powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 09-1999, 1 marca 1999
09-1999 Computerworld nr 09-1999
Prezentacje firmowe

System CRM w modelu usługowym

MCXWdrożenie systemu CRM to zazwyczaj długotrwały i kosztowny projekt. Dlatego firmy bardzo często odkładają na później decyzje o zakupie CRM. Dogodną alternatywą jest więc wynajem aplikacji CRM w formie usługi (w modelu SaaS). Sprawdź jakie są zalety takiego rozwiązania.

Wiadomości

Co się odwlecze...

Co się odwlecze... Czytaj więcej »

Komputer i telefon 2000

TP SA zleciła ComArch SA przeanalizowanie i przetestowanie stosowanych przez siebie systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Łazienkowa rewolucja

W Sanitec-Koło, po półrocznej stagnacji projektu, udało się w ciągu czterech miesięcy wdrożyć 3 moduły nowego systemu wspomagania zarządzania. Czytaj więcej »

Obsłużyć tysiące agentów

Dwa Powszechne Towarzystwa Emerytalne kończą wdrożenie systemów kadrowo-płacowych Teta Personel. Mają one wspomagać rozliczanie kilkunastu tysięcy agentów obu firm. Czytaj więcej »

Pod presją czasu

Systemy informatyczne agentów transferowych i Powszechnych Towarzystw Emerytalnych (PTE) ruszają od 1 marca br. Od tego dnia towarzystwa mogą zawierać umowy z klientami, a począwszy od kwietnia część składki, płaconej na fundusz emerytalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, będzie przekazywana na konta PTE. Termin uruchomienia systemów towarzystw nie zbiegnie się z zakończeniem... Czytaj więcej »

Projekty informatyczne

Komputer z zobowiązaniami Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Zabawki wykończą Intela Czytaj więcej »

Wieści z pulpitu

Zwiększenie o ponad 100% sprzedaży Windows NT Server i Back Office - to plany polskiego oddziału Microsoft na 1999 rok. Również w tym roku rozpocznie się polonizacja Windows 2000 Servera. Czytaj więcej »

Wyścig zegarów i rozkazów

AMD i Intel, dwaj najwięksi producenci procesorów do komputerów PC, niemal jednocześnie poinformowali o wprowadzeniu na rynek układów trzeciej generacji - K6-III i Pentium III. Czytaj więcej »

Serwery zgodne z Windows 2000

Wprowadzenie systemu operacyjnego Windows 2000 spowoduje małą rewolucję w pakiecie aplikacji BackOffice. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Computerworld TOP 200

Już w ubiegłorocznym Raporcie Computerworld TOP 200 "Polski rynek informatyczny i telekomunikacyjny 1997" widać było, że firmy informatyczne mają marzenia. Czytaj więcej »

Inwestowanie zamiast manipulacji

Obecnie następuje zmiana filozofii zarządzania personelem: z funkcjonalnego na zintegrowane ze strategią rozwoju firmy. Czytaj więcej »

Kij, marchewka czy coś więcej?

Podstawową racją bytu każdego przedsiębiorstwa jest przynoszenie zysku, pomnażanie bogactwa właścicieli, menedżerów, pracowników, po to produkuje i sprzedaje ono potrzebne towary lub świadczy usługi. Czytaj więcej »

Rozpaczliwie zimna chęć zysku

Bogaci ludzie biznesu, obnosząc się ze swoją zamożnością, nachalnie żebrzą o uznanie i szacunek. Tak natarczywi bywają tylko skrajni biedacy, którzy, eksponując swoje kalectwo, wyciągają ręce po złotówkę. Czytaj więcej »

Śmierć Wisza, czyli finansowe niebezpieczeństwa przejść fazowych

Jeśli firma rozrasta się powoli, to jest czas, aby nauczyć się radzić sobie z nowymi problemami. Lecz jeżeli rozrasta się szybko? Czytaj więcej »

Sprzężenie zwrotne

Przyboczny zarządu zwierzył się kiedyś Lokalnemu Informatykowi ze swych wątpliwości i spostrzeżeń dotyczących komputerów. Po pierwsze, wydawało mu się, że jeśli komputer gromadzi, przetwarza i znowu gromadzi dane, to coraz większy prąd tam płynie. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Europejczyk poinformowany

U podstaw funkcjonowania Unii Europejskiej leżą cztery tzw. główne gwarancje swobód: przepływu kapitału, przepływu osób, przepływu towarów oraz przepływu usług. Instytucje Unii Europejskiej i wchodzące w jej skład kraje są zobowiązane do przestrzegania tych swobód, a także podejmowania wszelkich niezbędnych działań, mających na celu ich pogłębianie. Czytaj więcej »

Świat jak komputer czy świat to komputer

Idea kosmicznego komputera jednych pociąga, innych zraża swoją oryginalnością czy trudnością w zrozumieniu. Jej fizyczny i informatyczny sens jest współcześnie tematem debat fachowców, lecz ogólny jej sens jest stary i znany już od zarania kultury europejskiej - od pitagorejczyków. To myśl, że wszechświat ma u swych podstaw (tak w elementarnym, jak kosmicznym wymiarze) charakter... Czytaj więcej »

Wstydliwa przypadłość

Pewnie wielu z Państwa wydaje się, że wraz z rozwojem informatyki rozpowszechniła się także umiejętność liczenia i szacunek dla obliczeń. Czytaj więcej »

Wszechświat jako komputer i sprawy ostateczne

Pomysł, że kosmos jest gigantycznym komputerem, przekracza dziwnością najśmielsze wymysły science fiction. Pojawił się jednak nie w baśniach, lecz w fachowej literaturze z kosmologii, czyli nauki o historii kosmosu. Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

Czytaj więcej »

Internauta urzędowy

Brak środków istotnie ogranicza aktywność urzędów państwowych w Internecie. Czytaj więcej »

Próbne obciążenie

Program WebLoad pozwala badać wydajność aplikacji WWW. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Celeron goni Pentium II

Testy pierwszych notebooków Compaqa z układami Celeron wskazują na wysoką wydajność nowych procesorów. Przenośny Celeron ustępuje Pentium II zaledwie o kilkanaście procent. Czytaj więcej »

Gratyfikacja z reformą

InsERT przystosował oprogramowanie kadrowo-płacowe do współpracy z Programem Płatnika. Czytaj więcej »

Intel w DSP

Porozumienie Intela z Analog Devices może istotnie zmienić obraz rynku producentów specjalizowanych procesorów DSP (Digital Signal Processor). Czytaj więcej »

Prąd bez wirusa

Elektrownia Siersza SA codziennie aktualizuje przez Internet oprogramowanie antywirusowe. Czytaj więcej »

Rośnie konkurencja dla Pilota

Windows CE coraz bardziej zagraża dominacji PalmPilotów 3Com. Wielu producentów przygotowuje modele komputerów naręcznych, pracujących pod kontrolą systemu Microsoftu. Czytaj więcej »

Szybki Okipage

OKI wprowadza nowe modele tanich drukarek stronicowych LED. Czytaj więcej »

Wszystko w kolorze

Brother rozszerzył ofertę urządzeń wielofunkcyjnych. Czytaj więcej »

Zmodernizowane biuro

Prawdopodobnie w połowie roku pojawi się polska wersja nowego pakietu biurowego Office 2000. Microsoft zapowiada, że nowy pakiet będzie kosztował tyle samo co Office 97. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Wygórowane oczekiwania

Nasze oczekiwania płacowe rosną wraz z wiekiem i wykształceniem. Nie zawsze jednak zasługujemy na pieniądze, o których marzymy. Czytaj więcej »

Zdobyć złote góry

Problem z podwyżkami polega na tym, że trzeba umieć o nie poprosić. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Aplikacje dla wielu standardów

Borland.com oferuje C++Builder 4 - narzędzie do tworzenia aplikacji dla środowisk COM i CORBA. Czytaj więcej »

Ewolucja repozytorium

Choć repozytoria znane są od kilkunastu lat, to dopiero teraz próbuje się opracować standard komunikacji między nimi. Czytaj więcej »

Instalacja po polsku

Pakiet InstallShield zawiera wszystko, co jest potrzebne do tworzenia programów instalacyjnych. W najnowszej wersji pozwala przygotowywać instalacje w języku polskim. Czytaj więcej »

Microsoft: z Javą czy bez?

Microsoft rozważa wstrzymanie rozwoju Visual J++, narzędzia programistycznego do tworzenia aplikacji w Javie. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Miękkie milenium

Wady sprzętu to zaledwie niewielki odsetek problemów, z jakimi zetkną się użytkownicy komputerów PC po nowym roku. Bardziej dotkliwe będzie niedostosowanie systemów operacyjnych i programów użytkowych. Czytaj więcej »

Porównanie programów testujących

Znany producent układów BIOS - amerykańska firma American Megatrends Inc. (AMI) - oferuje od września 1998 r. poprzez firmę AMI 2000 Corp. oprogramowanie diagnostyczne klasy Y2K dla BIOS i rozwiązania sprzętowe. Czytaj więcej »

Twarde wejście w rok 2000

Trzeba liczyć się z tym, że w poniedziałek rano, 3 stycznia 2000 r., włączenie komputerów w wielu krajowych firmach może okazać się niemożliwe. Już dzisiaj warto sprawdzić, czy używane komputery i zapisane na nich oprogramowanie wejdą w nowe tysiąclecie bez kłopotów. Porównaliśmy pięć popularnych programów do testowania odporności sprzętu PC na problem roku 2000. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Leczenie przez zabawę

Darowizny mają się ciągle nieźle. Piekielny efekt osiąga się wówczas, gdy obdarowana instytucja zostaje uszczęśliwiona na siłę. Po pierwszym zachłyśnięciu się radością z otrzymanego prezentu rzeczowego, przychodzi kac dnia powszedniego. Czytaj więcej »

Listy

Piszę ten list z dużą przykrością, jednak po prostu nie mogę się powstrzymać. Niestety, mam poważny zarzut do waszego czasopisma. Podajecie nierzetelne informacje. Już uzasadniam moje zdanie. Czytuję Computerworld regularnie i nie znalazłem ani jednej negatywnej opinii w temacie ZUS, Prokom i tego całego bałaganu Czytaj więcej »

Płatnik

Po pierwsze, trzeba dobrze rozumieć to słowo. Kiedy zaczynałem pracę w pewnej firmie, mianem płatnika określano osobnika płci dowolnej, którego zadaniem było przekazanie za pokwitowaniem pracownikom w ruchu ciągłym kwot należnych tytułem zaliczki lub wyrównania. Płatnik był więc osobą, która była co najmniej dwa razy w miesiącu wyczekiwana i witana z uśmiechem. Kapitalizm... Czytaj więcej »

Re: Wizja lokalna

Doniesiono mi z Warszawy, że jest fajnie. Postanowiłem więc osobiście i namacalnie sprawdzić, dlaczego córka nie odpowiada na pocztę elektroniczną. A tak między nami i po cichu to po prostu zatęskniłem za Polską, znajomymi i widokiem wierzb płaczących. Wprawdzie nie czuję się być emigrantem, ale 26 miesięcy pobytu poza granicami zrobiło swoje. Cóż, z sentymentalizmu podobno... Czytaj więcej »

Trzy grosze informatyka

Jadę samochodem i słucham w radiu informacji o pewnym wydarzeniu, związanym z wprowadzanymi właśnie reformami. Reformy te są dość liczne i wszystkie mają pewną cechę wspólną. Otóż, wymagają wsparcia informatycznego. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Intertelecom '99: Analogowe, cyfrowe...

Wśród produktów koncernu Bosch Telecom na uwagę zasługują systemy telekomunikacyjne z serii Integral. Wydarzeniem może okazać się polska premiera systemu Integral 3 Duo, przeznaczonego dla małych i średnich firm. Do Integral 3 Duo można dołączyć 4 linie ISDN BRA (2B+D) i 4 linie analogowe. Linie cyfrowe mogą zawierać usługi Direct Inward Dialing (DID) lub Multiple Subscriber... Czytaj więcej »

Intertelecom '99: Doskonali zmiennicy

Główną rolę w ofercie targowej ABB Industrial Components sp. z o.o. odegrają siłownie telekomunikacyjne, produkowane przez niemieckie zakłady ABB CEAG. Na targach można będzie zobaczyć trzy modele siłowni przeznaczonych dla różnych grup użytkowników. Czytaj więcej »

Intertelecom '99: Łatwa transmisja przez telefon

Alcatel Polska zaprezentuje centrale abonenckie A4400, komponenty i urządzenia do budowy sieci, a także nowe modele telefonów komórkowych z serii One Touch Pocket. Czytaj więcej »

Intertelecom '99: Łatwy dostęp

Na stoisku Acnet będzie można zapoznać się ze sprzętem firm ADCTeledata i Schmid Telecom, wśród nich z nowym modelem modemu NETXSViper. Czytaj więcej »

Intertelecom '99: lista wystawców

Intertelecom '99 Czytaj więcej »

Intertelecom '99: Mniejsze centrale

Najważniejszym produktem telekomunikacyjnym promowanym przez Ericssona będą niewielkie cyfrowe systemy komutacyjne z rodziny central ANS (Access Node Switch). Ponadto firma zaprezentuje systemy dostępu do Internetu HiS i rozwiązania do zwielokrotnienia optycznego ERION (Ericsson Optical Network). Czytaj więcej »

Intertelecom '99: Najważniejsza inteligencja operatora

Na stoisku Telekomunikacji Polskiej SA będą prezentowane usługi działającej od 1 lutego br. sieci inteligentnej. Pojawi się możliwość automatycznego kierowania dzwoniących pod inny numer w różnych porach dnia czy tygodnia, a także wykupienia usług tylko dla określonego regionu czy miasta. Czytaj więcej »

Intertelecom '99: Niemieckie centrum cyfrowe

Bogatą ofertę na tegoroczny Intertelecom przygotowuje niemiecki Siemens, który wraz z należącymi do koncernu warszawskimi zakładami ZWUT zaprezentuje swoje produkty. Czytaj więcej »

Intertelecom '99: Nowe systemy transportowe

Na stoisku Kapsch, oprócz cyfrowych centrali abonenckich Meridian-1, zobaczymy systemy bezprzewodowej łączności kolejowej Zugfunk 2000 i GSM-R oraz elektroniczny system zarządzania taborem samochodowym TourStar. Czytaj więcej »

Intertelecom '99: Połączenia pakietowe

"Nie nastawiamy się na pokazywanie pudełek. Odwiedzający nasze stoisko będą mogli skorzystać z darmowych konsultacji" - deklarują przedstawiciele Cisco Systems. Czytaj więcej »

Intertelecom '99: Przekaz zwielokrotniony

Odwiedzający łódzkie stoisko Ascomu będą mogli zobaczyć nowe modele modemów i koncentratorów. Czytaj więcej »

Intertelecom '99: Przełączyć abonenta

Reichle+De-Massari Polska (RDM) będzie na targach promować głównie systemy przełącznic przeznaczone dla firm telekomunikacyjnych. Produkowany przez firmę system okablowania strukturalnego R&M FreeNet będzie mniej ważną pozycją ekspozycji. Czytaj więcej »

Intertelecom '99: Rozmowa ściśle kontrolowana

Na targach nie zabraknie polskiej spółki SIM, producenta wielokanałowych, komputerowych systemów nagrywania rozmów telefonicznych i radiowych Comprec oraz systemu poczty głosowej Comvoice. Ponadto będzie zaprezentowane wiele aplikacji związanych z różnego rodzaju usługami telefonicznymi. Czytaj więcej »

Intertelecom '99: Sieć z ISDN

Intertelecom '99 to drugie tegoroczne targi, podczas których producenci sprzętu telekomunikacyjnego i sieciowego zaprezentują wiele rozwiązań opartych na technologii ISDN (Integrated Services Digital Network). Czytaj więcej »

Intertelecom '99: Światłowodowy świat

Na stoisku Raychem będą prezentowane akcesoria do sieci kablowych i światłowodowych. Firma zaprezentuje m.in. nowy system uszczelniania kanalizacji kablowej TDUX, a także zestawy osłon do kabli rozdzielczych, montowanych w komorach kablowych, oraz do łączy kabli światłowodowych. Czytaj więcej »

Intertelecom '99: Systemy na odludziu

Firma Biatel przedstawi na targach dwa systemy dostępowe - FDS-1 HiLink i FDS-1 FiberLean, przeznaczone głównie dla operatorów działających na obszarze o niewielkim zagęszczeniu abonentów. Czytaj więcej »

Intertelecom '99: Terminale dla sektora publicznego

DGT, jedna z nielicznych polskich firm specjalizujących się w projektowaniu i produkcji urządzeń telekomunikacyjnych obsługujących sektor publiczny, będzie promować kilka wersji cyfrowego systemu telekomunikacyjnego DGT 3450. Uzupełnieniem kompleksowej oferty telekomunikacyjnej gdańskiej firmy będą systemy zwielokrotnienia abonenckiego PCM4/CB oraz modemy HDSL EUCLID i terminale... Czytaj więcej »

Intertelecom '99: W skrócie

Firma zaprezentuje osprzęt telekomunikacyjny: łączówki szczelinowe, rozłączne, głowice śrubowe, zespoły łączówkowe, przełącznice główne wolno stojące oraz światłowodowe, obudowy zakończeń kablowych, ochronniki abonenckie i zabezpieczenia przepięciowo-przetężeniowe. Czytaj więcej »

Intertelecom '99: Wielka, francuska

Bogatą ofertę na tegoroczne targi przygotowuje Lucent Technologies. Czytaj więcej »

Rynek

Po kablu do kłębka

Obsługa i zarządzanie sieciami telekomunikacyjnymi, stworzonymi na bazie ISDN, to jedna z ofert szczecińskiego Cellco Communications. Czytaj więcej »

Przez edukację do wdrożeń

Altkom Akademia, znana głównie jako firma edukacyjna, rozszerza działalność na usługi konsultingowe i realizację wdrożeń systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Xerox w detalu

Xerox zamierza trzykrotnie zwiększyć liczbę partnerów handlowych. Czytaj więcej »

Sieci

Łaty i nowości

Po zainstalowaniu bezpłatnego pakietu Support Pack 1 serwery NetWare 5 mogą pełnić funkcję programowego firewalla. Czytaj więcej »

Listonosz się spóźnia

Domino i Notes 5.0 najwcześniej pojawią się w marcu. Prawdopodobnie polska wersja ukaże się w okresie, gdy przedsiębiorstwa będą zajęte ostatnimi przygotowaniami do roku 2000. Czytaj więcej »

Pożyczka od Unixa

W nowych serwerach IBM Netfinity dyski i karty PCI mogą być wymieniane i dodawane bez przerywania pracy serwera, działającego pod kontrolą systemu operacyjnego Windows NT 4.0. Czytaj więcej »

Wiele gigabitów Cisco

Catalyst 6000 produkowane przez Cisco Systems są obecnie najsilniejszymi przełącznikami Gigabit Ethernet. Mogą obsłużyć 130 portów o przepustowości 1 Gb/s. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Co zjadło króla Popiela? Niewinne myszki. Wie to chyba każdy z nas. Telefonuje do mnie kolega po fachu i funkcji i zarykuje się ze śmiechu. Pewien dynamicznie rozwijający się w Polsce koncern dalekowschodni okablował mianowicie swą okazałą nową siedzibę. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...