powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 07-1999, 15 lutego 1999
07-1999 Computerworld nr 07-1999
Wiadomości

Bank w diamencie

Pierwszą umowę na wdrożenie systemu bankowego Diamond, Softbank podpisze z Gospodarczym Bankiem Wielkopolskim. Czytaj więcej »

Gigant online

Lycos, właściciel internetowego portalu, połączy się z operatorem telewizji kablowej Home Shopping Network. Czytaj więcej »

Gwarancja niepewności

Zapewnienia o przygotowaniu firmy czy produktu informatycznego do nadejścia roku 2000 nigdy nie mają formy gwarancji. Klienci decydują się więc przekształcić je sami. Czytaj więcej »

Kampania informatyczna

Mimo kryzysu sektora cukrowniczego, Cukrownia Ropczyce inwestuje, wyłącznie z własnych funduszy, ok. 1 mln zł rocznie w rozwój infrastruktury i systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Opóźnione zarządzanie

Microsoft wprowadził do sprzedaży długo oczekiwany System Management Server (SMS) w wersji 2.0. Produkt ten umożliwia m.in. zdalne zarządzanie aplikacjami i zasobami serwerów i stacji roboczych. W założeniach miał on przede wszystkim ułatwiać wdrażanie systemu Windows 98 i NT 5.0. Czytaj więcej »

Płatnik odświeżany

Na internetowych stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od 30 stycznia br. jest dostępna wersja Programu Płatnika, oznaczona 2.01.001, oraz Programu Płatnika Teletransmisja, wersja 1.02.003. Czytaj więcej »

Pod specjalnym nadzorem

ComArch SA wprowadza na rynek system Focus umożliwiający lokalizację obiektów w terenie. Powstał on dzięki połączeniu trzech technologii: GPS, RDS i DGPS. Czytaj więcej »

Poślizg projektu 2000

Część firm w związku z pracami nad problemem roku 2000 opóźni rozpoczęcie lub wstrzyma inne projekty informatyczne. Najczęściej decydują się na to instytucje finansowe. Czytaj więcej »

Projekty na świecie

Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Czytaj więcej »

Składki w Elixirze

Wprowadzenie w życie nowej ustawy o ubezpieczeniach społecznych spowodowało konieczność dokonania zmian w systemach Krajowej Izby Rozliczeniowej. Czytaj więcej »

Wdrożenie z przesiadką

Eaton Truck Components SA z Tczewa wdraża, jako rozwiązanie przejściowe, system BPCS. Czytaj więcej »

Z powrotem w biznesie

Po roku od objęcia przez Boba Finocchio kierownictwa nad Informixem, firma ponownie zaczyna przynosić zyski. W Polsce w ubiegłym roku obroty spółki wzrosły o 68%. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Computerworld TOP 200

Branża informatyczna ma szansę stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki. Stany Zjednoczone właśnie upowszechnieniu zastosowań informatyki zawdzięczają trwający od lat niespotykanie długi okres prosperity. Czytaj więcej »

Inny świat procesów

Każdy, kto choć trochę zna się na informatyce, dawno wyzbył się naiwnego oczekiwania, że system informatyczny może być zbudowany w terminie, przy założonym budżecie i zaplanowanej funkcjonalności. Czytaj więcej »

Kij, marchewka czy coś więcej?

Podstawową racją bytu każdego przedsiębiorstwa jest przynoszenie zysku, pomnażanie bogactwa właścicieli, menedżerów, pracowników, po to produkuje i sprzedaje potrzebne towary lub świadczy usługi. Czytaj więcej »

Ostoja demokracji czy klasa bez przyszłości

Upowszechnienie zastosowań informatyki zmieniło jeden z podstawowych trendów rozwoju społecznego ostatnich dziesięcioleci - wzrost klasy średniej. Czytaj więcej »

To nie mrowisko

Główny koszt perfekcyjnego zarządzania zasobami ludzkimi polega na osłabieniu - u idealnie ukształtowanych pracowników - odporności na nie znane jeszcze ciosy przyszłości. Czytaj więcej »

Zarząd górą

Zarząd pewnej firmy o komputerach i informatyce bladego pojęcia nie ma, niemniej pokusił się wreszcie o zainstalowanie wodotrysku komputerowego w postaci Internetu. Dla uzupełnienia swych rozpasanych zachcianek zdecydował się także na posiadanie strony WWW, której konstrukcję zlecił wykonawcom z zewnątrz. Jako materiały źródłowe do stworzenia strony wręczył autorom chaotyczny... Czytaj więcej »

Computerworld TOP 200

Firmy informatyczne w Polsce wciąż doskonalą swój profil, szukają atrakcyjnego miejsca na rynku, określają i budują swoją przewagę konkurencyjną. Ciągle dowiadujemy się, że pewna firma zaniechała jakiejś działalności, podjęła inną, zrezygnowała z jednych klientów na rzecz innych oraz bezwarunkowej suwerenności i weszła do grupy firmy albo nawet sprzedała część lub... Czytaj więcej »

Szansa dla niekonwencjonalnych

Im bardziej nasz świat jest ujednolicony i poddany formalnym procedurom, tym częściej klienci szukają firm traktujących ich indywidualnie. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Gwałt czy uwiedzenie

Coraz głośniej mówi się o nowej generacji zagrożeń związanej z kontaktem człowieka ze światem techniki. Z drugiej strony słychać entuzjazm towarzyszący dynamicznemu rozwojowi techniki. Zderzenie tych dwóch postaw czyni coraz aktualniejszym problem kształtowania relacji człowiek - technika. Czytaj więcej »

Oszołomieni Internetem

Różne uzależnienia technologiczne - np. ekstensjonalny kontakt z komputerem, zwykle ukrywany przed otoczeniem i realizowany po kryjomu - bywają starannie zakamuflowane wiarygodną przykrywką pracy zawodowej, uczenia się i studiowania lub też uprawiane pod postacią niewinnej rozrywki, w której nie może być nic niewłaściwego. Pojawia się jednak u osób uzależnionych niepokojące... Czytaj więcej »

Pogadamy z maszyną

O tym, co nowego technologia przyniesie światu sieci w ciągu najbliższych dziesięciu lat, rozmawiają: Marc Andreesen, Tim Berners-Lee i Vint Cerf - ludzie, którzy przyczynili się do powstania czegoś, co dziś nazywamy Internetem. Czytaj więcej »

Twarze informatyki

Sięgnąwszy pamięcią do szkoły średniej (co nie jest szczególnie przyjemnym wspomnieniem), przypominam sobie swoje miejsce w przedostatniej ławce w rzędzie pod ścianą. Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

FIRMA: Karen Notebook SA, http://www.karen.com.pl Czytaj więcej »

Mainframe przez WWW

Host On-Demand 3.0 to zbiór narzędzi do emulacji terminalowego dostępu do komputerów mainframe i AS/400. Czytaj więcej »

Składki na pliku

Elektroniczny transfer danych z Programu Płatnika korzysta z infrastruktury klucza publicznego. Czytaj więcej »

3 GB na talerzu

Wyścig technologiczny spowodował, że gęstość zapisu danych na dyskach magnetycznych przekroczyła barierę 6 GB/cal2. Czytaj więcej »

Co siedzi w Windows?

Proste narzędzia dostępne w Internecie mogą być przydatne w zarządzaniu Windows 95. Czytaj więcej »

Rynek na wszelki wypadek

Producenci systemów zasilania awaryjnego łączą się, by lepiej sprostać wyzwaniom rynku. Czytaj więcej »

Szybciej niż chciał Moore

Intel odzyskał tytuł producenta najwydajniejszych układów do notebooków. Nowe procesory Celeron do komputerów przenośnych wyposażono w zintegrowaną pamięć L2. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Wiele zasilaczy - trzy technologie

Decyzja o zakupie UPS-a to kompromis między parametrami, ceną i funkcjonalnością. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Wydział spraw wewnętrznych

Rokroczny kilkudziesięcioprocentowy wzrost liczby pracowników, częste przejęcia spółek, otwieranie kolejnych oddziałów, a także stała gotowość do odpowiedzi na każde, nawet najbardziej szczegółowe pytanie obcującego na co dzień z informatyką użytkownika - to podstawowe wyzwania stojące przed szefem wewnętrznego działu informatyki w firmach z branży IT. Mimo pełnienia... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Hurtownia do kożucha

Dostawcy rozwiązań informatycznych przekonują o konieczności budowania hurtowni danych. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować argumenty przeciwko temu rozwiązaniu. Czytaj więcej »

Pajęczyna na próbę

Santa Cruz Operation (SCO), producent Tarantelli, upoważnił Altkom Matrix do sprzedaży i przeprowadzania wdrożeń. Czytaj więcej »

Pośrednik cały w Javie

jBusiness 4.0 pozwala pozbyć się pośredniej warstwy oprogramowania między serwerem a klientem. Czytaj więcej »

Repozytorium wymagań

Podstawowa reguła w projekcie to: zapisać wymagania i uzyskać ich akceptację przez użytkownika. Do tego celu ma być przydatny pakiet Caliber RM, opracowany przez firmę Technology Builders. Czytaj więcej »

Trzy razy Progress 9

Progress odnawia rodzinę produktów do budowy wielowarstwowych aplikacji klient/serwer i internetowych - serwer bazy danych, środowisko programistyczne i serwer aplikacji. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Głupie żarty i poważne problemy

Różne rzeczy trafiają na moje służbowe biurko. Trafiają między innymi anonimowe listy, w których to nad wyraz przejęty jakąś sprawą nadawca wydaje surowe wyroki. Listy te mają z reguły nad wyraz humorystyczną formę i tylko dlatego tracę czas na ich lekturę. Ostatnio jednak przytrafiła się nam inna przygoda. Też w kopercie. Czytaj więcej »

Listy

Czy redakcja mogłaby mi wytłumaczyć, dlaczego napisano aż dwa artykuły o wirusie Remote Explorer, który tak naprawdę nie istnieje, a którego odkrycie ginie w niejasnych okolicznościach? Zastanawiające są różnice między chwaleniem technicznego zaawansowania wirusa ze strony redakcji i czymś zupełnie przeciwnym ze strony firmy Kaspersky Lab. Czytaj więcej »

Opóźnione wrażenia

'Czy słyszeliście o najnowszej technologii seksu internetowego? Przestań czytać, jeśli ten temat Cię denerwuje'. Powyższe ostrzeżenie na stronie www.abcnews.com/sections/tech/Silicon/silicon11.html spowodowało, że z tym większym zainteresowaniem zacząłem czytać. A informacje są podniecające. Otóż mała firma z Pensylwanii wymyśliła rewolucyjny gadżet. Urządzenie peryferyjne z... Czytaj więcej »

Standardy

Od pewnego czasu pojawiło się w wielu wypowiedziach słowo "standardy". Wprowadzili je do obiegu lekarze kontestujący reformę. Sugerują stworzenie standardów i procedur jako podstawy funkcjonowania i finansowania służby zdrowia. Ktoś nie zorientowany w złożoności problemu, a doświadczony przez wielki eksperyment mówi to samo. Pacjent odesłany z kwitkiem przez rejestratorkę czy... Czytaj więcej »

Y2K - the eleventh hour

O syndromie roku 2000 coraz głośniej wszędzie. Wzmiankuje na ten temat i radio, i telewizja. Ostatnio w dwutygodniku Faktor X także napotkałem artykuł dyskutujący sprawę uzależnienia ludzi od w sumie dosyć zawodnych technik komputerowych. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Funkcje analizy finansowo-ekonomicznej.

Funkcje analizy finansowo-ekonomicznej oferowane przez systemy komputerowe dla średniej firmy. Czytaj więcej »

Przewidzieć przyszłość

Dynamiczny rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, zmaganie się z coraz groźniejszą konkurencją wymuszają sięganie po specjalistyczne aplikacje do analiz finansowo-ekonomicznych. Czytaj więcej »

Wspólnik w interesach

Doświadczenie pokazuje, że zbyt często zawierzamy naszym umiejętnościom w zakresie prowadzenia ekonomicznych analiz w firmie. Zbyt często oceniamy firmę, używając wyłącznie tradycyjnych kalkulatorów. Zbyt rzadko sięgamy po wyspecjalizowane aplikacje do analiz ekonomicznych. A właśnie połączenie naszej wiedzy z dostępnymi narzędziami informatycznymi może przynieść nowe... Czytaj więcej »

Rynek

Firmy naszą bazą

Receptą Bazy na niekorzystne trendy rynkowe ma być koncentracja na obsłudze klientów instytucjonalnych i zwiększenie liczby usług. Czytaj więcej »

Kapitału poszukuję

Z Zygmuntem Grajkowskim, wiceprezesem Enterprise Investors rozmawiają: Adam Jadczak i Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Strategia według Portera

MacroSoft rozwija się ściśle według zaleceń książkowych - specjalizacja i koncentracja na wybranym segmencie rynku. Czytaj więcej »

Sieci

AS/400 w cenie Intela

IBM wprowadza nowe modele AS/400, które mają konkurować cenowo z serwerami intelowskimi. Czytaj więcej »

Czwarty wymiar przełączania

Pojawiły się pierwsze rozwiązania oparte na przełączaniu w czwartej warstwie sieciowej. Czytaj więcej »

Klaster do towarzystwa

Amplico Life SA jest pierwszym użytkownikiem klastra Data General w Polsce. Dotychczas największy problem stanowi brak aplikacji mogących pracować w klastrze, dostarczanych przez niezależnych producentów. Czytaj więcej »

Klaster usług TCP/IP

Użytkownicy Windows NT Enterprise Edition otrzymają bezpłatnie Load Balancing Service - produkt pozwalający na budowę bezawaryjnych serwerów internetowych. Czytaj więcej »

Sieć bliżej okien

Microsoft i 3Com podejmą współpracę przy tworzeniu rozwiązań integrujących transmisję głosu, danych i wideo wykorzystujących Windows i urządzenia sieciowe 3Com. Czytaj więcej »

USB zamiast Ethernetu

Koncentratory USB umożliwiają nie tylko dołączanie urządzeń peryferyjnych, lecz także budowanie sieci komputerowych bez konieczności stosowania kart sieciowych. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Kuba Tatarkiewicz w jednym ze swych felietonów (rozumiem ból tworzenia) pozwolił sobie na odważne porównanie naszego zawodu do najstarszego zawodu świata. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...