powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 16-1999, 19 kwietnia 1999
16-1999 Computerworld nr 16-1999
Wiadomości

3, 2, 1... zmieniamy!

W czerwcu i w sierpniu br. wszystkie banki komercyjne wraz z Narodowym Bankiem Polskim i Krajową Izbą Rozliczeniową poddadzą się testom zgodności z rokiem 2000. Czytaj więcej »

Będzie lepiej?

Do Poznania przywieziono wiele komputerów naręcznych. Tylko nieliczne obsługiwały polskie znaki. Czytaj więcej »

Cisza przed burzą

Chodząc między stoiskami można było odnieść wrażenie, że większość wystawców zapomniała, iż do roku 2000 pozostało zaledwie 9 miesięcy. Czytaj więcej »

Czas to pieniądz i... Zdrowie

Referencje w firmach dystrybucyjnych i łatwość administrowania to podstawowe kryteria wyboru systemu w gdańskim Pharmag SA. Czytaj więcej »

Gotowość gwarantowana?

ZUS rozpoczął dopiero prace nad stworzeniem 17 mln kont ubezpieczonych i 2 mln kont płatników. Wcześniej deklarował, że są już one tworzone. Czytaj więcej »

I to już wszystko?

Tegoroczne poznańskie targi Infosystem okazały się mniejsze i mniej barwne niż poprzednie. Brakowało największych firm i wiodących technologii. Czytaj więcej »

Informatyzacja wersja 2.0

Jeszcze w tym roku - według zapewnień przedstawicieli Głównego Urzędu Ceł - ruszą pilotowe wdrożenia systemu ASYCUDA. Czytaj więcej »

Obyśmy zdrowi byli

W jednostkach służby zdrowia mało kto zastanawia się nad wpływem problemu roku 2000 na działanie urządzeń medycznych. Ważniejsze jest "wyrwanie" od kas chorych pieniędzy na bieżącą działalność. Czytaj więcej »

Od modemu do...

Wideokonferencje realizowane na bazie sieci ATM i telefonii Voice over IP to najciekawsze rozwiązania sieciowe na targach. Czytaj więcej »

Okienkowa wizja przyszłości

Mimo ubiegłorocznych zapewnień o zaprzestaniu rozwoju Windows 9x, Microsoft zamierza wprowadzić na rynek dwie nowe wersje systemów opartych na jądrze tego systemu. Czytaj więcej »

Prawie bez komputerów

Czy komputerowe targi mogą się odbyć bez prezentacji nowych modeli komputerów? Infosystem odpowiedział na to pytanie - twierdząco. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Trudne pytania Czytaj więcej »

Tajwan w Poznaniu

Infosystem opanowali Polacy i Tajwańczycy. Czytaj więcej »

ZUS nas pociągnie

Wiele firm informatycznych z zadowoleniem stwierdziło, że reforma ubezpieczeń społecznych doskonale nakręciła koniunkturę. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część III

Produkcja wielowariantowa ma miejsce, gdy produkt może być na różne sposoby wykończony lub wyposażony, np. maszyny robocze i samochody o różnym wyposażeniu - jedna karoseria wyposażona w wiele różnych wersji silnika i skrzyń biegów, różnorodne tkaniny lub opakowania ze zróżnicowanymi nadrukami. Czytaj więcej »

Audytor

Zarząd postanowił wykonać próbę zrozumienia pracy Lokalnego Informatyka. Wytypował przedstawiciela w celu wykonania kontroli jednego dnia pracy wyżej wymienionego. Audytor miał towarzyszyć Informatykowi przez dzionek cały we wszelkich poczynaniach i na gorąco sporządzać notatki z obserwacji, w miarę szczegółowe. Czytaj więcej »

Przypadkowe stanowiska

Często dobrą posadę otrzymujemy dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, a nie własnym dokonaniom. Ten właśnie fakt odmienia nasze życie. Czytaj więcej »

System Toyoty nadal najlepszy

Szwedzi pokazali na przykładach, że nie technologia, lecz system operacyjny wzorowany na japońskim just-in-time stanowi źródło przewagi. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Gry wojenne

Jednym z celów, które musi wypełnić polska armia w ramach dostosowywania do wymogów NATO, jest stworzenie w ciągu najbliższych 4 lat centrum symulacji pola walki. Zostaną tam wykorzystane tzw. gry wojenne. Obawiam się jednak, że zrozumienie znaczenia tego pojęcia jest czasami dość trudne, nawet dla wojskowych. Czytaj więcej »

Softbot, tutoriał i wnuczek

Otaczająca nas rzeczywistość zmienia się nierównomiernie. Nie jest rzadkością sytuacja, gdy ośmiolatek przerywa łączność internetową z załogą wahadłowca kosmicznego, ponieważ musi pomóc babci przynieść wiaderko węgla z piwnicy. A babcia potem napali w piecu. Idę o zakład, że w ciągu najbliższych 10 lat kształt i zakres zadań komputera zmienią się nie do poznania. W... Czytaj więcej »

Tamiza nad Wisłą

W Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych (ITWL) powstaje Tamiza - system symulacji pola walki Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, który umożliwi trening żołnierzy pełniących m.in. służbę na rzeczywistych stanowiskach dowodzenia, załóg stacji radiolokacyjnych, obsługi wyrzutni rakietowych oraz nawigatorów naprowadzania i pilotów w jednostkach lotniczych. Czytaj więcej »

Tytanom nowego zarządzania

Mogłoby się wydawać, że gospodarka polska, w miarę postępu reform, ujawnia coraz więcej pokrewieństw ze zdrowymi gospodarkami zachodnimi i coraz mniej jest miejsc, które zaskakują starym podejściem do organizacji i zarządzania. Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

Czytaj więcej »

Fuzja serwerów

Znane są już plany wspólnego rozwoju oprogramowania Suna i Netscape'a. Czytaj więcej »

Lektura obowiązkowa

Wykorzystywanie Internetu i poczty elektronicznej Czytaj więcej »

Reżyser stron

Director 7 Shockwave firmy Macromedia pomaga w tworzeniu aplikacji internetowych korzystających z technologii Shockwave. Czytaj więcej »

Sieć z tyłu sklepu

Vivid to pierwszy w polskim Internecie sklep bazujący na systemie Net.Commerce. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Bliżej płaskiego ekranu

Compaq oferuje jedne z najtańszych obecnie modeli płaskich monitorów LCD. Czytaj więcej »

Cyfrowy standard LCD

Interfejsy DFP uzyskały poparcie organizacji VESA. Powszechnie akceptowany standard złącza pojawi się najwcześniej za rok. Czytaj więcej »

GIS lokalny

System informacji przestrzennej Smallworld GIS 3.0 został już zlokalizowany. Czytaj więcej »

Philips nagrywa

Nagrywarka dysków optycznych CD-R i CD-RW - Philips CDRW 400 - zapisuje dane z 4-krotną szybkością. Zapisanie 650 MB danych na dysku CD-R lub CD-RW trwa kilkanaście minut. Płyty CD są odczytywane z 16-krotną szybkością. Czytaj więcej »

Usuwanie IE - zdaniem Microsoftu

Według Microsoftu, opisany przed tygodniem sposób usunięcia przeglądarki Internet Explorer z Windows 98 nie jest skuteczny. Metoda ta pozwala usunąć tylko pewne elementy systemu. Czytaj więcej »

Wiele hałasu o nic?

Windows 95 znów znalazł się w centrum uwagi. Powodem jest odporność najpopularniejszego systemu Microsoftu na rok 2000 i brak narzędzi ułatwiających migrację do Windows 2000. Czytaj więcej »

Zapanować nad systemem

Norton Utilities i SystemWorks to nowe wersje programów narzędziowych Symanteca. Powinni zainteresować się nimi głównie administratorzy zarządzający komputerami z Windows 95/98. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nie tylko do poduszki

Fred Moody Opiewam elektronikę ciała. Mój rok z Microsoftem, Studio Emka, Warszawa 1998. Czytaj więcej »

Poskromić ambicje

Szefowie działów informatyki będą musieli zweryfikować swoje oczekiwania wobec kandydatów do pracy. Stawiając im wysokie wymagania, skazują się dziś na wielomiesięczne poszukiwania. Czytaj więcej »

Praca od podstaw

W połowie br. otwarto w Tychach pierwszą w Polsce fabrykę japońskiego koncernu samochodowego Isuzu. Jednocześnie pojawił się problem zatrudnienia informatyków do budowanego od podstaw działu informatyki. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Błąd roku 2001

Microsoft potwierdza, że błąd w Visual C++ może wpłynąć niekorzystnie na funkcję zmiany daty. Czytaj więcej »

Java po wyroku

Microsoft udostępnił kolejną wersję zestawu narzędziowego SDK 3.2 for Java Czytaj więcej »

Pomóc Linuxowi

Polskie Konsorcjum Firm Linuxowych zapewnia użytkownikom Linuxa pomoc techniczną. Czytaj więcej »

Przetwarzanie w portalu

Sun Microsystems promuje wizję łączenia klientów, partnerów, dostawców i pracowników w Internecie. Jej elementem jest wprowadzony właśnie na rynek serwer aplikacyjny NetDynamics 5. Czytaj więcej »

Trzecie parzenie

Visual Cafe 3.0 jest pakietem do programowania w Javie. Celem jego twórców było opracowanie narzędzia, w którym aplikacje rozproszone tworzy się równie łatwo, jak programy na jedną maszynę. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Kuba Kubie w nosie...

Dlaczego pewne czynności są uważane za nieczyste, a inne nie? Przed stu laty osoba dobrze wychowana nie śmiałaby podrapać się publicznie, dziś pewien krytyk filmowy zrobił z drapania się przed kamerami TV niemalże swój znak firmowy. Czytaj więcej »

Listy

Jednym z najbardziej spektakularnych projektów Ministerstwa Edukacji Narodowej w ostatnich latach jest wyposażenie co najmniej jednej szkoły w każdej gminie w pracownię komputerową i połączenie z Internetem. Zarówno projekt, jak i jego realizacja domagają się jednak komentarza o charakterze (chwilami bardzo) krytycznym. Czytaj więcej »

Polska baza danych

Kiedy wchodzę na swoje trzecie piętro i mijam na parterze, pierwszym, drugim i trzecim piętrze drzwi sąsiadów (bez zadyszki), myślę nieraz, na ile są oni statystyczni. Statystyczni, to znaczy czy zgodnie ze statystykami modnymi dziś w socjologii i psychologii opanowanymi przez neopozytywizm, mają telefony, telewizory, pralki, lodówki, samochody, czy są wybuchowi, prostolinijni,... Czytaj więcej »

Róbmy swoje

Ponieważ jest to tekst z numerem 100., ma być inaczej i refleksyjnie. Kiedy Naczelny przed dwoma laty zaproponował współpracę, trudno było się spodziewać, że kiedyś będzie to tak wielka liczba. Miałem wówczas już pewne doświadczenie. Wystarczająco wiele wiedziałem i byłem świadom, że felietonista to ścierwojad. Czytaj więcej »

Rynek

Inwestycje na opak

Firmy informatyczne podejmują wysiłek inwestycyjny w celu poszerzenia oferty i zwiększenia sprzedaży, ale powszechnie zaniedbują sprawy jakości. Czytaj więcej »

Mapa trochę inaczej

Biprogeo zajmuje się tworzeniem systemów informacji geograficznej i map numerycznych, realizując wiele międzynarodowych projektów. Czytaj więcej »

Partner na WWW

Internet Technologies SA i ATOM SA zakończyły proces integracji struktur. Czytaj więcej »

Zawsze wierni

Agencja Informatyczna z Gdańska koncentruje się na rozwiązaniach niemieckiej firmy Software AG. Czytaj więcej »

Sieci

2000 w drodze

Data premiery systemu Windows 2000 została ustalona na 6 października br. Microsoft zastrzega jednak, że w każdej chwili może przesunąć ten termin. Zależy to od tego liczby błędów w trzeciej wersji beta (ma ona pojawić się 21 kwietnia br.). Czytaj więcej »

Jednopunktowa administracja

OnePoint EA ułatwia administrowanie dużymi sieciami NT i migrację na Windows 2000. Czytaj więcej »

Katalogi nieaktywne

Microsoft próbuje zrazić użytkowników do stosowania usług katalogowych NDS for NT 2.0. Czytaj więcej »

Outlook, nie GroupWise

SiNovell docenił nareszcie oprogramowanie komunikacyjne Microsoft Out-look i, by pozyskać użytkowników, udostępni w czerwcu br. specjalny pakiet GroupWise Plug-in for Outlook. Umożliwi on użytkownikom Outlooka pracę z serwerami GroupWise. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Sieciowi kapusie

Active Security podniesie bezpieczeństwo sieci dzięki integracji pracujących w niej zabezpieczeń. Czytaj więcej »

W jedności siła

HP 9000 HyperPlex to najbardziej zaawansowane rozwiązanie klastrowe, oferowane przez Hewlett-Packarda. Według firmy, klastry HyperPlex mają rozwiązać problem konsolidacji serwerów. Czytaj więcej »

Wbudowany bufor

Rozwiązanie Novella umożliwia budowanie urządzeń buforujących transmisje HTTP i FTP. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Moja wizja świata za 10 lat? Wygodny fotel, dacza nad jeziorem, łódka, obszerny zestaw wędek, stół do ping-ponga, kochająca żona i żadnego, absolutnie żadnego komputera. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...