powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 12-1999, 22 marca 1999
12-1999 Computerworld nr 12-1999
Prezentacje firmowe

Magazyn firmowy Bonair Review nr 18

BonairBonair Review jest magazynem, w którym opisujemy nasze najciekawsze wdrożenia, informujemy o aktualnych wydarzeniach. W tym numerze znajduje się: opis wdrożenia Microsoft Dynamics AX w firmie Werner Kenkel; opis wdrożenia systemu Microsoft Dynamics AX w firmie Multilayer Pipe Company; artykuł o zarządzaniu projektami informatycznymi w praktyce. Zapraszamy do lektury i subskrypcji!

Wiadomości

Baan wzięty c.d.

Wschodnioeuropejskie Centrum Lokalizacyjne Baana i Singular Software będzie działać w Atenach i Krakowie. Czytaj więcej »

Czekając na teletransmisję

Przesyłanie dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych drogą elektroniczną będzie możliwe dopiero na początku kwietnia br. Czytaj więcej »

Elegancja oprogramowania

Badania opinii publicznej pokazują, że wizerunek osób publicznych w 56% jest kształtowany przez ich wygląd i sposób ubierania, w 36% przez barwę głosu i styl mówienia, a tylko w 8% przez treść ich wypowiedzi. Czy podobnie jest w przypadku naszych "spotkań" z oprogramowaniem? Czytaj więcej »

Polakierować okno na świat

W Yawal System SA trwają przygotowania do wdrożenia systemu wspomagającego zarządzanie, który ma usprawnić planowanie produkcji. Czytaj więcej »

Pospolite ruszenie

Rada Informatyki zakończy w ciągu tygodnia opracowywanie "Narodowego planu działania w sprawie Problemu Roku 2000". Nie wiadomo, czy zostanie on podany do publicznej wiadomości. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Małe jest piękne Czytaj więcej »

System z hipoteką w tle

Głównym zadaniem systemu informatycznego banku hipotecznego Rheinhyp-BRE Bank Hipoteczny SA ma być monitorowanie procesu udzielania kredytu. Czytaj więcej »

Wiatr w żagle bazy Clippera

Oracle przygotowuje program przejścia użytkowników baz danych aplikacji napisanych w Clipper na Oracle8. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Computerworld TOP 200

Branża informatyczna obfituje w firmy, które bardzo szybko rosną. Potrafią w ciągu roku podwoić zatrudnienie i przychód.

Pozornie wydaje się to wielkim osiągnięciem, napawającym optymizmem. Jednak praktykom biznesu - teoretykom też - nie od dzisiaj wiadomo że nie ma trudniejszej rzeczy w interesach niż sfinansowanie tak szybkiego wzrostu. Czytaj więcej »

Fuchy

Czasami w miejscu pracy Lokalny Informatyk prowadzi z Serwisowym dyskusje o życiu. Czytaj więcej »

Kij, marchewka czy coś więcej?

Podstawową racją bytu każdego przedsiębiorstwa jest przynoszenie zysku, pomnażanie bogactwa właścicieli, menedżerów, pracowników, po to produkuje i sprzedaje ono potrzebne towary lub świadczy usługi. Czytaj więcej »

Pozorne wtajemniczenia

Zebrania kierowników służą głównie temu, aby niższy personel miał świadomość, że w firmie jest jakaś wiedza, do której nie ma on dostępu. Czytaj więcej »

Wspólnota wysoko zinformatyzowana

Jedną z form troski o personel jest uwzględnianie przy budowie struktury organizacyjnej nieformalnych stosunków panujących w firmie. Czytaj więcej »

Zamiast godności

W dzisiejszych, tak bardzo odhumanizowanych stosunkach międzyludzkich, profesjonalne zarządzanie personelem - niechby nawet ocierające się o manipulację - to najlepsze, co może przytrafić się pracującemu człowiekowi. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Mówił chłop do...

Mały Michał opowiada dowcip: "Pani mówi do służącej - powycieraj kurze. Zamiast pointy, a gdzie jest ta kura?" mówi "gdzie jest ścierka?" Chłopczyk kładzie dowcip, bo nie rozumie dwuznaczności słów. Ale już czuje, że idzie o ich grę; szybko się w tym wyćwiczy. Gdy kiedyś rzuci na powitanie swojemu komputerowi: "Cześć, stary gracie", to być może obaj się zrozumieją i... Czytaj więcej »

Osobisty wirus Y2K

Kiedy Senat Stanów Zjednoczonych uwolnił niedawno prezydenta Clintona od zarzutu krzywoprzysięstwa, zdawało się, że pracownikom amerykańskich środków masowego przekazu zagląda w oczy widmo bezrobocia. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Nie zamawiać kota w worku

Co warto wiedzieć, zanim zamówimy opracowanie lub modyfikację programu. Czytaj więcej »

Opisanie świata

Informatyk sprawujący opiekę nad systemem w firmie nie zdoła nigdy posiąść całkowitej wiedzy na jego temat. Warto jednak zastanowić się, co należy zrobić, aby była ona jak najpełniejsza. Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

Czytaj więcej »

Drukowanie formularza

FormFlow 99 służy do przygotowywania formularzy na stronach WWW. Czytaj więcej »

Panorama w Internecie

Brak stałego łącza do Internetu nie stanowił przeszkody w uruchomieniu interaktywnego internetowego serwisu firmy Panorama Polska. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Do wyboru, do koloru

Na rynku wkrótce pojawią się liczne, stosunkowo tanie modele PC z procesorem Pentium III. Czytaj więcej »

Dobry adres

Kody Pocztowe 99 Plus to nowa wersja narzędzia do wyszukiwania kodów pocztowych. Producent programu, firma Studio JZK, dołączył do zestawu Powiatową Mapę Polski 99, która prezentuje aktualny podział administracyjny kraju. Oba programy współpracują ze sobą, ale mogą też działać niezależnie. Czytaj więcej »

Formatowany e-mail

Format HTML umożliwia wzbogacenie zawartości i wyglądu listów elektronicznych. Czytaj więcej »

Kolor na dłoni

Compaq wprowadza do sprzedaży palmtop Aero. Czytaj więcej »

Notebook czy handheld?

Naręczny model HP Jornada 820e wyposażono w wygodną klawiaturę o pełnowymiarowych klawiszach. Czytaj więcej »

Szyfrowanie z Enigmą

Polski program szyfrujący PEM-Crypt wykorzystuje 128-bitowy klucz szyfrujący. Czytaj więcej »

Wygodne kopiowanie

Xerox wprowadza do sprzedaży małe i tanie cyfrowe kopiarko-drukarki laserowe. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Granice życzliwości

Znalezienie dobrego informatyka jest coraz trudniejsze, dlatego pracodawcy coraz częściej gotowi są do spełniania ich nawet najbardziej dziwnych zachcianek. Czytaj więcej »

Słaby sojusznik

Działy personalne polskich firm nie mogą sprostać wyzwaniom wynikającym ze wzrastającego zapotrzebowania na informatyków. W większości przedsiębiorstw za rekrutację i późniejsze zarządzanie pracownikami są nadal odpowiedzialni szefowie działów informatyki. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu wiedzy

Oferta polskich wydawnictw nie nadąża za rosnącą popularnością systemu Windows NT. W księgarniach nadal dominują opracowania przeznaczone dla użytkowników indywidualnych. Brakuje książek pozwalających administratorom tego systemu pogłębić wiedzę z zakresu implementacji produktu na serwerach dużych przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Model świata rzeczywistego

Oracle zapewnia, że pakiet Designer/2000 realizuje prawie 100-proc. generację kodu aplikacji w języku PL/SQL, używanym przez pakiet narzędziowy Developer/2000, C++ i Visual Basic Czytaj więcej »

SMP i klastry dla NT

Unisys tworzy nowe rozwiązanie architektoniczne serwerów, łączące technologie SMP i klastrów. Czytaj więcej »

XML i SQL w jednym

Serwer informacyjny dla Internetu firmy Software AG będzie przechowywać informacje XML w bazie, bez uprzedniej konwersji na inną postać. Czytaj więcej »

XML - nowe ''życie'' obiektów

Coraz częściej słychać opinie, że tylko ścisła integracja możliwości obsługi dokumentów XML może "tchnąć" nowe życie w obiektowe bazy danych. Czytaj więcej »

Poeta pamięta SGML i XML

Obiektowa baza danych POET zarządza danymi o swobodnej strukturze informacyjnej. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Jako grzeszny człowiek, informatyk z zawodu, zgadzam się z tym, że grzeszę. Nie mogę jednak milczeć, kiedy co i raz pojawiają się opinie, iż informatycy są zarozumiali, aroganccy, Bóg wie, co o sobie myślą, mówią niezrozumiałym językiem, mają potrzebę kontrolowania wszystkiego... Wiem, że takie przypadki się zdarzają, może nawet jeszcze często, ale czas wreszcie zauważyć,... Czytaj więcej »

Tępa tempka

Wiadomo jak to jest. Im bliżej nosa, tym gorzej widać, dalekie horyzonty zaś wydają się wspanialsze. Tak samo jest z ludźmi, szczególnie gdy się ich zatrudnia na chwilę. Czytaj więcej »

W troskliwe, czułe ręce

Wyobraźmy sobie sytuację, w której informatyk oddaje swe życie w outsourcing, zgodnie z rozprzestrzeniającą się modą na tę usługę. Czytaj więcej »

Wnioskowanie

Bierze człowiek parę dni wolnego, aby sprawy zaległe pozałatwiać, trochę wypocząć, poleniuchować lub zażyć lekkiej lektury. Takie drobne trzy dni przed sobotą z niedzielą to już niezły kąsek. Nie za dużo, ale dla odprężenia umysłu godne uwagi. Cieszysz się perspektywą odmiany, na dzień przed urlopem nagle sił przybywa, że góry przenosić. I słusznie, bo formy nigdy za... Czytaj więcej »

Złodziej czy magister

Przed Bożym Narodzeniem pisałem po raz kolejny o etyce. Ta cała etyka to stek bzdur i pokrętnych dywagacji, sądzę z pewnego dystansu. Wynika to z mojego głębokiego dyletantyzmu prawnego, nieumiejętności zrozumienia racji wyższych, zapatrzenia w obce nam, zachodnie wzorce, ukończenia komunistycznej szkoły, studiów w komunizującym amerykańskim uniwersytecie i wreszcie niezdolności... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Inteligencja w pracy i w domu

Inteligentne biurowce wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Na przeniesienie tej "inteligencji" do prywatnych mieszkań nie można jednak liczyć w ciągu najbliższych lat. Oferta spółdzielni i firm, budujących mieszkania pod wynajem, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, lecz sytuacja ta nie wymusza walki o klienta np. przez budowę okablowania strukturalnego w lokalach... Czytaj więcej »

Jak sobie pościelisz...

Zakup okablowania sieciowego to inwestycja długofalowa. Prawidłowo zbudowana sieć służy swoim użytkownikom przez wiele lat. Przy coraz większym wykorzystywaniu sieci komputerowych i dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniu na ich przepustowość decyzja o wyborze okablowania nabiera znaczenia strategicznego. Czytaj więcej »

Kable specjalnej troski

Problemy z utrzymaniem fizycznego bezpieczeństwa istniejących sieci coraz częściej skłaniają inwestorów do zakupu bardziej wyrafinowanych pod względem wytrzymałości kabli i innych elementów systemu okablowania strukturalnego. Czytaj więcej »

Poplątane z pomieszanym, czyli jak proste staje się skomplikowane

Nie zawsze instalacja okablowania strukturalnego przebiega po myśli inwestora lub w sposób wcześniej zamierzony. Czasami, ze względu na ograniczenia konstrukcyjne, prawne lub związane z innymi przepisami, projekt instalacji musi być poddany znacznym modyfikacjom. Czytaj więcej »

Powietrze zamiast kabla

Alternatywą dla inwestycji w okablowanie strukturalne jest wdrożenie lokalnej sieci bezprzewodowej, opartej na promieniowaniu w paśmie podczerwieni lub mikrofalowym. Budowa i rekonfigurowanie takiej sieci jest znacznie łatwiejsze. Jej ograniczeniem jednak jest wysoki koszt początkowy i mała przepustowość w porównaniu z rozwiązaniami kablowymi. Czytaj więcej »

Szczęśliwa starość w sieci

Pierwszym kontaktem wielu Polaków z reformą systemu emerytalnego był niefortunny Program Płatnika. Wbrew pozorom, od strony informatycznej reforma nie przedstawia się tak źle, jakby mogło się wydawać. Pozostałe, niewidoczne dla opinii publicznej, etapy prac udaje się zakończyć sukcesem, mimo krótkich terminów, jakie pozostają na ich realizację. Przykładem jest instalacja... Czytaj więcej »

Sztuka kupowania prostych kabli

Raport "Okablowanie strukturalne" nie jest przewodnikiem o układaniu kabli. Z pewnością nie odpowie on też na wszystkie pytania dotyczące tak złożonej problematyki, jaką jest wybór medium komunikacyjnego przeznaczonego do budowy nowoczesnych sieci komputerowych. Czytaj więcej »

Rynek

Przybysz z południa

Krakowska firma Varias SA specjalizuje się we wdrożeniach aplikacji SAP R/3. Szkoli też konsultantów, głównie absolwentów uczelni ekonomicznych. Czytaj więcej »

Sprzęt w odwrocie?

Siemens zwolni 20% pracowników w dziale systemów komputerowych. Czytaj więcej »

Wycieczki w nieznane

Oprogramowanie dla działów informatyki, do obsługi klientów i systemy oparte na komputerach naręcznych to główne dziedziny działalności Noblestar Czytaj więcej »

Wyjście spod ziemi

Z Romanem Kluską, prezesem Optimusa SA, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Sieci

Jednym zdaniem

Unisys uzyskał status Nortel Net-works Global Solutions Partner. Firma będzie świadczyć usługi konsultacyjne, projektowe i wykonawcze w zakresie sprzętu sieciowego Nortela. Czytaj więcej »

Mekka novellowców

Dzisiaj rozpoczyna się 15. jubileuszowa coroczna konferencja techniczna użytkowników oprogramowania Novella - BrainShare '99. Czytaj więcej »

Siła trzech w jednym

Przez połączenie trzech kupionych firm sieciowych Siemens AG utworzył Unisphere Solutions. Czytaj więcej »

Skrzynka pełna możliwości

Urządzenie WebRamp umożliwia podłączenie małych sieci do Internetu bez potrzeby stosowania oddzielnych serwerów DNS, DHCP i routera. Czytaj więcej »

Zarządca sieciowego folwarku

SMS 2.0 pozwala zarządzać stacjami z Windows 98 i ma ułatwić wdrażanie Windows 2000. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...