powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 02-1999, 11 stycznia 1999
02-1999 Computerworld nr 02-1999
Prezentacje firmowe

CEM, czyli sposób na dbanie o wyjątkowe wrażenie klienta

AdobeDziś powszechnie używane są systemy CRM (Customer Relationship Management). Przy użyciu tego typu narzędzi coraz trudniejsze staje się jednak podnoszenie poziomu jakości obsługi. Nowym, innowacyjnym podejściem pozwalającym na poprawę relacji z klientami jest CEM (Customer Experience Management). Czego brakuje CRM? Ogólnego spojrzenia...

Wiadomości

Dalsze zmiany Compaqa

Po restrukturyzacji w dziale sieciowym pozostanie jedynie część odpowiedzialna za tworzenie hubów i przełączników. Czytaj więcej »

Duży projekt boli

Po siedmiu latach od rozpoczęcia przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej projektu ALSO, wydaje się, że zbliża się on ku końcowi. Dotyczy to jednak przede wszystkim systemu PULS, przeznaczonego dla urzędów pracy. Wdrożenie aplikacji POMOST uzależnione jest bowiem od przedstawicieli administracji samorządowej, która ma partycypować w dwóch trzecich kosztów projektu. Instalację... Czytaj więcej »

Infekcja przez sieć

Pojawił się pierwszy wirus skutecznie atakujący serwery i stacje robocze z systemem Windows NT. Czytaj więcej »

Inteligentna inaczej

Telekomunikacja Polska SA za trzy tygodnie uruchomi pierwszą w Europie Środkowo-wschodniej inteligentną sieć telefoniczną. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Softbank SA kupił za sumę 12,5 mln zł 100% udziałów w czterech ośrodkach obliczeniowych Narodowego Banku Polskiego: Bankowych Systemach Informatycznych (Gdańsk), Bankowym Przedsiębiorstwie Informatycznym (Opole), Regionalnym Centrum Informatyki Bitbank (Rzeszów) i Ośrodku Informatyki i Doradztwa (Zielona Góra). Czytaj więcej »

Kłótnie małżeńskie

Pojawia się coraz więcej nieporozumień, które mogą utrudnić dalszą współpracę Microsoftu i Intela. Czytaj więcej »

Ministerstwo na wokandzie

Katowicka firma 2Si pozwała do sądu Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej z powodu decyzji o zerwaniu w kwietniu 1998 r. umowy na opracowanie i wdrożenie w urzędach pomocy społecznej systemu POMOST. Czytaj więcej »

Płatnikowi trochę lepiej

Po opublikowaniu przepisów wykonawczych, związanych z reformą ubezpieczeń społecznych, informatycy optymistycznie oceniają szansę modyfikacji programów kadrowo-płacowych. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Sieć i kupuj Czytaj więcej »

Sejm ujednolicony

Dzięki nowemu systemowi zarządzania bazą danych wszystkie sejmowe aplikacje będą współpracować z jedną bazą. Ma to nastąpić w II kwartale tego roku. Czytaj więcej »

Telekomunikacyjna (r)ewolucja

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) zaaprobował pod koniec ub.r. projekt nowej ustawy o prawie telekomunikacyjnym. Ma ona wejść w życie w 2000 r. Czytaj więcej »

Większa grupa

Konsultacje i integracja wkrótce mają stanowić znaczącą część przychodów Grupy TCH. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Ciągłość i zmiana

Lęk przed zmianami strzeże nas przed popełnianiem głupstw, ale nieodparta ciekawość nowości umożliwia rozwój. Czytaj więcej »

Jak wynagradzać pracowników i menedżerów?

Tylko trzy pytania do Pawła Żakowicza, część II Czytaj więcej »

Kij, marchewka czy coś więcej?

Podstawową racją bytu każdego przedsiębiorstwa jest przynoszenie zysku, pomnażanie bogactwa właścicieli, menedżerów, pracowników, po to produkuje i sprzedaje potrzebne towary lub świadczy usługi. Czytaj więcej »

Strategie zapewnienia niezawodności

Przełomowym momentem w inżynierii i zarządzaniu utrzymaniem maszyn (ruchu) było wprowadzenie tzw. obsługi zapobiegawczej. Czytaj więcej »

Zmierzch autokracji

Zarządzanie personelem jest przygotowywaniem pracowników do wspólnego zarządzania firmą. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Elastyczne informacje - nowoczesne zarządzanie wytwarzaniem

Przechodzenie od zarządzania materią do zarządzania informacjami zmienia formy organizacji przedsiębiorstw zarówno w sferze wytwórczej, jak i usługowej. Jakie perspektywy rysują się przed elastycznymi systemami produkcji? Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Spojrzenia na 2000

Mimo wielu artykułów i raportów omawiających problem roku 2000, pokazujących zarządom przedsiębiorstw,jakie należy podjąć działania, jakie są koszty jego rozwiązania itd., zasadnicze postawy osób odpowiedzialnych za informatykę w instytucjach państwowych i firmach komercyjnych nie ulegają zbyt daleko idącym przeobrażeniom. Czytaj więcej »

Internet

Banki za trzy lata

Raport firmy konsultingowej Ernst & Young E-commerce and connecting the customer wskazuje na niedojrzałość banków do prowadzenia działalności w Internecie. Czytaj więcej »

Kursy w przeglądarce

Za pomocą programu Quest można tworzyć interaktywne kursy dostępne poprzez interfejs WWW. Czytaj więcej »

Strona gorącego metalu

HoTMetaL Pro 5.0 to jedno z bardziej rozbudowanych narzędzi do tworzenia zawartości stron WWW. Czytaj więcej »

Transakcje i serduszka

Organizatorzy tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy postanowili przeprowadzić drugą, po sprzedaży biletów lotniczych Lufthansy, licytację w polskim Internecie. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Aktywny Karen

Karen Notebook rozwija montaż komputerów przenośnych i rozszerza ofertę produktów. Czytaj więcej »

Kilka uwag czytelników

O FAT-32, metaprzeszukiwarkach sieci WWW i dyskach pracujących w trybie DMA. Czytaj więcej »

Konkurent Recognity

Program FineReader umożliwia automatyczne rozpoznawanie tekstów, tabel i formularzy w języku polskim. Czytaj więcej »

Więcej drukowania

Mimo rozwoju Internetu i systemów sieciowych, producenci papieru mogą liczyć na dobry 1999 r. Czytaj więcej »

Wydajny dysk

Program HD Tach 2.52 ocenia szybkość wymiany danych również dla dysków pracujących w trybie DMA. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nie tylko do poduszki

Martyn Sloman 'Strategia szkolenia pracowników', Wydawnictwa Naukowe PWN, Warszawa 1997 r. Czytaj więcej »

Plan czy improwizacja

Planowanie programu indywidualnych ścieżek kariery dla informatyków wymaga zaangażowania w ten proces kierowników wielu działów przedsiębiorstwa. Dlatego przed wprowadzeniem projektu warto zastanowić się, czy potencjał pracowników jest na tyle wysoki, by sprostać nowym wyzwaniom. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Debiut małej bazy

Oracle8i Lite to baza danych, przeznaczona do obsługi klienckiej części aplikacji na komputerach przenośnych, w tym na małych urządzeniach typu palmtop. Czytaj więcej »

Dokument mobilny

Język XML zapewnia przenośność danych w Internecie i intranetach. XML nie jest konkurentem HTML, tradycyjnie wykorzystywanego w sieci !WWW. Raczej uzupełnia jego właściwości. Czytaj więcej »

Moc warstwy średniej

T Spaces to nowa, sformułowana przez IBM, wizja wszechobecnego przetwarzania sieciowego. Czytaj więcej »

Narzędzia do raportów

IQ Software oferuje zestaw narzędzi do tworzenia raportów i publikowania w sieci Web. Czytaj więcej »

Przed premierą

Program Astra Quick Test firmy Mercury Interactive służy do testowania aplikacji internetowych. Czytaj więcej »

Serwer XML

Serwer aplikacyjny eXcelon agreguje dane z wielu źródeł i dostarcza je w postaci dokumentów XML. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Cieszmy się

Radujmy się, że wchodzimy w rok '99. O przepraszam, wyraziłem się niefortunnie i poprawię się natychmiast: radujmy się, że wchodzimy w rok 1999. No i teraz jest w porządku. Czytaj więcej »

Listy

Od sześciu lat jestem właścicielem firmy informatycznej InsERT, która sprzedała dotychczas 64 000 kopii programów służących do obsługi działalności gospodarczej (m.in. kadrowo-płacowych). Zatrudniamy obecnie 60 osób, przy czym 14 z nich pracuje w dziale pomocy technicznej. Sądzę, że mogę się więc wypowiadać na temat organizacji, dystrybucji programów na skalę masową. Czytaj więcej »

Nadziejom - stop!

Zauważam, że w społeczeństwie, a zwłaszcza w gronie decydentów gospodarczych, narasta zaufanie do możliwości systemów informatycznych. Co i raz któreś przedsiębiorstwo kupuje duży system. Czytaj więcej »

Śmietnik histerii

Mówi się, że w Hameryce pieniądze nie leżą na ulicy. A to nieprawda! Niemalże codziennie znajduję kilka monet centowych, gdy sobie spokojnie czekają, aby się ktoś po nie schylił (nikomu się nie chce). Ba, czasami trafiają się nikle i dajmy, czyli pięcio- i dziesięciocentówki. A jeśli ktoś ma szczęście, to nawet i kłotra wypatrzy (czyli ćwierć dolara). Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Bazy dla partnerów

Informix zaprezentuje oprogramowanie Decision Frontier Suite do budowy hurtowni danych (DataWarehousing) i systemów wspomagania zarządzania (Management Information System). Obok niego firma pokaże też rozwiązania internetowe oraz środowisko programistyczne Informix Dynamic 4 GL. Czytaj więcej »

Budowanie studia nagrań

Po raz pierwszy w ramach targów Komputer Expo '99 w Centrum Targowym Mokotów, odbędzie się wystawa Pro Multimedia Expo. Czytaj więcej »

Darwin i ...

Krakowska Oficyna Wydawnicza Fogra zaprezentuje na targach najnowszą wersję "Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej" na rok 1999. Czytaj więcej »

Dodawanie funkcji

Podczas targów Komputer Expo '99 odbędzie się premiera rodziny produktów PowerAMS ERP Plus warszawskiej firmy Cron. W jej skład wchodzą moduły Produkcja Plus, Dystrybucja Plus, Zdobywanie Klienta Plus, Obsługa Klienta Plus oraz Finanse Plus. Ostatni z modułów jest rozszerzeniem dostępnego już na polskim rynku systemu PowerAMS Finanse i Biznes. Czytaj więcej »

Dokument wewnątrz firmy

Poznański Talex zaprezentuje system zarządzania obiegiem dokumentów - Documentum, produkowany przez amerykańskiego partnera o tej samej nazwie. System umożliwia skanowanie napływających dokumentów w postaci papierowej, a następnie przetwarzanie ich na postać cyfrową za pośrednictwem urządzeń OCR. Czytaj więcej »

Drukarki przede wszystkim

Lexmark, jeden z czołowych producentów drukarek, zaprezentuje na Komputer Expo '99 nowe modele przeznaczone dla biur i rynku domowego. Wśród nich znajdzie się m.in. drukarka atramentowa Color JetPrinter 5700 przeznaczona dla klientów indywidualnych. Urządzenie może drukować z maksymalną rozdzielczością 1200x1200 dpi i prędkością 4-8 stron na minutę. Wydruki można wykonywać na... Czytaj więcej »

Dwukierunkowa ekspansja

Karen Notebook po raz pierwszy zaprezentuje na targach oprócz notebooków, stanowiących jego podstawowy zakres działalności, także komputery naręczne. Umowę dystrybucyjną tych urządzeń podpisała pod koniec ubiegłego roku firma Silico ExImp, spółka zależna od Karenu, z LG Electronics Polska. Czytaj więcej »

Elektroniczne przedsiębiorstwo

Zintegrowany System Zarządzania Egeria, przeznaczony dla dużych i średnich przedsiębiorstw, prezentowany będzie przez jego producenta - krakowską firmę ComArch. System ten jest zgodny ze standardem elektronicznej wymiany danych EDI (Electronic Data Interchange) oraz systemem zarządzania dokumentami i przepływem pracy firmy FileNet. Czytaj więcej »

Elektroniczny obieg informacji

Logotec Engineering przedstawi najnowsze wersje swoich produktów: oprogramowania do zarządzania dokumentami i obiegiem informacji DDM9000 3.5 oraz aplikacji do zarządzania dokumentacją techniczną PDM9000 i PDM9000 Inwestycje. Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie też moduł DDM/PDM9000 Internet Connector, umożliwiający zdalny dostęp za pośrednictwem przeglądarek internetowych do... Czytaj więcej »

Finanse na sprzedaż

Wrocławska Teta SA zamierza zaprezentować nowe elementy trzeciej wersji oprogramowania - Teta 2000. Po raz pierwszy na targach Komputer Expo '99 zostanie zademonstrowany moduł pakietu, wspomagający zarządzanie środkami trwałymi. Podobnie jak system finansowo-księgowy, może on funkcjonować osobno, współpracując z systemami innych firm. System do zarządzania środkami trwałymi jest... Czytaj więcej »

Finansowa symfonia

Podczas Komputer Expo '99 odbędzie się premierowy pokaz aplikacji Handel firmy Altkom Matrix. To kolejny moduł, działającego w środowisku sieciowym Windows NT i NetWare, systemu finansowo-księgowego Symfonia przeznaczonego dla małych i średnich firm. Dotychczas firma wprowadziła na rynek moduły: Finanse i Księgowość, Sprzedaż, Środki Trwałe, Płace, Faktura, Faktura Pro oraz Mała... Czytaj więcej »

Gdy prądu brak

Główną atrakcją stoiska firmy Business Power System (BPS), znanej z dystrybucji zasilaczy awaryjnych, będzie oprogramowanie LanSafe III 4.0 umożliwiające scentralizowane zarządzanie systemami zasilania UPS. Firma zaprezentuje także nowe modele UPS-ów Exide Electronics oraz system zdalnego nadzoru PSM Magic przeznaczony do monitorowania pracy siłowni telekomunikacyjnych, zespołów... Czytaj więcej »

Głos i dane

Na stoisku krakowskiego Solidexu będą prezentowane systemy integrujące transmisję danych, głosu i obrazu w sieciach komputerowych a także rozwiązania wykorzystujące technologię Multiprotocol over ATM. Czytaj więcej »

Grupowe zarządzanie danymi

Stoisko warszawskiego Rodan System zdominują dwie rodziny produktów: OfficeObjects i ArsInfo. OfficeObjects to oprogramowanie przeznaczone do zarządzania dokumentami i procesami obiegu informacji i zadań. Jeden z elementów pakietu, DocMan, odpowiedzialny jest za zarządzanie kalendarzem i dokumentami oraz monitorowanie procesów. Czytaj więcej »

Każdemu coś dobrego

Targowa oferta Optimus SA została podzielona na dwie części - pierwsza przeznaczona dla klientów indywidualnych, druga korporacyjnych. Czytaj więcej »

Komputer zamiast deski

Na tegoroczne targi Autodesk przygotował dwie premiery: AutoCAD LT 98 i Architectural Desktop. Tradycyjnie prezentowany będzie również sztandarowy program Autodesk - AutoCAD 14, a także Mechanical Desktop i AutoCAD Mechanical do projektowania mechanicznego oraz dwa programy typu GIS: AutoCAD Map i Autodesk World. Czytaj więcej »

Magazyn zdalnie kontrolowany

Krakowska firma Systemy Kodów Kreskowych (SKK), zajmująca się projektowaniem i wdrażaniem systemów automatycznej identyfikacji opartych na kodach kreskowych, zaprezentuje terminale firm Intermec i Denso. Czytaj więcej »

Nowe Wielkie Równiny

Polski oddział Great Plains Software (GPS) na Komputer Expo '99 pojawi się wspólnie z warszawskim partnerem - firmą K.O.T. Obie firmy po raz pierwszy w Polsce zaprezentują piątą wersję oprogramowania wspierającego zarządzanie przedsiębiorstwem DyNamics. Czytaj więcej »

Odcisk palca na komputerze

Compaq będzie jednym z nielicznych (brak Dell, IBM, Hewlett-Packard, Sun Microsystems) dużych producentów komputerów prezentujących na targach swoje produkty. Czytaj więcej »

Połączeni bankierzy

Na targach Softbank po raz pierwszy zaprezentuje się jako grupa kapitałowa. Pod koniec 1998 roku ten producent systemów bankowych zakupił większościowe udziały w siedmiu spółkach informatycznych zajmujących się produkcją oprogramowania dla instytucji finansowych (czterech dawnych ośrodkach obliczeniowych Narodowego Banku Polskiego oraz Sawan-Softnet, Novum i Saba) Czytaj więcej »

Połączyć sieci

Scientific tradycyjnie już zaprezentuje podczas Komputer Expo '99 rozwiązania komunikacyjne: modemy, routery oraz rozszerzenia komunikacyjne do urządzeń PalmPilot. Obok produktów firm Zyxel i 3Com na stoisku firmy znajdą się także modemy francuskiej firmy Kortex, z którą Scientific nawiązał współpracę w ubiegłym roku. Czytaj więcej »

Programowanie obiektowe

MicroTool Sp. z o.o. z Warszawy, siostrzana firma niemieckiej MicroTool GmbH, specjalizuje się w produkcji narzędzi wspomagających proces konstrukcji oprogramowania. Na targach firma zaprezentuje najnowszą wersję programu ObjectiF 3.2, narzędzia do konstrukcji aplikacji obiektowych, wspierającego notacje UML (Unified Modelling Language). Narzędzie pozwala na konstrukcję systemu od momentu... Czytaj więcej »

Przyszłość okienek

Microsoft nie zaprezentuje na swoim stoisku wersji beta następcy Windows NT - systemu operacyjnego Windows 2000. Przedstawiciele firmy przygotowują jednak cykl seminariów dotyczących przyszłości sprzedawanych już od kilku miesięcy Windows 98 i NT 4.0. Kolejna, trzecia już beta Windows 2000, zapowiadana jest na marzec br. Nie znana jest jeszcze jednak dokładna data premiery pełnej wersji... Czytaj więcej »

Raport na zachętę

Targi będą dla SAS Institute okazją do prezentacji jednej z najnowszych usług Rapid Result, której światowa premiera odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. W jej ramach SAS zobowiązuje się sporządzić w ciągu sześciu dni raport na dowolne, przedstawione przez użytkowników systemu SAP R/3, pytanie. Oferuje również konsultacje dotyczące budowy hurtowni danych i generowania... Czytaj więcej »

Usprawnić komunikację

Warszawska firma Polixel zaprezentuje urządzenia umożliwiające jednoczesną transmisję danych i głosu. Firma prezentować będzie również urządzenia kompresji i dekompresji cyfrowych obrazów wideo oraz dźwięku w standardzie MPEG firmy Optibase. Czytaj więcej »

Wielkie drukowanie

Co prawda Hewlett-Packard nie weźmie bezpośredniego udziału w targach, jednak poczas ich trwania odbędą się pokazy kilku najnowszych jego drukarek, w tym HP LaserJet 2100. Czytaj więcej »

Zarządzanie z Novellem

Nowościami, które w tym roku Novell zaprezentuje na targach Komputer Expo '99, będą pakiety BorderManager Enterprise Edition 3 i NDS for NT 2.0. Firma przedstawi też inne produkty, których premiery miały miejsce w ubiegłym roku - NetWare 5 i ZENworks. Czytaj więcej »

Zdjęcie wprost do druku

Canon Polska będzie prezentować na swoim stoisku połączenie możliwości aparatów i kamer cyfrowych oraz drukarek tej firmy. Producent zamierza także pokazać kilka nowych modeli drukarek Czytaj więcej »

Zjednoczone koleje TCH

W ofercie przygotowanej na targi przez firmy TCH Systems i TCH Components, wystawiające się pod hasłem 'Zjednoczone koleje TCH', zobaczyć będzie można m.in. serwer TCHserver-SC, bazę danych TM1, karty graficzne i płyty główne. Czytaj więcej »

Rynek

Na początek sprzęt

Servodata otworzył pod koniec ub.r. oddział w Warszawie. Czytaj więcej »

Nowe terytoria

Logotec Engineering wprowadza nowe produkty w pierwszej kolejności poza granicami Polski, a dopiero później oferuje je polskim klientom. Czytaj więcej »

Pierwsi w Ameryce

Polskie Sieci Teleinformatyczne planują w I kwartale br. otworzyć oddział w USA. Czytaj więcej »

Sprawy wewnętrzne

Mimo ubiegłorocznych zapewnień, że MSP pozostanie niezależną od ABC Data spółką, obie firmy połączyły się z dniem 1 stycznia br. Karma pozostanie niezależną spółką. Czytaj więcej »

Zawsze z TCP/IP

CC z Warszawy poszerzy ofertę o rozwiązania obiegu dokumentów i dystrybucji informacji. Znajdą się w niej również systemy bezpieczeństwa typu firewall. Czytaj więcej »

Sieci

NT z linii poleceń

Narzędzie RemoteNT, pracujące w trybie tekstowym, jest szczególnie efektywne na wolnych łączach komunikacyjnych. Trzeba się jednak nauczyć komend wprowadzanych z wiersza poleceń. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Szybciej niż wolno

Technologia agregacji umożliwia przesyłanie danych z szybkością większą od normalnej. Czytaj więcej »

Wykładowca na kompakcie

Zamiast uczestnictwa w szkoleniach, Cisco Systems proponuje samodzielną naukę korzystając z zestawu interaktywnych kursów przygotowanych na płytach CD-ROM. Czytaj więcej »

ZEN bada 2000

Nowa wersja ZENworks ma wykrywać pliki zawierające dane niezgodne z rokiem 2000. Czytaj więcej »

Łatwiejsze multimedia

Inżynierowie firm Lucent Technologies, Sun Microsystems i 3Com złożyli do komitetu normalizacyjnego IETF propozycję nowego protokołu o nazwie Simple Multicast Protocol. Ułatwić ma on uczestnictwo użytkowników w transmisjach multimedialnych typu multicast oraz, co najważniejsze, zmniejszyć ruch sieciowy związany z inicjowaniem subskrypcji takiej transmisji. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Jestem namiętnym czytaczem reklam, choć nigdy nie mogłem się przekonać o ich wpływie na mnie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...