powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 45-1998, 7 grudnia 1998
45-1998 Computerworld nr 45-1998
Wiadomości

Internetowy łącznik

W tym roku zostanie uruchomiona internetowa baza małych i średnich polskich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Kiedy będzie lepiej

II Kongres Informatyki Polskiej zgromadził doborowe grono postaci ze środowiska informatycznego. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej informatyce w tym roku. Czytaj więcej »

Konstruktywnie o biznesie

JBA Polska zaprezentował nowe narzędzie Systemu 21 do modelowania procesów biznesowych. Czytaj więcej »

Liderzy Informatyki 1998

Jury tegorocznej edycji konkursu Lider Informatyki w składzie Marian Kuraś (Akademia Ekonomiczna w Krakowie), Ludwik Maciejec (właściciel i konsultant firmy Usługi Informatyczne i Konsultingowe), Wiesław Paluszyński (członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych), Krzysztof Stańczuk (dyrektor Biura Systemów Zarządzania kieleckiego Exbudu) i Wojciech Raducha (redaktor... Czytaj więcej »

Nie rejestrujesz, nie piszesz

W pakiecie Office 2000, którego pojawienie się zapowiedziano na II kwartał 1999 r., Microsoft przygotowuje nowe rozwiązanie, istotne dla użytkowników - asystenta rejestracji. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Nudę wynikającą z patrzenia na wciąż niezmienną mapę kuli ziemskiej można wypełnić spoglądając do listopadowego numeru miesięcznika Wired. Czytaj więcej »

Transfer emerytur

PZU Życie SA i ComputerLand SA utworzyły instytucję zajmującą się obsługą Powszechnych Towarzystw Emerytalnych. Czytaj więcej »

Trzecie internetowe urodziny

W ciągu trzech lat od wejścia na rynek produktów internetowych Microsoft odebrał jego znaczną część dotychczasowemu liderowi - Netscape Communications. Czytaj więcej »

Zgoda na kompatybilność

Decyzją amerykańskiego sądu Microsoft został zobowiązany do dostosowania swojego oprogramowania do technologii Java opracowanej przez Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Fotel pod okiem komputera

Poprawne wdrożenie systemu komputerowego wspomagania wytwarzania CIM w przedsiębiorstwach produkujących meble w znacznym stopniu definiuje postać i warunki procedur wraz z instrukcjami zapewnienia jakości. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Zdzisław Czajka, Zofia Jacukowicz, Marta Juchniewicz Wartościowanie pracy a zarządzanie płacami, Difin, Warszawa, 1998 r. Czytaj więcej »

Z potrzeby serca

Nie ma bardziej zadziwiającego zjawiska niż fakt, że tak wielu pracowników utożsamia się z organizacją, w której pracuje. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Uniwersytet Epoki Cyfrowej

Czy można totalnie skomputeryzować edukację? Dlaczego studentom renomowanych uczelni oferuje się lepiej płatną pracę niż absolwentom wirtualnych uczelni? Czy zmienić model uniwersyteckiego nauczania, a jeżeli tak, to czy warto? Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Sztuka latania

Outsourcing kojarzony jest zwykle z dużymi przedsiębiorstwami i firmami, rzadziej z administracją rządową i samorządową. Jednak i tu pojawia się on coraz częściej, choć powody jego stosowania są nieco inne. Czytaj więcej »

W czym mogę pomóc?

Dzwoni telefon. Informatyk podnosi słuchawkę, chwilę słucha, po czym mówi: Nie mógłbyś się sam tego nauczyć? Znowu słucha i dodaje: Nigdy się nie nauczysz! Odkłada słuchawkę. Ciężko wstaje od biurka i wychodząc z pokoju, rzuca do kolegów: luser*! Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

Wirtualna Polska (powstała dopiero przed trzema miesiącami, od 1995 r. serwis prowadziła spółka Centrum Nowych Technologii) - http://www.wp.pl . Czytaj więcej »

Kody na stronie

Visual InterDev, narzędzie do tworzenia aplikacji działających na stronach internetowych, najlepiej pracuje z programami Microsoftu. Czytaj więcej »

Prawo sieci

Kongres USA uchwalił trzy akty prawne odnoszące się bezpośrednio do Internetu. Czytaj więcej »

Szukanie bez kanałów

W piątej wersji przeglądarki Microsoftu trudno znaleźć znaczące innowacje. Widoczny jest brak poparcia dla kanałów internetowych. Czytaj więcej »

Zmieniać czy nie zmieniać?

Zmiany wyglądu i organizacji serwisu WWW to równie ważne posunięcia, jak modyfikowanie szaty graficznej gazety. Jak często należy je wykonywać? Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Ambitny typ

Mininotebook California Access 200 oferuje funkcje zbliżone do tradycyjnego notebooka, ważąc jedynie 1 kg. Czytaj więcej »

Dobre, bo polskie

Program Moje Konto nie jest tak rozbudowany, jak Quicken czy MS Money. Sprawdza się natomiast w polskich warunkach. Czytaj więcej »

Dyski z dozą niepewności

Dyski Ultra DMA mogą źle pracować pod kontrolą Windows 95/98 lub Windows NT. Czytaj więcej »

Idea na wirusy

Centertel prowadzi dokładne analizy dotyczące ataków wirusów komputerowych. Pozwala to lepiej opracować strategię zabezpieczenia systemów informatycznych. Czytaj więcej »

PC nie z tej ziemi

Japoński oddział IBM zaprezentował prototyp kieszonkowego komputera wielkości walkmana i wydajności typowego notebooka. Podobny model sprzętu przenośnego już wprowadza do produkcji mało znana firma Xybernaut. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Czekając na konkurencję

Pesymiści zakładają, że poważny wzrost zainteresowania szkoleniami dotyczącymi zarządzania systemem NetWare 5.0 nastąpi dopiero po przyszłorocznej premierze ogromnego konkurenta produktu Novella - Windows 2000. Czytaj więcej »

Ja w sprawie ogłoszenia

Rekrutacja przeprowadzana za pośrednictwem ogłoszeń zamieszczanych w Internecie - mimo wielu zalet - wciąż jeszcze jest niezbyt pewnym sposobem na znalezienie pracownika. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Decyzje wsparte Informixem

Do serwera bazy danych Informixa można dokupić opcję do obsługi hurtowni danych i aplikacji do wspomagania podejmowania decyzji. To efekt współpracy z firmą Red Brick. Czytaj więcej »

Nie tylko Java

Druga wersja VisualAge IBM-a oferuje większe możliwości w zakresie łączenia aplikacji i baz danych niż pakiety innych producentów przeznaczone do programowania w Javie. Czytaj więcej »

Praca na wielu platformach

IBM opracował strategię rozwoju i specyfikację własnych serwerów aplikacyjnych. Czytaj więcej »

Sprzątanie po C++

Great Circle jest narzędziem pozwalającym ustrzec się przed 'wypływaniem pamięci' w programach napisanych w C++. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Kadrowe lekarstwo

Producenci oprogramowania twierdzą, że aplikacja obsługująca kadry i płace to jeden z najtrudniejszych do opracowania elementów systemu wspomagającego pracę firmy. To także jeden z powodów, dla których oferta rynkowa polskich programów Kadry-Płace jest uboższa niż aplikacji obejmujących inne sfery działalności przedsiębiorstw. Prezentujemy porównanie czterech programów... Czytaj więcej »

Programy kadrowo-płacowe

Aplikacja kaliskiej firmy dGCS Biznesmen - Kadry-Płace i ZUS w pełni wykorzystuje zalety środowiska graficznego. Wspomaga dział spraw osobowych i rachuby płac np. umożliwiając prowadzenie kartoteki personalnej (z miejscem na zdjęcie pracownika), automatyczne wypełnianie świadectw pracy, rozliczanie urlopów, prowadzenie listy obecności, redagowanie umów o pracę i ustalanie listy... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Amatorszczyzna

Kilka ostatnio wprowadza.nych zamierzeń (projektów<sup>1</sup> budzi już nie wątpli.wości, a zgrozę. Mowa .o kompleksowych przedsię.wzięciach organizacyjnych, .których składnikiem zwykle są projekty informatyczne. Weźmy wszystkie po kolei reformy: administracji, ubezpieczeń emerytalnych, ochrony zdrowia, edukacji, a także wprowadzania postanowień konkordatu czy kredytów... Czytaj więcej »

Budujemy Nowy Świat

Jedni budują nowy świat, inni Nowy Świat. Jaki w ostateczności zbudujemy świat, pokaże przyszłość. Oby był to Nowy Świat, ale... Zakończyliśmy drugą edycję Lidera Informatyki. Jak to zwykle bywa za pięć dwunasta, zamieszania w wydawnictwie było co nie miara i nie pomogły tu żadne wcześniejsze, szczegółowe plany. Czytaj więcej »

Elegia na śmierć robaka

Czytaj więcej »

Informatyko, gdzie twoje skrzydła?

Październikowym wieczorem siedziałem przed ekranem, dla odmiany - telewizyjnym. Coraz rzadziej mam ochotę spoglądać na jakąkolwiek powierzchnię emitującą promieniowanie, a wraz z nim informację zaburzającą naturalny rytm biologiczny i spokój egzystencji. Czytaj więcej »

Listy

Każdy z nas chciałby kształcić swoje dzieci w tzw. dobrych szkołach, które coraz częściej korzystać muszą z osiągnięć nowych technologii. Należy do nich bezsprzecznie technologia informatyczna. Czytaj więcej »

Rynek

Bezpieczna specjalizacja

Krakowski Polcom opiera swoją przyszłość na szybkim rozwoju polskiego rynku systemów bezpieczeństwa i archiwizacji danych. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

W ubiegłym tygodniu grupa o nazwie Gumisie zaatakowała serwer WWW Telekomunikacji Polskiej SA, zmieniając treść znajdujących się na niej informacji; akcja miała na celu wyrażenia poparcia dla protestu polskich internautów przeciwko zbyt wysokim taryfom operatora za dostęp do Internetu. Czytaj więcej »

Kierunek Ameryka

Polskie Sieci Teleinformatyczne planują wprowadzić na rynek amerykański swoje systemy przeznaczone do prowadzenia elektronicznego handlu. Czytaj więcej »

Ruszyła integracja

Przedstawiciele Optimus SA twierdzą, że 1998 rok był przełomowy dla pionu systemów. Czytaj więcej »

Sposób na dane

EMC otworzył biuro w Polsce, które ma usprawnić obsługę klientów firmy. Czytaj więcej »

Tech Data czy Computer 2000?

W europejskiej strukturze Computer 2000 nastąpiły zmiany organizacyjne. Amerykańska Tech Data stanie się prawdopodobnie właścicielem całego europejskiego koncernu dystrybucyjnego. Czytaj więcej »

Wyniki finansowe

Czytaj więcej »

Sieci

Całkiem zwykły kabel

Gigabit Ethernet ma pracować na standardowych kablach miedzianych piątej kategorii. Nie będzie więc konieczna wymiana okablowania. Czytaj więcej »

Gadka z serwisem

Internetowy serwis techniczny 3Com na razie nie radzi sobie z niesformalizowanymi pytaniami użytkowników. Czytaj więcej »

O czym szumią dane

Pakiet Network Associates umożliwia 'podsłuch' danych przesyłanych siecią. Czytaj więcej »

Okres próbny NetWare 5

Administratorzy odpowiedzialni za wdrożenie NetWare 5 w polskich firmach, choć zadowoleni z możliwości nowego systemu, nie zawsze mogą z nich skorzystać. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Serwery bez dysków

3Com przedstawił plany wprowadzenia specjalizowanych produktów dla sieci SAN. W produkty dla tego typu sieci zainwestują też inni producenci sprzętu i oprogramowania sieciowego. Czytaj więcej »

Veto dla Novella

Lotus Development przestaje rozwijać oprogramowanie Notes do systemu NetWare. Wersja 5.0 tego produktu nie będzie już dostępna dla użytkowników systemu Novella. Lotus tłumaczy swoją decyzję bardzo małym zainteresowaniem użytkowników NetWare wersjami 4.5 i 4.6 pakietów Notes i Domino. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Nieraz, myśląc o wirtualnej rzeczywistości, przygryzam sobie język, próbując rozgryźć to pojęcie i tę rzeczywistość zarazem. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...