powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 48-1998, 28 grudnia 1998
48-1998 Computerworld nr 48-1998
Wiadomości

Chore kasy chorych

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem działalności kas chorych, Zakład Zamówień Publicznych MZiOS unieważnił przetarg na dostawę obsługującego je systemu informatycznego. Czytaj więcej »

E-handel w Unii

Komisja Europejska przedstawiła propozycję prawnych uregulowań dotyczących handlu elektronicznego w Unii Europejskiej (UE). Mario Monti, komisarz UE ds. wspólnego rynku, stwierdził, że realizacja idei wolnego przepływu towarów, usług, osób i kapitałów między krajami członkowskimi, wraz ze wprowadzeniem euro, jest najlepszym momentem na rozszerzenie wykorzystania w działalności... Czytaj więcej »

Finanse nie tylko klientów

PKO BP, jako pierwszy polski bank, zdecydował się na zakup zintegrowanego oprogramowania finansowego. Wybrał pakiet Oracle Financials. Czytaj więcej »

Inwestycja w funkcjonalność

BRE zamierza usprawnić zarządzanie serwerami i systemami pamięci masowych. Czytaj więcej »

Jini zajmie się domem

Scott McNealy, prezes Sun Microsystems, zapowiedział na 25 stycznia 1999 r. oficjalną premierę technologii Jini. Według ogólnej definicji, Jini to architektura bazująca na języku Java, przenosząca usługi systemu operacyjnego na całą sieć. Ma ona ułatwić programistom tworzenie systemów rozproszonych, w których każde urządzenie podłączone do sieci reprezentuje obiekt programowy... Czytaj więcej »

NASK ukarany

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za słuszne skargi złożone na NASK w 1996 r. przez trzech dostawców Internetu: Internet Technologies Polska, ATM i SM-Media. Decyzja UOKiK pozwala wszystkim trzem dostawcom wystąpić do sądu o zwrot sum, które w ciągu dwóch lat pobrała od nich nielegalnie NASK. Czytaj więcej »

Państwo z informatyką w tle

Od stycznia 1999 r. wchodzi w życie reforma struktur administracyjnych państwa. Znane są zasady organizacji służb informatycznych w województwach, powiatach i gminach. Jednak wprowadzenie ich w życie musi poczekać, aż wojewodowie i starostowie uporają się z zadaniami o wyższym priorytecie. Informatyka do nich nie należy. Czytaj więcej »

Premier na 2000

Zagrożenia związane z problemem roku 2000 stanowią treść dezyderatu, skierowanego przez Sejmową Komisję Gospodarki do premiera Rzeczypospolitej Polskiej. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

W nie opisywanym przez nas do tej pory, a wydawanym przez Massachusetts Institute of Technology, dwumiesięczniku Technology Review, można znaleźć kilka niezwykłych tekstów o Internecie. Seria artykułów, pod wspólnym hasłem 'Nieznany Internet' (The Unknown Internet), zaczyna się pasjonującą wręcz opowieścią o World Wide Web Consortium, czyli organizacji wyznaczającej kierunek... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Lektury prawie obowiązkowe

Charles Handy Wiek przezwyciężonego rozumu, tłum. Adam Janiszewski, Business Press, Warszawa. 1998 r. Czytaj więcej »

Między nami kierownikami

Różnice zdań w zespole dyrektorów są pożądane, pod warunkiem że nie niszczą ich zdolności do wspólnego kierowania firmą. Czytaj więcej »

Wizerunek szefa

To podwładni budują prawdziwy wizerunek swojego kierownika czy dyrektora w oczach innych menedżerów, klientów i partnerów firmy. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Klasówka z Nortona

Ósmoklasiści wbiegli do pracowni komputerowej równo z dzwonkiem. Lubią lekcje informatyki. Odpoczywają na niej, tworząc w programie graficznym grafikę do szkolnej gazetki lub budując model symulacji procesu fotosyntezy. Czytaj więcej »

Komputery dla nauczycieli

Rokrocznie rośnie liczba komputerów w szkołach, szkoli się wielu nauczycieli - tylko efekty społeczne nie są proporcjonalne do nakładów i oczekiwań. Rzeczywistość daleko odbiega od obrazu malowanego za pomocą sporadycznych akcji i ładnie brzmiących haseł. Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

Serwis internetowy "Mateusz" to dzieło autorskie trzech osób (w tym zakonnika) - http://www.mateusz.pl. Czytaj więcej »

Hurtowe szukanie

Poszukiwacz to program, który umożliwia jednoczesne korzystanie ze wszystkich polskich serwisów wyszukiwawczych. Czytaj więcej »

Kredyt on-line

Większość dealerów Fiata oferuje kredyty bankowe na zakup samochodu świadczone przez Fiat Bank Polska SA. Proces ich udzielania jest bardzo krótki dzięki przesyłaniu wniosków kredytowych drogą elektroniczną. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Acer dla małych

Tajwańska firma wprowadza na polski rynek serwery i notebooki przeznaczone dla małych firm. Czytaj więcej »

Lekka wydajność

Pod względem wydajności ThinkPad 600 nie ustępuje większości komputerów stacjonarnych. Czytaj więcej »

Przenośne dylematy

Planując zakup notebooka w 1998 roku warto pamiętać, że Microsoft zapowiada premierę nowych wersji Windows. Minimalne wymagania systemu to procesor z zegarem 233 MHz i 64 MB RAM. Czytaj więcej »

Sterownik do wszystkiego

Uniwersalny sterownik programowy do drukarek powstanie najwcześniej za rok. Czytaj więcej »

Zasilacze w modułach

Urządzenia PK Electronics, angielskiej firmy specjalizującej się w produkcji zasilaczy awaryjnych o oryginalnej modułowej konstrukcji, wkrótce będą sprzedawane na polskim rynku. Firma Action, polski dystrybutor tych urządzeń, czeka na zakończenie certyfikacji modeli Blackout-Buster i US9003. Czytaj więcej »

Zip razy 2,5

Iomega 2,5-krotnie zwiększyła gęstość zapisu informacji w nowych modelach napędów Zip. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Cech-styk, czyli marzenie o świ(e)cie

Jacy powinni być informatycy? Pewnie tacy sami, jak inni normalni pracownicy. Przede wszystkim pracowici. Uczciwi. No i inteligentni. Czytaj więcej »

Zabezpiecz się sam

Rosnąca liczba danych, przesyłanych za pośrednictwem sieci, stwarza zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa systemów informatycznych. Obecnie zajmują się tym głównie administratorzy. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Baza danych w pudełku

Gotowe serwery z bazą danych, pracujące pod kontrolą możliwie najuboższej wersji systemu operacyjnego Solaris - to nowa wizja Larry'ego Ellisona, szefa Oracle'a. Premiera za trzy miesiące. Czytaj więcej »

Miernik postępu projektu

Slim-Metrics jest jednym z nielicznych na rynku narzędzi do oceny postępu prac nad projektami informatycznymi. Może być pomocne przed, w trakcie i po zakończeniu projektu. Czytaj więcej »

Raportowa siódemka

Seagate Software ogłosił nową wersję pakietu raportującego Crystal Reports 7. W porównaniu z poprzednią edycją wprowadzono zaledwie kilka ważnych zmian. Czytaj więcej »

SAS pogłębia hurtownie

SAS Institute integruje narzędzia do eksploracji danych Enterprise Miner z systemem do tworzenia hurtowni danych Warehouse Administrator. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

A ja prozą

Moi sąsiedzi wpędzają mnie w kompleksy. Zaczął ten z następnej strony wierszowanym tekstem informatycznym. Sąsiad z góry na Mikołaja (a nie żadne mikołajki) uraczył nas elegią na śmierć robaka. Zacząłem próbować na święta coś przygotować wierszem, ale po przeczytaniu stwierdziłem, że zagroziłoby to równowadze ekologicznej, gdyż wszystkie robaki wyzdychałyby. Pozostanę... Czytaj więcej »

DOSkona(lenie) samego siebie

Swego czasu w felietonie 'Dlaczego kocham Windows' (Computerworld nr 23 z 1997 r.) przyznałem publicznie, że nie kocham Windows. Jak to często w życiu bywa, przyszło mi jednak żyć z niekochaną osobą. Nie miałem wyboru. W firmie, gdzie opiekuję się siecią, zakupiono bowiem system finansowy i byłem zmuszony zainstalować kilka stacji pecetowych pod Windows NT oraz takiż serwer. Czytaj więcej »

Kto ostatni, ten przegrywa

Pani w dziale kadrowym wypisuje umowy o dosyć zróżnicowanym charakterze i w ilościach nie do pominięcia milczeniem. Zasugerowano więc, aby wprowadzić na jej odcinek prac komputer. Stosowny sprzęt pozostał po modernizacji zaplecza informatycznego, więc jak tylko dyrekcja wydała decyzję, natychmiast znalazł się w miejscu przeznaczenia. Czytaj więcej »

Listy

Wyniki testu przeprowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową, mającego sprawdzić zgodność jej aplikacji z rokiem 2000, napawają optymizmem ('Rok 2000 zadziałał', CW nr 46/98). Napawają optymizmem na tle ogólnego strachu. Właśnie strachu, bo tylko takie uczucie mogą wywołać ciągle (i coraz częściej) podawane informacje w prasie, radiu i telewizji. Informacje te skupiają się... Czytaj więcej »

Technika jest wymagająca

Nie ulega dziś wątpliwości, że technika tworzy fakty. Jeśli jeszcze przed dwustu czy stu laty epokowe wynalazki techniczne u większości ludzi wywoływały zaledwie zastanowienie, a i nierzadko uśmiech, tak dziś nikt nie ma wątpliwości. To technika przez ostatnie dziesięciolecia zmieniała społeczeństwo i środowisko. Czytaj więcej »

Rynek

Informatyczna autostrada

Szczeciński Heuthes promuje koncepcję infostrady bankowej, która ma służyć do wspomagania wewnętrznej działalności banków i obsługi klientów. Czytaj więcej »

Inteligentne informacje

The Polished Group z Krakowa opracowuje programy do zarządzania informacją opierając się na sztucznej inteligencji i technologii GIA. Czytaj więcej »

Jednoczenie ComputerLandu

Firmy ComputerLand SA, CSBI SA i Elba CSB SA będą działać jako jedna spółka. Czytaj więcej »

Kryzys na Wschodzie

W Rosji kryzys gospodarczy objął również rynek komputerów. Ich sprzedaż spadła o ponad połowę. Czytaj więcej »

Wyniki finansowe

Czytaj więcej »

Sieci

Liczy się duże zaplecze

Przełączniki Cisco Catalyst 4003 projektowano z myślą o sieciach Gigabit Ethernet. Kosztem zastosowania szybkiej magistrali danych jest brak zgodności z produktami Catalyst 5000. Czytaj więcej »

NDS górą

Tivoli Systems - producent oprogramowania do zarządzania systemami informatycznymi należący do IBM - poinformował o poparciu dla Novell Directory Services usług katalogowych Novella. Czytaj więcej »

Pakietowy szpieg

LanTrace 3.0 umożliwia szybką identyfikację i analizę zdarzeń, zachodzących w sieciach Ethernet i Fast Ethernet. Czytaj więcej »

Po nitce do kłębka

Oprogramowanie Tivoli automatycznie diagnozuje problemy występujące podczas pracy sieci. Czytaj więcej »

Pod okiem bystrego agenta

Neugents - neuronowi agenci - mają dbać o sprawną pracę sieci i aplikacji. Computer Associates wyposażył swój system Unicenter TNG w mechanizmy wykorzystywane w sieciach neuronowych. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Układ dużej mocy

Efektem przejęcia firmy Corollary i porozumienia z Compaq Computer jest wprowadzenie na rynek nowego zestawu układów Profusion, przeznaczonego do stosowania w wysoko wydajnych serwerach. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Trudno: komputer nigdy nie pojmie idei komputera. Sztuczna inteligencja zawsze będzie sztuczna. Z pozdrowieniami dla badaczy... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...