powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 11-1999, 15 marca 1999
11-1999 Computerworld nr 11-1999
Prezentacje firmowe

Magazyn firmowy Bonair Review nr 17

BonairBonair Review jest magazynem, w którym opisujemy nasze najciekawsze wdrożenia, informujemy o aktualnych wydarzeniach. W tym numerze znajduje się: opis wdrożenia intranetowego systemu wspomagającego zarządzanie zasobami oraz komunikacją wewnętrzną w KPRM, Microsoft Dynamics AX w Energetyce oraz opis wdrożenia systemu CasePro w Kredyt Bank. Zapraszamy do lektury i subskrypcji!

Wiadomości

Dell kupuje IBM, IBM Della

Przemysł informatyczny zaskoczyła informacja o umowie zawartej między firmami Dell i IBM. Jest ona odbierana jako wstęp do ściślejszej współpracy, nie wyklucza nawet połączenia. Czytaj więcej »

Kto stoi za Linuxem?

Wielkie firmy coraz większy rozgłos nadają swym deklaracjom poparcia Linuxa. Liczba jego zwolenników wydaje się rosnąć z dnia na dzień. Trochę inaczej sprawa wygląda w Polsce. Czytaj więcej »

Lekarzu, informatyzuj się sam

Po "zaleczeniu" w pierwszych miesiącach tego roku strajków anestezjologów i protestów innych grup lekarzy i pielęgniarek, Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej ponownie zajęło się problemem informatyzacji służby zdrowia. Czytaj więcej »

Linux rozrabia

Poparcie dla Linuxa deklarują wielkie firmy teleinformatyczne. W targach LinuxWorld uczestniczyło ponad 100 firm. Czytaj więcej »

Nasza sieć, twoja emerytura

Pierwszym kontaktem Polaków z reformą systemu emerytalnego był niefortunny Program Płatnika. Wbrew pozorom, od strony informatycznej reforma ta nie wygląda tak źle, jakby się wydawało. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Raport prawdę ci powie? Czytaj więcej »

Uwierzyć w ducha

Obserwowany od kilku lat trend udostępniania usług bankowych za pośrednictwem Internetu staje się coraz bardziej widoczny także w Polsce. Po pionierze - łódzkim Powszechnym Banku Gospodarczym - kolejne banki deklarują wprowadzenie w tym roku tej formy obsługi klientów. Większość jednak sytuację na tym rynku obserwuje z neutralnej pozycji, nie chcąc uczyć się na własnych błędach Czytaj więcej »

Z pałką i komputerem

Do końca 2000 r. zakończy się tworzenie systemu dowodzenia i kierowania w warszawskiej policji. Podobne systemy powstaną w Łodzi, Krakowie i Szczecinie. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Computerworld TOP 200

Można się zastanawiać nad tym, na ile koniunktura w całej gospodarce oddziałuje na zyski w branży informatycznej. Ostatnio jest ona nie najlepsza. Czy to oznacza, że dostawcy rozwiązań informatycznych mogą stracić klientów i nie pozyskiwać nowych? Czytaj więcej »

Kij, marchewka czy coś więcej?

Podstawową racją bytu każdego przedsiębiorstwa jest przynoszenie zysku, pomnażanie bogactwa właścicieli, menedżerów, pracowników, po to produkuje i sprzedaje ono potrzebne towary lub świadczy usługi. Czytaj więcej »

...Od punktu siedzenia

Niewykonanie studium wykonalności i zyskowności projektu informatycznego sprowadza dyskusję o korzyściach do pustosłowia. Czytaj więcej »

Przepis na spokój

Czasami lepiej dziesięć razy się zastanowić, zanim cokolwiek się zrobi. Wręcz powiedziałbym, że nic nierobienie wychodzi często lepiej niż działanie. No i rzecz jasna, jest znacznie mniej męczące. I gdyby tak Lokalny Informatyk zastanowił się, zanim wykona jeden czy drugi krok, mniej miałby rozterek i zwątpień. No, ale skoro jest w gorącej wodzie kąpany, trudno, niech cierpi. Czytaj więcej »

Spokojna pewność systemu

Polityka jakości w przedsiębiorstwie obejmuje przede wszystkim systemy zarządzania produkcją i systemy kontroli procesu i urządzeń, w znacznie mniejszym zakresie systemy biznesowe. Czytaj więcej »

Wolność od sukcesu

Obowiązek kariery i ekspansji, który ukształtował się w Polsce w ostatnich latach, zaczyna doskwierać już nie tylko poszczególnym osobom, lecz także firmom. Czytaj więcej »

Życie na niby

Człowiek, który zbyt wcześnie wyspecjalizował się zawodowo, ma małe szanse na ukształtowanie w sobie osobowości. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Informatyka naturalna

Tak zwana medycyna naturalna na stałe zagościła już w domach i mediach. Na dobre też posadowiła się w świadomości społecznej. Poważni przedstawiciele życia publicznego także przyznają się do korzystania z jej osiągnięć, a kioski pełne są czasopism jej poświęconych. Czytaj więcej »

Nie jestem wizjonerem

Rozmowa ze Scottem McNealy, współzałożycielem i prezesem Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Producent, klient i serwisant

Ile lat zamierzasz jeździć nowym samochodem? Dwa? Cztery? A może dziesięć? Gwarancja minie po 12 czy 24 miesiącach, lecz nie musisz z tego powodu się martwić - zawsze znajdziesz warsztat, w którym naprawisz auto za uczciwą cenę. Wyłącznie od ciebie zależy też kupno innego samochodu. Producent może przekonywać, lecz nie zmuszać. Tej motoryzacyjnej miary nie przykładaj lepiej do... Czytaj więcej »

Sieci neuropodobne

Mózg ludzki to organ o średniej wadze 1,4 kg, zbudowany z komórek glejowych i neuronowych. Zachodzą w nim wszystkie wyższe czynności nerwowe i umysłowe. Sieć ponad 10 miliardów neuronów jest podstawą jeszcze większej, wręcz niewyobrażalnej liczby połączeń między nimi, co decyduje o regulującej i sterującej roli mózgu wobec całego ciała. Czy sprzęt i oprogramowanie... Czytaj więcej »

Internet

Męcząca dźwignia handlu

Spam, czyli zalew niechcianych listów reklamowych, nie jest jeszcze u nas zjawiskiem tak dokuczliwym jak w USA. Niemniej polskie firmy coraz częściej skarżą się na rosnącą liczbę pocztowych śmieci. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

CAD do wyboru

Bentley oferuje zestaw MicroStation/J zawierający aplikacje dla mechaników, architektów i GIS. Po okresie próbnym klient może wybrać, z których chce korzystać i za które zapłaci. Czytaj więcej »

Mały, a duży problem

Rozwój zastosowań małych komputerów przenośnych może wywołać rewolucyjne zmiany w systemach korporacyjnych. Dla administratorów oznacza to znacznie więcej pracy. Czytaj więcej »

Stacja z NT i Unixem

Compaq wprowadza do sprzedaży stacje robocze z procesorami Alpha, które mogą pracować pod kontrolą systemów Tru64 Unix lub Windows NT. Czytaj więcej »

Wodoodporne kolory

Kolorowe atramenty Canona mają zapewnić wydrukowanym dokumentom odporność na wilgoć i działanie promieni ultrafioletowych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Mapa marzeń

Mimo wielu szans, jakie stwarza polski rynek pracy dla informatyków, wiele osób rozważa możliwość wyjazdu za granicę, przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych. Wcześniej warto wiedzieć, czego można się spodziewać po największych amerykańskich miastach, w których - ewentualnie - pojawimy się z planami realizacji finansowych i zawodowych marzeń. Czytaj więcej »

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Dużo czy mało danych?

W systemie Applix TM1 dane do analizy są ładowane do pamięci operacyjnej. Ogranicza to rozmiar bazy danych. Nie oznacza to jednak, że baza musi być mała mała. Czytaj więcej »

Dynamika finansów

Ulepszenia w aplikacji Dynamics 5.0, wspierającej zarządzanie w firmach średniej wielkości, dotyczą głównie modułów finansowych. Czytaj więcej »

Ewolucja składnicy danych

Operacyjna składnica danych to nowa koncepcja przechowywania danych w przedsiębiorstwie. Czytaj więcej »

Wabienie programistów

Microsoft prowadzi prace nad połączeniem internetowych serwisów MSDN Online i Site Builder Network. Można sądzić, że jest to odpowiedź Microsoftu w rywalizacji z Inprise. Konkurent Microsoftu niedawno bowiem uruchomił Borland.com - serwis, na którym udostępniono obszerne informacje potrzebne do pracy programistom. Czytaj więcej »

Zmiany na raty

Simple przeprowadza stopniową aktualizację systemu wspierającego zarządzanie przedsiębiorstwem średniej wielkości. Jednocześnie zmienia sposób sprzedaży licencji. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Indeksy na indeks

Jeden z reliktów średniowiecza w naszym szkolnictwie zwanym wyższym ma szansę odejść do lamusa. Chodzi o indeks, którego potrzebę rozumieją jedynie dziennikarze. Corocznie na przełomie czerwca i lipca prasa, niezależnie od orientacji, na pierwszej stronie umieszcza aktualne tytuły: Rozpoczyna się (tegoroczna) batalia o indeksy. Bo studia to przecież indeksy. Jeśli ktoś nie wierzy,... Czytaj więcej »

Łechtanie na stronie

Sto lat temu Boy biadał nad upadkiem polskiego ludowego języka erotycznego znaną frazą: "Jakże będzie względem tego co i owszem". Wydawałoby się, że przez cały wiek powinniśmy dojrzeć i przyswoić sobie słowa, które pozwoliłyby wyrażać się bez skrępowania o czynnościach i organach seksualnych, a w każdym razie używać tych słów bez czerwienienia się. Czytaj więcej »

Listy

Nie ulega wątpliwości, że zaniedbaliśmy problem roku 2000. Tak bynajmniej wynika z doniesień prasowych. Temat budzi się trochę po czasie. Rozmowa z Leszkiem Burzyńskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji ("Wszedłem z buciorami", CW nr 8/99), potwierdza ten stan. Czytaj więcej »

Nieuczciwość na uczciwość zdecydowanie zamienię

Nieuczciwość jest tak powszechna, jak powszechne jest przechodzenie pieszych przez jezdnię na czerwonym świetle, bądź jak powszechne jest przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierowców, nie wiem czemu w tak licznej rzeszy przekonanych, że doskonale obsługują swe maszyny. Czytaj więcej »

O wyższości nad kotem

Sondowanie opinii użytkowników na temat wyższości jednego systemu operacyjnego na platformę desktop nad innym ma niebywale istotne znaczenie marketingowe i rozwojowe dla ich producentów. Chciałbym z tego miejsca, jako osoba mogąca publicznie wypowiedzieć swoje zdanie, zwrócić uwagę na pewien istotny aspekt potwierdzający wyższość Windows NT Workstation nad zwykłym Windows. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Najtańsze niekoniecznie znaczy tanie

W Polsce najpopularniejsze są najprostsze modele komputerów przenośnych Czytaj więcej »

Notebooki, palmtopy i co jeszcze...

Już dziś trudno podjąć decyzję, kupując komputer przenośny, a w najbliższym czasie wybór będzie jeszcze trudniejszy. Czytaj więcej »

Poszukiwania notesu

Od lat poszukuję idealnego urządzenia wspomagającego moją ulotną pamięć. Papierowe kalendarze, terminarze i notatniki nie zdały egzaminu. Nawet jeśli udawało mi się przekonać do regularnego z nich korzystania, to wprowadzanymi tam informacjami nie mogłem zarządzać w żaden sensowny sposób. Czytaj więcej »

Przenośne komputery niosą nowe problemy

Decyzję o zakupie komputerów przenośnych dla firmy można uznać za krytyczną. Obsługa użytkowników rodzi nowe wyzwania. Mobilność sprzętu stwarza też zagrożenie dla bezpieczeństwa danych będących własnością firmy. Czytaj więcej »

Szybszy, tańszy i inny

Nowe procesory to nie tylko wzrost wydajności, lecz także niższe ceny, nowe architektury i zastosowania. Czytaj więcej »

Rynek

Baan wzięty

Baan Polska i dwa inne oddziały firmy w Europie Środkowej i Wschodniej zostają w całości przejęte przez grecką firmę Singular Software. Czytaj więcej »

Nowa wizja wielkopolska

Optimus Poznań rezygnuje z dystrybucji sprzętu na rzecz integracji systemów, w szczególności wdrażania systemu finansowego - Navision Financials. Czytaj więcej »

Pół kroku z przodu

Malkom zamierza kontynuować działalność na rynku dużych systemów teletransmisyjnych, gdyż - według firmy - nie ma na nim wielkiej konkurencji Czytaj więcej »

Sieci

Centrum walki z wirusami

Pakiet Norton System Center (NSC) umożliwia zarządzanie aplikacjami antywirusowymi Symanteca. Czytaj więcej »

Daleka kopia

@Backup archiwizuje dane za pośrednictwem Internetu. Czytaj więcej »

Następca NDS

Novell planuje wprowadzenie na rynek usług katalogowych skalowalnych do milionów obiektów na jednym serwerze. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Trzy asy w rozdaniu

IBM zamierza zmniejszyć zróżnicowanie rodziny AS/400. Trzy nowe serwery, wprowadzone właśnie na rynek, zastąpią kilkanaście dostępnych dotychczas modeli. Czytaj więcej »

Twardy ochroniarz

Raptor Firewall 6.0 ma tę właściwość, że zanim rozpocznie ochronę sieci przed atakiem internetowym, najpierw zabezpiecza system operacyjny, na którym ma pracować. Czytaj więcej »

Zagubieni w sieci

Compaq Computer pod hasłem reorganizacji działu Network and Access Communications Division ukrywa wycofywanie się z rynku produktów sieciowych. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Dużo się mówi ostatnio o zarobkach samorządowców. Ja też słyszałem o ciekawym przypadku z tej beczki. Pewien wójt kupuje komputery i drukarki dla gminy, płacąc prywatną kartą kredytową, biorąc w ten sposób udział w różnych promocjach i konkursach (pieniądze potem oczywiście odbiera z gminnej kasy). Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...