powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 05-1999, 1 lutego 1999
05-1999 Computerworld nr 05-1999
Wiadomości

Generalny remont

Polifarb Becker Dębica podpisał kontrakt na wdrożenie dziesiątej wersji systemu Movex. Realizacja projektu zbiega się w czasie z przeprowadzaną restrukturyzacją przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Granty na Internet

Środowisko naukowo-akademickie nie jest zgodne co do dalszego sposobu finansowania Internetu ze środków KBN. Czytaj więcej »

Identyfikator w krzemie

Intel zamierza umieścić unikalne numery identyfikacyjne bezpośrednio w procesorach Pentium III. Czytaj więcej »

Jeden dla wszystkich

Sun Microsystems Polska przyznał firmie DNS Polska tytuł Master Resellera. Będzie ona odpowiedzialna za współpracę z partnerami handlowymi Suna w Polsce. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Całkowite obroty Oracle Polska w roku 1998 wyniosły 64,2 mln zł i tym samym zwiększyły się o 68% w porównaniu z rokiem poprzednim (34,5 mln zł); zdaniem przedstawicieli firmy osiągnięto je dzięki kilku dużym kontraktom, w tym z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, Polską Telefonią Cyfrową i PKO BP. Czytaj więcej »

Kalkulator czy system?

Program Płatnika został wreszcie uzupełniony o oddzielny program do teletransmisji. Według ZUS, wersja Programu Płatnika, opublikowana 20 stycznia, nie jest ostateczna. Po pierwszych tygodniach pracy z programem użytkownicy mogą już ocenić jego funkcjonalność. Czytaj więcej »

Linus przekazuje jądro

Na rynek wchodzi kolejna, opracowana przez Linusa Torvaldsa, wersja systemu operacyjnego Linux. Czytaj więcej »

Piechotą czy windą

Według Prokomu, twórcy Programu Płatnika (PP), środowisko Windows jest najbardziej rozpowszechnione wśród polskich użytkowników. Ponadto daje gwarancję dalszego rozwoju, co jest nie bez znaczenia, biorąc pod uwagę, że PP ma być wykorzystywany co najmniej przez kilka lat. Czytaj więcej »

(Po)wstrzymać rok 2000

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zorganizowało spotkanie przedstawicieli polskiej gospodarki, administracji i firm teleinformatycznych, poświęcone strategii rozwiązania problemu roku 2000. Czytaj więcej »

Pomocna dłoń w integracji

EDS Poland i ComputerLand SA podpisały umowę o współpracy w zakresie realizacji dużych projektów informatycznych, a także oferowania usług outsourcingowych. Czytaj więcej »

Przede wszystkim nie szkodzić

W Polsce rozpoczął działalność Instytut Help Desk, który ma popularyzować ideę i narzędzia informatyczne wspomagające pracę działów pomocy technicznej. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Wolność, równość, intranet - Intranet zadomowił się w wielu firmach, lecz czy odniesie sukces w przedsiębiorstwach scentralizowanych, hierarchicznych? Czytaj więcej »

Reforma ZUS dla Windows

Program Płatnika pozwala na przygotowanie dokumentów ubezpieczeniowych dla ZUS. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jak wynagradzać pracowników i menedżerów?

Tylko trzy pytania do Pawła Żakowicza, część V Czytaj więcej »

Kij, marchewka czy coś więcej?

Podstawową racją bytu każdego przedsiębiorstwa jest przynoszenie zysku, pomnażanie bogactwa właścicieli, menedżerów, pracowników; po to produkuje ono i sprzedaje potrzebne towary lub świadczy usługi. Czytaj więcej »

Mediator i powiernik

Potrzeba zarządzania personelem pojawia się na takim etapie rozwoju firmy, na którym nie można już nikogo traktować wyjątkowo. Czytaj więcej »

Pesymizm mocno uzasadniony

Z obserwacji rynku szkoleń dla menedżerów wynika, że ani matka, ani podwórko, ani wyższa uczelnia nie nauczyła ich niczego pożytecznego. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Czy komputery pozbędą się ludzi?

'Czytałem przypadkiem artykuł pewnego fizyka w popularnym piśmie rosyjskim. Ów fizyk całkiem serio twierdzi, że tylko dwa pokolenia ludzi będą jeszcze żyły na ziemi. Komputery się doskonalą i jest to proces nieuchronny, nikt go powstrzymać nie zdoła. Osiągną w niedalekiej przyszłości poziom inteligencji ludzi, a rychło potem przewyższą go niezmiernie, wtedy zaś ludzie nie... Czytaj więcej »

Lokalizacja - czytaj polonizacja

Przed otwarciem pudełka z nowym oprogramowaniem lub sprzętem komputerowym wciąż zadaję sobie pytanie: czy producent i sprzedawca wiedzą, że w Polsce językiem urzędowym jest język polski? Klient otrzymuje część instrukcji i licencji w języku polskim, część w angielskim. Z oprogramowaniem jest podobnie. Lecz, co dziwne, wielu osobom wcale to nie przeszkadza. Gorzej - ignorują i... Czytaj więcej »

Nowi odkrywcy

Istotą wiedzy i nauki są odkrycia, wynalazki, nowe idee i pomysły. Zawsze było to domeną oryginalnych i twórczych umysłów, dokonywało się indywidualnie, często w aurze tajemnicy. Mechanizacja i automatyzacja poznania tak bardzo zmieniły już naukę, że wielu badaczy i teoretyków sztucznej inteligencji sądzi, iż poddadzą się im także odkrycia naukowe oparte na intuicji i... Czytaj więcej »

urzad@gov.pl

Wszyscy przyzwyczailiśmy się już, że z urzędami administracji publicznej należy kontaktować się w formie pisemnej. Czy jednak nadal obowiązującą formą tego kontaktu musi być kartka papieru? Czytaj więcej »

Wesela i pogrzeb

Gdyby chcieć wskazać kilka słów, które najczęściej pojawiały się w publikacjach w roku 1998, to na pewno wśród nich znalazłoby się słowo fuzja. Czytaj więcej »

Internet

Baza poglądów

W Internecie dostępna jest baza danych pozwalających na rekonstrukcję socjologicznego obrazu społeczeństwa polskiego. Przygotowano ją z wykorzystaniem dostępnego bezpłatnie oprogramowania. Czytaj więcej »

Dane o serwisie

FIRMA: Dom Wydawniczy ABC, http://www.abc.com.pl Czytaj więcej »

Procesy przez Internet

Process Manager to nowa aplikacja Netscape'a do korzystania z harmonogramów w Internecie. Czytaj więcej »

Taniej do sieci

Internetowi usługodawcy oferują tańszy dostęp do Internetu dzięki współpracy z operatorami telefonicznymi konkurencyjnymi dla Telekomunikacji Polskiej SA. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Co z Bluetooth?

Urzeczywistnienie uniwersalnej specyfikacji łączności bezprzewodowej napotyka poważne problemy. Czytaj więcej »

Niezależne kolory

Drukarki Canona mają niezależne pojemniki z atramentem i pozwalają drukować na wstęgach papieru. Czytaj więcej »

PC upodabnia się do iMaca

Intel opracował nową wzorcową platformę PC, pozbawioną szyny ISA i klasycznych interfejsów. Czytaj więcej »

Wejście bez wyjścia

Konflikt między Intelem a największymi producentami serwerów PC może spowodować załamanie jednolitej architektury intelowskiej. Dwa obozy promują swoje specyfikacje I/O. Czytaj więcej »

Wielka przyszłość małego Rio

Rio jest zwiastunem nadchodzącej dominacji małych, cyfrowych urządzeń elektronicznych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nauczyć się roku 2000

Dodatkowym forum wymiany doświadczeń związanych z prowadzeniem projektów dotyczących niwelowania problemu roku 2000 są szkolenia organizowane przez ośrodki edukacyjne Czytaj więcej »

Prześwietlanie pracownika

Tradycyjne systemy wartościowania pracy nie uwzględniają wielu czynników, które są istotne zwłaszcza w przypadku takich specjalistów, jak informatycy. Nie przystają także do nowoczesnego modelu organizacji. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Bez przepisywania

Program Cambio umożliwia automatyczną zmianę raportów, plików tekstowych i stron HTML na pola w bazie danych. Czytaj więcej »

Hurtownia w tydzień?

Nowa technologia hurtowni danych nie wymaga, aby biznes dostosowywał swoje praktyki do ograniczeń technologii. Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele firmy Digital Archeology. Czytaj więcej »

Zobaczyć las i drzewa

Pakiet Forest & Trees firmy Platinum Technology umożliwia trójwymiarową prezentację danych i ich animację. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Informatyk NN

Drukowaliśmy już wiersze w Computerworldzie. Wiem, że są kolejni autorzy, którzy przymierzają się do tej formy wyrazu. Swoich nie mam odwagi składać do druku. Bezpieczniej - tak oceniam - jest jeszcze korzystać z dorobku innych. Bodaj najczęściej czytanym ostatnio przeze mnie przy różnych okazjach wierszem jest 'Nieznany Obywatel' czy w innym tłumaczeniu, (którego nie mam akurat... Czytaj więcej »

Jedzie, jedzie straż ogniowa...

...trąbka gra! Tak ładnie to jest tylko w piosenkach. Mnie udało się wezwać straż robiąc pop-corn w trakcie instalacji systemów. A było to tak. Czytaj więcej »

Jurek! Zrób coś!

Jeden pan poseł powiedział, że po reformie edukacji Polacy będą mniej sprawni intelektualnie. Drugi pan poseł z opcji reformatorskiej odparł, że ta wypowiedź dowodzi konieczności natychmiastowej zmiany. Obydwaj absolwenci szkoły socjalistycznej unaoczniają konieczność zmian. Czytaj więcej »

Listy

Profesor Krzysztof Obłój ('Manipulacja i uzależnie', CW 1/99) nakreśla niemal katastroficzną wizję wojen o pracowników, prowadzonych przez działające na coraz bardziej konkurencyjnym rynku przedsiębiorstwa. Dostęp do instrumentów poprawiających konkurencyjność stał się dla światowych gigantów - i nie tylko - praktycznie jednakowy. Czytaj więcej »

Słabe głowy do projektów

Gdyby moje projekty informatyczne nie kończyły się efektem spodziewanym przez pracodawców, to pewnie z torbami by mnie puścili, psami poszczuli i wilczy bilet na czole przykleili. Rzecz jasna nie są to wielkie przedsięwzięcia, o których ktokolwiek zechciałby słowem napomknąć. Mimo wszystko jednak dotyczą rozwiązań niezwykle istotnych dla działalności podstawowej firm... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Walka z wirusami komputerowymi stała się czymś tak powszechnym, że często się o niej zapomina lub ją lekceważy. Prowadzi to do tego, że firmy znacznie łatwiej jest dziś skłonić do zakupu drogich rozwiązań zabezpieczających przed włamaniem do sieci niż do realizacji kompleksowej polityki antywirusowej. A to właśnie wirusom jest najłatwiej przedostać się na komputery... Czytaj więcej »

Najważniejsze pakiety antywirusowe

Czytaj więcej »

Rękopis znaleziony na szpitalnym korytarzu

'Podstawowym problemem przy wdrażaniu standardów antywirusowych jest skuteczne wykorzystywanie mechanizmów dostępnych w oprogramowaniu antywirusowym' - mówi Andrzej Kantowski, kierownik działu obsługi i rozwoju systemów biurowych w ABB Zamech w Elblągu. Prześledźmy więc, jak elbląscy informatycy pokonali wirusy. Czytaj więcej »

Rynek

Coraz więksi klienci

Wrocławska Teta zamierza rozszerzyć system Teta_2000 o funkcje związane z hurtowniami danych i handlem elektronicznym. Czytaj więcej »

Dwóch międzymiastowych

Ministerstwo Łączności w I połowie tego roku wyłoni dwóch telekomunikacyjnych operatorów międzymiastowych. Czytaj więcej »

Orły Temidy nad Microsoftem

Po obciążających zeznaniach składanych przez producentów sprzętu i oprogramowania, firma powołuje świadków obrony. Czytaj więcej »

Sieci

Po co komu Banyan?

Dlaczego Microsoft zainwestował w Banyan? To okaże się dopiero za kilka lat. Dzisiaj większość komentatorów wskazuje, że Microsoftowi zależy na przejęciu dobrych usług katalogowych. Czytaj więcej »

Pomoc dla konkurencji

Microsoft, doinwestowując konkurenta, zapewnia, że nie zamierza przejąć jego technologii. Czytaj więcej »

Tropienie z Kanem

Kane Security Monitor umożliwia scentralizowane śledzenie zdarzeń zachodzących w sieciach NetWare i Windows NT, lecz do pełnej ochrony sieci nie wystarcza. Czytaj więcej »

Więcej niż łata

Microsoft od wprowadzenia Exchange 5.5 w ramach zestawów Service Pack dostarcza już nie tylko poprawki, lecz także nowe funkcje. Czytaj więcej »

Windows NT bliżej NetWare

System plikowy firmy Timpanogas umożliwi Windows NT korzystanie z partycji systemu NetWare. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Dawno już nie miałem w firmie tak przedniej zabawy, jak ostatnio z Programem Płatnika. Ale czego człowiek w życiu już nie robił. Żałuję jednak, że dopiero kiedy wybrałem się do Warszawy na targi, dowiedziałem się o ofercie jednej z firm, sprzedającej... Komputer Płatnika. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...