powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 18-1999, 4 maja 1999
18-1999 Computerworld nr 18-1999
Prezentacje firmowe

Coraz szybsza migracja do chmury

MicrosoftZ Dariuszem Piotrowskim, dyrektorem Developer & Platform Group w polskim oddziale Microsoft, rozmawiamy o ofercie cloud computing Microsoftu, korzyściach, jakie kryją się w przetwarzaniu w chmurze, elastyczności, kosztach, bezpieczeństwie i przyszłości tego typu rozwiązań.

Wiadomości

Cała nadzieja w Alphie

W ogłoszonej przez Compaq Computer strategii centralną pozycję zajmą komputery z procesorami Alpha. Czytaj więcej »

Cenna baza danych

Producenci próbują rozwiązać dylematy związane z umowami licencyjnymi baz danych, do których dostęp mają również internauci. Często doprowadza to do zmiany modelu sprzedaży. Czytaj więcej »

Czyja wina?

Ataki wirusów komputerowych nasilają się wraz z rozprzestrzenianiem Internetu. Nie ma wątpliwości, że będzie ich jeszcze więcej. Zapewne ataki byłyby mniej dotkliwe, gdyby producenci aplikacji i systemów operacyjnych lepiej zabezpieczali swoje programy. Czytaj więcej »

Elektryczne przejęcie

Brytyjska część koncernu General Electric przejmie amerykańskiego producenta rozwiązań sieciowych, firmę Fore Systems. Dwa miesiące wcześniej GE kupił firmę Reltec. Czytaj więcej »

Grunt to optymizm

Polskie systemy informatyczne są, zdaniem rządu, przygotowane w 70% do prawidłowego interpretowania daty w 2000 r. Czytaj więcej »

Koniec rozgrzewki

Czy w Polsce istnieją warunki do prowadzenia interesów przez Internet? Wydaje się, że tak. Można już wskazać przykłady zastosowania Internetu w codziennym funkcjonowaniu firm. Czytaj więcej »

Pozbyć się papieru

Krajowa Izba Rozliczeniowa wprowadza system optycznego odczytu dokumentów IMBIR. Jego uruchomienie planowane jest na II połowę tego roku. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Bez przesady z myśleniem Czytaj więcej »

Rozmiar szósty

Red Hat, dystrybutor Linuxa, przygotował nową wersję rozprowadzanego przez siebie systemu. Czytaj więcej »

Skasować datę

Producenci kas fiskalnych zapewniają, że ich urządzenia nie sprawią problemów w roku 2000. Czytaj więcej »

Walka z wiatrakami

Doświadczenie pokazuje, że nie ma możliwości pełnego zabezpieczenia systemu informatycznego przed wirusami. Można jednak zmniejszyć ryzyko infekcji. Czytaj więcej »

Z archiwum EDS

EDS kontynuuje migrację 100 tys. swoich komputerów z Windows 95 do Windows 98. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część V

Obsługa serwisu technicznego produktów przedsiębiorstwa. Pakiet zawierający tę funkcję powinien zapewnić możliwość gromadzenia różnych danych w celu zapewnienia obsługi posprzedażnej produktów, a także planowania produkcji części zamiennych i napraw, ze szczególnym uwzględnieniem ich kosztów oraz planowania i rozliczania sieci serwisu własnego i zewnętrznego. Czytaj więcej »

Donos

"Ktoś niestety zarządowi zadenuncjował; pewnie ten rudy w okularach z sąsiedniego pokoju; że też zawsze się taki znajdzie" - uskarżał się Lokalny Informatyk Serwisowemu. Czytaj więcej »

Szacunek dla menedżerskiego kanonu

Duża część wydatków na informatykę stanowi jedynie przejaw oportunistycznego "inwestowania" w zakup nowych technologii czy coraz bardziej "seksownych" narzędzi, które mogą wprawdzie stanowić podstawę sensownej inwestycji, ale po spełnieniu kilku warunków. Czytaj więcej »

Zmierzch nieodpowiedzialności

Odpowiedzialność w pracy coraz mniej jest pochodną charakteru i kwalifikacji pracownika, a coraz bardziej konsekwencją zastosowanych systemów organizacji i zarządzania. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Czekając na Kosovo Pack

Francis Fukuyama mylił się pisząc, że po upadku komunizmu zapanuje powszechny pokój, demokracja i dobrobyt - na szczęście dla producentów gier, bo gdyby miał rację, to poszliby oni z torbami. Czytaj więcej »

O co by się tu pospierać doktorze Buller?

Trudno jest ludziom inteligentnym o gwałtowne spory. Gdy jest po obu stronach pewna doza wnikliwości, szansa na gwałtowność maleje. Są tego trzy powody. Czytaj więcej »

Słaba i SILNA Sztuczna Inteligencja

Teoria i praktyka sztucznej inteligencji nie są jednorodne. Na zewnątrz, zwłaszcza według tego, jak rzecz relacjonują dziennikarze, większość zagadnień wygląda prosto - idzie o zbudowanie takich maszyn, które zastąpią człowieka w czynnościach wymagających od niego inteligencji, jak to sformułował "papież sztucznej inteligencji" Marvin Minsky. A zatem trzeba wyposażyć maszyny... Czytaj więcej »

W obronie SILNEJ Sztucznej Inteligencji

Widmo krąży nad Europą, Ameryką Północną i Azją Południowo-Wschodnią - widmo artilekta, czyli myślącej maszyny... I nic to nie obchodzi przeciętnego zjadacza chleba, nawet większości świata nauki. Czytaj więcej »

Internet

Kompleksowe połączenie

Oprogramowanie i.Sell to produkt firmy Informix, przeznaczony do tworzenia rozwiązań handlu internetowego. Czytaj więcej »

Kontrola przez sieć

Wykorzystywanie Internetu i poczty elektronicznej Czytaj więcej »

Strumieniem do klienta

Rozwiązania firmy RealNetworks, służące do przesyłania strumieniowych danych multimedialnych w Internecie, zdominowały rynek. Czytaj więcej »

Z papieru na HTML

Program OmniPage konwertuje zeskanowane dokumenty na format HTML. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Bill, zagraj to jeszcze raz

Microsoft włącza się do walki o ustanawianie standardów na rynku dystrybucji nagrań przez Internet. Firma przedstawiła wersję beta nowego formatu plików do odtwarzania muzyki. Czytaj więcej »

Dalej o czyszczeniu pulpitu

Usuwanie Internet Explorera z Windows 98 - opinie użytkowników. Czytaj więcej »

IBM - waga lekka

Rodzina notebooków IBM ThinkPad 570 to kompromis między wagą a wyposażeniem. Czytaj więcej »

Oce do zarządzania

Oce zaprezentowała oprogramowanie Oce Print Logic do zarządzania, kontroli i zdalnego udostępniania informacji o parametrach sieciowych drukarko-kopiarek Oce 3155/3165. Czytaj więcej »

Ostrożne wsparcie

Canon zamierza jeszcze w tym roku wprowadzić na rynek drukarki atramentowe i urządzenia wielofunkcyjne, wyposażone w interfejs Jini. Czytaj więcej »

Procesor z lodem

Bardzo tani komputer PC z procesorem 600 MHz? Mała amerykańska firma opracowała system chłodzenia procesorów o podwyższonej częstotliwości nominalnej. Czytaj więcej »

Rodzina Lexmarka

Pierwsza z tanich drukarek atramentowych o wysokich parametrach pojawi się w czerwcu. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Administratorzy od czarnej roboty

Znajomość systemu operacyjnego Linux nie gwarantuje zdobycia dobrze płatnej i interesującej pracy. Dla większości pracodawców jest to co najwyżej jeden z atutów decydujących o zatrudnieniu. Czytaj więcej »

Nie oglądaj się teraz

Menedżer trafiający z zewnątrz na kierownicze stanowisko w dziale informatyki staje przed trudnym zadaniem. Od tego, jak potoczą się pierwsze miesiące pracy, zależy jego przyszła pozycja w firmie. Czytaj więcej »

Nie tylko do poduszki

"Kultura w organizacji. Identyfikacja kultury znanych firm" Lidia Zbiegeń-Maciąg, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999. Czytaj więcej »

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Arkusz na wiele rąk

Współpraca przez Internet w czasie rzeczywistym wymaga centralizacji obliczeń. Athena Design opracowała arkusz obliczeniowy Integer, w którym wydzielono funkcje obliczeniowe. Czytaj więcej »

Kody z dobrego źródła

Elektroniczny bibliotekarz projektów informatycznych powstał z uwagi na potrzeby programistów ComArch. Obecnie jest sprzedawany na zewnątrz. Czytaj więcej »

Obiektowy broker w Internecie

Firma NobleNet opracowała serwer aplikacyjny Nouveau, który może okazać się remedium na łączenie nowych i starych aplikacji działających w przedsiębiorstwie. Czytaj więcej »

Tekst w bazie danych

Opcja Context do uniwersalnych baz danych Oracle'a pozwala na stworzenie elastycznego systemu przeszukiwania dokumentów. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Koszty darmowego

Dowiedziałem się z almanachu wiedzy wszelkiej o biznesie informatycznym (i po co ja tak naokoło krążę? - po prostu przeczytałem w Computerworld), że GUC będzie miał system ASYCUDA. Czytaj więcej »

Listy

W moim dziale informatyki wszyscy zaczęli czyścić klawiatury i myszki, a to za sprawą Kuby Tatarkiewicza. Felieton "Kuba Kubie w nosie..." (CW 16/99) był tak "obrzydliwy", że wszystkim mam odebrało apetyt. Teraz klawiatury lśnią jak nowe, a myszki toczą się jak po maśle, które zostało usunięte z podkładek. Nikt też przed monitorem nie dłubie w nosie... Mam mimo wszystko... Czytaj więcej »

Nasza VISA

Kiedy pracownik wyjeżdża za granicę, dostaje dutki na pokrycie kosztów. Kiedy taką gotówkę dostanie do ręki, przeraża się. Zamiast myśleć o pracy, myśli jak pilnować gotówki. Tak było w przeszłości, a dziś możemy korzystać z ułatwień cywilizacyjnych. Mamy banki, które oferują karty kredytowe i płatnicze. Czytaj więcej »

Piętnastka

W marcu br. tygodnik PCweek obchodził piętnastolecie pierwszego numeru. Z tej okazji wytypowano 15 osób, które najsilniej wpłynęły na rozwój technologii komputerowych. Wśród nich znaleźli się: Andy Grove (Intel), Michael Dell (Dell) i Linus Torvalds (Linux), ale także mniej znani Rod Canion (założyciel Compaqa) i Vinton Cerf (wynalazca TCP/IP)*. Wszystkim zadano pięć osobistych... Czytaj więcej »

Wykorzystywanie Internetu i poczty elektronicznej

ZASADY UDOSTĘPNIANIA - w Computerworld nie ma żadnego zbioru zasad udostępniania poczty elektronicznej i Internetu poza jedną: trzeba pracować w redakcji Computerworld, a otrzymuje się dostęp do poczty elektronicznej i Internetu. W Computerworld nigdy też nie zastanawiano się nad stworzeniem ww. zasad. Może poza momentami mojej rozpaczy, kiedy myśli takie - na krótko - przychodziły mi... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Administrator - król komputerów

Optymalizacja wykorzystania komputerów pracujących w firmie i minimalizacja kosztów związanych z ich utrzymaniem i świadczeniem wsparcia technicznego dla użytkowników to najważniejsze zagadnienia dla administratorów, odpowiadających za poprawne funkcjonowanie infrastruktury informatycznej. Czytaj więcej »

Niełatwe komputerów liczenie

Podstawą do efektywnego zarządzania zasobami informatycznymi jest wiedza o tym, jakie stacje robocze, serwery, systemy operacyjne i aplikacje pracują w firmie. Dokładna ich inwentaryzacja, a także monitorowanie ich stanu nie są jednak łatwe. Dlatego istotne jest wdrożenie odpowiednich procedur, które pozwolą działom informatyki na bieżące monitorowanie aktualnego stanu zasobów... Czytaj więcej »

Potrzeba zmian

Przekonanie polskich firm do wdrożenia rozwiązań umożliwiających kompleksowe zarządzanie infrastrukturą informatyczną jest w opinii dostawców procesem trudnym i długotrwałym. Problemem jest nie tylko wysoki koszt inwestycji, lecz także częsty brak jasno zdefiniowanych procedur biznesowych, które podczas wdrożenia muszą być przetłumaczone na język technologii informatycznych. Czytaj więcej »

System zarządzania pieniędzmi

Nad ponad tysiącem komputerów pracujących w Centrali Narodowego Banku Polskiego w Warszawie pieczę sprawuje dziewięciu informatyków z Wydziału Systemów Operacyjnych i Narzędziowych. Nie byłoby to możliwe bez wdrożenia rozwiązania, umożliwiającego scentralizowane zarządzanie komputerami osobistymi i serwerami. Dla NBP, w którym jedną z platform serwerowych jest Windows NT,... Czytaj więcej »

Rynek

Bez większego entuzjazmu

Po roku 1998 firmy informatyczne spodziewały się lepszych wyników. Wyrażają jednak głębokie przekonanie, że w 1999 r. będzie trochę lepiej. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Przyłącz się do nas

Cuprum 2000, po przejęciu przez Telefonię Lokalną, skoncentruje się na oferowaniu usług teleinformatycznych, w tym dotyczących transmisji danych. Czytaj więcej »

(Za)kasować konkurencję

Upos System - na bazie współpracy z IBM - rozwija działalność w kilku krajach europejskich w zakresie fiskalizacji systemów kasowych. Czytaj więcej »

Sieci

Ankiety w kablach

Dzięki wykorzystaniu technologii Novella i umowie serwisowej zawartej z zewnętrzną firmą, ogólnopolską siecią Instytutu Badania Opinii i Rynku Pentor administruje jedna osoba. Czytaj więcej »

Dokumentacja bez papieru

NetViz umożliwia łatwe rysowanie schematów sieci, ale ma ograniczone możliwości detekcji urządzeń pracujących w sieci. Czytaj więcej »

Pierwszy modem USB

Kieszonkowy modem USB Microcomu nie wymaga własnego źródła zasilania i oddzielnego portu komunikacyjnego. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Sprzęt dla ważnych danych

Compaq zaprezentował pełną gamę rozwiązań Fibre Channel - od przełączników sieciowych aż po rozwiązania replikujące dane w czasie rzeczywistym. Czytaj więcej »

Wyższa klasa średnia

HP rozpoczyna sprzedaż serwerów N - pierwszych zaprojektowanych dla IA-64. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Nareszcie! Nareszcie przeczytałem coś mądrego. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...