powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 47-1998, 21 grudnia 1998
47-1998 Computerworld nr 47-1998
Prezentacje firmowe

Niełatwa migracja do IPv6

ComputerworldNie ma jednej, uniwersalnej metody przejścia do protokołu IPv6. Czasami będzie się to wiązało z koniecznością modernizacji infrastruktury. Pokazujemy co zrobić, aby zmigrować do następcy IPv4. Prezentujemy wdrożenie IPv6 na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy i u dostawców usług hostingowych. Piszemy także o bezpieczeństwie w związku z wprowadzeniem nowego protokołu.

Wiadomości

Agent wie więcej

Warta SA zamierza udostępnić swym agentom i pośrednikom system pozwalający na ewidencjonowanie zawartych polis bezpośrednio w centralnym systemie towarzystwa. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Milenijny lek

Microsoft zapowiada wprowadzenie w I kwartale 1999 r. nowych produktów i usług, mających pomóc w przygotowaniu do wejścia w nowe tysiąclecie infrastruktury informatycznej przedsiębiorstw. W pakiecie znajdą się m.in. narzędzia do usuwania problemów związanych z czterocyfrowym zapisem daty w sprzęcie komputerowym, systemach operacyjnych i aplikacjach - nie tylko produkowanych przez... Czytaj więcej »

Paraliż płatnika

Do połowy grudnia tego roku ZUS nie opublikował wzorów nowych dokumentów ubezpieczeniowych, niezbędnych do aktualizacji aplikacji kadrowo-płacowych. Budzi to niepokój działów informatyki i firm programistycznych. Reforma ubezpieczeń ma wejść w życie już od stycznia 1999 r. Czytaj więcej »

Pięćsetka w systemie

We włocławskim Anwilu powstaje jedna z największych instalacji systemu SAP R/3 w Polsce. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Jak ustalić koszt jednostkowej informacji? Sprawa jest na tyle skomplikowana, że wiele produktów informacyjnych zakończyło komercyjny byt jako bezpłatne kopie rozdawane gdzie tylko się da, np. w Internecie. Ekonomiści Carl Shapiro i Hal Varian przekonują (Versioning: A Smart Way To Sell Information) na łamach ostatniego w tym roku wydania Harvard Business Review, że rozdawanie jest... Czytaj więcej »

Rządzić informacją

Autorskie rozwiązanie Rodan System - OfficeObjects - stało się podstawą systemu informatycznego wspomagającego prace Centrum Informacyjnego Rządu. Czytaj więcej »

Serwer pod opieką

Małym i średnim firmom, stosującym serwery AS/400, IBM proponuje nowy pakiet usług serwisowych - Midrange Express. Chce tym samym przejąć zadania związane z administrowaniem serwerów. Czytaj więcej »

Ta jedna, jedyna noc

Święta Bożego Narodzenia to czas refleksji. Wielu informatyków spędzi je zastanawiając się nad rozwiązaniem problemów związanych ze zmianą daty, wprowadzeniem waluty euro, a także nowego systemu ubezpieczeń społecznych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Katalog pomyłek

Menedżerowie firm działających w Polsce dostrzegają, że prawie połowa ich problemów biznesowych ma przyczyny w nieefektywnym działaniu systemu informacyjnego. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Peter M. Senge Piąta dyscyplina, tłum. Helena Korolewska-Mróz, Dom Wydawniczy ABC, Warszawa, 1998 r. Czytaj więcej »

Ucieczka od rutyny

Wiele reorganizacji i zmian jest podejmowanych przez menedżerów nie dlatego że pojęli ich konieczność, lecz dla zabicia nudy. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Być robotem - sposób na nieśmiertelność

Stanisław Lem wymyślił sugestywny termin: rysopis atomowy. Oznacza on opis kodujący konfigurację atomów w ciele i służy do rekonstrukcji ciała, jeśli ulegnie ono zniszczeniu. Jest także stosowany w teleportacji. Czytaj więcej »

Kodowanie cyfrowe - dobre na wszystko?

Co to są liczby nieobliczalne? Jak algorytm kulinarny zamienić w łańcuch cyfr? W jaki sposób oddać zmysły w programie komputerowym? Czytaj więcej »

Roniąc silikonowe łzy

Cały Furby jest wypchany elektronicznymi czujnikami, które wiedzą, kiedy jest głaskany, kiedy łaskotany, kiedy obrócony do góry nogami. Reaguje na światło i mrok - nawet gdy w danej chwili nikt się nim nie zajmuje, czego Furby zresztą bardzo nie lubi. Łaskotany chichocze, kiedy się go przewraca do góry nogami, udaje straszne przerażenie, a zostawiony sam na dłużej - zaczyna... Czytaj więcej »

Internet

Ceny, protesty i włamania

'Dzień bez Internetu' to pierwsza z zapowiadanych akcji protestacyjnych, których celem jest wymuszenie od Telekomunikacji Polskiej SA obniżania cen za dostęp do Internetu. Czytaj więcej »

Dane o serwisie

eBay Inc. (USA) - http://www.ebay.com Czytaj więcej »

Podglądacz zmian

Program Enterprise Minder powiadamia użytkownika o zmianach, jakie zachodzą na wskazanych przez niego stronach WWW. Czytaj więcej »

Rozwój usług

Niemal każdego dnia przybywa w Polsce usługodawców internetowych. Jest to tendencja ogólnoświatowa. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Czcionka czysta jak łza

Microsoft pracuje nad programową technologią wyświetlania znaków na ekranie monitora - ClearType, która umożliwia zasadniczą poprawę jakości odwzorowania obrazów dzięki ominięciu ograniczeń związanych z liczbą pikseli. Czytaj więcej »

Liczą się aplikacje

Cassiopeia E-11 to następca dotychczas sprzedawanego przez Casio palmtopa E-10. W porównaniu z poprzednim modelem ma on większą pamięć RAM (8 MB) i bogatszy zestaw oprogramowania firmowego. Czytaj więcej »

Pamięć absolutna

Everex wyposażył palmtopy z serii Free-style w 16 MB RAM. Większość komputerów naręcznych wyposażana jest standardowo w pamięć 8 MB. Czytaj więcej »

Pilot bez rodziców

Wynalazcy PalmPilota pracują nad nowymi konstrukcjami komputerów naręcznych. Bez udziału 3Com. Czytaj więcej »

Rewolucja w kieszeni

Palm VII będzie znacznie droższy niż wcześniejsze palmtopy 3Com. Jest to koszt wyposażenia kieszonkowego komputera w bogate funkcje komunikacyjne. Czytaj więcej »

Rysikiem po polsku

Dystrybutorzy we własnym zakresie przygotowują programy do obsługi polskich znaków w palmtopach. Krajowy rynek nie jest jeszcze w pełni doceniany przez producentów. Czytaj więcej »

Święta bez DVD

Do tej pory trudno uznać DVD za przebój rynkowy. Standaryzacja i dalszy spadek cen mogą to zmienić. Czytaj więcej »

Szyfry dla Palm OS

Certicom wprowadził do sprzedaży zestaw programów narzędziowych SSL Plus, który umożliwia tworzenie aplikacji pozwalających na bezpieczną synchronizację i wymianę danych między komputerami naręcznymi pracującymi pod kontrolą Palm OS a systemami korporacyjnymi. Czytaj więcej »

Zamówić bez błędu

Pojawił się program ułatwiający przygotowanie zamówień publicznych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Poszukiwanie Asów

Dyrektorzy działów informatyki coraz częściej i boleśniej przekonują się o istnieniu ujemnego bezrobocia wśród wykwalifikowanych specjalistów. Zarówno skalę zjawiska, jak i wszystkie problemy związane z poszukiwaniem informatyków doskonale widać na przykładzie rekrutacji administratorów i programistów znających platformę AS/400. Czytaj więcej »

Przemówić ludzkim głosem

Co najmniej raz w roku warto skupić się na tym, co mówią informatycy. Może się to okazać prawdziwie wigilijną niespodzianką. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Pamięciowa analiza

Applix TM1 to kolejny, dostępny na polskim rynku, pakiet analityczny OLAP. Czytaj więcej »

Rozproszone nadzieje

Do przetwarzania rozproszonego wiodą różne drogi. Nad urzeczywistnieniem tej idei pracuje kilka firm niezależnie. Nikt jeszcze nie oferuje produktów do przetwarzania rozproszonego. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Europa? A kysz!

Trzeba jeszcze raz wrócić do paktu na rzecz społeczeństwa informacyjnego. Ten pakt jest dla nas istotnie ważny i nie tylko dlatego że to projekt europejski. To zresztą paktowi może u nas zaszkodzić, bo - wg niektórych - ta cała Europa jest dla nas niebezpieczna. Ks. Henryk Jankowski np. głosi, że 'musimy zbierać pieniądze dla naszych żołnierzy na mundury, bo to, co nam Europa chce... Czytaj więcej »

Jak górnik komputer kupował

Pewien górnik zainkasował należne 40 000 zł w zamian za zwolnienie się z pracy. Jako że chłop w pełni sił jest i nie ma zamiaru na zasiłku do reszty życia pozostawać, postanowił rozkręcić własny biznes. Cóż łatwiejszego, jeśli nie mała hurtownia, do czego w zasadzie ani uprawnień, ani wiedzy posiadać nie trzeba. Jak pomyślał, tak zrobił. Czytaj więcej »

Kupowanie człowieka

Choinki postrojone, prezenty popakowane, do kuchni zaglądać nie trzeba - czuć wszystko. Ta świąteczna atmosfera skojarzyła mi się ze świątecznym nastrojem mego znajomego, który niedawno wygrał konkurs na eksponowane stanowisko w jednej z szacownych instytucji finansowych, której centrala znajduje się daleko poza Polską. Czytaj więcej »

Listy

Było dla mnie zaszczytem osobiście spotkać się z przedstawicielami instytucji i organizacji uhonorowanych tytułem 'Lider Informatyki 1998'. Jestem przekonany, że rosnąca rola informatyki w polskiej gospodarce gwarantuje zainteresowanie i zasłużony prestiż Waszego konkursu. Czytaj więcej »

(Wy)znać komputer(owi)

Jak wiadomo nawet z pobieżnej obserwacji, dzieci bywają rodzaju żeńskiego i męskiego. W mojej rodzinie do dziś funkcjonuje powiedzonko jednej z ciotko-babek, gdy jej pokazano noworodka: 'O ile mnie pamięć nie myli, to dziecię jest płci męskiej'. Sam wychowywałem parkę, mogę więc wypowiadać się nieco bardziej autorytatywnie. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Improwizacja z elementami zarządzania

Czarno na białym można udowodnić, że inwestycje w informatykę są opłacalne. Szkoda, że zarówno dostawcy, jak i klienci stronią od ich przeprowadzania. Czytaj więcej »

Łączenie światów

Szczęście w projekcie polega na udanych negocjacjach, które owocują kompromisem. Czytaj więcej »

O informatyzację miast i wsi

Proponuję, by każdy menedżer odpowiedzialny za wdrażanie technologii informatycznych, zastanowił się chwilę nad niepokojącym podobieństwem słów 'elektryfikacja' i 'informatyzacja'. Czytaj więcej »

Okiem budowniczego

Caspars Jones w książce 'Applied Software Measurements' napisał, że gdyby domy budowano, tak jak systemy informatyczne, to połowa budynków dwudziestopiętrowych byłaby zagrożona katastrofą. Miał na myśli przede wszystkim jakość produktów informatycznych. Czytaj więcej »

Przejrzystość nie zawsze pożądana

Etap formułowania wymagań dla Systemu Informowania Kierownictwa w banku jest najtrudniejszym okresem w projekcie budowy i wdrażania takiego rozwiązania. Czytaj więcej »

System na wiarę

Prędzej można namówić diabła do kąpieli w święconej wodzie niż dostawcę do sporządzenia studium wykonalności wdrożenia oferowanego systemu i zyskowności projektu. Czytaj więcej »

Według życzenia

Ludzie wymyślili modele danych, modele procesów, diagramy zdarzeniowe i inne notacje po to, by móc się komunikować. My, projektanci, często tak się zachowujemy, jakbyśmy o tym nie pamiętali. Czytaj więcej »

Wszyscy do jednej bramki

Styl zarządzania projektem musi być dostosowany do charakteru przedsięwzięcia. Czytaj więcej »

Rynek

Energia z zewnątrz

Oprócz opracowywania systemów wspomagania zarządzania, bydgoski Telmax zamierza oferować usługi outsourcingowe. Czytaj więcej »

Ostatnie przetargi

Zakończył się proces demonopolizacji polskiego rynku telefonii lokalnej. Przyznano ostatnie sześć koncesji. Czytaj więcej »

Przestrzeń w komputerze

Jason MacKenzie intesyfikuje działania dla wzmocnienia oferty systemów informacji przestrzennej dla przedsiębiorstw energetycznych. Czytaj więcej »

Wielkie halo!

Jeszcze w tym roku liczba abonentów trzech działających w Polsce sieci telefonii komórkowej przekroczy 2 miliony. Czytaj więcej »

Wyniki finansowe

Czytaj więcej »

Złote na bity

W ciągu ostatnich trzech miesięcy Enterprise Investors zainwestował 56 mln zł w cztery polskie firmy informatyczne. Czytaj więcej »

Sieci

Konkurować inaczej

Novell, zapowiadając Curacao i Magellana, zmienia swoją taktykę wobec Microsoftu. Czytaj więcej »

Przed zażyciem tabletki

Budowa sieci ICN Polfa Rzeszów SA to nie tylko zadanie informatyczne. Montaż urządzeń sieciowych i okablowania odbywał się w sterylnych halach produkcyjnych. Czytaj więcej »

Sieć przez przeglądarkę

Cabletron i Matrix Systems wzbogaciły Spectrum o możliwość współpracy z przeglądarkami. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Mówią, że nawet w Wigilię nie samym opłatkiem człowiek żyje. Czy już zawsze żył będę kopią zapasową? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...