powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 04-1999, 25 stycznia 1999
04-1999 Computerworld nr 04-1999
Prezentacje firmowe

IBM Business Intelligence

IBMDokument poświęcony narzędziom Busiensss Intelligence: IBM Cognos 8 Planning, IBM Cognos Business Intelligence & Performance Management oraz Netezza. Dodatkowo omówiona została architektura serwerów eX5, platformy dla wspomnianych wcześniej systemów oraz innych aplikacji biznesowych o krytycznym znaczeniu.

Wiadomości

0-800 zadzwoń teraz

Główne bariery rozwoju telefonicznych centrów obsługi klienta to przede wszystkim monopolistyczna pozycja TP SA i niska świadomość korzyści płynących z takich usług. Czytaj więcej »

56 bitów to za mało

RSA Data Security, firma specjalizująca się w technologiach szyfrowych, po raz ósmy zorganizowała konferencję poświęconą bezpieczeństwu systemów komputerowych. Wydarzeniem konferencji, na której stawili się prawie wszyscy znaczący na rynku producenci systemów zabezpieczeń, było poinformowanie o współpracy Intela z RSA. W trakcie spotkania, w ciągu niespełna doby, specjalistom... Czytaj więcej »

Bardziej cyfrowi

Abonenci Netii Telekom jeszcze w tym roku uzyskają dostęp do poczty głosowej i Internetu. Czytaj więcej »

Bazy obok siebie

Producenci baz danych promowali swoje technologie w rozwiązaniach współpracujących z nimi polskich firm programistycznych. Czytaj więcej »

Informatyka wśród liderów

Po raz ósmy Business Centre Club (BCC) przyznał nagrody Lider Polskiego Biznesu. Jednym z laureatów został ComputerLand SA i jego prezes Tomasz Sielicki. BCC zrzesza ponad 900 prywatnych polskich i zagranicznych firm. Spośród nich wybierani są Liderzy Polskiego Biznesu - firmy i ich prezesi. Czytaj więcej »

Inwestycja w Atom

Atom SA wspólnie z amerykańską firmą GTS planują rozbudowę internetowej sieci Atomnet. GTS kupił ok. 25% akcji Atomu. Czytaj więcej »

Konsolidacja kontra wirusy

Z pięciu dużych producentów oprogramowania antywirusowego jako niezależne firmy działają już tylko dwie. W ciągu ostatniego roku doszło do konsolidacji w tym segmencie rynku. Czytaj więcej »

Kredyt pod kontrolą

Biuro Informacji Kredytowej rozpocznie działalność we wrześniu 1999 r. W II kwartale br. BIK zacznie zbierać od banków dane o udzielonych kredytach. Czytaj więcej »

Migawki z drukarek

Targi zdominowały oferty producentów sprzętu. Firmy skoncentrowały ofertę na nowych modelach drukarek. Czytaj więcej »

Płace razem z Płatnikiem

Na targach kilka firm programistycznych przedstawiło nowe wersje modułów aplikacji kadrowo-płacowych, przystosowanych do reformy systemu ubezpieczeń społecznych. Czytaj więcej »

Serwer w pudełku

Wśród wielu produktów na stoisku 'Połączonych kolei TCH' można było obejrzeć w działaniu wysoko wydajny serwer Aviion TermServer-in-a-Box firmy Data General. Czytaj więcej »

Stół do brydża

Z Tomaszem Sielickim, prezesem ComputerLand SA, rozmawia Iwona D. Bartczak. Czytaj więcej »

Webowa piątka Lotusa

Lotus Development wprowadził na rynek najnowszą wersję systemu do pracy grupowej Lotus Notes/Domino 5.0. Polska wersja pakietu ma się ukazać w maju. Czytaj więcej »

Zastrzyk technologii

Kompleksowa informatyzacja Szpitala Praskiego w Warszawie potrwa co najmniej 5 lat. Czytaj więcej »

Zgodny, czyli jaki?

Trudno dzisiaj znaleźć aplikację, o której producent mówiłby, że nie jest przystosowana do roku 2000. Warto jednak dociekać, co kryje się pod pojęciem zgodności z rokiem 2000. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jak wynagradzać pracowników i menedżerów?

Tylko trzy pytania do Pawła Żakowicza, część IV Czytaj więcej »

Kij, marchewka czy coś więcej?

Podstawową racją bytu każdego przedsiębiorstwa jest przynoszenie zysku, pomnażanie bogactwa właścicieli, menedżerów, pracowników, po to produkuje i sprzedaje potrzebne towary lub świadczy usługi. Zatrudnieni ludzie nie mają złudzeń, że zebrali się w nim właśnie w celach biznesowych. A jednak mimo tak trzeźwego osądu sytuacji, angażują się w sprawy swojej firmy bardziej niż... Czytaj więcej »

Poza zasobami ludzkimi

W ostatecznym rozrachunku konkurencyjne staną się firmy zarządzające społecznością, a nie zasobami ludzkimi. Czytaj więcej »

W sieci komputera

Technologia informatyczna stwarza nam możliwość pracy w domu. Czy mamy jednak sensowny, pociągający pomysł, jak ten domowy czas zagospodarować? Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Informatyczna Europa

Szczególne zainteresowania Unii Europejskiej w sektorze telekomunikacji i techniki informatycznej ogniskują się na posiedzeniach Rady Ministrów ds. Telekomunikacji (Telecommunications Council). Pod jej obrady trafiają starannie dobrane tematy, uprzednio konsultowane z przedstawicielami wszystkich krajów członkowskich. Drugie w 1998 r. posiedzenie, tym razem pod przewodnictwem pełniącej... Czytaj więcej »

Jak napisać felieton

Polemika Wojciecha Sypko (CW nr 46/98) z moimi publikacjami skłoniła mnie do zastanowienia się - tym razem na poważnie i bez wrodzonego sarkazmu (przynajmniej na ten felieton) - nad rolą prasy informatycznej. Zadałem sobie pytanie, czego tak naprawdę oczekują po niej czytelnicy. Czy publikacje powinny być suchymi i rzeczowymi omówieniami zagadnień merytorycznych, czy raczej... Czytaj więcej »

Kolęda o maszynie cyfrowej

Tuż przed Bożym Narodzeniem 1998 r. otworzyłem w Internecie Klub Dyskusyjny 'Omega', zapraszając doń kolegów logików i tych, którzy głowią się nad zagadką, jak maszyna cyfrowa ma się do inteligencji. W liście inauguracyjnym umieściłem powyższą 'kolędę' nawiązującą do wędrówki trzech magów. Oto, wedle kolędy, pierwszy z trzech etapów wprowadzenia w logikę, a zarazem w... Czytaj więcej »

Poznajemy Unię

Obiektywny i - mam nadzieję - pozytywny obraz przyszłego członkostwa Polski w Unii Europejskiej wymaga pełnego i konsekwentnego informowania o wszystkich aspektach tej wielonarodowej organizacji. Takie tematy, jak społeczeństwo informacyjne, informatyka, telekomunikacja, telematyka, ochrona danych, ochrona własności intelektualnej są wszechobecne w działalności instytucji Unii... Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

FIRMA - Reel.com (USA) - http://www.reel.com Czytaj więcej »

Jednolite klucze

Powstaje standard CARAT, regulujący zasady budowy infrastruktury klucza publicznego (PKI). Czytaj więcej »

Potrzeba dorastania

Z Piotrem Długiewiczem, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Elektronicznego Handlu i Marketingu, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Specyfikacje kalendarzy

W tym roku powinny pojawić się pierwsze produkty obsługujące nowe protokoły związane z obsługą informacji kalendarzowej. Czytaj więcej »

Wszystko na stronę

Program Outside In Server dokonuje automatycznej konwersji plików do formatów stosowanych w !WWW. To odciąża webmastera od żmudnej pracy ręcznego przetwarzania plików. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

AMD na swoim

Nowe procesory i chipsety AMD nie będą już zgodne z układami Intela. Czytaj więcej »

Czy Moore ma rację?

Semiconductor Industry Association, organizacja zajmująca się badaniami rynku układów półprzewodnikowych, publikuje m.in. prognozy dotyczące możliwego obecnie do przewidzenia rozwoju technologii oraz parametrów pamięci i procesorów. Czytaj więcej »

Interfejs do wszystkiego

IBM pracuje nad oprogramowaniem, które może emulować dowolne interfejsy użytkownika. Czytaj więcej »

SGI wkracza na rynek NT

Obok zaawansowanych graficznych systemów unixowych Silicon Graphics włącza do oferty tanie komputery wyposażone w Pentium II. W styczniu SGI zaprezentował dwa pierwsze modele. Czytaj więcej »

Szafa grająca w Windows

Muzyka w formacie MP3, programy do jej odtwarzania i inne narzędzia dostępne w Internecie. Czytaj więcej »

Układy jak z rękawa

Intel przyspiesza nie tylko częstotliwość procesorów, lecz także terminy ich wprowadzania na rynek. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Mowa jest srebrem, a milczenie błędem

Konflikty zdarzają się zawsze. Jednak wielu z nich można by uniknąć, gdyby ludzie częściej ze sobą rozmawiali. Czytaj więcej »

Nie tylko do poduszki

Wartościowanie pracy a zarządzanie płacami Zdzisław Czajka, Zofia Jakunowicz, Marta Juchnowicz wyd. Difin, Warszawa 1998 Czytaj więcej »

Obiecanki, cacanki

Większość ofert pracy kusi bogatym pakietem świadczeń dodatkowych i nieskrępowanymi możliwościami rozwoju zawodowego. Co właściwie kryje się za tymi pięknie brzmiącymi zwrotami? Czytaj więcej »

Warszawskie city

Stołeczne firmy i instytucje są najbardziej atrakcyjnymi miejscami pracy dla informatyków. W Warszawie powstaje także najwięcej nowych miejsc pracy. Informatycy mogą co tydzień wybierać wśród kilkudziesięciu ofert. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Liczy się kontekst

Dane w hurtowni mają znaczenie tylko wtedy, gdy rozważa się je we właściwym dla nich kontekście. Czytaj więcej »

Największa baza za darmo

Baza Adaptive Server Enterprise 11.0.3 dla Linuxa jest dostępna bezpłatnie. Czytaj więcej »

ObjectStore okiem praktyka

Atutem obiektowej bazy ObjectStore jest doskonała wydajność. Najwięcej problemów dotyczy wielodostępu. Prezentujemy praktyczne uwagi na temat korzystania z baz firmy Object Design. Czytaj więcej »

OLAP relacyjny

Bazy relacyjne, zapewniające automatyczną agregację danych, spisują się znacznie lepiej niż serwery OLAP. W ubiegłym roku pojawiły się pierwsze produkty realizujące tę funkcję. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

I ty możesz zostać ekspertem

Sporo pochlebnych opinii usłyszałem o systemie Linux, pchany więc ciekawością i poniekąd koniecznością przystąpiłem do jego instalacji. Czytaj więcej »

Kapitalizm z (nie)ludzką mordą

Poseł Ikonowicz nie chce kapitalizmu z ludzką twarzą, bo go kapitalizm w ogóle nie interesuje. Interesuje go socjalizm, tzn. układ, w którym robole pracują, a on dzieli i zabezpiecza im pochód na pierwszego maja. No i piwo oraz kiełbasę zwyczajną. Czytaj więcej »

Listy

Na początku grudnia ub.r. rozstrzygnięto I edycję konkursu na najlepszą pracę magisterską przygotowaną z zastosowaniem narzędzi statystyki i analizy danych zawartych w programach: Statistica, Statistica Industrial System I Statistica Neural Networks. Czytaj więcej »

Projekt

Myślę, że nie wszyscy wiedzą, że my nie tylko piszemy o projektach informatycznych, tych konkretnych i tych teoretycznych, ale również sami od czasu do czasu zrealizowania takowych projektów się podejmujemy. Projektów - to może zbyt górnolotnie powiedziane, ale z całą pewnością małych projektów, może nawet malutkich bądź całkiem malutkich projektów, lecz zawsze nieodmiennie... Czytaj więcej »

SEntymentalny staruszek

Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Premia dla przezornych

Dopóki nie umiemy tak naprawdę policzyć korzyści z inwestycji informatycznych, dopóty powinniśmy jeszcze bardziej skupić się na unikaniu zagrożeń, ograniczaniu marnotrawstwa i przestrzeganiu reguł profesjonalnego zarządzania ryzykiem w projektach. Czytaj więcej »

Wsparcie dla organizacji

Dostosowując dawne, państwowe przedsiębiorstwa do gospodarki rynkowej, nie w informatyce należy szukać natchnienia do zmian strukturalnych. Dopiero gdy się je przeprowadzi, trzeba sięgnąć po rozwiązania informatyczne, jako najważniejszą pomoc w zapanowaniu nad zreformowaną organizacją. Czytaj więcej »

Zbyt dużo za zbyt mało

Nigdy za wiele pytań. Czasami słyszy się sprzeciw: niech będą one stawiane we właściwym czasie. Nie za późno. I dla dostawców rozwiązań informatycznych, i dla potencjalnych ich użytkowników zbliża się gorący okres nie tylko zadawania pytań, ale i udzielania odpowiedzi. Im stanie się to szybciej, tym więcej wszyscy zyskają. Dzisiejsze uczucie niedosytu u klientów musi... Czytaj więcej »

Rynek

Gorące rytmy Gdyni

Wdrażanie systemów zintegrowanych i usługi konsultingowe to przyszłość gdyńskiej Samby - zapowiadają jej przedstawiciele. Czytaj więcej »

Łączenie portali

@Home Network, działający w USA dostawca usług internetowych za pośrednictwem telewizji kablowej, przejmie firmę Excite, specjalizującą się w narzędziach do przeszukiwania zasobów Internetu. Wartość transakcji, która ma być zrealizowana w ciągu trzech miesięcy, wyniesie ok. 6,7 mld USD. Czytaj więcej »

Teleinformatyczna trzynastka

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutują kolejne trzy spółki informatyczne: Karen Notebook, CSS i ComArch. Czytaj więcej »

Zakodowana strategia

Firma Systemy Kodów Kreskowych upatruje szansę na największy wzrost przychodów w przemyśle i administracji państwowej. Czytaj więcej »

Sieci

Dwa serca routera

Dwunasta wersja systemu Cisco IOS realizuje transmisje multimedialne i zapewnia większe bezpieczeństwo danych. Tradycyjnie już firma udostępniła dwie wersje systemu - zwykłą i technologiczną. Czytaj więcej »

Nadać szybsze tempo

Realizacja technologii MPOA pozwala przyspieszyć routing, jednocześnie zmniejszając obciążenie routerów. Czytaj więcej »

Studia w szybkiej sieci

Pierwszą w Polsce sieć szkieletową, wykorzystującą technologię MPOA, zbudowano w ramach najstarszego kompleksu sieciowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czytaj więcej »

Własna ściana

Jeden tradycyjny firewall w firmie to za mało. Specjaliści proponują indywidualną ochronę każdej stacji roboczej. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Zastanawia mnie, dlaczego my informatycy jesteśmy tak dyskryminowani. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...