powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 13-1999, 29 marca 1999
13-1999 Computerworld nr 13-1999
Prezentacje firmowe

Magazyn firmowy Bonair Review nr 19

BonairBonair Review jest magazynem, w którym opisujemy nasze najciekawsze wdrożenia, informujemy o aktualnych wydarzeniach. W tym numerze znajduje się: opis wdrożenia Microsoft Dynamics AX oraz CasePro w Provimi Polska; opis wdrożenia Microsoft Dynamics AX w coffeeheaven oraz informacja o nowym produkcie w ofercie - Bonair - SEMBO. Zapraszamy do lektury i subskrypcji!

Wiadomości

Centrum misyjne

Zielonogórski Max Elektronik otworzył drugie w Polsce Autoryzowane Centrum Javy. Czytaj więcej »

Czy rolników zadowoli system

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zakończyła wdrożenie systemu ewidencji składek na ubezpieczenia zdrowotne, który wspomoże proces rozliczeń z kasami chorych. Czytaj więcej »

Droga do zwycięstwa

Najważniejsze z zapowiadanych przez Novell na ten rok premier to: ZENworks 2, nowa technologia klastrowa Novell Cluster Services i usługi katalogowe NDS w wersji 8. Czytaj więcej »

Dzwonić czy przeglądać?

Przebojem tegorocznych targów CeBIT '99 były komputery naręczne i modele telefonów komórkowych oferujących dostęp do Internetu. Czytaj więcej »

Dzwonić do Jini

Sun Microsystems i Symbian - producent oprogramowania do telefonów komórkowych, zapowiedziały podczas targów CeBIT podpisanie umowy, na mocy której technologie Java i Jini staną się standardową częścią platformy programowej, przeznaczonej do telefonów komórkowych i innych bezprzewodowych urządzeń. Czytaj więcej »

Efekt śnieżnej kuli

SAP Polska zapowiada podpisanie jeszcze w tym roku pierwszego kontraktu w administracji państwowej. Czytaj więcej »

Efekt śnieżnej kuli

SAP Polska zapowiada podpisanie jeszcze w tym roku pierwszego kontraktu w administracji państwowej. Czytaj więcej »

Hanower mało polski

W CeBIT '99 uczestniczyło 8 polskich firm, dwukrotnie mniej niż rok temu. Czytaj więcej »

Kocioł w produkcji

Rozwinięcie wewnątrz firmy umiejętności w zakresie wdrożenia i utrzymania systemu klasy ERP to priorytet informatyków z Rafako - raciborskiego producenta kotłów. Czytaj więcej »

Kup pan sklep

Na tegorocznych targach wielu producentów prezentowało rozwiązania przeznaczone dla handlu elektronicznego. Pojawiły się gotowe rozwiązania dla małych i średnich firm, pragnących założyć własne centrum handlowe w Internecie. Czytaj więcej »

Mysi król

"W ub.r. sprzedaliśmy 50 mln sztuk myszy" - stwierdził w swym wystąpieniu na targach CeBIT '99 Guerrino De Luca, prezes i dyrektor wykonawczy Logitech. Czytaj więcej »

Nie przerwać łańcucha

Z Lechem Barszczewskim, głównym informatykiem Petrochemii Płock SA, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Tylko show business Czytaj więcej »

Szybki, szybszy, najszybszy

Procesor Pentium taktowany z prędkością 800 MHz był hitem na stoisku firmy Intel. Czytaj więcej »

Wielka improwizacja

Rada Informatyki przedłożyła Prezesowi Rady Ministrów "Narodowy plan działania w sprawie problemu roku 2000". W przyszłym tygodniu zostanie powołany pełnomocnik rządu ds. problemu roku 2000. Czytaj więcej »

Wspomaganie z przeglądarki

Najwięksi producenci systemów ERP przedstawili nowe rozwiązania dla przemysłu i moduły wspomagające działalność w zakresie handlu elektronicznego. Na specjalnym stoisku o nazwie ENAC (European Users Center for Municipalities and States) można było obejrzeć produkty i usługi przeznaczone dla administracji i agencji rządowych. Czytaj więcej »

Wygrać z czasem

Gartner Group zaprezentował wyniki ostatnich badań nad stanem zaawansowania prac dotyczących rozwiązania problemu roku 2000 na świecie. Czytaj więcej »

Wyrafinowana pluskwa

Siła spokoju - tak można określić nastroje w branży na dziewięć miesięcy przed początkiem roku 2000. Uzyskanie chociażby szacunkowych informacji, dotyczących kosztów związanych z rokiem 2000 i skali zagrożeń w sektorze paliwowym, jest praktycznie niemożliwe. Czytaj więcej »

Z ręki do ręki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest w trakcie przygotowań do wymiany informacji z otwartymi funduszami emerytalnymi. Kończy się proces zakładania kont indywidualnych. Czytaj więcej »

Za darmo i do ręki

W ostatnich miesiącach branżę komputerową zdominowała tematyka komputerów naręcznych i darmowego systemu operacyjnego Linux. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Computerworld TOP 200

Ocenia się, że w branży informatycznej jest zarejestrowanych ok. 5000 firm. Aktywną działalność prowadzi najwyżej 3000. Ambicje wybicia się na ponadlokalny rynek ma kilkaset firm. Wśród firm widać więc dwie postawy. Jedna polega na tym, aby pracować na własny rachunek, za przyzwoite pieniądze, w lubianej dziedzinie. Czytaj więcej »

Dziecięca ciekawość dla dorosłych

Aspiracje do pomysłowego i nieschematycznego działania rzadko udaje się firmom zrealizować, głównie z powodu błędnego postrzegania przyczyn trwałości starych rozwiązań. Czytaj więcej »

Inny zestaw pytań, proszę

Lokalny Informatyk posiada grono znajomych, jak w zasadzie każdy. Ani dużo, ani mało. Dawniej miał ich znacznie więcej, ale od czasu, gdy komercja na rynek weszła, czasu wolnego na prowadzenie życia towarzyskiego pozostaje tyle, co kot napłakał. Czytaj więcej »

Rozmowa w interesach

Zaakceptowanie naszej obecności w strukturach ekonomicznych globalnej gospodarki światowej spowodowało, że nawet najmniejsze podmioty gospodarcze zaczęły uczestniczyć w międzynarodowej współpracy. Tym samym wzrasta liczba oficjalnych i nieoficjalnych spotkań, w których stronami są często przedsiębiorcy na co dzień żyjący w krajach o skrajnie różnych kulturach. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Bomba w górę

W końcu ubiegłego roku, po niemal dwuletnich dyskusjach, Unia Europejska ostatecznie zatwierdziła ramy organizacyjne i finansowe tzw. 5. Programu Ramowego UE ds. Badań, Rozwoju Technologicznego oraz Działalności Demonstracyjnej w latach 1998-2002. Bomba w górę! Nie mogę się pozbyć tej analogii z wyścigami i rywalizacją - gdyż jest o co. Czytaj więcej »

Książki nadesłane

WYDAWNICTWA NAUKOWO-TECHNICZNE Czytaj więcej »

Następcy Smoka Wawelskiego

Zastanawiając się nad społecznymi konsekwencjami, jakie wywołuje rewolucja informatyczna, nie pomijamy na ogół jej wpływu na dzieci i młodzież. Czytaj więcej »

Szklana wioska

Rozmowa z Arno Allanem Penziasem, laureatem Nagrody Nobla, współodkrywcą promieniowania reliktowego po Wielkim Wybuchu przed 15 miliardami lat. Czytaj więcej »

Zapach algorytmu

Od informatyki wymaga się przede wszystkim efektywności. Komputer ma być szybki, program - poprawny, a dialog z maszyną cyfrową - ergonomiczny. Czy jest w tej dziedzinie miejsce na pierwiastki estetyczne? Czytaj więcej »

Internet

Ogłoszenia wyeliminowane

Wykorzystywanie poczty elektronicznej i Internetu Czytaj więcej »

Personalizacja na języku

Stworzenie języka PIDL wynika z wzrastającej wagi personalizacji informacji. Czytaj więcej »

Strony z bazy

Program Drumbeat 2000 pozwala na sprawne tworzenie dynamicznych stron WWW. Czytaj więcej »

Zakurzone witryny

Serwisy internetowe tylko niektórych firm komputerowych w Polsce są aktywnie wykorzystywanym medium przekazu informacji. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Antypirackie DVD

IBM, Intel Matsushita Electric i Toshiba uzgodniły jednolity standard zabezpieczenia systemów przed nielegalnym kopiowaniem płyt DVD-Audio. Czytaj więcej »

Igła w stogu siana

Czy nastąpi ujednolicenie mechanizmów zapytań w internetowych serwisach wyszukiwawczych? Czytaj więcej »

Ostatni z pięciu

Packard Bell NEC wprowadza na polski rynek stacjonarne komputery PowerMate i Direction, przenośne modele Versa i serwery Express. Chce nimi zainteresować odbiorców korporacyjnych. Czytaj więcej »

Podpis Adobe

Różnego rodzaju podpisy elektroniczne będzie można wykorzystać przy wymianie plików formatu PDF. Taką funkcję do nowej wersji oprogramowania Acrobat 4.0 wprowadzi firma Adobe Systems. Czytaj więcej »

Wypalanie na szybko

PleXWriter 8/20 umożliwia zapisanie pełnej płyty CD-R zaledwie w kilka minut. Czytaj więcej »

Zadziała, nie zadziała

Producenci aplikacji zapewniają, że ich programy poprawnie działają na komputerach z procesorami AMD K6-2. Mimo to na rynku korporacyjnym pozycja Intela nie jest zagrożona. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Czas samodzielnych

Działalność informatyków kontraktowych wciąż napotyka wiele barier. Jednak zmiany w zarządach firm, a także rewizja poglądów dotyczących roli dużych koncernów konsultingowych może zwiększyć popularność "wolnych strzelców". Czytaj więcej »

Powoli, z mozołem

Kierownictwo wielu firm wciąż nie dostrzega zalet wynikających z angażowania kontraktowych informatyków. Nawet mimo korzyści finansowych, jakie przynosi to rozwiązanie, dążą one do związania ich ze swoją firmą. Czytaj więcej »

Zdecydowanie słabsza płeć

W moich doświadczeniach rekrutacyjnych na razie sprawdza się obiegowa opinia, iż start zawodowy i kariera kobiety w Polsce są nadal stosunkowo trudne. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Bardziej dla ludzi

Modyfikacje interfejsu użytkownika mają uczynić SAP R/3 systemem łatwiejszym w obsłudze. Czytaj więcej »

Kod szeroko dostępny

Otwarte środowisko z dostępnym kodem źródłowym pozwala tworzyć lepsze, bezpieczniejsze aplikacje. Czytaj więcej »

Vantive po polsku

Polonizacja pakietu Vantive Enter- prise 8.0 (VE) powinna zakończyć się jeszcze w pierwszej połowie br. - twierdzą przedstawiciele Noblestar, dystrybutora Vantive w Polsce. Lokalizacja prowadzona jest równolegle z pierwszym wdrożeniem VE. Czytaj więcej »

Zarządzanie z wskaźnikami

Oracle będzie oferował obecnym i przyszłym użytkownikom systemów Applications v. 11 spolszczony pakiet informacji zarządczej - Business Intelligence System. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Sekretariat pod kontrolą

O sprawności obiegu informacji w firmie i jej komunikacji z otoczeniem w znacznym stopniu decyduje jakość pracy sekretariatu. Zastosowanie specjalistycznego oprogramowania do wspomagania realizacji zadań tej newralgicznej komórki organizacyjnej, może znacząco usprawnić działanie całej firmy. Porównaliśmy dostępne na polskim rynku programy wspomagające pracę sekretariatu. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Legenda

Sprawa dojrzała do wyjaśnień, gdy zarząd rozpoczął dociekania dlaczego prace nad Zintegrowanym Użytkowym Systemem przybierają tak nieporadny obrót. Informatyk dwoił się i troił w tłumaczeniu przyczyn, ale jakoś jego argumenty nie mogły zdobyć posłuchania. Czytaj więcej »

Listy

Badania naukowe na rzecz społeczeństwa informacyjnego

W imieniu Komitetów Organizacyjnego i Programowego zapraszamy do udziału w drugiej międzynarodowej konferencji pt. "Research for Information Society" (Badania naukowe na rzecz społeczeństwa informacyjnego). Czytaj więcej »

Obiadek u mamusi

Jeszcze nie ukazał się mój list otwarty do dyrektora poczty, a już p. Niezgoda odszedł ze stanowiska i natychmiast numer Computerworlda otrzymałem o czasie. Dziwna koincydencja... Czytaj więcej »

Ryzyko a brak wyobraźni

Ryzyko jest pojęciem odbieranym niejednoznacznie. Raz jest chwalebne, a innym razem karygodne. Oczywiście karygodne jest wtedy, gdy się nie uda. Cóż jednak, gdy wyniki objawiają się po wydaniu pieniędzy? Zbyt wielu klientów wciąż wykazuje niebezpieczny entuzjazm dla techniki informacyjnej. Czytaj więcej »

Wprowadź PIN i naciśnij enter

Bankomaty stały się codziennością, nie wszędzie oczywiście, bo gdyby wszędzie, to byłoby za dobrze. W każdym razie widok zbliżających się do tego mądrego (i drogiego) urządzenia ludzi powszednieje, jak powszednieje nasze do nich podejście. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Atuty najemników

Czy outsourcing to tylko kolejne, nowe, anglojęzyczne słowo związane z informatyką, czy też coś praktycznego, co może się przydać? Czytaj więcej »

O tym co dziś, o tym co jutro

Przedsiębiorstwa w Polsce cechują się zbyt niską kulturą informatyczną, a dostawcy usług informatycznych - zbyt małymi zasobami ludzkimi i finansowymi, aby na poważnie zaistniał u nas outsourcing. Czytaj więcej »

Outsourcing do przesady

W przededniu szaleństwa outsourcingowego w Polsce warto wiedzieć, że niektórzy już przez to przeszli i mają dosyć. Czytaj więcej »

Rynek wschodzących nadziei

Zapotrzebowanie na usługi outsourcingowe jest tym większe, im większą wagę przywiązują przedsiębiorstwa, banki, urzędy do zmniejszania kosztów swojej działalności. Czytaj więcej »

Rynek

Druga sieć w Warszawie

Bresnan Communications podpisał z Elektrim SA umowę o sprzedaży udziałów we wszystkich swoich spółkach w Polsce. Czytaj więcej »

Kontakt bezpośredni

Baan, którego wschodnioeuropejskie oddziały przejął Singular Software, nadal zamierza bezpośrednio obsługiwać polskich klientów. Czytaj więcej »

Sieci

Alpha na cztery lata

Compaq równolegle będzie rozwijał produkty oparte na platformach Intel i Alpha. Ta druga będzie promowana jako wydajne rozwiązanie do obsługi wielu systemów operacyjnych. Czytaj więcej »

Egzamin do zdania

System operacyjny Microsoftu na razie nie uzyskał certyfikatu bezpieczeństwa FIPS 140-1, co teoretycznie uniemożliwia jego stosowanie w amerykańskiej administracji. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Sieciowe przetasowania

Przejęcie Xylana zainicjowało reorganizację firmy Alcatel i wydzielenie nowego działu sieciowego. Czytaj więcej »

Unix dla maluczkich

SCO udostępnił aktualizację systemu UnixWare do wersji 7.1 i wersję przeznaczoną dla małych i średnich firm. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...