powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 46-1998, 14 grudnia 1998
46-1998 Computerworld nr 46-1998
Wiadomości

Cała Java w ręce mas

Sun Microsystems zmienił zasady licencjonowania Javy. W jej rozwój zaangażuje się znacznie większa niż dotąd liczba niezależnych programistów, ośrodków naukowych i firm. Czytaj więcej »

Dane z procesu produkcji

Trzy wyższe uczelnie techniczne - politechniki: Warszawska, Wrocławska i Śląska - uruchomią edukacyjne instalacje systemu wspomagania zarządzania klasy ERP. Czytaj więcej »

Do wyboru, do koloru

Novell będzie sprzedawał równolegle trzy wersje systemu operacyjnego NetWare: 3.2, 4.2 i 5.0. Czytaj więcej »

Internetowe przepychanki

Połączenie Netscape z America OnLine i ich współpraca z Sunem może doprowadzić do stworzenia konkurencyjnego wobec Microsoftu konsorcjum producentów rozwiązań internetowych. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Narodziny drugiej Javy

Sun wprowadził do sprzedaży technologię Java 2, znaną dotąd jako Java Development Kit 1.2. Czytaj więcej »

Oszacować rolników

Dobiegają końca prace nad Urzędowym Rejestrem Rolnym, stworzonym na potrzeby GUS. Czytaj więcej »

Pakt przeciw piratom

Producenci oprogramowania złożyli na ręce prezydenta i marszałka Sejmu petycję z prośbą o zwiększenie nacisku na walkę z piractwem. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Zadowolenie dotychczasowych klientów to najlepszy sposób na pozyskanie nowych, zdecydowanych na produkty i usługi firmy. Brzmi to nieco banalnie, lecz okazuje się, że wykorzystywanie klientów jako 'narzędzia' jest dla niektórych firm podstawą działalności marketingowej i główną metodą promocji marki. W najnowszym numerze Business 2.0 Steve Jurvetson pisze o Hotmail (Turning... Czytaj więcej »

Rada nie-rada

W ciągu 3 miesięcy od powołania Rady Informatyki nie odbyło się nawet jej spotkanie inauguracyjne. Rada miała się zająć m.in. problemem roku 2000 w administracji. Czytaj więcej »

Rok 2000 zadziałał

Zdaniem przedstawicieli Krajowej Izby Rozliczeniowej, jej systemy i aplikacje, wykorzystywane przez banki do rozliczeń międzybankowych, są przystosowane do nadejścia nowego tysiąclecia. Czytaj więcej »

Scementować zakłady

W Lafarge Polska rozpoczął się projekt wdrożenia systemu World Software firmy JD Edwards. Czytaj więcej »

Sieć w outsourcingu

AT&T poinformował o przejęciu za 5 mld USD działu usług sieciowych Global Net-work należącego do IBM. W Polsce z jego usług korzysta ok. 150 klientów. Czytaj więcej »

Straszna Java?

W ciągu trzech miesięcy działania Centrum Javy powstało zaledwie kilka prostych aplikacji. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Idealny proces produkcyjny - zmiana paradygmatu

Wybrane rozwiązania służące podnoszeniu produktywności kapitału i pracy przedstawiłem wcześniej jako ulepszanie procesów. Odwoływałem się wtedy głównie do klasycznego dorobku organizacji produkcji i inżynierii przemysłowej. Z takiej perspektywy wyszczuplanie procesów, nadawanie im płynności i ciągłości wydają się zadaniami dobrze rozpoznanymi, które menedżer czy inżynier... Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

William J. Latzko, David M. Saunders Cztery dni z dr. Demingiem. Nowoczesna teoria zarządzania, tłum. Andrzej Ehrlich, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa, 1998 r. Czytaj więcej »

Precyzja aż do bólu

Doradca wykonuje w przedsiębiorstwie na ogół coś zupełnie innego niż się po nim spodziewano. Czytaj więcej »

Słodki ciężar odpowiedzialności

Konsultant jest człowiekiem, który mimo sukcesów, zdany jest na wieczny ból niespełnienia. Czytaj więcej »

Szalupa dla nadziei i godności

Dzisiaj za normę uważa się częste zmiany pracy w celu odświeżenia umysłu, pozyskania nowych bodźców, odnowienia pokładów energii i zapału. Czytaj więcej »

W uścisku strachu i pożądania

Menedżerowie i zatrudnieni przez nich zewnętrzni doradcy prowadzą swoistą grę, spychającą na margines problem, do rozwiązania którego się spotkali. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Kataster: wyzwanie na lata

O konieczności wprowadzenia katastru w Polsce mówi się bezskutecznie od lat. Reforma samorządowa wymusza przyspieszenie prac rządu, zwłaszcza ministerstw: Finansów, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Sprawiedliwości oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Czytaj więcej »

Nie założyłem między innymi braku poczucia humoru

Ponieważ czytelnik to druga, brakująca do spełnienia, połowa pisarza, zawsze z radością dowiaduję się o polemikach z moimi publikacjami. Zadaniem literatury, a felieton to jedna z jej form, jest wywoływanie w czytelniku uczuć - wzruszenia lub czułości, gniewu lub irytacji. Dla każdego twórcy najbardziej zabójcza jest bowiem obojętność. Czytaj więcej »

Roma locuta, causa finita *

Z Grzegorzem Noweckim, dyrektorem Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru w Ministerstwie Finansów, rozmawiają Danuta Wissuwa i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Smutna autobiografia czy totalny absurd?

Śledziłem ostatnio cykl artykułów Rafała M. Gęślickiego, z których każdy był zatytułowany "Jak... coś zrobić". Jako że artykuły te charakteryzują się ujemną wartością merytoryczną, jak również wyłania się z nich ponury i nieprawdziwy obraz polskiego rynku informatycznego, chciałbym wobec tych artykułów zająć stanowisko. Jak zawsze, liczę oczywiście na dyskusję. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Dokumenty w urzędzie, analizy w firmie komunalnej

Stosowane systemy informacji przestrzennej wymagają rozwiązań administracyjnych i organizacyjnych. Jest to wynik funkcji, które mają do spełnienia. Ich użytkownikami są przede wszystkim administracje rządowe i samorządowe, gdyż bez tych narzędzi nie jest możliwe poprawne zarządzanie przestrzenią geograficzną. Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

http://www.downloadmall.com Czytaj więcej »

Serwer obrazów

Image Server wyświetla pliki graficzne z zadaną rozdzielczością w przeglądarce WWW. Czytaj więcej »

Zakładki inaczej

GIA Bookmarks - program krakowskiej firmy The Polished Group - to nowa koncepcja tworzenia zakładek do ulubionych adresów internetowych. Czytaj więcej »

Zdalnie i bez komplikacji

Dom Maklerski Penetrator, prowadząc serwis kapitałowy na serwerze Wirtualnej Polski, korzysta z bardzo prostego interfejsu do aktualizowania prezentowanych informacji. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Macintosh - lepsza religia

Studia poligraficzne, tradycyjni klienci Apple Computer, rzadko korzystają z Windows NT. Jak twierdzą specjaliści, w starciu na rynku poligraficznym Microsoft jest obecnie bez szans. Czytaj więcej »

Prawo dla twórców

Dom Wydawniczy ABC oferuje bogaty zbiór ustaw i orzeczeń na CD-ROM, obejmujący lata 1926-1996. Czytaj więcej »

Szybciej w trybie DMA

Praca dysku w trybie DMA zwiększa szybkość transmisji danych i zmniejsza wykorzystanie procesora. Czytaj więcej »

ThinkPad dla małych firm

IBM od niedawna oferuje trzy nowe modele komputerów przenośnych ThinkPad. Ich główne atuty to umiarkowana cena i uniwersalne gniazdo UltraBay FX. Czytaj więcej »

W sieci i kolorze

Kolorowa drukarka atramentowa HP 2500C, przystosowana do pracy w sieci, drukuje w formacie A3. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Moda na skrupulatnych

Analiza procesów biznesowych jest jedną z dziedzin, której znajomość gwarantuje zdobycie dobrze płatnej pracy. Specjaliści z tego zakresu bez trudu znajdą zatrudnienie np. w dużych koncernach doradczych. Czytaj więcej »

Nowi ludzie

Czytaj więcej »

Trójkolorowe stowarzyszenie

Powstało nowe forum wymiany doświadczeń dla użytkowników produktów firmy 3Com. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Bazy pamiętają obiekty

Do zarządzania złożonymi typami danych najlepiej nadają się bazy obiektowe. Firma ObjectDesign proponuje bazy obiektowe dla jednego użytkownika, grup roboczych i przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Obiektowe bazy: mity i fakty

Technologia obiektowych baz danych jest na etapie "poszukiwania problemów do rozwiązania". Czytaj więcej »

OLAP w przeglądarce

Cognos jest kolejnym producentem, który dostarcza narzędzia do analizy danych w wersji WWW. Czytaj więcej »

Tania eksploracja

CART 3.6 firmy Salford Systems to produkt do dogłębnej eksploracji danych, dostępny po przystępnej cenie. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Bałagan w wiedzy

Po premierze Windows 2000 Microsoft przedstawi kompletne rozwiązania, służące zarządzaniu wiedzą. Dzisiaj firma dostarcza tylko różne aplikacje do tworzenia dokumentów. Czytaj więcej »

Biegiem po biurze

Biuro OnLine pozwala korzystać z możliwości Lotus Domino bez konieczności tworzenia aplikacji. Czytaj więcej »

Jeszcze lepsza układanka

Na kilka tygodni przed premierą systemu komunikacyjnego Notes/Domino 5.0 pojawiła się ostatnia wersja beta tego produktu. Użytkownicy aplikacji Lotusa mogą spodziewać się dużych zmian. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Etyka? A po co?

Temat etyki zawodowej wciąż pozostaje w cieniu wszelkich pilnych spraw w procesie dalszego, dynamicznego rozwoju zastosowań. Już kiedyś pisałem, że sprawy pilne mają u nas prymat nad ważnymi. Etyka zawodowa jest właśnie przykładem sprawy ważnej, którą pozostawia się na boku, gdyż wydaje się mało zyskowna. Czytaj więcej »

Informatyczne znaleziska

Jak wykazały ostatnie znaleziska, system operacyjny DOS istniał przed rokiem 1976. Niemożliwe? Owszem, jest to zgodne z prawdą, chociaż nie jednemu psu Burek. Robiąc okazjonalne porządki w swojej biblioteczce, natknąłem się na książkę ''1000 słów o komputerach i informatyce'' z roku 1976. Czytaj więcej »

Listy

Jestem pod wrażeniem felietonu ''Elegia na śmierć robaka'' (CW nr 45/98), do dziś nie bardzo mogę się otrząsnąć. Może nie tyle poruszył mnie fatalny los robaka, co Pana ukryte dotąd talenty i możliwości. Powiem tyle: marnuje się Pan za tym oceanem! (chyba że po angielsku też potrafi Pan rymy składać). Czytaj więcej »

Ostateczne rozwiązanie

Już trzy lata upłynęły od pamiętnej dyskusji o rozwoju Internetu w Polsce. Napisałem wtedy niepotrzebnie złośliwy felieton przeciwko redaktorowi naczelnemu ENTER-a. (Jeśli ktoś nie ma pod ręką starych numerów CW, może zajrzeć do mojego archiwum Czytaj więcej »

Święty komputer

''Komputer zmienił nieco świat, a na pewno zmienił moje życie'' - wyznał Jan Paweł II podczas spotkania z rzymskimi studentami. Ojciec Święty skomentował w ten sposób dar, jaki otrzymał od rektora rzymskiego Uniwersytetu Nauk Społecznych, w postaci 50 komputerów z prośbą o przekazanie ich kościołom Afryki i Wschodniej Europy. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Gdańsk z lotu ptaka

W pracy samorządu terytorialnego niezastąpionym narzędziem do zarządzania i planowania rozwoju są systemy informacji przestrzennej. W Urzędzie Miejskim w Gdańsku SIP jest integralną częścią systemu informatycznego. W przeciwieństwie do Krakowa, za rozwój SIP odpowiada Wydział Informatyki. W tym zakresie współpracuje on z zewnętrzną firmą komercyjną. Czytaj więcej »

Geodeci i informatycy, czyli konkubinat po przejściach

Czy istnieje konflikt między geodetami i informatykami? Jeśli tak, to jak pogodzić racje obu stron? W jaki sposób zapobiegać praktykom monopolistycznym firm geodezyjnych i informatycznych? I wreszcie - kiedy zacznie się liczyć zdanie użytkownika informacji? Czytaj więcej »

GIS 1999

Dopiero nowelizacja ustawy 'Prawo geodezyjne i kartograficzne' z lipca 1998 r., uchwalonej w związku z reformą ustrojową państwa, wprowadziła formalnie do polskiego prawa pojęcie Systemu Informacji o Terenie (LIS - Land Information System). Specjaliści wciąż dyskutują jak zdefiniować w prawie termin System Informacji Geograficznej (GIS - Geographical Information System). Czytaj więcej »

Pomysły na GIS

Pomysłowość w zakresie zastosowań GIS nie zna granic. Jedni za pomocą analiz przestrzennych zarządzają miastem, inni nadzorują przebieg renowacji... fresku w średniowiecznej katedrze. Czytaj więcej »

Skąd ucieka prąd

Od roku trwa wdrażanie systemu komputerowego wspomagania eksploatacji sieci energetycznych (SID - System Informacji o Dystrybucji) w Elbląskich Zakładach Energetycznych SA. Potrzeba wprowadzenia systemu wypłynęła z dążenia do rozwiązania podstawowych problemów każdej organizacji: usprawnienia zarządzania, skrócenia czasu reakcji na reklamacje, uproszczenia obiegu dokumentów i... Czytaj więcej »

Statkiem po mapie

Zarząd Gdańskiej Stoczni Remontowej od dawna zamierzał wykorzystać w działalności przedsiębiorstwa System Informacji Geograficznej. Jednak dopiero w tym roku sytuacja ekonomiczna stoczni pozwoliła na realizację tych planów. System wesprze zarządzanie poprzez stałą analizę i aktualizację wszystkich informacji dotyczących pracy zakładu. Czytaj więcej »

Wawel numeryczny

Do wydawania decyzji administracyjnych urzędnikowi CK magistratu Krakowa wystarczył plan w dużej skali. Jeśli miał wątpliwości, mógł wezwać poddanego Najjaśniejszego Pana i żądać wyjaśnień. Aby zaś uzyskać dodatkowe informacje, wystarczyło mu obejść miasto. Spacer po Plantach z wycieczką na Płytę (krakowski rynek) i antraktem na śniadanie w jednym z kawiarnianych... Czytaj więcej »

Rynek

Duże systemy

Katowicki Spin zamierza rozwijać działalność w zakresie projektowania systemów na platformy komputerów typu mainframe. Czytaj więcej »

Rosnąć wraz z klientem

Soft-Lab tworzył początkowo programy finansowo-księgowe, kadrowo-płacowe i obsługi magazynu, teraz przymierza się do opracowania systemu analizy i informowania kierownictwa. Czytaj więcej »

Rozmowy warte miliony

Po dwóch latach dyskusji na temat sposobu rozliczeń między operatorami komórkowymi a Telekomunikacją Polską SA, narodowy operator podpisał umowę o wzajemnych rozliczeniach. Czytaj więcej »

Sprzęt i usługi

Biuro Siemens Nixdorf Informationssysteme w Polsce podzielono na dwa podstawowe działy: Information and Communication Products i Business Services. Czytaj więcej »

Trudny rok JTT

JTT Computer SA zamierza rozwinąć dystrybucję produktów sieciowych, które w 1999 r. mają stanowić 10% obrotów. Czytaj więcej »

Wyniki finansowe

Czytaj więcej »

Zjednoczona grupa

ComputerLand SA połączy się z CSBI SA i Elbą CSB SA. Zmianie ulegnie skład Rady Nadzorczej spółki. Czytaj więcej »

Sieci

Bezpieczny Nortel

Firmy Nortel Networks i Internet Security Systems (ISS) podpisały porozumienie, na mocy którego oprogramowanie wchodzące w skład rodziny produktów zabezpieczających ISS SafeSuite zostanie zintegrowane i będzie sprzedawane ze sprzętem sieciowym Nortela. Czytaj więcej »

Czcionki wiszą w powietrzu

Sieć Gazety Wyborczej to jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań komunikacyjnych w Polsce. Łączy technologię ATM i Gigabit Ethernet, wykorzystując łącza stałe i radiolinię. Czytaj więcej »

Niezbędnik administratora

Pakiet Hyena jest jak szwajcarski scyzoryk - zawiera wszystkie narzędzia, niezbędne administratorowi Windows NT. Jedno z najlepszych narzędzi dla Windows NT jest dostępne jako shareware. Czytaj więcej »

Poczta dla większych

Novell wprowadzi na rynek pakiet pocztowy przeznaczony dla dostawców usług internetowych. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Stacja w stację

Nowe narzędzie Microsoftu ułatwia przygotowywanie identycznie skonfigurowanych stacji roboczych. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

W firmie zaproponowano mi ścieżkę kariery. Kariera brzmi świetnie (widzę radość żony), ale ścieżka gorzej. A już najgorsze jest dla mnie skojarzenie ze ścieżką zdrowia. Nie lubię się pocić. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...