powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 08-1999, 22 lutego 1999
08-1999 Computerworld nr 08-1999
Prezentacje firmowe

CRM jako metoda zarządzania organizacją

MCXCo, poza poprawą efektywności pracy, mają do zaoferowania systemy CRM? Zobacz raport z wynikami badań firmy Polasik. Poznasz osiem najistotniejszych funkcji do jakich wykorzystywane są rozwiązania CRM.

Wiadomości

Istotne przemeblowanie

Dla kierownictwa Fabryk Mebli Forte z Ostrowi Mazowieckiej wdrożenie nowego systemu jest jednym z elementów przygotowawczych do dalszej ekspansji i rozwoju firmy. Czytaj więcej »

Krajobraz po zjednoczeniu

Klienci zjednoczonego Compaqa i Digitala liczą, że niebawem odniosą korzyści z połączenia firm. Na razie jednak w skali całego koncernu przeszkadza im brak informacji o strategii i produktach. Czytaj więcej »

Lecimy do NATO

Otwarto Narodowe Centrum Wspomagania Operacji Powietrznych. Zapewnia ono współpracę między polskim systemem obrony powietrznej a systemem NATO. Czytaj więcej »

Optymizm giganta

Eckhard Pfeiffer zapowiada na 1999 rok prawie 30-procentowy wzrost przychodów koncernu, w którego skład wchodzą połączone Compaq, Digital i Tandem. Czytaj więcej »

Płatnik rozpoznany na 98%

Dobiega końca instalacja systemów OCR w oddziałowych ośrodkach przetwarzania ZUS. Mają one ułatwić wprowadzanie danych płatników i ubezpieczonych do systemu KSI ZUS. Czytaj więcej »

Podejście systemowe

Komenda Główna Policji do końca września br. przystosuje używane w niej systemy informatyczne i telekomunikacyjne do czterocyfrowego formatu zapisu daty. Czytaj więcej »

Pozbawieni prywatności

Netscape Communication i Microsoft współpracują z niezależnym właścicielem stron WWW w celu zlokalizowania błędu występującego w ich przeglądarkach internetowych naruszającego prywatność użytkowników przeglądarek. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Szybkość, elastyczność, dźwignia Czytaj więcej »

Wszedłem z buciorami

Z Leszkiem Burzyńskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, rozmawiają Przemysław Gamdzyk i Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Wzajemne świadczenia

Electronic Data Systems (EDS) zawarł z firmą telekomunikacyjną MCI WorldCom umowę o świadczeniu wzajemnych usług outsourcingowych. Wartość usług i wymienionych zasobów wynosi ok. 17 mld USD. Jest to drugie tego typu porozumienie po zawartej pod koniec 1998 r. umowie między IBM Global Services a AT&T. Czytaj więcej »

Przystanek Abilene

Superszybka sieć komputerowa, łącząca kilkadziesiąt wyższych uczelni w USA, zostanie uruchomiona za kilka dni. Stanowi ona część projektu Internet2. Czytaj więcej »

Zarządzanie - rocznik 1999

Podział pakietów ERP na niezależne części, wprowadzanie modułów logistycznych i wsparcie dla systemu Windows NT to najważniejsze zmiany w najnowszych wersjach systemów wspomagania zarządzania. Czytaj więcej »

Połączone siły Internetu

W ciągu najbliższych miesięcy dojdzie do połączenia ATOM SA i Internet Technologies Sp. z o.o. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Kij, marchewka czy coś więcej?

Podstawową racją bytu każdego przedsiębiorstwa jest przynoszenie zysku, pomnażanie bogactwa właścicieli, menedżerów, pracowników, po to produkuje i sprzedaje potrzebne towary lub świadczy usługi. Czytaj więcej »

Panie i panowie: liczmy

Mówienie o projektowaniu systemów informatycznych w sposób uwzględniający konkretny bilans kosztów i korzyści często budzi wzruszenie ramion nawet u doświadczonych informatyków. Jest to swoiste świadectwo bezradności naszej branży wobec wyzwania, jakim jest analiza opłacalności przedsięwzięć informatycznych, a zwłaszcza kwantyfikacja korzyści wypływających z informatyzacji. Czytaj więcej »

Prawda w oczy

Nie wszyscy pracownicy spełniają oczekiwania swoich zwierzchników, ale mało który z nich potrafi im to powiedzieć wprost i bez złości. Czytaj więcej »

Skrzynki

Zarząd, aby nie zostać w tyle, zafundował firmie Internet, o czym było poprzednio. Do kompleksu dostarczanych usług doszła poczta elektroniczna. Zarząd aż tak dużych potrzeb na skrzynki pocztowe nie przejawia - wystarczyłyby dwie. Lecz oprócz zarządu jest mnóstwo innej gawiedzi w firmie, której to przynależy się także cośkolwiek. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Granice złożoności - prostota i kompleksowość w systemach informacyjnych

Niezależnie od szybkości rozwoju informatyki i całej naszej cywilizacji chcielibyśmy, aby postęp był jeszcze szybszy. Zajmujemy się coraz bardziej komplikowanymi problemami. Czy istnieją ograniczenia tego wzrostu? Czytaj więcej »

Koszt pudełka

Wracając kiedyś nocą z dłuższej podróży, wstąpiłem do baru szybkiej obsługi po jakieś paskudztwo dla zabicia głodu. Czytaj więcej »

Pionierzy szlaków

Rozmowa z Charlie Feldem, Maxem D. Hopperem i Mike Heschelem Czytaj więcej »

Uczące się maszyny

Gdy Ninka pyta tatę, ile jest dwa dodać trzy, on wyjaśnia jej operację liczenia na palcach, klockach, potem na liczydłach. Dziewczynka uczy się szybko, że wynik nie zależy od tego, na czym się liczy. Potem w szkole dowie się, że arytmetyka i algebra to operacje na abstraktach i lepiej powierzyć je maszynie. Gdy kiedyś poprosi swój neuronowy komputer o pomoc w podjęciu decyzji o... Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

Czytaj więcej »

Detaliczny następca EDI

OBI może zrewolucjonizować zakupy w Internecie. Czytaj więcej »

Liczenie głosów

Nowa wersja programu WebTrends Enterprise Suite 3.0 do pomiaru popularności serwisów WWW ma architekturę komponentową. Czytaj więcej »

Światłowody dla nauki

Akademicka sieć POL-34 zwiększy swój zasięg i przepustowość. Czytaj więcej »

Użytkownicy, MAN-y i pieniądze

Dwubiegunowość to określenie, które najlepiej opisuje poglądy środowiska naukowo-akademickiego na dalsze finansowanie przez KBN infrastruktury teleinformatycznej - w tym Internetu. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Dla mniejszych klientów IBM

Komputer PC 300 GL SBS jest kolejnym modelem oferowanym przez IBM Polska, przeznaczonym dla małych i średnich firm. Jego atutem mają być cena i bogaty zestaw oprogramowania. Cena PC 300 GL w podstawowej konfiguracji (Celeron 333, S3 Trio 3D, 4,2 GB HDD, 32 MB RAM, karta dźwiękowa, CDROM) ma wynosić ok. 2800 zł. Czytaj więcej »

E-czcionki, czyli euro

Wstawienie symbolu nowej europejskiej waluty do Windows nie powinno nastręczać problemów. Czytaj więcej »

Pajęczyna w każdym domu

"Sieci domowe" to jeden z najpopularniejszych trendów w konsumenckim segmencie rynku IT. Czytaj więcej »

Producenci, trochę wolniej!

Z coraz mniejszym entuzjazmem witane są zapowiedzi kolejnych procesorów, standardów, systemów. Zbyt częste zmiany technologii PC zwiększają koszty eksploatacji i nie zapewniają ochrony inwestycji. Czytaj więcej »

Szybsze Pentium

Intel poinformował producentów serwerów o spodziewanym wkrótce bogatym zestawie rozwiązań, które mają umożliwić wykorzystanie platformy intelowskiej w systemach o znaczeniu krytycznym. Tym razem firma zamierza konkurować na rynku serwerów z procesorami RISC i systemem Unix. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nie tylko do poduszki

Taktyka prowadzenia spotkań David Martin, Business Press, Warszawa 1998. Czytaj więcej »

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

Siedem grzechów głównych

Informatycy, podobnie jak ludzie innych zawodów, nie są wolni od wad. Najczęściej popełniane przez nich grzechy to: wyniosła postawa w stosunku do użytkowników, bałwochwalcze zapatrzenie w metodykę, nadmierne skupianie się na projektach, a także chęć kontrolowania wszystkiego. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Hurtownia wzorców, nie danych

Pattern Warehouse pozwala na przechowywanie zależności między danymi. Stanowi dodatek do hurtowni danych i jest zapełniana przez działające w tle narzędzia do eksploracji danych. Czytaj więcej »

Novell serwuje dane

Novell SQL Integrator zapewnia dostęp do danych z różnych źródeł i systemów. Czytaj więcej »

Oracle z ORB Inprise'a

Oracle nadal będzie stosował VisiBroker firmy Inprise jako podstawowe rozwiązanie do zarządzania rozproszonymi aplikacjami w architekturze CORBA. Firmy podpisały umowę licencyjną, której wartość szacuje się na kilka milionów dolarów. Czytaj więcej »

Sfederowane bazy Informixa

Informix przedstawił strategię swojego rozwoju na najbliższe dwa lata. Firma zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowych serwerów baz danych. Czytaj więcej »

Zapis ''życia'' organizacji

Pakiet narzędziowy ARIS łączy modelowanie procesów w przedsiębiorstwie z dokumentowaniem implementacji systemu informatycznego. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dlaczego Polak nie będzie Japończykiem

Zastanawiam się czasami, kiedy członkowie różnorakich zespołów projektowych (nie tylko informatycznych) najsmaczniej śpią i z całą pewnością śni się im moment zakończenia projektu - powitanie oficjalnych gości, przecinanie wstęgi, medale, przemówienia, kwiaty, występy zespołów muzycznych. Czytaj więcej »

Kłopot z płatnikiem

Już nie będę więcej pisał o zmianie roku (tak myślę). Teraz w dyskusjach zaczynają być modne inne tematy. Wydaje się, że szczególnie gorący jest problem, nazwijmy go ogólnie "płatnik ZUS". Czytaj więcej »

Listy

Najlepsze prace magisterskie z informatyki w konkursie PTI Czytaj więcej »

Nowe zawraca

Powoli trzeba będzie się oswoić, że nowsze jest silniejsze od nowego i może wrócić. Jak przystoi nauczycielowi zarządzania (uczącemu innych zachowań menedżerskich), od lat mam rachunek inwestycyjny, a na nim skromny pakiet rodzimych akcji. Był ci on w prywatnym biurze maklerskim, ale już jest w państwowym, bo państwowy bank je wykupił. Jako klient dowiedziałem się o tym, po... Czytaj więcej »

Urodziny u rodziny

Publicyści już od dłuższego czasu zajmują się problemem kryminogenności Internetu. Ba, niektórzy posuwają się tak daleko, że porównują sieć do kolejnej plagi. Jednej z wielu, które dotknęły świat w XX wieku. W szczególności wśród niekorzystnych zmian dokonujących się poprzez łatwy wgląd w informację wymienia się powszechny dostęp do pornografii, zachętę do... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Aby kopię świeżą mieć...

Problem archiwizacji danych dotyczy w takim samym stopniu informacji przechowywanych w systemie informatycznym firmy, jak i na papierze. W pierwszym przypadku łatwiej jest je utracić. Czytaj więcej »

Ciepło w archiwum

Każdego miesiąca MPEC Wrocław SA wystawia swoim klientom ponad 30 tys. faktur. Sprawne zarządzanie tak dużą liczbą informacji nie byłoby możliwe bez zaawansowanego systemu archiwizacji danych. Czytaj więcej »

Szybki, pojemny i wytrzymały

Podstawowym pytaniem, na jakie należy odpowiedzieć przed wyborem rozwiązania archiwizacyjnego, jest decyzja dotycząca celu przeprowadzenia archiwizacji danych. Czytaj więcej »

Rynek

Dane ściśle tajne

Enigma, jak wskazuje jej nazwa, specjalizuje się w kryptograficznej ochronie informacji, starając się jednocześnie popularyzować tę problematykę. Czytaj więcej »

Dobrze poinformowani

Rodan System zamierza osiągnąć pozycję lidera na powstającym rynku systemów zarządzania informacją. Czytaj więcej »

Dystrybucyjne emisje

Jeszcze w tym półroczu na Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutują akcje STGroup z Wrocławia, a do końca roku Techmex z Bielska-Białej. Czytaj więcej »

Finanse z druku

Obroty Oki Systems Polska w ub.r. wyniosły 99 mln zł. Stanowi to 69% ogólnych przychodów firmy w Europie Środkowej i Wschodniej. Czytaj więcej »

Śląskie konsultacje

W Katowicach zostanie otwarty ośrodek konsultingowy ICL. Czytaj więcej »

Sieci

Bank z gigabitowym szkieletem

Bank Ochrony Środowiska SA wybierał między technologiami ATM a Gigabit Ethernet. Ze względu na prostotę postawiono na drugie rozwiązanie. Czytaj więcej »

Ku większej dostępności

Compaq wprowadził rozwiązanie klastrowe dla Windows NT oparte na technologii Fibre Channel. Czytaj więcej »

Poczta w paczce

Data General, firma znana z produkcji wysoko wydajnych serwerów pracujących pod kontrolą Windows NT, wprowadziła na rynek rozwiązanie Exchange-in-a-Box - serwer zoptymalizowany do uruchamiania aplikacji Microsoft Exchange Server 5.5. Czytaj więcej »

Pomoc dla sieci wirtualnych

3Com zachęca klientów do korzystania ze swoich rozwiązań przy budowie wirtualnych sieci prywatnych. Oprócz produktów zamierza świadczyć usługi. Takiej opcji nie mają polscy klienci. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Zarzucanie sieci

HP uzupełnia rodzinę urządzeń sieciowych ProCurve o względnie tanie przełączniki i koncentratory. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Computerworld co i rusz karmi mnie różnymi (interesującymi) przepowiedniami na temat naszej informatycznej przyszłości (też lubię pobujać w obłokach, gdy żona śpi), ale chciałbym przypomnieć, że to nie sztuka przepowiadać przyszłość, trzeba umieć zgadywać teraźniejszość. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...