynek

Firma techniczna

Katowicka firma KLK zastanawia się nad propozycją działania w strukturze firmy zachodniej, by uzyskać dostęp do najnowszych technologii. Czytaj więcej »

Partnerskie zmiany

SAP Polska zamierza "uporządkować" rynek wdrożeń R/3 w Polsce Czytaj więcej »

Piąta siła

Holenderska firma Getronics zamierza przejąć Wang Global, firmę powstałą ponad rok temu z połączenia Wang Laboratories i działu serwisowego Olivetti. Czytaj więcej »

Pieniądze rozproszone

Warszawski Sysoft przekształcił się w polski oddział producenta baz danych - firmy Sybase. Czytaj więcej »

Sieci

Bell na emeryturze

Informatycy funduszu emerytalnego Ego liczą, że inwestycja w telefonię opartą na sieci Frame Relay zwróci się w 10 miesięcy. Prowadzenie rozmów między centralą a oddziałami odbywa się bez udziału operatora telefonicznego. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Stary niedźwiedź się budzi

Intel dementuje pogłoski o niepowodzeniach na rynku produktów sieciowych. Firma zamierza rozszerzyć działalność sieciową w Polsce, gdzie do tej pory koncentruje się na procesorach. Czytaj więcej »

Tani dla mas

Hewlett-Packard wprowadził na rynek tani serwer NetServer E60, przeznaczony dla małych i średnich firm Czytaj więcej »

Tropienie pakietów

Sniffer Pro 2.5 rozpoznaje wiele nowych protokołów sieciowych. Jego wadą jest wysoka cena. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...