powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 15-1999, 12 kwietnia 1999
15-1999 Computerworld nr 15-1999
Prezentacje firmowe

Magazyn firmowy Bonair Review nr 21 – numer jubileuszowy

BonairBonair Review jest magazynem, w którym opisujemy nasze najciekawsze wdrożenia, informujemy o aktualnych wydarzeniach. W tym numerze znajduje się: opis wdrożenia systemu do wyceny aktywów AVS w firmie księgowej OFIZ; opis wdrożenia hurtowni danych i rozwiązania BI w ING Lease Polska; wywiad z Zarządem Bonair SA jako podsumowanie 20 lat na rynku. Zapraszamy do lektury i subskrypcji!

Wiadomości

Integracja parlamentu

Kancelaria Sejmu RP jeszcze w tym roku ma zakończyć wdrożenie zintegrowanego systemu ERP. Czytaj więcej »

Piąty element

Z Yannisem Charalabidisem, dyrektorem ds. rozwoju Singular Software SA, rozmawia Jarosław Kruszewski. Czytaj więcej »

Popyt ciągle nie zaspokojony

Z Ludwikiem Maciejcem, doradcą w zakresie systemów MRP II/ERP, rozmawia Iwona D. Bartczak. Czytaj więcej »

Stabilizacja polskich targowisk

Na targach Infosystem '99 dwie największe grupy stanowią wystawcy z Polski i Tajwanu. Czytaj więcej »

Superkomputer dla ludu

Optimus zainwestował ponad 0,5 mln USD w budowę centrum kompetencyjnego firmy Sequent w Polsce. Testowane w nim będą aplikacje polskich producentów. Czytaj więcej »

Szansa na sukces

Przejęcie Baan Polska przez Singular Software większość użytkowników systemów Baana powitała z ulgą i nadzieją na przyszłość. Obiegowa opinia głosi, że transakcja ta może jedynie poprawić sytuację klientów w Polsce. Czytaj więcej »

Zjednoczeni w powiatach

Olsztyńskie ZETO rozpoczyna współpracę z 14 innymi Zakładami Elektronicznej Techniki Obliczeniowej przy sprzedaży i wdrożeniach systemu dla urzędów powiatowych. Czytaj więcej »

ZUS: obiecujemy do połowy maja

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nadal testuje system umożliwiający tworzenie kont płatników i ubezpieczonych. Przetworzono jednak wszystkie dokumenty zgłoszeniowe. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część II

Małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Do definicji rozmiarów przedsiębiorstwa najczęściej przyjmuje się wielkość zatrudnienia. W warunkach polskich, w których dominują duże przedsiębiorstwa, można przyjąć: do 50 osób - mała firma, do 300 - średnia, powyżej 300 - duże przedsiębiorstwo. Czytaj więcej »

Computerworld TOP 200

Kłopot z liczeniem rentowności inwestycji mają nie tylko polskie przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Firmy wysokich technologii

Dwunastu wysokiej klasy specjalistów w firmie to dwunastu dyrektorów - tak trzeba na nich patrzeć i tak ich traktować. Czytaj więcej »

Logika dobrego standardu

Program MBA przeciwstawia się notorycznemu zjawisku, które ogromnie utrudnia dobre zarządzanie firmą - braku wspólnej platformy wiedzy menedżerskiej i daleko posuniętej specjalizacji wiedzy. Czytaj więcej »

Małe psotniki

Wyjaśnienie Zarządowi, na czym polega informatyka, przekracza nieraz możliwości przeciętnego człowieka. Czytaj więcej »

Nonszalancja upokorzonych

Tak naprawdę mało kto jest panem swojego życia, ale prawie każdy bierze za to odwet na człowieku słabszym od siebie, podporządkowanym mu zawodowo lub prywatnie. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Dyskretny urok brzęczącej monety

Sądziłem, że od kiedy złotówka stała się wymienialna, a Polacy nabrali trochę ogłady, to nigdy już nie będę w zachodnim sklepie traktowany jak przybysz z Marsa. Czytaj więcej »

Mózg w walizce

Jaka jest pojemność naszej pamięci? W jaki sposób wykorzystać wiedzę o ludzkim mózgu przy budowie komputerów? I właściwie dlaczego informatyk powinien interesować się relacjami między umysłem a mózgiem? Czytaj więcej »

Pisz programy z głową

Bardziej praktyczni informatycy szybko po ukończeniu studiów zapominają o teoretycznych podstawach swojej dziedziny. Tymczasem w rozwiązywaniu wielu problemów pomogłaby im wiedza o nierozstrzygalności zagadnień czy złożoności obliczeń. Czytaj więcej »

Świetlana przyszłość

Za 10 lat komputery właściwie nie będą się różnić fizycznie od współczesnych, tyle że staną się tańsze. Jednak za ich pomocą dokonamy rzeczy całkowicie rewolucyjnych. Zresztą od komputera ważniejsza okaże się globalna sieć informacji, zmieniająca radykalnie nasze życie, którą dzisiaj nazywamy Internetem. Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

Czytaj więcej »

Pocztowy pośrednik

Komercyjna wersja programu Sendmail Pro udostępnia sprawne mechanizmy kierowania przesyłek między różnymi systemami pocztowymi. Czytaj więcej »

Strony godne uwagi

Wykorzystywanie Internetu i poczty elektronicznej Czytaj więcej »

Zlecić pocztę

Powstaje rynek usług outsourcingowych systemów poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Analizy dla małej firmy

Asystent Finansowy firmy Memax to program wspomagający pracę małej firmy. Jest drugim z serii programów dla biura oferowanych przez tę firmę - Super Sekretariat obsługuje sferę administracji, a pakiet Asystent Finansowy skonstruowano z myślą o firmach prowadzących książkę przychodów i rozchodów. Czytaj więcej »

Lekko z Pentium II

Hewlett-Packard wprowadza kolejny model notebooka przeznaczony dla użytkowników korporacyjnych. Czytaj więcej »

Pokój na godziny

TP SA zamierza oferować usługi wideokonferencyjne. Czytaj więcej »

Tak daleko, tak blisko

Koszt wysłania pracowników w delegację jest czasem bardzo duży, zwłaszcza gdy spotkania odbywają się za granicą. Zastosowanie systemów wideokonferencyjnych może przynieść znaczne oszczędności. Czytaj więcej »

Usuwanie IE z Windows 98

Jak samodzielnie usunąć przeglądarkę Internet Explorer z systemu Windows 98 i co z tego wynika? Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Szkodliwa nieznajomość

Nieznajomość problematyki prawnej obrotu związanego z oprogramowaniem może być równie szkodliwa, jak ignorancja techniczna w sferze informatycznej. Przy negocjacjach i zawieraniu tego typu umów trudno jednak uzyskać odpowiednią pomoc prawną. Prawnicy zatrudnieni w firmach, które w swojej działalności nie zajmują się oprogramowaniem, rzadko są w stanie udzielić odpowiedniej pomocy.... Czytaj więcej »

Zagrać w otwarte karty

Z Erykiem Dolińskim, dyrektorem Biura Zarządzania Programem i Jakością w Pionie Technologii Informatycznej w Polkomtel SA, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Centura zabezpiecza dane

SQLBase 7.5 z opcją SafeGarde ma zapewniać bezpieczeństwo danych przez ich szyfrowanie. Czytaj więcej »

Graficzna Java

Sun Microsystems wprowadził nową wersję środowiska aplikacyjnego - PersonalJava 3.0 - wyposażoną w mechanizmy ułatwiające konstruowanie graficznych interfejsów użytkownika, korzystając z biblioteki graficznej Truffle. Czytaj więcej »

JavaPC zamiast NC

Oprogramowanie JavaPC przekształca przestarzałe PC w stacje chudego klienta przeznaczone do uruchamiania aplikacji napisanych w Javie. Czytaj więcej »

NetBeans na Javie 2

NetBeans Developer to pierwsze narzędzie programistyczne przeznaczone dla platformy Java 2. Czytaj więcej »

Powrót do kodu

Narzędzie firmy Aphah Software pozwala zdekompilować kod bibliotek i apletów Java. Czytaj więcej »

Wskaźniki na karcie

Zrównoważona karta wyników zmienia wizję i strategię działania firmy w spójny zestaw wskaźników wydajności, dostępnych na wszystkich poziomach organizacji. Czytaj więcej »

Za mało zarobił

Del Yocam nie kieruje już Inprise. Jego rezygnację tłumaczy się słabą pozycją firmy na rynkach finansowych. Zdaniem analityków, potencjał intelektualny producenta narzędzi programistycznych nie przekłada się na niską giełdową wartość firmy. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Inteligencja

Dobrze, że komputery nie posiadają inteligencji - ani sztucznej, ani wrodzonej. Co prawda zapowiada się, że kiedyś takie twory będą, ale to chyba jeszcze trochę potrwa. Bo jeśli jest inteligencja, to jest i wola. A jeśli jest wola, to tylko krok do samowoli. I co by było, gdyby te wszystkie urządzenia techniczne zaczęły się szarogęsić? No to pofantazjujmy.... Czytaj więcej »

Listy

W pogoni za nowościami i kapitałem Tomasz Byzia zauważył prob-lem jakości i elegancji obecnego na rynku oprogramowania ("Elegancja oprogramowania" Computerworld nr 12/99). Rzadka to dzisiaj cecha i rzadkie zainteresowanie, tym bardziej należą się słowa pochwały. W zasadzie stan elegancji i jej postrzeganie zostały w zupełności wyczerpane w artykule, poza - moim zdaniem - jednym... Czytaj więcej »

Po co ta informatyka?

Czasami zadaję sobie to pytanie i nie potrafię na nie odpowiedzieć. W szczególności dziś, gdy mamy już tony nowoczesnej technologii i rynek wydawniczy, nie rozumiem dlaczego wydawane u nas książki nie mają indeksu (skorowidza). Niektóre mają, ale tylko niektóre. Dlaczego? Czytaj więcej »

Skrzyżowana para

Zapytał Czytelnik, dlaczego chętnie opisuję swoje i cudze przypadki nieszczęść komputerowych, zamiast być pozytywnym. Ano dlatego, Panie Jacku, że pozytywne wiadomości widzi Pan na pierwszej stronie Computerworlda. Także wszystkie wywiady przedstawiają wspaniały świat, gdzie wszystko działa, a zadowoleni klienci walą drzwiami i oknami, kupując produkty i usługi. Czytaj więcej »

Smutne decyzje, przykre doznania

Wyrzuciłem rower. Przed wyrzuceniem napompowałem, żeby łagodnie odprowadzić go na śmietnik. Z rowerem wyrzuciłem kawał życia. Teraz z tego życia zostałem tylko ja. I siedzę przed komputerem, zamiast uwijać się na rowerze między ulicami. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Co nagle, to po diable

Metodyka wdrażania dużego systemu ERP nie jest wyłącznie chwytem marketingowym, jaki stosują producenci w walce o klienta. Przynajmniej nie powinna nim być. Czytaj więcej »

Ku prostocie i skuteczności

Zanikają tak zwane metody szybkiego wdrażania. Głównie zwracano w nich uwagę na szybkie uruchomienie aplikacji w minimalnym zakresie. Nie dochodziło jednak do usprawnienia procesów gospodarczych. Czytaj więcej »

Nie naginać systemu

Duże firmy produkcyjne powinny wdrażać wszystkie moduły jednocześnie - mówią przedstawiciele FAMEG SA z Radomska. Czytaj więcej »

Praca organiczna

Formalna metodyka wdrożenia systemu wspomagającego zarządzanie jest tym przydatniejsza, im bardziej znaczące zmiany zachodzą w firmie. Czytaj więcej »

Wybrane metodyki wdrożeń systemów ERP

Tabela: "Wybrane metodyki wdrożeń systemów ERP" Czytaj więcej »

Rynek

Bardziej multimedialni

Przejmując Broadcast.com, Yahoo! zamierza zająć się udostępnianiem w Internecie programów TV. Czytaj więcej »

Procesorowy poker

Rynek kart procesorowych jest w przededniu gwałtownego rozwoju - mówi Janusz Bober, prezes Optimus Comfort Rzeszów. Czytaj więcej »

Ruszyło w Krakowie

Po przeprowadzonych zmianach legislacyjnych, na inwestycje w Krakowskim Parku Technologicznym decydują się pierwsi producenci oprogramowania. Czytaj więcej »

System jak z nut

Altkom Matrix ma zamiar umocnić pozycję na rynku systemów wspomagania zarządzania dla małych i średnich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Sieci

Okno zamiast telefonu

Microsoft planuje przystosować system Windows NT do pracy jako serwer usług telefonicznych. Pierwsze rozwiązania sprzętowe pojawią się jeszcze w I połowie tego roku. Czytaj więcej »

Pentium razy trzy

Pentium III Xeon, przeznaczony dla serwerów, ma zwiększyć wydajność wymagających aplikacji oraz obsługę 64 GB pamięci RAM. Czytaj więcej »

Serwerowa konstelacja

Novell udostępni kolejną wersję oprogramowania klastrowego, znanego pod nazwą Orion. Czytaj więcej »

Zdalne medytacje ZEN

Druga wersja aplikacji ZENworks umożliwi centralne zarządzanie stacjami roboczymi. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Informatyka to nie tylko serwery i inne routery. Gdzieś tam jesteśmy też my - ludzie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...