powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1999

Wydanie 01-1999, 4 stycznia 1999
01-1999 Computerworld nr 01-1999
Prezentacje firmowe

Usługi bankowe z pulpitu komputera

AdobeRaiffeisen Bank Polska używa oprogramowania Adobe Flash Platform i Adobe LiveCycle ES, aby zapewnić klientom wygodny dostęp do zaawansowanych usług bankowych. Stworzona, desktopowa aplikacja zapewnia większy poziom interakcyjności niż przeciętny system bankowości elektronicznej, dając dostęp do wszystkich usług bankowych poprzez intuicyjny i przejrzysty pulpit. Zapewnia też dodatkowe...

Wiadomości

Diabeł tkwi w szczegółach

Od kilku miesięcy narasta napięcie wokół przygotowania systemów informatycznych do wprowadzenia, w styczniu tego roku, euro - nowej waluty obowiązującej w Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Jeden bank, dwa systemy

W BIG Banku Gdańskim pracują dwa systemy transakcyjne, obsługujące dwie różne grupy klientów. Czytaj więcej »

Komputerowa lista przebojów

W ciągu minionych 12 miesięcy właścicieli zmieniły Digital, Netscape, Bay Networks. Pojawiły się nowe technologie, które zapewne wpłyną na produkty wprowadzane na rynek w tym roku. W Polsce rok 1998 upłynął pod znakiem dużych projektów w administracji. Niestety, większości z nich nie udało się zakończyć. Czytaj więcej »

Nadchodzi integracja ERP

Baan połączy aplikację FrontOffice, przeznaczoną do automatyzacji pracy sprzedawców, z systemem R/3 SAP. Przygotowywane są podobne rozwiązania dla produktów Oracle'a i PeopleSoftu. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jak wynagradzać pracowników i menedżerów?

Trzy pytania do Pawła Żakowicza, część I Czytaj więcej »

Manipulacja i uzależnienie

Z profesorem Krzysztofem Obłójem z Międzynarodowego Centrum Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego rozmawia Iwona D. Bartczak Czytaj więcej »

Zarządzanie niezawodnością

W Polsce okolicznością sprzyjającą budowie Kompleksowego Systemu Produktywnego Utrzymania Ruchu TPM są wysokie umiejętności techniczne i doświadczenie specjalistów utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Zespół jak gwiazda

W wyścigach Formuły I na podium staje kierowca, jednak każdy mechanik, inżynier, trener z jego zespołu ma także takie samo poczucie wygranej. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Systemy ekspertowe

Komputerowe systemy ekspertowe są potomkami pierwszych inteligentnych programów, takich jak 'rozwiązywacz problemów ogólnych' (GPS) Herberta Simona i Allena Newella. Nie są aż tak bardzo abstrakcyjne i ambitne, jak ich rodzice, lecz stanowią skuteczne i liczne potomstwo. Na ich przykładzie widać ewolucję sztucznej inteligencji - od przetwarzania danych do przetwarzania wiedzy. Brzmi to... Czytaj więcej »

Internet

Skrypty na skróty

ScriptBuilder ułatwia budowanie skryptów wykorzystywanych przez serwer WWW. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu noclegu

W jeleniogórskiej Sieci Informacji Turystycznej dane aktualizowane są codziennie. W docelowym rozwiązaniu informacje wprowadzane przez telefon w górskim pensjonacie następnego dnia powinny znaleźć się w serwisie internetowym. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Księgowi na Linuxie

Pro-Test oferuje polskie oprogramowanie na platformę Linux. Czytaj więcej »

Optyczny jak magnetyczny

Napęd Toshiby umożliwia wielokrotny zapis 2,6 GB danych na dysku optycznym DVD-RAM Czytaj więcej »

PC bez konfliktu pokoleń

Być może uda się powstrzymać coraz szybszy proces starzenia się komputerów PC. Nowe zestawy układów Intela mają obsługiwać kilka generacji procesorów, szyn danych i rodzajów pamięci. Czytaj więcej »

Piąty przekrój mapy

MapInfo Professional 5.0 jest programem zdecydowanie lepszym od poprzednich wersji. Czytaj więcej »

Proste biuro

Spolszczony Corel Print Office jest przeznaczony dla małych firm lub biur domowych. Umożliwia skład publikacji i tworzenie dokumentów (m.in. nagłówki listów, wizytówki i broszury). Atutem programu jest cena - ok. 250 zł. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Cech-styk II, czyli negacja

Cechą dominującą wśród informatyków jest specyficzna nieuczciwość zawodowa. Gdyby byli uczciwi, to w większości przypadków jeszcze przed rozpoczęciem projektu przyznaliby, że zarówno czas, jak i budżet zostaną przekroczone. Objawia się ona także w pożyczaniu elementów kodu programów, rozwiązań baz danych, nawet oblicza programów. Czytaj więcej »

Podwyżki co roku

Ujednolicanie przepisów związane z postępującym procesem integracji europejskiej oraz wprowadzenie wspólnej waluty sprawią, że zmieni się także rynek pracy dla informatyków. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Czyja maszyna szybsza?

Opracowana przez Microsoft nowa 32-bitowa maszyna wirtualna Javy dla Windows ma pracować znacznie szybciej niż konkurencyjne rozwiązanie Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Java w nowym stylu

Doświadczeni programiści wiedzą, jak w aplikacjach Javy osiągać wydajność zbliżoną do tej, jaką mają aplikacje kompilowane do kodu maszynowego. Dzięki Java 2 umiejętność ta stanie się dostępna dla znacznie większego grona osób tworzących aplikacje. Czytaj więcej »

Piszcie dla Windows NT

Microsoft rozpoczął akcję promocyjną skierowaną do firm, które tworzą komercyjne aplikacje wykorzystujące SQL Server 7.0 lub Exchange Server. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Analfabetyzm informacyjny, analfabetyzm informatyczny

Od lat spieram się na różnych forach o istotność przydawki 'informatyczny'. Uważam więc, że jest ona zupełnie nieistotna z punktu widzenia użytkownika systemu. Jest oczywiście bardzo ważna dla firmy informatycznej, gdyż oznacza sprzedaż i wpływy. Ma też znaczenie dla użytkownika nie mającego rozeznania o technice informacyjnej - o jej ograniczeniach i uwarunkowaniach... Czytaj więcej »

Listy

Zastanawiając się nad definicją inteligencji, nie sztucznej, lecz tej, którą prezentuje człowiek, dawno już doszedłem do koncepcji krótkiego zdania: inteligencja to poczucie humoru! Dlatego większa część informatyków (i wszyscy fizycy) uwielbia żarty, kalambury - a najbardziej 'witze' o użytkownikach. Czytaj więcej »

Rudy frajer, czyli ja

Przy okazji początku roku naszły mnie myśli samorefleksyjne. Czy zauważyli Państwo, że felietonista w Polsce jest nie tylko świętą krową, ale do tego doskonałą? Proszę rozejrzeć się wokoło, rozpoczynając od łam Computerworlda, a kończąc na wielkonakładowych tygodnikach typu WPROST lub POLITYKA. Czytaj więcej »

Szczęśliwsi, bo manipulowani i uzależnieni

Niby to, o czym mówi profesor Krzysztof Obłój, jest wiadome (rozmowę z nim drukujemy w tym numerze). Jednak kiedy pierwszy raz ją przeczytałem, poczułem się dziwnie. Poczułem się obrońcą uciśnionych pracowników. Czytaj więcej »

Ubieranie spodni przez głowę

Dziwi mnie nauczanie informatyki, a konkretnie programowania na niektórych uczelniach ekonomicznych na przykładzie języka Pascal. Nie żebym był przeciwnikiem tego narzędzia, wręcz przeciwnie, w życiu zawodowym stworzyłem kilka programów w Pascalu i niektóre działają do dziś. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Firmy edukacyjne

Firmy edukacyjne, które w okresie od I do X 1998 r. przeszkoliły największą liczbę słuchaczy. Czytaj więcej »

Kulejąca edukacja

Od kilku lat systematycznie rośnie liczba kursów dla informatyków. Natomiast niezmienna pozostaje lista zarzutów formułowanych pod adresem ich organizatorów. Najpoważniejsze z nich to zamęt administracyjny, a także słabe, praktyczne przygotowanie instruktorów. Czytaj więcej »

Ścieżki obok drogi

Przygotowanie indywidualnego planu rozwoju zawodowego dla informatyków może powstrzymać ich przed częstymi zmianami miejsca pracy. Pomaga także w lepszym wykorzystaniu umiejętności pracownika. Czytaj więcej »

Znów w szkolnej ławie

Nawet najlepsze szkolenia nie wystarczą, żeby z nowego pracownika uczynić wykwalifikowanego fachowca. Warto jednak poznać kilka zasad, dzięki którym można odróżnić dobry ośrodek edukacyjny od kiepskiego i uczynić szkolenia bardziej efektywnymi. Czytaj więcej »

Rynek

Grupa dla banków

Softbank zakończył proces przejęcia siedmiu firm informatycznych z branży bankowej. Według przedstawicieli spółki, nie jest to koniec budowy grupy kapitałowej. Czytaj więcej »

Powierzcie nam przyszłość

Centrum Komputerowe ZETO SA w Łodzi zamierza rozwijać działalność w zakresie usług wdrożeniowych i outsourcingu. Czytaj więcej »

Rozwój jak w banku

Firma Projekty Bankowe Polsoft z Poznania planuje zwiększyć udział w swoich obrotach przychodów ze sprzedaży usług informatycznych. Czytaj więcej »

Sieci

Do dwóch razy sztuka

Pojawiła się znacznie udoskonalona, druga wersja NDS dla Windows NT. Poprzednia, wprowadzona na rynek prawie rok temu, nie wzbudziła zainteresowania polskich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Przełącznik z centralą

3Com i Siemens w ciągu dwóch lat dostarczą produkty do realizacji usług telefonicznych w sieciach komputerowych. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Sonda z RMON2

Coraz więcej urządzeń obsługuje standard RMON2. Jego obsługa znajduje się nawet w kartach sieciowych. Czytaj więcej »

W powiększonej skali

Serwer HP 9000 V2500 pracuje w konfiguracjach zawierających od jednego do 128 procesorów. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Akademia Królewska powinna przynajmniej jednorazowo przyznać nagrodę Nobla w dziedzinie informatyki temu, kto wymyśli uniwersalne narzędzie pozwalające w bardzo krótkim czasie przystosować dowolny system do zgodności z rokiem 2000. Moim zdaniem, to trudniejsze niż pisanie wierszy i walka o pokój. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...