powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 43-1998, 23 listopada 1998
43-1998 Computerworld nr 43-1998
Prezentacje firmowe

Grupa BPS postawiła na rozwiązania ProLiant i StorageWorks

HPStworzenie w krótkim czasie Centrum Technologii Płatniczych obsługującego ponad 1000 bankomatów wymagało dobrze przemyślanego projektu i niezawodnej infrastruktury. Zobacz dlaczego Grupa BPS (zrzeszająca 360 banków spółdzielczych) wybrała serwerowe i macierzowe rozwiązania HP.

Wiadomości

Cięcia i zmiany

Co piąty pracownik Baana, znanego producenta systemów ERP, straci pracę. Nowym prezesem firmy została Mary Coleman. Czytaj więcej »

Internetowy świat otwarty

Aby zwiększyć funkcjonalność swoich rozwiązań do budowy hurtowni danych, Oracle w ostatnich tygodniach przejął trzy firmy. Przygotowuje także Warehouse Builder 2.0. Czytaj więcej »

Kto boi się pingwina?

Krążący od kilkunastu dni w Internecie list, który podobno jest fragmentem wewnętrznego dokumentu Microsoftu, zawiera informacje o planach firmy wobec systemu operacyjnego Linux. Czytaj więcej »

Małe sieci, duże pieniądze

Rynek oprogramowania małych firm stanowi coraz poważniejsze źródło dochodów koncernów informatycznych. Nowe produkty dla tego segmentu proponują IBM i Novell. Czytaj więcej »

Na własny rachunek

Zdaniem przedstawicieli prokuratury, w przypadku nielegalnego kopiowania programów ciężar prowadzenia dochodzenia spoczywa przede wszystkim na oskarżycielu prywatnym. Czytaj więcej »

Oby telefony dzwoniły

Konferencja 'Polscy operatorzy telekomunikacyjni a rok 2000' nie przyniosła nowych informacji na temat przygotowań do nadejścia roku 2000 w Telekomunikacji Polskiej SA. Czytaj więcej »

Odważne decyzje maklerów

Domy maklerskie coraz częściej zaczynają świadczyć usługi za pośrednictwem Internetu. Czytaj więcej »

Okrojony brat Windows

Zubożona wersja systemu Windows NT ma znaleźć zastosowanie w sprzęcie powszechnego użytku, urządzeniach medycznych, pomiarowych i telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Pogoń za reformą

Adam Kapica, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie ma wątpliwości, że Kompleksowy System Informatyczny ZUS nie będzie oddany w całości 1 stycznia 1999 r. ZUS musi jednak zdążyć na 1 marca 1999 r., w przeciwnym razie w kwietniu nie zaczną działać Otwarte Fundusze Emerytalne. Czytaj więcej »

Polskie komputery polskim dzieciom

W wyniku 8 przetargów ogłoszonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pracownie internetowe w szkołach podstawowych będą wyposażone w komputery JTT i Optimusa. Czytaj więcej »

Procesu ciąg dalszy

W procesie przeciwko Microsoftowi zeznania składali przedstawiciele Apple'a, Intela i Netscape'a. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Prawdopodobnie wszystkie czasopisma biznesowe, uznające się w mniejszym lub większym stopniu za opiniotwórcze, publikują listy największych lub najlepszych firm. Formuła takiego zestawienia w raporcie Inc. 500 jest pod tym względem o tyle oryginalna, że zawiera kilkaset najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw amerykańskich. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Lektury prawie obowiązkowe

Robert Rządca, Paweł Wujec Negocjacje, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1998 r. Czytaj więcej »

Mit indywidualizmu

W polskich przedsiębiorstwach z trudem rodzi się oddolna presja na zmiany i usprawnienia, ponieważ pracownicy najwyżej cenią sobie solidarność grupową. Czytaj więcej »

Rysować czy modelować?

Na rewolucję w otoczeniu firma musi odpowiedzieć równie radykalnymi zmianami, obejmującymi wszystkie obszary i struktury - wzdłuż i wszerz. Czytaj więcej »

Trud decydowania

Nasz umysł zastawia na nas pułapki, mimo że wydawałoby się, iż jest najlepszym sojusznikiem w czasie podejmowania decyzji. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Zaniedbany kunszt mówienia

Podczas seminariów i konferencji mówcy z zapałem wykorzystują wszystkie możliwości PowerPointa, jakby zapominając o istocie wystąpienia: przejrzyście i zgodnie z zasadami języka polskiego przedstawić swoje racje. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Ciech potrafi pisać

Choć na rynku dostępnych jest sporo standardowych aplikacji, wiele firm wciąż tworzy oprogramowanie na własne potrzeby. W przypadku firm handlowych często jest to koniecznością. Czytaj więcej »

Dmuchać na zimne

Outsourcing nie jest remedium na nieudolnych informatyków w administracji publicznej. Nie jest także skarbonką, która po rozbiciu natychmiast daje zastrzyk finansowy. Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

Computer Literacy Inc. (USA) - http://www.computerliteracy.com Czytaj więcej »

Kto nie płaci, domenę traci

W przyszłym roku trzeba będzie płacić za utrzymanie internetowych domen. Dotyczy to wszystkich użytkowników, którzy je do tej pory zarejestrowali w NASK-u. Czytaj więcej »

Pakietowe rozmowy

Rośnie liczba produktów związanych z telefonią internetową. Czytaj więcej »

Pocztowe call center

Program Talisma umożliwia obsługę elektronicznej korespondencji z klientami. Czytaj więcej »

Przychodzi Internet do lekarza

Na III konferencję pod hasłem 'Internet medyczny' przybyło zdecydowanie więcej uczestników niż przed rokiem. Wśród nich znajdowało się wielu lekarzy. Czytaj więcej »

Przyspieszyć zakupy

Użytkownicy biznesowi oczekują od internetowych serwisów szybszej pracy. Dotyczy to głównie elektronicznych sklepów. Czytaj więcej »

Transakcje z Netscape

Netscape zamierza wyposażyć swój Application Server, bazujący na technologii Kiva, w możliwości transakcyjne. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Bliżej SQL

Microsoft skaluje w dół SQL Server i proponuje go jako bazę do obsługi aplikacji na biurko. Czytaj więcej »

FAT-32X - dla grubych dysków

Wraz ze wzrostem pojemności dysków twardych powraca problem tworzenia dużych partycji w Windows. Wymusza to korzystanie z dodatkowych narzędzi. Czytaj więcej »

Lepsze i gorsze PC

Przygotowanie WBK do problemu milenium objęło 3,5 tys. komputerów osobistych. Czytaj więcej »

Mów mi procesor

Być może już za rok aplikacje wykorzystujące procesory nowej generacji będą obsługiwane głosem. Czytaj więcej »

Osobiste też groźne

Olsztyńska firma farmaceutyczna Cefarm sprawdziła wszystkie swoje komputery PC pod kątem zgodności z rokiem 2000. Czytaj więcej »

TV na monitorze

Cyfrowy tuner-dekoder dla PC opracowały Panasonic i Compaq Czytaj więcej »

Zdjęcia z kombajnu

Canon wprowadza nowy model 'fotograficznej' drukarki wyposażonej w funkcje kopiowania, skanowania i faksowania. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Wolny jak konsultant

Twierdzenie, że w Polsce brak jest warunków do funkcjonowania niezależnych konsultantów z zakresu informatyki, okazuje się nieprawdziwe. Działalność taką prowadzi wiele jednoosobowych firm. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Aplikacje na Webtopie

Tarantella to sposób na dostęp do aplikacji unixowych za pośrednictwem sieci WWW. Czytaj więcej »

Język wyraźnie odmieniony

Nowy Visual Basic 6.0 pozwala tworzyć aplikacje szybciej niż poprzednia wersja pakietu Microsoftu. Czytaj więcej »

Między bazą a klientem

Serwer Oracle'a ma służyć do tworzenia, uruchamiania i integracji aplikacji komponentowych. Czytaj więcej »

SQL 7 - od laptopa po klaster

Największym producentom baz danych przybył poważny konkurent. Microsoft zaprezentował wreszcie komercyjną wersję serwera baz danych SQL Server 7.0. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Grób Nieznanego Adresata

Poczta elektroniczna wrosła w życie codzienne. W każdym razie wrosła w moje życie rodzinne. Oboje z żoną mamy po dwa adresy (ja domowy i w pracy, ona w Polsce i w Bostonie). Córka też, bo w domu używa mojego byłego adresu warszawskiego (za co serdecznie Polsce OnLine dziękuję!), a na uczelni dostała niedawno osobny. Czytaj więcej »

Ile jesteś wart

Jak zmierzyć wartość człowieka? W zasadzie jest to niemożliwe w sensie ogólnym, albowiem trzeba by określić kryteria pomiaru. Na przykład dla ludożercy atrybutami decydującymi o ocenie są waga i jakość tkanki mięśniowej. Każdy stosuje inne kryteria oceny wartości człowieka i w zależności od sytuacji oraz osoby oceniającej, mogą to być cechy charakteru, zamożność,... Czytaj więcej »

Listy

Od kilku tygodni Computerworld informuje o poparciu poważnych firm informatycznych udzielanemu systemowi operacyjnemu Linux. Inicjatywa sprawia wrażenie swoistej zmowy producentów. Wszyscy liczący się i najwięksi zapowiedzieli bądź już wprowadzili rozwiązania dla tego systemu. Czytaj więcej »

Pakt na rzecz Społeczeństwa Informacyjnego

Światli ludzie proponują nam Pakt na rzecz budowy Społeczeństwa Informacyjnego, co najmniej tak ważny jak NATO. Pominę fakty dotyczące inicjatywy, a zajmę się znaczeniem Społeczeństwa Informacyjnego. Wciąż nieliczna jeszcze jest grupa ludzi, którzy zdają sobie sprawę z zakresu i konieczności przekształceń. Jeśli szybko ich nie dokonamy, dystans do świata wciąż będzie... Czytaj więcej »

Życie z komputerem

Stos nie przeczytanych książek rośnie w tempie nie spotykanym dotąd. Sięga niemal sufitu i gdyby nie cierpliwa ściana, runąłby, a z nim nadzieja na czas czytania błogi. W drugim rogu galimatias gazet przeróżnych, czasopism kolorowych i czarno-białych, o formatach najróżniejszych, wycinków, wydzierek i ksero też cierpliwie czekających i o litość proszących. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Dokładnie to, czego potrzeba

Rozwiązania informatyczne wdrożone w ABB Dolmel we Wrocławiu pozwoliły dwukrotnie zwiększyć roczną wartość sprzedaży, o 30% zmniejszyć stany magazynowe, prawie dwa razy przyspieszyć obrót materiałów, o połowę skrócić czas realizacji wielu projektów. Czytaj więcej »

System w dobrych rękach

Z Romanem Bulińskim, prezesem zarządu i dyrektorem generalnym ABB Dolmel, rozmawia Iwona D. Bartczak. Czytaj więcej »

Koleżeństwo i własne zdanie

Z Ernestem Hęcińskim, kierownikiem działu informatyki w ABB Dolmel, rozmawia Iwona D. Bartczak. Czytaj więcej »

Handlowe podejście

Informatyka może obniżyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Może też pracować na rzecz jego ekspansji. Czytaj więcej »

Bity pieszczą pieniądze

Informatyka powinna odpowiadać potrzebom instytucji. Potrzeby i wymagania rosną, rośnie informatyka. Rośnie wraz z potrzebami klientów. Czytaj więcej »

Zaufanie przede wszystkim

Z Dariuszem Adamowskim, dyrektorem Departamentu Informatyki i Telekomunikacji w Kredyt Bank PBI SA, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Biblioteka przyszłości

Trudno w to uwierzyć, ale możemy poszczycić się posiadaniem jednej z najnowocześniejszych bibliotek w Europie. Czytaj więcej »

Szok technologiczny

Z prof. dr. hab. Janem Malickim, dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Informacje na każdy temat

Historia informatyzacji Urzędu Miasta Szczecina pokazuje, że można wiele osiągnąć idąc pod prąd przyjętym standardom. Potrzebna jest jednak konsekwencja. Czytaj więcej »

Dobro policzalne

Informatyka przenika wszystkie obszary przedsiębiorstwa, co sprawia, że wymierne korzyści z wdrożenia nowego rozwiązania wymykają się tradycyjnemu wzorowi obliczania rentowności inwestycji. Czytaj więcej »

Wartość dla biznesu

Telekomunikacja, Internet, hurtownie danych, ERP - technologie, które tworzą wartość. Tu i teraz. Czytaj więcej »

Rynek

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Nowa era Qumaka

Qumak International zamierza intensywnie rozwijać działalność konsultingową wykorzystując zdobyte do tej pory doświadczenia. Czytaj więcej »

Nowy system na nowy rynek

PZU Życie SA zakupił system Amarta, angielskiej firmy Sherwood International, który wykorzysta do obsługi III filaru ubezpieczeń społecznych. Wdrożenie potrwa do lutego 2000 r. Czytaj więcej »

Polska wartość

Digitland zamierza stworzyć - na bazie własnego systemu - rozwiązania branżowe dla przemysłu samochodowego i spirytusowego. Czytaj więcej »

Zastrzyk dla Compu

Polski Fundusz Przedsiębiorczości, reprezentowany przez Enterprise Inwestors, kupił za 16 mln zł dwa mln akcji warszawskiej Comp S.A. Czytaj więcej »

Sieci

Dane Plus telefony

Polkomtel SA, operator sieci Plus GSM, jako pierwszy wykorzystał najnowsze propozycje technologii Voice over Frame Relay firmy Cisco Systems. Dzisiaj z rozmów telefonicznych za pośrednictwem sieci komputerowej korzysta ok. 40 biur i oddziałów Polkomtela w Polsce. Czytaj więcej »

Delikatnie z nowym NDS!

Migrację na najnowszą wersję NetWare należy przeprowadzać ostrożnie. W przeciwnym razie mogą ulec uszkodzeniu usługi katalogowe Novell Directory Services. Czytaj więcej »

Gdy potrzeba mocy

Serwery NUMA oparte na architekturze Intela próbują zdobyć rynek zdominowany przez maszyny z procesorami RISC. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Telefon z numerem IP

Zastosowanie technologii Voice over IP umożliwia realizację rozmów telefonicznych znacznie lepszej jakości niż w przypadku połączeń na liniach analogowych. Czytaj więcej »

W ochronie granic NetWare

Novell powierza bezpieczeństwo sieci opartych na NetWare pakietowi BorderManager 3.0 Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Patrząc na historię ludzkości łatwo zauważyć, że niejeden 'naprawiświat' w ostateczności okazywał się majster-klepką. Warto sobie to przypomnieć, gdy czasami słucha się specjalistów od informatyki, a w szczególności od społeczeństwa informacyjnego. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...