powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 06-1999, 8 lutego 1999
06-1999 Computerworld nr 06-1999
Wiadomości

Ach, pieniądze z Internetu

Wielkopolski Bank Kredytowy - jako drugi bank w Polsce - w I połowie tego roku udostępni swoim klientom usługę bankowości internetowej. Czytaj więcej »

Chudy serwer bazy

Hewlett-Packard, Dell Computer i Compaq będą produkować dedykowane serwery bazodanowe Oracle 8i Appliance. Czytaj więcej »

EkstraZUSnet

Wbrew powszechnej opinii, do elektronicznego transferu danych z Programu Płatnika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wykorzystywany Internet. Czytaj więcej »

Hi-tech a sprawa polska

Polska firma Qwed otrzymała wyróżnienie w konkursie Europejskiej Technologii Informacyjnej za produkt QuickWave-3D. Czytaj więcej »

Hossa nierozsądku

Akcje Yahoo! w ciągu jednego dnia zdrożały o 40 USD. Inna firma internetowa traci w tym samym czasie 30 USD na akcji, żeby za dwa dni jej akcje wzrosły dwukrotnie. Czytaj więcej »

Inteligentne połączenia

Telekomunikacja Polska SA udostępniła pierwsze cztery usługi w sieci inteligentnej. Czytaj więcej »

Jazda w okularach

Od marca br. nowe rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej zobowiązuje pracodawców do zapewnienia odpowiednich warunków pracy na stanowiskach z komputerem. Czytaj więcej »

Kod na spółkę

Borland.com, firma wydzielona z Inprise, zaprezentowała C++ Buildera 4. Czytaj więcej »

MAXymalnie poprawiony

W Polsce pojawiła się nowa, dziesiąta wersja systemu klasy ERP MAX - angielskiego ICL. Czytaj więcej »

Prostota doceniona

Przedsiębiorstwo Handlu Artykułami Elektrycznymi Elwar, m.in. ze względu na prostotę modułu finansowego, wdroży system klasy ERP MAX. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Potencjalne nieszczęścia związane z nadejściem roku 2000 znajdują się na różnych miejscach listy priorytetów szefów firm i rządów w różnych krajach świata. Czytaj więcej »

Serwer z bezpłatnym systemem

Trzech dużych producentów sprzętu - Hewlett-Packard, Dell Computer i Compaq Computer - zdecydowało się przystosować swoje serwery do współpracy z Linuxem. Czytaj więcej »

Ziemia obiecana

Szaleństwo zakupów ogarnęło rynek internetowy. Przejmowane firmy, wyceniane na miliardy dolarów, najczęściej przynoszą straty i nie gwarantują nowym właścicielom zysków w przyszłości. Mimo to chętnych do gry w internetowego pokera nie brakuje. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Informacyjne podwaliny zmian

Przystępując lub już prowadząc restrukturyzację, w pierwszym rzędzie trzeba zadbać o właściwy przepływ informacji. Czytaj więcej »

Jak wynagradzać pracowników i menedżerów?

Trzy pytania do Pawła Żakowicza, część VI Czytaj więcej »

Kij, marchewka czy coś więcej?

Podstawową racją bytu każdego przedsiębiorstwa jest przynoszenie zysku, pomnażanie bogactwa właścicieli, menedżerów, pracowników, po to produkuje i sprzedaje potrzebne towary lub świadczy usługi. Czytaj więcej »

Od razu dobrze

Wysoka jakość pracy, a co za tym idzie usług i produktów, przychodzi nam z taką trudnością nie tyle z powodu złych nawyków w zarządzaniu, co przyzwyczajenia do nagród za poprawianie. Czytaj więcej »

Sieć wewnętrznych zobowiązań

Charakter i ducha firmy tworzy nie najwyższe kierownictwo, lecz wszyscy pracownicy, którzy osobiście czują się za nią odpowiedzialni wobec innych pracowników, klientów, partnerów. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Pomyłka kolportera

Pewnego poranka znalazłem pod drzwiami numer magazynu komputerowego, którego nie prenumeruję. 'Pewnie egzemplarz reklamowy' - pomyślałem i postanowiłem przerzucić go przy porannej kawie. Czytaj więcej »

Zmagania ze złożonością

Każdy z nas wielokrotnie doznawał cudownego olśnienia po długotrwałym myśleniu nad trudnym problemem. Nagle rozwiązanie pojawiało się samo, zwykle po dobrze przespanej nocy. Wtedy krzyczymy z radością - Eureka! - i... zastanawiamy się, skąd się wzięło to olśnienie. Czyżby w mózgu działał podświadomie jakiś proces myślowy, uruchomiony niczym unixowy demon? Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

FIRMA: Beyond.com (d.oftware.net), http://www.beyond.com Czytaj więcej »

Intranet na ropie

W Rafinerii Jasło SA większość wewnętrznych dokumentów jest dostępna w intranecie. Czytaj więcej »

Niezależna AltaVista

AltaVista, która stworzyła jeden z najpopularniejszych serwisów wyszukiwawczych, będzie działać niezależnie od Compaq Computer. Własnością Compaqa stała się wraz z przejęciem przez tę firmę Digital Equipment. Czytaj więcej »

Prosto na stronę

Program Web Easy pozwala na szybkie budowanie stron HTML bez znajomości tego języka. Czytaj więcej »

Przystawka bankowa

NetBANK Web to system pozwalający na prowadzenie usług bankowych w Internecie. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Konkurencja dla PGP

Program do szyfrowania danych GnuPG konkuruje ze znanym pakietem Pretty Good Privacy. Mimo stosowania zaawansowanych algorytmów, nie podlega restrykcjom eksportowym USA. Czytaj więcej »

Kto jest najszybszy?

Przez kilkanaście dni AMD był producentem najwydajniejszego procesora dla komputerów przenośnych K6-2 333 MHz. Wkrótce jednak Intel wyprzedził konkurenta, oferując szybsze układy. Czytaj więcej »

Lokalny BlueComp

KSK przekonała się, że łatwiej zorganizować produkcję komputerów niż sieć sprzedaży. Czytaj więcej »

Palm III po raz drugi

Wyraźniejszy ekran, 4 MB pamięci RAM i lepsza współpraca z oprogramowaniem komunikacyjnym Microsoft Outlook mają zachęcić do kupna udoskonalonej wersji palmtopa 3Com Palm III. Prawdopodobnie pojawi się on na rynku jeszcze w tym kwartale. Czytaj więcej »

Porady dla zapominalskich

Windows zawiera narzędzie Pwledit, które pozwala odzyskiwać zapomniane lub uszkodzone hasła. Czytaj więcej »

Standard dla biura

Brother wprowadził do sprzedaży laserową drukarkę HL-2060 o szybkości druku 20 str./min i rozdzielczości 1200 x 1200 dpi. Jest to model przeznaczony przede wszystkim dla grup roboczych. Czytaj więcej »

Systemy do wydruku

Rośnie zainteresowanie przedsiębiorstw kompletnymi systemami do obsługi wydruków masowych. Czytaj więcej »

Włącz cokolwiek

Microsoft planuje rozszerzenie wprowadzonej w 1992 r. specyfikacji plug-and-play. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Czarodziej inżynierem

Trzeba sobie uświadomić, że czasy boskości informatyków minęły już bezpowrotnie. Czytaj więcej »

Nie tylko do poduszki

Krzysztof Konecki, Łowcy głów. Headhunting, Wydawnictwa Normalizacyjne Alfa-Wero Warszawa 1998 Czytaj więcej »

Urodzaj specjalistów

Rekrutacja do działu informatyki nie musi być zadaniem trudnym i czasochłonnym - przekonują szefowie Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Norwich Union SA. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

CASE niemiecko-polski

ObjectiF ułatwia modelowanie obiektowe. Jest to narzędzie dla dużych zespołów programistów. Czytaj więcej »

Java tylko dla Windows

Visual J++ stał się znacznie dojrzalszym narzędziem. Aplikacje tworzone przy użyciu pakietu Microsoftu mogą działać na każdej platformie... pod warunkiem że będzie to Windows. Czytaj więcej »

Obiekty niezaangażowane

Business Objects zajmuje na rynku neutralną pozycję. Stara się nie wiązać ściśle z żadnym dużym producentem systemów operacyjnych czy oprogramowania do analizy danych. Czytaj więcej »

Serwermania

Na rynku dostępnych jest 40 różnych serwerów aplikacyjnych. Obecnie jest to najszybciej rozwijająca się kategoria oprogramowania dla przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Opis programów

Program Czarodziej Faktur, pracujący na bazie Borland Database Engine, napisany przy użyciu Borland Delphi 2.0, eliminuje problemy związane z fakturowaniem VAT i wystawianiem rachunków uproszczonych. Czytaj więcej »

Sprzedaż bez magazynu

Programy służące do obsługi sprzedaży zazwyczaj stanowią pierwszy zakup informatyczny każdego właściciela sklepu. W miarę rozwoju firmy można je rozbudowywać o kolejne moduły, usprawniające inne dziedziny m.in. finanse, gospodarkę materiałową. Porównujemy siedem pakietów wspomagających sprzedaż bez obsługi magazynu. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Klient, czyli cd. (nie)ludzkiej mordy

Wciąż różni znawcy dyskutują o tym, jaki jest ten nasz kapitalizm. Co lepiej uświadomieni twierdzą, że nijaki, bo go nie ma. Chyba mają rację. Czytaj więcej »

List otwarty do Dyrektora Poczty Polskiej

Panie Dyrektorze, Właściwie powinienem był wysłać do Pana list znacznie wcześniej. Ale - po pierwsze - zaginąłby on pewnie gdzieś po drodze. Czytaj więcej »

Listy

W Raporcie Computerworld 'Inwestycje informatyczne' (styczeń 1999 r.) w artykule Marka Dziduszki 'Zbyt dużo za zbyt mało' (zresztą wymowny to tytuł) postawiona jest diagnoza, że żadne ze zrealizowanych wdrożeń systemów do wspomagania zarządzania klasy ERP w Polsce nie funkcjonuje w pełni. Czytaj więcej »

Przekodowane kody kodów

Mamy obecnie szesnaście województw, o jedno mniej niż przed rokiem 1975, za to zupełnie inaczej nazwanych. Zmiana województw nie pozostanie bez wpływu na niektóre systemy informatyczne. Nie jest wprawdzie takim globalnym problemem jak Y2K, jednak tam, gdzie z pewnych powodów ewidencjonowano w danych nazwę województwa, nastręczy pewnych kłopotów. Czytaj więcej »

Smutek i wstyd

Wpadły mi w ręce wyniki badań znajomości marek firm produkujących oprogramowanie wśród prezesów zarządów (dyrektorów naczelnych), głównych księgowych (dyrektorów finansowych) i głównych informatyków pracujących w średnich i dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych, budowlanych i usługowych. Wyniki zapierające dech. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Przyszłość należy do LCD

Monitory LCD stoją u progu upowszechnienia, choć na przekroczenie bariery - przede wszystkim cenowej - która rozpocznie proces wymiany klasycznych urządzeń kineskopowych CRT na sprzęt ciekłokrystaliczny, trzeba będzie jeszcze poczekać zapewne rok lub dwa. Czytaj więcej »

Tylko dyskietki żal

Obok komputera, na którym stukam te słowa, stoi pudełko dyskietek. Właściwie nie wiem, po co je tam jeszcze trzymam, bo już dawno przestało spełniać swoją rolę, gdyż z dyskietek korzystam bardziej niż sporadycznie. Czytaj więcej »

Żądania i budżety

W większości firm decyzja o zakupie biurkowego sprzętu komputerowego należy przede wszystkim do działu informatyki. Od niego zależy wybór producenta i dostawcy. Użytkownikom pozostaje jedynie określenie funkcji, jakie musi spełniać sprzęt niezbędny do pracy. Czytaj więcej »

Era koloru

W najbliższych miesiącach można oczekiwać dalszego wzrostu szybkości druku, a także wzrostu rozdzielczości, z obecnego standardu 600 dpi do poziomu 1200 dpi. Czytaj więcej »

Lekarstwo na pamięć

Systematycznie wzrasta gęstość zapisu danych na dyskach magnetycznych. W efekcie rośnie również pojemność napędów. Największe z nich, przeznaczone do instalacji w komputerach PC, osiągnęły wielkość 18-25 GB. Praktycznie wszyscy znani producenci zapowiedzieli modele 18 GB, IBM zaś zamierza wprowadzić dysk o rekordowej pojemności 25 GB. Czytaj więcej »

Pozapisywać, poodczytywać...

Zakup DVD to niepewna inwestycja, a CD-RW to stabilna teraźniejszość. Jak długo? Czytaj więcej »

Rynek

Integrację sprzedam

Przedstawiciele największych polskich firm zajmujących się integracją podzielają opinię, że ubiegły rok przyniósł znaczący wzrost liczby umów integratorskich. Ten ma być jeszcze lepszy. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Stabilnie do przodu

CDN stawia na małe i średnie firmy. Wprowadził nowy system CDN XL dla szybko rozwijających się średnich i małych przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Zasób strategiczny

StatSoft Polska wprowadza nowy typ systemów analizy danych, przeznaczony dla całej korporacji, a nie jedynie wyizolowanych analityków. Czytaj więcej »

Sieci

Global One lokalnie

W ciągu dziewięciu miesięcy usługi Global One będą dostępne w kolejnych sześciu miastach Polski. Czytaj więcej »

HP przełącza gigabity

Przełączniki ProCurve łączą do 64 urządzeń komunikujących się w technologii Gigabit Ethernet. Czytaj więcej »

Im starsze, tym lepsze?

Jest mało prawdopodobne, by Microsoft wprowadził Windows 2000 przed rokiem 2000. Opinie użytkowników dotyczące znacznego opóźnienia produktu są podzielone. Czytaj więcej »

Nowa paczka serwerów

BackOffice 4.5 dostępny jest w wersji beta. Gotowy zestaw serwerów trafi do sprzedaży w połowie br. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Wirtualna wizja Cisco

Cisco Systems kompletuje ofertę wirtualnych sieci prywatnych. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Zawsze twierdziłem, że pieniądze szczęścia nie dają, ale tym, którzy ich nie mają. Zgodnie z tym, ja pieniądze mam (miałbym jeszcze więcej, gdyby nie żona). W minionym tygodniu mnie - Janowi Orlikowi - pewna firma informatyczna zaproponowała pracę z wynagrodzeniem dwukrotnie większym niż mam. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...