powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 14-1999, 6 kwietnia 1999
14-1999 Computerworld nr 14-1999
Prezentacje firmowe

Magazyn firmowy Bonair Review nr 20

BonairBonair Review jest magazynem, w którym opisujemy nasze najciekawsze wdrożenia, informujemy o aktualnych wydarzeniach. W tym numerze znajduje się: opis wdrożenia systemu sponsora emisji w DI Investors; opis wdrożenia Microsoft Dynamics AX w firmie Südzucker; informacja o systemach do obsługi sprawozdawczości kredytów preferencyjnych w naszej ofercie. Zapraszamy do lektury i subskrypcji!

Wiadomości

EDIFACTycznie standaryzujemy

Rada Bankowości Elektronicznej udostępni bankom 12 ujednoliconych komunikatów, opracowanych w standardzie EDIFACT. Czytaj więcej »

Eldorado na baterie

Mała konkurencja za strony składaczy i wyższe zyski powodują, że rynek notebooków staje się wymarzonym polem do konkurencji dla zagranicznych producentów komputerów. Czytaj więcej »

Interfejs ogólnoaplikacyjny

System middleware, zastosowany w Banku Handlowym w Warszawie, umożliwia łatwiejszą integrację stosowanych aplikacji i zgromadzonych w nich danych. Czytaj więcej »

Inwestycjo, zwróć się, proszę

ValueSAP to nowy pomysł konsultingowy koncernu SAP AG. Ma umożliwić klientom ocenę zwrotu z inwestycji w system R/3. Czytaj więcej »

O swoje miejsce

Największe krajowe firmy w 1998 roku rosły wolniej niż pozostała część rynku. Nadal jednak to one dyktują warunki zagranicznym koncernom, które, chcąc wejść na rynek średnich przedsiębiorstw, muszą bacznie przyglądać się cennikom Optimusa czy JTT. Czytaj więcej »

Platynowe połączenie

Computer Associates wykorzysta doświadczenie Platinum Technology w hurtowniach danych, by móc oferować kompletne rozwiązania na bazie obiektowej technologii Jasmine. Czytaj więcej »

Pojedziemy, polecimy?

Jeśli nie zabraknie prądu, nie będzie przerw w dostawie paliw i nie będzie szwankować łączność, to transport w Polsce w ostatnim roku bieżącego milenium powinien funkcjonować bez poważniejszych zakłóceń. Tak przynajmniej wynika z deklaracji urzędników Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej. Czytaj więcej »

Polityka z datą

Problem roku 2000 staje się stopniowo sprawą istotną politycznie. Bynajmniej nie musi to oznaczać jego rozwiązania. Przeciwnie, dyskutując o dacie, politycy będą zabiegać o względy wyborców. Czytaj więcej »

Procesy bez kości

Moduły produkcyjne stanowią podstawowe kryterium wyboru systemu w zakładach w Sokołowie. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagraniczne

Informatyka w projektach Czytaj więcej »

Sprawdzian z kanału

Ubiegły rok nie obfitował w przetargi. O wynikach decydowała więc sprawność kanałów dystrybucyjnych. Niemniej najlepiej szło Dellowi, pionierowi sprzedaży bezpośredniej. Czytaj więcej »

Ugoda ponad podziałami

Pragnąc uniknąć niekorzystnego rozstrzygnięcia procesu o stosowanie praktyk monopolistycznych, Microsoft zaproponował Departamentowi Sprawiedliwości ugodę. Czytaj więcej »

Wesołej transmisji

Tuż po Wielkanocy płatnicy mają otrzymać możliwość przesyłania dokumentów ubezpieczeniowych drogą elektroniczną. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Abecadło systemów MRP II/ERP część I

W kilku kolejnych częściach wyjaśnię podstawowe pojęcia i funkcje tworzące systemy wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem przemysłowym i handlowym, zwłaszcza związane ze standardami MRP i ERP. Rozwinięte zostaną punkty zawarte w corocznym Raporcie Computerworld "Systemy informatyczne do wspomagania zarządzania produkcją i dystrybucją MRP II/ERP", który przedstawia, jakie... Czytaj więcej »

Bezpieczny przeskok

Poczucie obowiązku i zgodności z własnym sumieniem wpędza czasami ludzi w otchłań problemów. Czytaj więcej »

Computerworld TOP 200

Duże projekty informatyczne w administracji wzbudzają wiele kontrowersji. Z jednej strony są to bardzo potrzebne i zazwyczaj ambitne przedsięwzięcia organizacyjne i techniczne, z drugiej - zawsze rozgrywają się w atmosferze skandalu, a przynajmniej podejrzeń zarówno wobec zlecających projekty, jak i je wykonujących. Czytaj więcej »

Paradoks silnych przekonań

Większość menedżerów zamawia dodatkowe raporty i ekspertyzy tylko po to, aby utwierdzić się w swoich poglądach. Czytaj więcej »

Zapatrzeni w kalkulatory

Uważam, że narastające obecnie zjawisko oceniania i wyboru systemu MRP II/ERP jedynie na podstawie jego modułu finansowo-księgowego jest niezwykle szkodliwe. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

10 przykazań

Poszukując lepszych sposobów prowadzenia projektu informatycznego, warto zastanowić się nad poniższymi 10 przykazaniami. Czytaj więcej »

Czy badania to biznes

Jak zwiększyć konkurencyjność firmy? Skąd czerpać nowe rozwiązania? Od czego zależy innowacyjność gospodarki? Odpowiedź jest oczywista: od wiedzy i inwestycji w badania i rozwój. Jednak tak oczywista nie jest już polska rzeczywistość. Czytaj więcej »

Piękno w kodzie zaklęte

"Programy mogą urzekać pięknem swej logiki" - napisał Edsger W. Dijkstra we wstępie do książki "Umiejętność programowania". Spośród całego natłoku różności, którymi karmiono mnie w czasie, gdy byłem adeptem pierwszego roku informatyki na studiach uniwersyteckich, to zdanie pozostało do dziś żywe w mojej pamięci. Czytaj więcej »

Pogoda opisana liczbami

Rozważania o sektorze B+R to doskonała okazja do prezentacji projektów naukowo-badawczych, prowadzonych w polskich uczelniach i ośrodkach naukowych. Rozpoczynamy od projektu realizowanego w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego, dotyczącego systemu przekazywania informacji o pogodzie dla firm transportowych. Czytaj więcej »

Psst... Agentura czuwa

Niekoniecznie agenty muszą być bardziej inteligentne. Ważniejsze jest, aby ludzie mogli przewidzieć, czego można się po nich spodziewać. Czytaj więcej »

Sposób na chaos

Gdy zimą 1961 r. meteorolog Edward Lorenz na lampowym komputerze Royal McBee przeprowadzał długoterminową prognozę pogody, dla wygody wprowadził ponownie w połowie pracy maszyny skrócone dane liczbowe. Po przerwie na kawę, otrzymał wynik zasadniczo rozbieżny od przewidywanego. Nazwał to później "efektem motyla" - trzepot skrzydeł motyla w Buenos Aires może wywołać burzę w... Czytaj więcej »

Z niewielką pomocą przyjaciół

Przed kilkoma dniami, przeglądając, jak co dzień, internetową stronę telewizyjnej sieci CNN, natrafiłem na wiadomość, która zwarzyła mi trochę humor. Otóż, jak przewiduje firma RHI Consulting z Menlo Park, pensje dla początkujących programistów aplikacji C, C++ i Visual Basic wzrosną w tym roku przeciętnie o 18,4%, wynagrodzenie zaś otrzymywane przez "świeżych"... Czytaj więcej »

Internet

Czym mogę służyć?

Internet jest czymś więcej niż tylko nową drogą kontaktu z biurem obsługi klienta. Otwiera bowiem możliwości stosowania innowacyjnych rozwiązań w utrzymywaniu dobrych relacji z klientem. Czytaj więcej »

Dane o serwisie

Czytaj więcej »

Era samoobsługowa

Operator telefonii komórkowej - Era GSM - prowadzi w Internecie biuro obsługi abonenta. Czytaj więcej »

Jak w korporacji

Wykorzystywanie Internetu i poczty elektronicznej Czytaj więcej »

Kto da więcej?

Za pomocą programu Auction można przygotować i przeprowadzić aukcję internetową. Czytaj więcej »

Testowanie dowiązań

Program Linkbot Pro weryfikuje poprawność struktury serwisu WWW. Czytaj więcej »

Wydruk bez sterowników

Internet Printing Protocol (IPP) to nowe rozwiązanie, mające niebawem umożliwić wprowadzenie jednolitego standardu drukowania w Internecie. Dzięki IPP będzie można przesyłać dokumenty (pliki) do dowolnej drukarki podłączonej do Internetu bez potrzeby dysponowania przez użytkownika osobnymi sterownikami dla każdej z nich. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Czeski antywirus

Program antywirusowy AVAST!, opracowany przez czeską firmę Alwil Soft-ware, może pracować pod kontrolą DOS, Windows 3.x, 95/98 i NT. Czytaj więcej »

Formatować czy nie?

Wzbogacanie listów elektronicznych o elementy HTML może znaleźć w przedsiębiorstwie liczne zatosowania Czytaj więcej »

Iomega bez Ditto

Iomega nie będzie sprzedawać napędów taśmowych Ditto. Czytaj więcej »

Jakość, nie szybkość

AutoCAD 2000 nie będzie działał dużo szybciej niż wersja 14. Autodesk liczy jednak, że użytkownicy zdecydują się na aktualizację ze względu na ponad 400 ulepszeń, wprowadzonych do programu. Czytaj więcej »

Odporne zdjęcia

Canon BJC-7100 zapewnia trwałość wydruków i pełny format A4. Czytaj więcej »

PC dla niewidomych

System Auto-Lektor umożliwia niewidomym samodzielne czytanie lub korzystanie z komputera PC. Czytaj więcej »

SmartCenter dla MS Office

Lotus smartCenter - program ułatwiający dostęp do informacji w Internecie - w najbliższym czasie ma się pojawić jako samodzielna aplikacja, przystosowana do współpracy z Microsoft Office. Czytaj więcej »

Szeregowiec USB

Kolejna wersja interfejsu USB ma zapewnić transmisję danych z szybkością do 240 Mb/s. Czytaj więcej »

Szersza Extensa

Acer wprowadził na polski rynek modele notebooków Extensa 500 i 700. Czytaj więcej »

Tańsze skanowanie

Hewlett-Packard podejmuje konkurencję na rynku tanich skanerów. Firma wprowadza na rynek proste modele ScanJet. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

Specjaliści z kraju Drakuli

Rumuńscy informatycy coraz śmielej zdobywają rynki międzynarodowe. Czytaj więcej »

Zdobyć wiedzę w sieci

Większość korzyści, wynikających ze szkolenia przez Internet, w polskich warunkach wydaje się wątpliwa. Ten sposób kształcenia specjalistów w najbliższym czasie nie zdobędzie zbyt dużej popularności. Czytaj więcej »

Znieść ograniczenia

Tradycyjne systemy wartościowania stanowisk nie sprzyjają elastycznemu kształtowaniu pensji pracowników. Najlepszym narzędziem pozwalającym na uzależnienie wynagrodzeń od indywidualnego wkładu pracy każdego ze specjalistów są systemy broadbandingowe. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Analiza statystyczna

StatSoft Inc. łączy statystyczne systemy analizy danych z korporacyjną hurtownią danych. Czytaj więcej »

Baza bez wymagań

Małe, szybkie i łatwe w użyciu bazy, wbudowywane w aplikacje i sprzęt, są praktycznie wszędzie. Mogą być alternatywą dla małych i średnich przedsiębiorstw nie zatrudniających informatyków. Czytaj więcej »

Gdziekolwiek jesteś

SQL Anywhere Studio jest zintegrowanym pakietem zawierającym niezbędne narzędzia do tworzenia środowiska bazodanowego dla komputerów PC i urządzeń przenośnych. Czytaj więcej »

Java wspomaga SQL

Standard SQLJ ustanawia Javę jako równoprawny język do pisania aplikacji bazodanowych oraz oznacza poważne korzyści dla twórców aplikacji. Czytaj więcej »

Licencja na czas

Microtool będzie sprzedawał licencję na pakiet narzędziowy do modelowania aplikacji ObjectiF na godziny. Czytaj więcej »

Maszyna streszcza teksty

Analizator tekstów - TextAnalyst - korzysta z wyrafinowanych algorytmów sieci neuronowych. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Infosystem '99: Spis wystawców

Czytaj więcej »

Infosystem '99: Terminale Linux dla banku

Czytaj więcej »

Punkt widzenia

A nie chciałem zostać populistą

Jak jest ciemno i wszyscy mieszkańcy okolicznych domów śpią, a śpią w przeważającej większości przy zgaszonych światłach, i jest ciemno nie tylko dlatego że okoliczni sąsiedzi pogasili światła, ale także ze względu na aktualne położenie ziemi, a więc jak jest tak ciemno, staję na balkonie mieszkania trzeciego piętra i spoglądam z góry (to ostatnie piętro domu), i... Czytaj więcej »

Informacja a informatyka

Ktoś puka do drzwi. Proszę. Wchodzi studentka i pyta, czy można dostać materiały informacyjne o uczelni. Odpowiadam, że pewnie tak, ale - jako żywo - nie wiem gdzie. Pytam jednak, skąd pomysł, żeby akurat w tym pokoju dopytywać się. Studentka pyta: to zakład informatyki? Potwierdzam. Więc u was udziela się informacji, czyż nie? Nie, a kto pani to powiedział? Ktoś podpowiedział,... Czytaj więcej »

Listy

Przeczytałem artykuł "W poszukiwaniu wiedzy" (Computerworld nr 12/99). Muszę wyrazić ubolewanie z powodu ignorowania naszego wydawnictwa i jego publikacji, co zdarza się już po raz drugi (kiedyś opisując rynek wydawniczy nawet o nas nie wspomniano). Czytaj więcej »

Orgia w pudełkach

Napisałem swego czasu: "Nie wiem jak Państwo, ale ja uwielbiam zapach nowych komputerów!" Ostatnio chy-ba jednak przesadziłem z rozkoszowaniem się zapachami. Zaczęło się od nawałnicy faktur, która pokryła biurko księgowej. Mamy licencję na cztery stanowiska finansowe, ale tylko dwa są wykorzystywane, bo zarządzający wolą informację na papierze. Zaproponowałem zakupienie PC i... Czytaj więcej »

Zmiana ról

Nie doliczyłem się, ile ludzi w kraju utrzymuje się z rolnictwa. Nie wiem także, ile żyje z informatyki. Można jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że informatycy mają siłę pracować dzięki rolnictwu, podczas gdy odwrotna relacja nie zachodzi. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Infosystem '99: Aplikacje internetowe

Progress Software we współpracy z polskimi firmami partnerskimi na Infosystemie zaprezentuje aplikacje tworzone przy wykorzystaniu oprogramowania tej firmy, a także przedstawi najnowszą wersję systemu baz danych Progress 9. Czytaj więcej »

Infosystem '99: ERP dla średniej firmy

Krakowski Digitland zaprezentuje na Infosystemie trzy programy do zarządzania przedsiębiorstwem. Dwa z nich to znane wcześniej: System Zarządzania Firmą Digitland Enterprise klasy MRP II/ERP i mniejszy System Zarządzania Firmą Hurt. Trzecim jest nowy produkt - System Zarządzania Firmą Digitland TE. Czytaj więcej »

Infosystem '99: Informacja w paski

Jeszcze przed kilkoma laty kod paskowy był uznawany za przejaw nowoczesności. Dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu dziedzin gospodarki bez tej technologii. Czytaj więcej »

Infosystem '99: Jak odporny notebook

Obok nowych modeli elektronicznych modułowych central, cyfrowych aparatów telefonicznych i monitorów, Panasonic Polska prezentuje na Infosystemie również peryferia komputerowe, m.in. kolorowe drukarki laserowe i ulepszone modele notebooków. Czytaj więcej »

Infosystem '99: Komputerowa kartoteka dla każdego

Power Adress Manager (poprzednia nazwa Amasys) to oferowany przez firmę G Data program, przydatny dla tych, którzy korzystają na co dzień z podręcznych, kartotekowych baz danych - kontrahentów, klientów, pacjentów, dostawców, odbiorców. Kartoteki mogą mieć wbudowane zdjęcia czy obrazy dokumentów (faksy, pliki ze skanerów). Czytaj więcej »

Infosystem '99: Komputerowe zarządzanie firmą

System Zarządzania Gospodarką Remontową i Serwisem Naprawczym Urządzeń IMPACT XP to produkt brytyjskiej firmy Soft-Solutions LTD. W kwietniu 1998 r. Centrum Przemysłowo-Usługowe ZETO z Jeleniej Góry (http://www.cpu-zeto.com.pl) podpisało z tą firmą kontrakt na opracowanie polskiej wersji systemu oraz... Czytaj więcej »

Infosystem '99: Laserowo i kolorowo

Integracja funkcji drukarek, kopiarek, faksów i skanerów, kolorowy druk, a także zanikanie urządzeń analogowych to kierunek ewolucji wyposażenia biurowego potwierdzany również przez firmę Ricoh, która na targach Infosystem prezentuje szeroki zestaw nowych cyfrowych urządzeń, adresowanych przede wszystkim do dużych firm i odbiorców korporacyjnych Czytaj więcej »

Infosystem '99: Liczenie środków

WF-bESTiA to program przeznaczony do prowadzenia ewidencji środków trwałych, automatycznego naliczania odpisów amortyzacyjnych oraz obsługi takich operacji, jak przeszacowanie, modernizacja, sprzedaż, likwidacja i korekta umorzeń. Program pozwala na obsługę ewidencji środków trwałych dla wielu przedsiębiorstw. Jest elementem większego i popularnego programu wspomagającego pracę... Czytaj więcej »

Infosystem '99: Masowe wydruki

Kompletne systemy do masowych wydruków i archiwizacji dokumentów przedstawia na stoisku Softex Data, firma specjalizująca się w ofercie tego rodzaju sprzętu i oprogramowania dla banków, firm telekomunikacyjnych, ośrodków rozliczeniowych i innych dużych instytucji. Czytaj więcej »

Infosystem '99: MRP II dla średniaków

Dla większości osób, które słyszały o systemach klasy MRP II/ERP, kojarzą się one ze wspomaganiem pracy ogromnych przedsiębiorstw lub fabryk. Czytaj więcej »

Infosystem '99: Nie zginąć pod stertą papieru

Źródła amerykańskie podają, że ponad 50% czasu pracy w biurze lub urzędzie zajmuje tworzenie i wyszukiwanie dokumentów, druków i formularzy. Toteż coraz więcej firm, również w Polsce, zaczyna doceniać znaczenie dobrego systemu do zarządzania dokumentami. Czytaj więcej »

Infosystem '99: Panowanie nad papierem

Xerox zaprezentuje nowe modele urządzeń do drukowania, kopiowania, faksowania i skanowania, przeznaczone zarówno dla małych, jak i dużych biur. Czytaj więcej »

Infosystem '99: Przetwarzanie informacji

Alstor zaprezentuje nowej generacji napędy magnetooptyczne Fujitsu GigaMO o pojemności 1,3 GB, automatyczne biblioteki dysków optycznych Galaxy firmy NSMJukebox oraz profesjonalny skaner Fujitsu Azalea o szybkości skanowania 15 str./min. Czytaj więcej »

Infosystem '99: Saturn rodem z Gór Świętokrzyskich

W roku 1968 powstał w Kielcach Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (ZETO), który 30 lat później przekształcił się w Centrum Systemów Komputerowych ZETO SA. Najnowszym produktem, oferowanym przez firmę, jest system kadrowo-płacowy Saturn KP-2000. Czytaj więcej »

Infosystem '99: Spis wystawców

Czytaj więcej »

Infosystem '99: Symfonia na nowo

Na Infosystemie odbędzie się premiera Systemu Zarządzania Symfonia Forte firmy Altkom Matrix (www.matrix.pl ), wykorzystującego MS SQL Server 7.0 jako platformę bazy danych. Czytaj więcej »

Infosystem '99: Szybko, ekologicznie

Na stoisku Arcus będzie można obejrzeć najnowszy model sieciowej drukarki - Kyocera ECOLaser FS-9000 - drukujący z szybkością nominalną 36 str./min. Firma przedstawi też po raz pierwszy w Polsce elektroniczne, współpracujące z komputerami PC lub Macintosh systemy Sensonic do masowego frankowania korespondencji, a także rodzinę cyfrowych projektorów stacjonarnych i przenośnych firmy... Czytaj więcej »

Infosystem '99: Szyfrowanie po polsku

Enigma zaprezentuje polski program PEM-Crypt do szyfrowania danych z wykorzystaniem maksymalnie 128-bitowego klucza. Czytaj więcej »

Infosystem '99: W skrócie

ISDN dla małej firmy Czytaj więcej »

Infosystem '99: Wiosenne porządki w dokumentach

ZEP-INFO (www.zepinfo.plock.pl) jest jedną z piętnastu spółek "córek", które powstały w wyniku przeprowadzonej w 1996 r. restrukturyzacji Zakładu Energetycznego Płock SA. Czytaj więcej »

Rynek

A jednak w integrację

Invar System SA zdecydował się na rozwijanie działalności integratorskiej i konsultingowej, porzucając plany rozwoju własnego oprogramowania. Czytaj więcej »

Postęp w programowaniu

Progress w tym tygodniu oficjalnie otworzy przedstawicielstwo w Polsce. Czytaj więcej »

Trudne negocjacje

Compaq Computer przesunął termin ogłoszenia listy przyszłych partnerów handlowych. Czytaj więcej »

W lekkim stylu

Galicyjskie Towarzystwo Informatyczne z Mielca poszukuje miejsca na rynku systemów wspomagania zarządzania dedykowanych przemysłowi lekkiemu. Czytaj więcej »

W piątkę raźniej

Kierownictwo Microsoftu zamierza podzielić firmę na 5 autonomicznych działów. Czytaj więcej »

Sieci

Internet zamiast książki

Kończy się pierwszy etap projektu "Internet w każdej gminie", prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W pracownie informatyczne wyposażono już szkoły w 2438 gminach. Czytaj więcej »

Internetowy konkurent NDS

Netscape zapewnia, że jego serwer katalogowy potrafi obsłużyć kilka tysięcy zapytań na sekundę. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Rodzina gigabitów

Nowy przełącznik i moduły Gigabit Ethernet uzupełniają ofertę Lucenta w dziedzinie transmisji 1 Gb/s. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu strategii

3Com zbyt późno zdecydował się wejść na rynek korporacyjnych produktów sieciowych. Na temat możliwości przejęcia 3Com przez inną firmę od kilku tygodni spekulują analitycy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...