powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 10-1999, 8 marca 1999
10-1999 Computerworld nr 10-1999
Prezentacje firmowe

Zalety systemu CRM w modelu usługowym

MCXRozwiązanie do zarządzania relacjami z klientem - Eclix CRM nie wymaga powołania zespołu wdrożeniowego, przeprowadzania kosztownej analizy przedwdrożeniowej, ani zakupu licencji. Klient nie musi również posiadać wykwalifikowanego personelu oraz specjalistów dedykowanych do obsługi i utrzymania systemu. Poznaj więcej zalet wykorzystania CRM w modelu SaaS (Software as a Service).

Wiadomości

Bieg po kontrakty

Z Romualdem Szeremietiewem, sekretarzem stanu, I zastępcą ministra obrony narodowej, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Bitwa między sojusznikami

"Przez 40 lat", pisał w sierpniu 1997 roku w szkockim tygodniku Scotland on Sunday Nick Mackie, "centralna Europa była teatrem wielkiej wojny supermocarstw, która się nigdy nie zdarzyła. Wschód i Zachód, uzbrojone po zęby, obserwowały się nawzajem podejrzliwie poprzez Żelazną Kurtynę. Dziś rejon ten stał się jednak areną prawdziwej bitwy, w której zmagają się sojusznicy z NATO,... Czytaj więcej »

Broń XXI wieku

W powszechnej świadomości Polaków przynależność do Paktu Północnoatlantyckiego wymusi zakup nowych samolotów, prywatyzację przemysłu obronnego i rozpoczęcie procesu tworzenia armii zawodowej. Wszystko jednak wskazuje, że pierwsze lata w NATO upłyną raczej na modernizacji i wdrażaniu nowych systemów łączności i informatyki, a także zmianie kultury dowodzenia wojskiem na wzór... Czytaj więcej »

Głos i dane razem

Francuski Alcatel przejmie za 2 mld USD producenta rozwiązań sieciowych - Xylan. Czytaj więcej »

ISO dla home bankingu

Bank Rozwoju Eksportu (BRE Bank) uzyskał certyfikat jakości ISO 9001 dla produktu "polecenie przelewu realizowane drogą elektroniczną BRESOK". Czytaj więcej »

Pieniądz na kliknięcie myszy

Jeszcze przed wakacjami klienci Pierwszego Polsko-Amerykańskiego Banku otrzymają możliwość zarządzania swoimi rachunkami za pośrednictwem Internetu. Czytaj więcej »

Pirat ścigany z urzędu

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw autorskich za miesiąc trafi do Sejmu. Czytaj więcej »

Pomoc kapitałowa

MCI zostanie kilkunastoprocentowym udziałowcem Computer Communication Systems SA. Jeszcze w tym roku zapowiada inwestycje w kolejne 2-3 firmy teleinformatyczne. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Porozmawiajmy o seksie Czytaj więcej »

Tu program piąty

Od stycznia polskie firmy i placówki badawcze mają znacznie ułatwiony dostęp do funduszy UE. Czytaj więcej »

W nowy rok z telefonem

Telekomunikacja Polska SA prowadzi największy w Polsce projekt przygotowań do nadejścia roku 2000. Klienci obawiają się jednak o sprawność połączeń telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Administrowanie

Zarząd nie byłby zarządem, gdyby nie był najmądrzejszy. Oczywiście najmądrzejszy w firmie, bo poza nią są inni, jeszcze mądrzejsi. Generalnie, im kto jest wyżej, tym jest mądrzejszy. I tak być powinno, chyba mamy sprawiedliwość, no nie? Każdemu według mądrości jego. Nie bardzo jednak rozumiem, jak to jest, bo coś mi tu nie gra. Skoro zarząd jest taki mądry, to dlaczego tak... Czytaj więcej »

Bezinteresowność wiedzy

Dostrzegam bardzo wyrafinowaną pułapkę w obecnie obserwowanym ogromnym dowartościowaniu wiedzy i wykształcenia. Czytaj więcej »

Computerworld TOP 200

W ubiegłym roku produkt krajowy brutto rósł wolniej niż w poprzednich latach. Był to efekt ochładzania gospodarki w obliczu nie sprzyjających sytuacji na świecie, zwłaszcza kryzysu rosyjskiego. "Gdy wiatr wieje w oczy, biegnie się wolniej niż wtedy, gdy wieje w plecy" - powiedział wicepremier Leszek Balcerowicz w wywiadzie dla Raportu Computerworld TOP 200. Polski rynek informatyczny i... Czytaj więcej »

Kij, marchewka czy coś więcej?

Podstawową racją bytu każdego przedsiębiorstwa jest przynoszenie zysku, pomnażanie bogactwa właścicieli, menedżerów, pracowników, po to produkuje i sprzedaje ono potrzebne towary lub świadczy usługi. Czytaj więcej »

Klient: podopieczny czy partner

Co zrobić, aby polski rynek systemów MRP II przestał być "rynkiem dostawcy"? Sądzę, że przede wszystkim menedżerowie powinni się zastanowić, na czym naprawdę polega ich biznes i co chcieliby osiągnąć? Czytaj więcej »

Pytania bez odpowiedzi

Jest sprawą ważną, czy w grę wchodzi problem pewnych technik "manipulowania" ludźmi w mikroskali takich czy innych jednostek organizacyjnych, czy też może stoimy u progu nowej cywilizacji, w której o wszystkim decydowałaby w pierwszym rzędzie zdolność zagospodarowania zasobów ludzkich. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Cybermafie i demokracja

Za 10 lat będą dwa Internety. Pierwszy będzie służył nauce i zwykłym użytkownikom. Drugi stanie się domeną banków i innych strategicznych infrastruktur, takich jak telekomunikacja. Myślę też - można w to wierzyć lub nie - że Europejczycy obejmą prowadzenie na rynku technologii informatycznych, Japończycy zaś staną się dominującą siłą w rozwoju sprzętu komputerowego.... Czytaj więcej »

Doliniarstwo hybrydowe

Na początku stycznia, lecąc nad Atlantykiem w kierunku Warszawy, rozmyślałem, jak byłoby przyjemnie, gdybym siedział w concorde, który drogę z Nowego Jorku do wybranej europejskiej stolicy może pokonać w cztery godziny (ja muszę się męczyć siedem czy osiem). Czytaj więcej »

Jak symulacja doskonała przestaje być symulacją. Glosy do Lema.

Coraz bardziej oswajamy się z rzeczywistością wirtualną. A może raczej z wirtualną nierzeczywistością, skoro to, co wirtualne, naśladuje tylko to, co rzeczywiste. Może... Ale czy zgodzić się z taką dyskwalifikacją, gdy naśladowanie dochodzi do perfekcji? Imitacja doskonała byłaby czymś nie dającym się odróżnić od oryginału pod jakimkolwiek względem, a więc i pod względem... Czytaj więcej »

Obywatel puka po informację

Myśląc o publicznym sektorze informacyjnym, wyczuwa się go intuicyjnie. Pragnąc go jednak w pewnym stopniu sformalizować, bardziej jednoznacznie przypisać funkcje, ustalić reguły i mechanizmy funkcjonowania, należy poddać go szerszej ocenie. Czytaj więcej »

Zabawa niejedno ma imię

Drogi Czytelniku! Zanim po raz kolejny zagrasz w komputerowego pasjansa albo w sieciowego Quake'a czy też oddasz się wirtualnym fantazjom w grach typu PRG, przeczytaj wnikliwie ten tekst. Wierzymy, że wybierzesz wtedy inną rozrywkę niż błądzenie z obłędem w oczach po podziemiach królestwa ciemności, np. pójdziesz na wycieczkę do lasu. Inaczej grożą ci objawy tzw. zmienionych... Czytaj więcej »

Internet

Poprawione przeglądanie

Zmiany w przeglądarce Internet Explorer 5.0 powinny najbardziej ucieszyć programistów i projektantów stron WWW. Zwykli użytkownicy skorzystają z łatwiejszej obsługi programu. Czytaj więcej »

Serwisy z pl w domenie

Tworzenie narodowych wersji serwisów WWW ma więcej wspólnego z lokalizacją oprogramowania niż z prostym tłumaczeniem tekstów. Czytaj więcej »

Webmaster instytucjonalny

Nowe narzędzia WWW mogą sprawić, że funkcja webmastera okaże się jedynie przejściowa. Zarządzanie serwisami internetowymi wróci do działów merytorycznych. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Dwie nowe dłonie

Palm V i Palm IIIx to nowe modele komputerów naręcznych typu PalmPilot. Ich wprowadzeniu na rynek przez firmę 3Com towarzyszyło znaczne obniżenie cen starszych PalmPilot i Palm III. Czytaj więcej »

Łatwiejsze PIT-owanie

Varico PITy Roczne to jeden z kilku dostępnych programów ułatwiających i przyspieszających wypełnianie deklaracji podatkowych. Czytaj więcej »

Optimus na pomoc

Pakiet oprogramowania Unihelp ma ułatwić użytkownikom rozwiązywanie podstawowych problemów związanych z obsługą komputerów PC i systemu Windows. Czytaj więcej »

Podglądanie zawartości plików

Program Quick View dołączony do Windows 98 to poręczne narzędzie umożliwiające szybkie przeglądanie plików Czytaj więcej »

Procesor za procesorem

Firma AMD wprowadziła do sprzedaży kolejną rodzinę procesorów K6-III, które mają konkurować z Pentium III. K7, kolejna jej generacja, pojawi się w drugiej połowie roku. Czytaj więcej »

Przeciąganie kodów

Faktury 98 dobrze współpracuje z MS Office. Czytaj więcej »

Start trzeciego pokolenia

Pentium III zapewnia wzrost wydajności przetwarzania. Dopiero jednak kolejne wersje procesorów Intela przyniosą gwałtowne zwiększenie szybkości pracy systemów komputerowych. Czytaj więcej »

Toshiba z Pentium II

Wszystkie rodziny notebooków Toshiby rozszerzono o modele z najwydajniejszymi procesorami intelowskimi. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Dyplomy czy umiejętności

Jedną z najważniejszych konsekwencji restrukturyzacji przedsiębiorstw powinno być wprowadzenie elastycznego systemu wynagrodzeń. Najbardziej przydatny, zwłaszcza dla firm o płaskiej strukturze organizacyjnej, okazuje się model uzależniający wynagrodzenie od kompetencji pracowników. Czytaj więcej »

Nie tylko do poduszki

Restrukturyzacja i kierowanie zatrudnieniem Marian E. Egeman, POLTEXT, Warszawa 1999 Czytaj więcej »

Za Odrą kilka zmian

Największą szansę na znalezienie zatrudnienia w Niemczech mają informatycy znający system SAP. Najgorzej powodzi się osobom poszukującym pracy jako programiści i handlowcy. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Baza w aplikacji

Pervasive SQL to jedna z baz danych, którą można wbudować w aplikację. Baza ta, najczęściej wykorzystywana na platformie NetWare, jest tania i nie wymaga zaawansowanej administracji. Czytaj więcej »

Nie bać się hurtowni

Hurtownia danych ma sens, jeżeli "niezbędne" do zarządzania firmą stają się informacje "lepsze" od tych, które mogą zapewnić dotychczas używane systemy. Czytaj więcej »

Obiekty rozproszone w Windows

Borland.com umożliwia tworzenie, rozpowszechnianie i utrzymywanie rozproszonych aplikacji COM. Czytaj więcej »

RAD inny niż wszystkie

Clarion 5, narzędzie do tworzenia baz danych, generuje aplikacje działające w środowisku 16- i w 32-bitowym Windows. Aby zmienić platformę, wystarczy przełączyć jedną opcję. Czytaj więcej »

Trzeba iść w świat

Z Bengtem Nilssonem, współzałożycielem i prezesem Industrial & Financial Systems (IFS), rozmawia Jarosław Kruszewski. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

A gdyby mój komputer umiał się ze mnie śmiać

Czy komputer zastąpi "znudzonego człowieka", jak nas nazywa wizjoner i ideolog końca wieku Francis Fukuyama? Zastanawiam się nad tym często, obserwując ludzi w różnych sytuacjach. Fukuyama twierdzi, że współczesny człowiek jest syty. Czytaj więcej »

Dlaczego, do k...

Większość Czytelników, oczywiście, nie wierzy, że wszystkie opisywane przeze mnie zdarzenia rzeczywiście miały miejsce. Muszę jednak zapewnić Państwa, że zwyczajna ludzka przyzwoitość nie pozwala mi dręczyć Was wymyślonymi historiami. Zresztą nie mam żadnej potrzeby wymyślania, bo na razie życie samo za mnie pracuje, tworząc coraz to nowe sytuacje godne zanotowania. Czytaj więcej »

Listy

Europejska Nagroda w zakresie Technik Społeczeństwa Informacyjnego 1999 r. Czytaj więcej »

Oj, dzieje się, dzieje

Ostatnie moje felietony całkowicie zdominowała bieżąca tematyka reformatorska. I tak pozostanie zapewne do maja. Do maja będziemy intensywnie trenowali procedury powstające w sposób spontaniczny pod nadzorem instytucji centralnych i lokalnych. Czytaj więcej »

Problem 3001

Zastrzegałem wcześniej, że o przełomie tysiąclecia nie będę pisał, czego posłusznie się trzymam. Tytuł felietonu sugerujący, jakobym chciał się zająć na wyrost już następnym tysiącleciem, aby konkurencję wyprzedzić, jest typową zmyłką - dla tych, którzy gazetę po tytułach jedynie wertują. W tym przypadku tajemnicza liczba dotyczy kodu błędu w najrealniejszej... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Dwa zera z filtrem

Znany producent papierosów, firma Philip Morris Polska, kończy wewnętrzne przygotowania do nadejścia roku 2000. Obecnie koncentruje się na planach kontynuacji działania na wypadek, gdy zawiedzie coś na zewnątrz. Czytaj więcej »

Kwestia odpowiedzialności

Problem roku 2000 dotyczy podstawowych kwestii zarządzania firmą i nie jest, jak się często mylnie uważa, problemem informatycznym. Tym samym przedsięwzięcie zapewnienia odporności firmy na ten problem musi być podjęte przez kierownictwo firmy, na którego zlecenie powstawały i były wdrażane systemy informatyczne. Pojawia się więc bolesny problem odpowiedzialności. Czytaj więcej »

Prawo daty

Firmy prowadzące przygotowania do nadejścia roku 2000 muszą już teraz dołożyć starań, by nie wpaść na rafę prawnej odpowiedzialności, jeśli pomimo podjętych działań pojawią się kłopoty. Czytaj więcej »

Szanowny Panie Premierze

Byłoby mi żal, gdyby popularność Pana rządu miała być jeszcze mniejsza od obecnej. Wiem, że rząd prowadzi ważkie reformy i to trzy jednocześnie. We wrześniu dojdzie czwarta. Trudno mieć w takiej sytuacji głowę do innych spraw. Zwłaszcza tak dziwnych i egzotycznych, jak problem roku 2000. Zresztą, jaki tam problem? Właściwi fachowcy nad tym pracują - mógłby Pan, Panie... Czytaj więcej »

Testy milenijne

Mamy jeszcze trochę czasu, by przed nowym rokiem sprawdzić pracę komputerów PC. Dysponujemy wieloma ogólnodostępnymi, prostymi w obsłudze i popularnymi programami sprawdzającymi sprzęt i aplikacje pod kątem ich zgodności z rokiem 2000. Czytaj więcej »

Ubezpieczyć datę

Mimo intensywnych prac związanych z przygotowaniem systemów informatycznych do nadejścia roku 2000, chętnie ubezpieczylibyśmy się od ewentualnych skutków tego problemu. Czytaj więcej »

W oczekiwaniu nieuchronnego

1 stycznia bieżącego roku nagle przestało działać blisko dwa tysiące punktów sprzedaży biletów kolejowych. Kasy fiskalne starszego typu, wykorzystywane przez Polskie Koleje Państwowe, zablokowały się, gdy ich zegar przestawił się na pierwszą z dat podwyższonego ryzyka. Czytaj więcej »

Rynek

Finanse zinformatyzowane

Comp Rzeszów SA zamierza rozwijać systemy informatyczne dla banków uniwersalnych i hipotecznych oraz systemy bankowości elektronicznej. Czytaj więcej »

Gigant podzielony

Hewlett-Packard zostanie podzielony na dwie niezależne spółki. Po zakończeniu reorganizacji Lewis Platt, prezes HP, przejdzie na emeryturę. Czytaj więcej »

Nowy komputerowy gracz

Za pośrednictwem Bull Polska na polski rynek wchodzi NEC Packard Bell. Czytaj więcej »

Po stronie klienta

Debis IT Services nastawia się nie tylko na wdrożenia, lecz także wspieranie klienta w trakcie eksploatacji systemu informatycznego. Czytaj więcej »

Zaostrzone kryteria

Compaq przedstawił nowe kryteria autoryzacji partnerów handlowych swoich i d. Digitala. Czytaj więcej »

Sieci

Exchange bardziej korporacyjny

Compaq wzbogacił serwer Microsoft Exchange o funkcje zarządzania obiegiem dokumentów, archiwizacji danych i zautomatyzowane wysyłanie korespondencji seryjnej. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Rewolucja na centrali

Cisco Systems proponuje odejście od tradycyjnych systemów komutowanych na rzecz transmisji głosu w sieciach pakietowych. Czytaj więcej »

Sieć środkowej półki

Trzy polskie firmy zaczęły rozprowadzać sieciowe produkty Intela. Pierwsze wdrożenie zakończono w Fabryce Mebli Forte. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Żonę obłożnie zmorzyła grypa. Byłem pełen współczucia i troski, ale musiałem także przygotować dzieciom śniadanie, ugotować obiad, nakarmić je przed snem.

Jednoznacznie stwierdzam, że konfigurowanie serwera jest czynnością i prostszą, i przyjemniejszą. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...