powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 03-1999, 18 stycznia 1999
03-1999 Computerworld nr 03-1999
Prezentacje firmowe

Sposób na integrację z ePUAP

AdobeUrząd Miasta st. Warszawy przygotował system elektronicznej komunikacji z mieszkańcem w oparciu o formularze PDF i projekt ePUAP. Użytkownicy wypełniają formularze usług bezpośrednio na portalu Urzędu Miasta, używając ePUAP przede wszystkim jako mechanizmu uwierzytelniającego obywatela. Taka integracja pozwala na połączenie zalet...

Wiadomości

Bank w kieszeni

Na świecie do roku 2002 używanych będzie ponad 500 mln kart płatniczych Visa z mikroprocesorem. Jeszcze w tym roku zacznie je wydawać dziesięć polskich banków. Czytaj więcej »

Bity ściśle tajne

'Strzeż tajemnicy państwowej i służbowej' - to stare hasło nabiera nowego znaczenia w świetle ustawy o ochronie informacji niejawnych. Ustawodawca definiuje system i sieć teleinformatyczną, ustala zasady przetwarzania informacji. Nakłada obowiązki na projektantów systemów, szefów firm i administratorów, o ile mają oni styczność z informacjami niejawnymi. Czytaj więcej »

Kabel do NATO

Telekomunikacja Polska SA zestawi łącze światłowodowe (w technologii SHL) o pojemności 2 Mb/s między siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie a bazą NATO w Brunssum w Holandii. Umowę w tej sprawie przedstawiciele NATO Consultation, Command and Control Agency (NC3A) i TP SA podpisali 7 stycznia br. NC3A wydzierżawi łącze na okres roku, poczynając od 1 marca 1999 r. Po... Czytaj więcej »

Klient zakopertowany

Centrum Druku i Kopertowania Korespondencji z Klientem Banku Pekao SA będzie mogło zakopertować dziennie 600 tys. listów do swoich klientów. Czytaj więcej »

Na okoliczność inauguracji

Być może nie powinienem tego pisać, ale dla spokoju sumienia muszę ostrzec wszystkich, którzy zdecydują się na regularne zaglądanie pod www.computerworld.com.pl. Posłużę się przykładem z życia wziętym. Czytaj więcej »

Pentium III Mocny

Procesor Intela Katmai będzie się nazywał Pentium III. Tak samo będą oznaczone również modele serii Xeon. Czytaj więcej »

Pierwszy na Mercedzie

Sun stworzył pierwszą wersję systemu Solaris dla 64-bitowej architektury procesora Merced. Już teraz niezależni producenci oprogramowania rozpoczęli proces przystosowania aplikacji. Czytaj więcej »

Płatnik spóźniony

Ostateczna wersja Programu Płatnika (PP) - aplikacji służącej do tworzenia i weryfikacji poprawności dokumentów ubezpieczeniowych - mimo wcześniejszych zapewnień przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie została udostępniona 11 stycznia br. Czytaj więcej »

Pożegnanie z Odrą

Jedno z pierwszych wdrożeń IFS Applications 99 rozpoczyna się we wrocławskim Hutmen SA. Czytaj więcej »

Promocja Internetu

Powstało stowarzyszenie zajmujące się elektronicznym handlem i marketingiem w Polsce. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Największym problemem, który trapi szefów Microsoftu, nie jest wbrew pozorom prowadzone przeciw korporacji śledztwo, wytoczone przez amerykański Departament Sprawiedliwości, ale - jak pisze Jodi Mardesich w najnowszym numerze Fortune - niemrawość firmy w przygotowywaniu uaktualnienia najbardziej strategicznego ze strategicznych produktów kompanii Billa Gatesa - systemu Windows 2000. Czytaj więcej »

Raport z giełdowego milenium

Od pięciu miesięcy do Komisji Papierów Wartościowych wpływają raporty spółek, dotyczące postępów prac związanych z niwelowaniem problemu roku 2000. Czytaj więcej »

Samodzielny postęp

Progress Software - producent baz danych - w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy otworzy oddział w Polsce. Czytaj więcej »

Witamy na stronach

Od lat piszemy o Internecie. Od lat promujemy nowoczesne rozwiązania dla przedsiębiorstw i innych organizacji, obejmujące działania biznesowe poprzez Internet, od lat pokazujemy dobre wzory korzystania z Internetu w dziedzinie kultury i edukacji. Wreszcie stało się to, co musiało się stać. Internet wessał i nas. Od dzisiaj Tygodnik Menedżerów i Informatyków Computerworld będzie... Czytaj więcej »

ZUS zeskanowany

Rozstrzygnięto przetarg na dostarczenie systemów skanowania i archiwizacji dokumentów na potrzeby Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Chwytanie szans

Zadaniem zarządzania personelem jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa pracowników, a więc ich umiejętności, motywacji i inicjatywy. Czytaj więcej »

Jak wynagradzać pracowników i menedżerów?

Tylko trzy pytania do Pawła Żakowicza, część III Czytaj więcej »

Kij, marchewka czy coś więcej?

Podstawową racją bytu każdego przedsiębiorstwa jest przynoszenie zysku, pomnażanie bogactwa właścicieli, menedżerów, pracowników, po to produkuje i sprzedaje ono potrzebne towary lub świadczy usługi. Zatrudnieni ludzie nie mają złudzeń, że zebrali się w nim właśnie w celach biznesowych. A jednak mimo tak trzeźwego osądu sytuacji, angażują się w sprawy swojej firmy bardziej... Czytaj więcej »

Późny owoc dzieciństwa

Kariery dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków ich starsi koledzy uważają za zbyt szybkie, powierzchowne i pozbawione smaku zwycięstwa Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Klient w czasie rzeczywistym

Stale zwiększające się możliwości przetwarzania informacji dają dziś firmom szansę uzyskania coraz dokładniejszego obrazu ich klientów. Firmy mogą uzupełniać informacjami wyszukanymi w Internecie własne hurtownie danych. Czytaj więcej »

Książki nadesłane

Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Pozorne oszczędności

System informatyczny bez dokumentacji wart jest niewiele. Każda jego rekonfiguracja będzie trudna do zrealizowania, a wszelka awaria może spowodować nieodwracalne straty. Im więcej zawiera dokumentacja, tym system jest bezpieczniejszy. Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

http://www.msp.waw.pl Czytaj więcej »

Integracja serwisu

W NetObjects Fusion 4.0 postawiono na rozwiązania umożliwiające integrację serwisów WWW z systemami ''zaplecza''. Czytaj więcej »

Sendmail za pieniądze

Firma Sendmail - twórca programu o tej samej nazwie, będącego podstawowym narzędziem przesyłania poczty elektronicznej w systemach unixowych i Internecie - wprowadziła na rynek pierwszy produkt komercyjny. Czytaj więcej »

Szyfry niepewne

Amerykańska administracja rządowa przekonała 32 kraje będące sygnatariuszami porozumienia z Wassenaar (dotyczącego kontroli broni konwencjonalnej i technologii, które mogą być wykorzystane do celów militarnych) do wprowadzenia rozwiązań prawnych, regulujących eksport produktów kryptograficznych. Czytaj więcej »

Wirtu@lny Święty Mikoł@j

Dynamika sprzedaży przez Internet na całym świecie rośnie. Polskie internetowe sklepy zanotowały trzykrotny wzrost obrotów w okresie przedświątecznej gorączki zakupów. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

LG na dłoni

Naręczny komputer LG Electronics zawiera modem i dyktafon. Czytaj więcej »

Nadchodzi era głosowa

Wybranie numeru telefonicznego nie będzie wymagało stukania w klawiaturę. Specjaliści zapowiadają, że ten rok będzie przełomowy dla rozwoju technologii rozpoznawania głosu. Czytaj więcej »

Przestarzałe muzyczne CD?

MP3 - format zapisu plików dźwiękowych - to zagrożenie dla przemysłu fonograficznego. Czytaj więcej »

SCSI wiecznie żywe

Zatwierdzono oficjalnie trzecią specyfikację interfejsu SCSI umożliwiającego transfer danych z prędkością 160 MB/s. Czytaj więcej »

Świeży smak z jabłoni

Apple rozpoczął rok od prezentacji linii Power Macintosh G3, szybszych i bardziej kolorowych komputerów iMac, oraz systemu operacyjnego dla serwerów, opartego na Mac OS X. Czytaj więcej »

Więcej w każdym calu

Nowa rodzina HP LaserJet oferuje rozdzielczość 1200 dpi. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Gdzie mogą mnie chcieć

Większość dużych integratorów systemowych nie ma jeszcze szczegółowych planów dotyczących zatrudnienia na 1999 rok. Nie należy jednak oczekiwać rewolucji kadrowych. Czytaj więcej »

Komu świadectwa, komu...

Koszt wyszkolenia certyfikowanego specjalisty przekracza 10 tys. zł. Mimo to zainteresowanie osobami z tytułami przyznawanymi przez duże firmy informatyczne jest wciąż niewielkie. Informatycy mogący pochwalić się certyfikatami liczą, że sytuacja ta ulegnie zmianie wraz z postępującą globalizacją rynku pracy. Czytaj więcej »

Nie tylko do poduszki

Konrad Schwan, Kurt G. Seipel Marketing kadrowy, Wydawnictwo CH Beck, Warszawa 1997 r. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

IBM wszędzie widzi Javę

IBM proponuje nowe produkty do przetwarzania rozproszonego w Javie i łączy je z tradycyjnymi programami do przetwarzania transakcyjnego. W IBM-ie nad Javą pracuje 3 tys. osób. Czytaj więcej »

Mniej problemów

Strategia Sybase - koncentracja tylko na czterech dziedzinach. Czytaj więcej »

Tango z aplikacjami

Kolejna oferta serwera do aplikacji klient/serwer i WWW. Czytaj więcej »

Warsztat z kawałków

Coraz częściej kupowane są gotowe aplikacje pakietowe, a nie samodzielnie tworzone w firmie lub zamawiane u integratora. Komponentowe modele opracowania aplikacji powinny uatrakcyjnić samodzielne tworzenie aplikacji. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Ekonomika ze wspomaganiem

Programy do analizy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa ułatwiają ocenę, planowanie i prognozowanie rozwoju firmy oraz powodują, że zarządzanie przedsiębiorstwem można usprawnić analizując na bieżąco wyniki ekonomiczne. Czytaj więcej »

Opis programów

Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Okres świąteczny pozwolił mi przejrzeć wcześniejsze numery Computerworlda i zestawić opublikowane wypowiedzi prominentów naszej informatyki nt. outsourcingu. Pomijając nieuniknione powtarzanie się niektórych wątków i definicji tego pojęcia, moją uwagę zwróciła jednostronność spojrzenia, to jest skoncentrowanie się na biorcach usług outsourcingowych i ich problemach. Nikt (o... Czytaj więcej »

Pokochać dziwkę

Gdy przygotowywałem ten felieton, RedNacz zaproponował mi napisanie dwu tekstów nt. cech, jakimi powinien charakteryzować się informatyk i jakich mieć nie powinien. Zgodziłem się, bo to rzadka koincydencja, by dwie osoby myślały o tym samym. Choć pewnie nie tak samo. Czytaj więcej »

Poszukiwanie odważnych

Coraz więcej poważnych znawców informatyki i publicystów zarazem coraz częściej ostrzega przed zbyt optymistycznym patrzeniem na tę dziedzinę. Informatyka to nie żaden czarownik i cudów nie czyni. Z drugiej strony zapomina się jakby, że obecny okres studzenia apetytów poprzedzał przyjemny i jakże miły czas propagowania informatyki właśnie cuda czyniącej. Widać czas ten trwał... Czytaj więcej »

Profesjonalizm

Słowo to jak gdyby nie istniało w naszej mowie. Częściej słyszymy takie określenia, jak szmal, kasa, przetarg, zawalanka, bylejakość, 'na razie', aneksowanie umowy itp. Niektóre z nich wręcz kłócą się z profesjonalizmem. Słowo to było przez lata martwe, a przynajmniej unikane. Dawno temu byłem ze studentami w Wojskowej Akademii Technicznej. Czytaj więcej »

Syndrom złotej rączki

Coraz więcej mówi się o sposobie rozwiązywania problemów użytkowników przez informatyków zakładowych. Mówi się, niestety, negatywnie, przywołując najprzeróżniejsze przykłady. Zdania swego zazwyczaj nie mogą publicznie obwieścić sami oskarżani, nie dysponując z reguły czasem na publikowanie się w prasie fachowej. Podstawowym bowiem problemem informatyków zakładowych jest... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Bezprzewodowe sieci komputerowe

Technologia transmisji bezprzewodowej jest już opanowana w takim stopniu, by stanowiła alternatywę dla sieci przewodowych. Może o tym świadczyć na przykład ekspansja cyfrowej telefonii komórkowej. Czytaj więcej »

Dane w każdym miejscu

Z Internetu można korzystać w każdym zakątku Polski, gdzie sięga telefonia komórkowa. Czytaj więcej »

Nadzorca łączy

Wykorzystanie łączy radiowych do transmisji danych wiąże się z uzyskaniem pozwoleń Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej na użytkowanie urządzeń i potrzebnych częstotliwości. Czytaj więcej »

Niewidoczna alternatywa

Radiowa transmisja danych wciąż nie jest równorzędnym rozwiązaniem dla tradycyjnych łączy przewodowych. W wielu sytuacjach stanowi jednak dla nich poważną alternatywę, o której istnieniu warto pamiętać. Czytaj więcej »

Rynek

Jednym zdaniem

Polskie Sieci Teleinformatyczne podpiszą porozumienie z firmą ATOM, dotyczące wspólnego rozwoju rozwiązań dla handlu elektronicznego w Polsce; szczegóły porozumienia zostaną ogłoszone 20 stycznia br. podczas targów Komputer Expo. Czytaj więcej »

Łączyć nie tylko sieci

Lucent Technologies za sumę ok. 20 mld USD przejmie Ascend Communications. Czytaj więcej »

Modele na sprzedaż

Softlan koncentruje się na sprzedaży aplikacji do modelowania procesów. Czytaj więcej »

Po prostu Simple

Kierownictwo Simple SA deklaruje uczestnictwo w konsolidacji polskiego rynku producentów systemów wspomagania zarządzania. Czytaj więcej »

Sieci

Lotus na żywo

Aplikacja Sametime rozszerza funkcjonalność Lotus Notes o możliwość prowadzenia rozmów w czasie rzeczywistym. Czytaj więcej »

Olbrzym trochę mniejszy

Uboższa w funkcje i tańsza wersja koncentratora CoreBuilder 9000 z magistralą o przepustowości 120 Gb/s jest odpowiedzią 3Com na konkurencyjne oferty Cisco i Nortela. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

RISC od Compaqa

Za tydzień odbędzie się premiera pierwszego serwera Compaqa z procesem EV - AlphaServer DS20. Czytaj więcej »

Szkice na ekranie

Network Charter, przeznaczony do rysowania schematów sieci, wyposażony jest w funkcję samodzielnego rozpoznawania urządzeń w niej pracujących. Czytaj więcej »

W służbie WWW

Tańsze wersje HP 9000 mają konkurować z wydajnymi serwerami wykorzystującymi procesory Intela. Czytaj więcej »

Zakażone Windows NT

System Microsoftu został zaatakowany przez specyficznego wirusa. Program szybko rozprzestrzenia się w sieci, uszkadzając dokumenty Worda i Excela. Infekcji można jednak uniknąć. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...