powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 44-1998, 30 listopada 1998
44-1998 Computerworld nr 44-1998
Wiadomości

Alternatywa dla DVD

Podczas gdy przedłużający się spór o standardy wstrzymuje szybki rozwój technologii DVD, na Comdex '98 Verbatim zaprezentował nowy model nagrywarki 4420 CD-RW. To pierwsze urządzenie tego typu, które umożliwia nagrywanie dysków typu CD-R i CD-RW z czterokrotną prędkością, odtwarzając je z dwudziestokrotną prędkością. Czytaj więcej »

Cztery lata partnerów

Microsoft wprowadza nowe zasady uczestnictwa w programie Microsoft Certified Solution Provider. Czytaj więcej »

Dostawy zgodnie z rozkładem

Moduł produkcyjny traktowany jest w legnickim Legmecie jako jądro systemu informatycznego. Czytaj więcej »

Hurtowy język danych

1Każde kolejne duże targi na świecie, nie tylko internetowe, przynoszą pokazy premierowe coraz większej liczby nowych programów wykorzystujących język XML (eXtensible Markup Language), służący do opisu struktury dokumentów internetowych. Na targach Comdex '98 w Las Vegas wsparcie dla języka XML zaoferowały firmy IBM, Oracle i Unisys. W założeniach twórców XML miał być... Czytaj więcej »

Java w krzemie

MicroJava 701 jest pierwszym zintegrowanym układem, który bezpośrednio wykonuje instrukcje Javy bez potrzeby korzystania z interpretera czy kompilatora. Jego twórcą jest Sun Microsystems. Jest to pierwszy układ, z zapowiadanej przez Suna rodziny mikroprocesorów picoJava, z wbudowanym kodem Javy. Czytaj więcej »

Luki pozostawione przez NT

Zainteresowanie, jakim cieszył się Linux, nie było zaskoczeniem dla uczestników tegorocznych targów Comdex. Coraz więcej dużych firm deklaruje poparcie tego systemu operacyjnego. Oracle, IBM i Informix przenoszą na tę platformę swoje bazy danych. Tę samą operację zamierza przeprowadzić Corel - pracuje nad linuxowymi wersjami WordPerfect i CorelDraw. Atmosferę podgrzał opublikowany... Czytaj więcej »

Modelowanie działalności

Polska Telefonia Cyfrowa wdrożyła oprogramowanie Aris do doskonalenia zarządzania firmą. Czytaj więcej »

Narastające e-problemy

Szeroka oferta produktów wspierających handel elektroniczny, prezentowana na tegorocznych targach Comdex, zmusza przedsiębiorstwa do przemyślenia swojej strategii w zakresie 'e-biznesu'. Nadal wiele firm nie wie, co jest konieczne, aby rozpocząć tego typu działalność. Na targach oferowane było oprogramowanie do tworzenia katalogów produktów i usług, zabezpieczające transmisję danych... Czytaj więcej »

Netscape, Ameryka i słońce

America Online, jeden z największych dostawców usług internetowych na świecie, przejmie za 4,2 mld USD Netscape Communications. Transakcja ma być sfinalizowana w II kwartale 1999 r. Czytaj więcej »

Nowy wymiar sieci

Rozmowa z Charlesem Wangiem, prezesem CA. Czytaj więcej »

Odkurzone biuro

Nieco zapomniany przez europejskich użytkowników Windows pakiet biurowy WordPerfect Office powróci w przyszłym roku na rynek w nowym wcieleniu. Czytaj więcej »

Odpoczynek od BackOffice

BackOffice Microsoftu nie jest już jedynym zestawem serwerowym dla Windows NT. W zinteg-rowanym pakiecie IBM oferuje oprogramowanie, które ma zaspokoić potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw korzystających z NT. Czytaj więcej »

Pełni dobrych intencji

Szwedzka Intentia AB zaprezentowała Movex NextGen, system klasy ERP napisany całkowicie w języku Java. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Czego Bill się boi? Czytaj więcej »

Sieciowa integracja z Novellem

Cisco Systems dołączył do firm wspierających usługi katalogowe Novella. Za ich pośrednictwem będzie można zarządzać produktami oferowanymi w ramach programu Cisco Assure. Czytaj więcej »

Trójwymiarowa przyszłość CA

W najbliższej dekadzie trójwymiarowy interfejs użytkownika stanie się normą w aplikacjach wspomagających zarządzanie - prognozuje Charles Wang, współzałożyciel i prezes Computer Associates (CA). Czytaj więcej »

Urzędy skarbowe w sieci

W dwóch urzędach skarbowych zostaną uruchomione pilotażowe instalacje komputerów sieciowych. Czytaj więcej »

Więcej niż poczta elektroniczna

Jeszcze w tym roku na rynku pojawi się kolejna wersja Lotus Notes 5 i Domino 5 mająca stanowić konkurencję dla podobnych rozwiązań Microsoftu i Novella - zapewniają przedstawiciele Lotus Development. Oprogramowanie klienckie Notes w piątej wersji ma łączyć zarówno funkcje przeglądarki internetowej, jak i standardowego klienta Notes. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Lektury prawie obowiązkowe

Mark H. McCormack O zarządzaniu, tłum. Magdalena Wajda, Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa, 1998 r. Czytaj więcej »

Studium pracy

Inżynieria metod opisana w poprzednim odcinku (Computerworld nr 40/98) zmierza do poprawy płynności procesu, czyli płynności przepływu materiału (informacji). Drugim celem inżynierii przemysłowej jest poprawienie ciągłości przepływu pracy. Czytaj więcej »

Zmarnowane możliwości

Odkąd przedsiębiorcy zrozumieli, że zatrudniają nie ręce do pracy, lecz całego człowieka, stracili pewność siebie, a zarazem umiejętność kierowania swoimi pracownikami. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Kierunek: społeczeństwo informacyjne

W dojrzałych demokracjach antycznej Grecji miejscem zapewniającym obywatelom poczucie wpływu na politykę swojego miasta-państwa była agora, czyli miejsce zorganizowanej wymiany informacji między rządzonymi a rządzącymi. Dzisiaj jest możliwe autentyczne wdrożenie wirtualnego forum politycznego dzięki zastosowaniu technologii teleinformatycznej. Czytaj więcej »

Roboty: ciało sztucznej inteligencji

Gdy inżynier obmyśla i realizuje projekt mostu, to poza obliczeniami, kreśleniem, mierzeniem sporządza również model mostu. Następnie do pracy zostają włączeni budowniczowie mostu. Myślenie, inteligencja mają swoje dopełnienie w sensoryce i motoryce. To samo musi dotyczyć maszyn, które miałyby zasłużyć na miano inteligentnych. Muszą to być roboty zdolne do samodzielności i... Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Czy może być szybciej

Wydajność hurtowni danych można zwiększyć poprzez zastosowanie wielowymiarowych struktur danych. Czytaj więcej »

Procedura zmienną jest

Procedury - zdefiniowane, sprawdzone, zatwierdzone i wdrożone - regulują postępowanie pracowników przy wykonywaniu zadań. Często ulegają modyfikacjom, dostosowywane są do zmieniającego się systemu informatycznego i nowych warunków pracy. Powstaje więc problem ze zdefiniowaniem, która wersja procedury jest wersją aktualną, oraz kto ma określić, która procedura jest aktualna? Czytaj więcej »

Strach i niewiedza

Teoretycznie granice outsourcingu w działaniach administracji wyznacza wyłącznie doktryna prawa. Nie zezwala ona np. na wydawanie zezwoleń budowlanych czy licencji na handel bronią przez kogoś innego niż urzędnika. Wymienionych czynności i wszystkich działań zwanych decyzjami administracyjnymi nie da się realizować na zasadzie outsourcingu. Czytaj więcej »

Internet

Bez przełomu

Communicator 4.5, najnowsza wersja sztandarowego produktu firmy Netscape, w pełni obsługuje protokoły IMAP4 i LDAP. Czytaj więcej »

Dane o serwisie

OnSale Inc - http://www.onsale.com Czytaj więcej »

Personalizacja incognito

Personalizacja serwisów WWW wymaga zbierania informacji o profilu użytkownika. Na przeszkodzie może stanąć obowiązująca ustawa o ochronie danych osobowych. Czytaj więcej »

Sieć samochodowa

Prawie wszyscy dealerzy Daewoo kontaktują się z centralą firmy przez Internet. Umożliwia to system, bazujący na serwerze aplikacji Netscape, który został wdrożony jako pierwszy w Polsce. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Adresy z bazy

Druga edycja bazy HBI Firmy '98 dla Windows zawiera informacje o 36 tysiącach działających w Polsce firm. Czytaj więcej »

Celeron zamiast 486

Zestawy do modernizacji PC umożliwiają przekształcenie komputerów w maszyny z procesorami K6 2 lub Celeron. Czytaj więcej »

Łatwiejsze przeszukiwanie

Narzędzie Infoseek Express dla Windows ułatwia zadanie wyszukiwania informacji w Internecie. Czytaj więcej »

Osobista zemsta komputerów

Nie wszystkie komputery wyprodukowane przed kilkunastoma miesiącami są zgodne z rokiem 2000. Bezpłatna aktualizacja BIOS, którą często udostępniają producenci, nie zawsze wystarcza. Czytaj więcej »

Szybki zapis, szybki odczyt

Napędy CD-R 8x firmy Plextor umożliwiają skrócenie czasu nagrywania płyt CD-R do 10 minut. Czytaj więcej »

Więcej bajtów na talerzu

Niemal wszyscy producenci dysków twardych przedstawili nową ofertę. Najmniejsze modele mają pojemność 4 GB. Pojemność największych z zapowiadanych dysków osiąga 50 GB. Czytaj więcej »

Wymuszone przyspieszenie

NEC i Toshiba rozpoczną masową produkcję 128-megabitowych układów pamięci DRAM. Czytaj więcej »

Z Linuxem na biurku

Powiększa się oferta aplikacji biurowych do systemu operacyjnego Linux. Autorem najnowszego zestawu biurowego Linux Office Suite 99 jest firma SuSE, jeden z dystrybutorów systemu. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Gdy informatyk odchodzi

Nie ma uniwersalnej metody na powstrzymanie informatyków przed zmianą miejsca pracy. Warto jednak zastosować kilka sposobów, które zmniejszą ryzyko nagłego pozbawienia firmy najbardziej potrzebnych i najwartościowszych specjalistów. Czytaj więcej »

Nie tylko do poduszki

Eugene McKenna, Nic Beech, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Gebethner i Sp., Warszawa 1997 r. Czytaj więcej »

Nowi ludzie

Michał Findeisen (43 l.) został dyrektorem departamentu technologii informacyjnych w Powszechnym Towarzystwie Emerytalnym Nationale Nederlanden Polska SA. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Bazy danych w pamięci

Handel elektroniczny stawia bazom danych wymagania, których nie są w stanie spełnić. Czytaj więcej »

Fox Pro na nowy wiek

W Visual Fox Pro 6.0 ułatwiono rozwiązywanie zagadnień związanych z rokiem 2000. Czytaj więcej »

Powrót szybkiego Clariona

Clarion 4 firmy TopSpeed tworzy trójwarstwowe aplikacje klient/serwer i aplikacje dla Internetu. Czytaj więcej »

Zarządzanie aplikacjami

Administratorom nie wystarcza już świadomość, że aplikacja działa. Muszą wiedzieć, jak dobrze lub jak źle działa oprogramowanie, od którego zależy funkcjonowanie firmy. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Kreatywność

Przypadkowo obejrzałem fragment programu Late Night Show w NBC. Gośćmi Jaya Leno byli dwaj chłopcy: 9- i 13-latek. Gospodarz programu zaprosił ich, żeby pokazali swoje wynalazki. Nie pamiętam imion, ale jestem pod wrażeniem programu. Wynalazki są bardzo praktyczne i wcale nie są rewelacją na skalę światową. Są efektem potrzeby i aktywnej postawy, chęcią ułatwienia sobie życia, a... Czytaj więcej »

Listy

Przy okazji lektury artykułu Wiesława Pawłowicza 'Kolor dla biznesu' (Computerworld nr 42/98) chciałem zwrócić uwagę na pewne dane liczbowe, które pojawiają się w wielu tekstach, zamieszczonych w innych pismach komputerowych, a które prowadzą do nieporozumień wśród czytelników. Czytaj więcej »

Odpowiedzialność

Natykam się coraz częściej na hasło zamknięte w słowie 'odpowiedzialność', a ściślej na ideę odpowiedzialności wszelkiej maści - indywidualnej, zbiorowej, branżowej. Nacisk na odpowiedzialność jest w ostatnich czasach tak duży, że jej propagatorzy pozwolili sobie na zmianę znanej filozoficznej tezy: 'Nie ma odpowiedzialności bez wolności' na: 'Nie ma wolności bez... Czytaj więcej »

Patrz dokąd idziesz

Informatyk, przyjmujący się do nowego miejsca pracy, powinien bacznie ów krok rozważyć. A dlaczego akurat informatyk i do tego jeszcze bacznie? - zapytacie zapewne Państwo - czyż nie dotyczy to wszelkich innych zawodów? Czytaj więcej »

Uczył Marcin...

No właśnie, kogo uczył i czy nauczył przysłowiowy Marcin? Wnioskując z korespondencji, jaką otrzymuję od Czytelników (przypominam, mój adres tatarkiewicz@earthlink.net), pewnie uczył obsługi komputerów. Raczej bez skutków. Czytaj więcej »

Rynek

Doradztwo i edukacja

Obroty Hewlett-Packard Polska w 1998 roku przekroczyły 800 mln zł, osiągając o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Czytaj więcej »

Dwie mocne nogi

Radomski Komtech specjalizuje się w sprzedaży pakietu narzędziowego Magic i oprogramowania do budowy hurtowni danych MicroStrategy. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

EMC (Enterprise Storage Company), amerykański producent systemów archiwizacji danych, otworzy 1 grudnia br. oddział w Polsce, którego dyrektorem zostanie Jan Smólski, poprzednio dyrektor generalny Compaq Computer Sp. z o.o. Czytaj więcej »

System czterech firm

Warszawski Cron współpracuje z trzema zagranicznymi firmami przy tworzeniu oprogramowania do obsługi małych i średnich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Wyniki finansowe

Czytaj więcej »

Sieci

Bay popiera NDS

Bay Networks jest kolejnym producentem sprzętu sieciowego, który poparł usługi katalogowe NDS Novella. Czytaj więcej »

Dobry, chudy klient

Do sieci komputerowej w towarzystwie Zurich Handlowy podłączonych jest kilkadziesiąt terminali Windows, które muszą mieć stałą, szybką łączność z obsługującymi je serwerami. Czytaj więcej »

Groźba unifikacji w zarządzaniu

Standard Common Information Model ma szansę zmienić sposób zarządzania sieciami. Czytaj więcej »

Kopie z duchami

Program Ghost Symanteca do kopiowania zawartości dysków twardych, niestety, praktycznie nie różni się od poprzedniej wersji. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Szersze spojrzenie na sieć

Hewlett-Packard wprowadzi w ciągu roku na rynek kilka nowych produktów z rodziny OpenView. Czytaj więcej »

Szybsze szyny

Future I/O - nowa, bardziej wydajna magistrala danych, mająca zastąpić obecnie stosowaną PCI - ma być elementem, który przekona klientów do korzystania z serwerów IBM NetFinity. Czytaj więcej »

Zdalny pomocnik

Przejęcie pełnej zdalnej kontroli nad stacją roboczą pozwala administratorowi rozwiązać wszystkie problemy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...