powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 42-1998, 16 listopada 1998
42-1998 Computerworld nr 42-1998
Wiadomości

Aktywne modelowanie firmy

IFS oferuje nową wersję systemu wspomagania zarządzania IFS Applications 99. Zamierza także zwrócić większą uwagę na usługi reorganizacji działalności przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Bez lania wody

Aqua SA zamierza dokonać integracji modułów środków trwałych systemu wspomagania zarządzania klasy ERP i systemu informacji geograficznej GIS. Czytaj więcej »

Dorosła baza

W tym tygodniu na rynek wejdzie nowa wersja bazy danych Microsoft SQL Server. Dzięki wielu modyfikacjom produkt może zdobyć uznanie także wśród użytkowników korporacyjnych Czytaj więcej »

Droga ku słońcu

Sun Microsystems nakreślił drogę rozwoju systemu Solaris. Zostanie on m.in. rozszerzony o zaawansowaną obsługę klastrów. Czytaj więcej »

Intel ośmioprocesorowy

Na targach Comdex odbędą się premiery 8-procesorowych serwerów Intela, opartych na procesorach Xeon. Czytaj więcej »

Internet na Linuxie

Serwery katalogowe i komunikacyjne Netscape Communications wzbogacą ofertę firm programistycznych dla bezpłatnego systemu operacyjnego Linux. Jak zapowiedział Marc Andreessen, współzałożyciel firmy, użytkownicy mogą spodziewać się wprowadzenia tych produktów pod koniec tego roku. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Dom Maklerski Banku Zachodniego podpisał umowę z Prokom Software SA na system Promak-Web, opracowany przy współpracy z Suntech Sp. z o.o., który umożliwi otrzymanie dostępu do informacji o stanie konta, posiadanych akcjach i ich kursach przez Internet. Czytaj więcej »

Nowy podział w policji

Wraz z wprowadzeniem nowego podziału administracyjnego, policja zamierza przeprowadzić zmiany w stosowanych przez siebie systemach informatycznych. Czytaj więcej »

Opłacalność inwestycji

Zakład Energetyczny Wrocław, wdrażający system Movex, jest zainteresowany przejściem, w najbliższej przyszłości, na jego wersję napisaną całkowicie w języku Java. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Globalne sieci telefonii satelitarnej są ostatnim przebojem rynku telekomunikacyjnego. Pierwsza i najbardziej znana firma na tym rynku, która działa od początku listopada br., to Iridium. Powstała dzięki trzem inżynierom Motoroli - jest pierwszą prawdziwie ponadnarodową spółką telekomunikacyjną pisze ('The United Nations of Iridium') David S. Bennahum w październikowym numerze Wired. Czytaj więcej »

Rok 2000 dla opornych

IBM, podobnie jak inni producenci komputerów PC, zamierza zaoferować narzędzia umożliwiające rozwiązanie problemu roku 2000 na sprzedawanych przez siebie komputerach PC, nawet tych z początku lat 80. Będą one udostępnione bezpłatnie w połowie listopada br. na serwerze tego producenta (http://www.ibm.com/). Czytaj więcej »

Szyfrowane regulacje

Import urządzeń i oprogramowania szyfrującego, bez względu na długość wykorzystywanego klucza, wymaga zezwolenia Ministerstwa Gospodarki. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Lektury prawie obowiązkowe

Malcolm Smith Nowe narzędzia rachunkowości zarządczej, tłum. Jadwiga Stolarek, Fundacja Rozwoju Rachunkowości w Polsce, Warszawa, 1998 r. Czytaj więcej »

Oni nie potrafią

Jedną z bardziej popularnych chorób w przedsiębiorstwach jest wzajemne obwinianie się działów o brak umiejętności. Czytaj więcej »

Procesy w praktyce

Każda zmiana w koordynacji działań poszczególnych działów firmy jest wskazana, pod warunkiem że usprawni obsługę klienta, oszczędzi czas i pieniądze. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Ale kino

Chyba żaden z działów informatyki nie rozwijał się w ostatnim trzydziestoleciu równie szybko, jak grafika komputerowa. To ona walnie przyczyniła się do przełamania oporów przeciętnego użytkownika, zastępując alfanumeryczną kryptografię rozkazów shella przyjaznymi ikonami. Ponadto wprowadziła maszyny cyfrowe do tak odległych dziedzin, jak sztuka, chirurgia plastyczna czy... Czytaj więcej »

Zmysły komputera

Pierwsze komputery zostały zaprojektowane do wykonywania operacji obliczania, przeprowadzania dowodów matematycznych czy rozwiązywania ogólnych problemów. Spektakularne osiągnięcia umocniły badaczy i konstruktorów w przekonaniu, że mają do czynienia z namiastką sztucznego intelektu. Uświadomiono sobie jednak, że maszyny cyfrowe powinny mieć także sztuczne zmysły, aby mogły... Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Dojrzałość partnerów i...

Czy outsourcing w administracji publicznej jest potrzebny? Na tak postawione pytanie odpowiedź może być tylko jedna. Tak. Diabeł jednak - jak zawsze - tkwi w szczegółach. Czytaj więcej »

Paradoksy produktywności

W praktyce bardzo trudno wykazać związki między nakładami na informatykę a zyskami przedsiębiorstwa. Czy warto kupować komputery? Jak mierzyć efektywność ich wykorzystania? Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

Wydawnictwo Presspublica - http://www.rzeczpospolita.pl Czytaj więcej »

Kopanie w stronach

Program wwwDigger może przyspieszyć ściąganie stron WWW. Czytaj więcej »

Reklama szyta na miarę

W polskim Internecie widać coraz więcej ogłoszeń - niedługo pojawią się także personalizowane. Czytaj więcej »

Sprzedam, kupię, zamienię

Słupskie wydawnictwo, używając popularnych narzędzi, stworzyło serwis Giełda Samochodowa - najbogatszą w polskim Internecie bazę z ofertami samochodów używanych. Czytaj więcej »

Wypełnianie struktury

'Cyfrowy rynek: faktura i architektura' to temat konferencji High Tech Forum '98. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Intel na lepsze czasy

Intel przedstawia zalecenia dotyczące zarządzania poborem mocy i wymianą danych w sieciach. Czytaj więcej »

Kolor dla biznesu

Ceny kolorowych drukarek laserowych na polskim rynku spadły do poziomu ok. 11 tys. zł. Włączanie się do rywalizacji coraz większej liczby firm zwiastuje kolejne obniżki. Czytaj więcej »

Mac OS: sztuczna inteligencja

Czy będzie wersja Sherlocka na Windows? To pytanie codziennie słyszą sprzedawcy sklepów w USA, w których można kupić nowy system operacyjny Apple'a - Mac OS 8.5. Czytaj więcej »

Przejście na 32-bitowy FAT

Wprowadzenie 32-bitowej tabeli FAT może być bardzo korzystne. Nie zawsze jednak się udaje. Czytaj więcej »

Skaner do lasera

LaserJet 1100 to pierwsza drukarka laserowa HP z możliwością dołączenia modułu skanującego. Czytaj więcej »

Szybka pamięć

NEC rozpoczyna produkcję szybkich pamięci w technologii Virtual Channel SDRAM (VC-SDRAM). Tę decyzję z pewnością przyspieszyło poparcie udzielone japońskiemu koncernowi przez producentów układów wspomagających procesory (chipset). Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Miły dodatek

Większość polskich przedsiębiorstw nie wypracowała systemu świadczeń dodatkowych dla specjalistów technologii informatycznych. Wyjątkiem są duże firmy z branży informatycznej i jednostki administracji publicznej. Czytaj więcej »

Nie tylko do poduszki

Francois Mingotaud Sprawny kierownik. Techniki osiągania sukcesów, Poltext Warszawa 1994 r. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Aplikacje wysoce dostępne

IBM proponuje rozwiązanie klastrowe zabezpieczające przed awarią oprogramowania. Czytaj więcej »

Inteligencja w C++

Microsoft Visual C++ 6.0 nie tworzy szybszego kodu niż wersja 5.0. W innych dziedzinach znacznie przewyższa poprzednią wersję, zwłaszcza pod względem wygody i funkcji programistycznych. Czytaj więcej »

Platon z Redmond

Nowa architektura OLAP - Microsoft Plato - zyskuje coraz więcej zwolenników. Czytaj więcej »

Serwer aplikacji w Javie

Połączone firmy BEA Systems i Web Logic oferują serię serwerów aplikacji dla przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dysk z (od)zysku

Dzień rozpoczął się słonecznym porankiem. Lekki wiaterek i kilka chmurek na niebie nie zwiastowały gwałtownych wydarzeń. Życie toczyło się normalnie. Albo tak mi się tylko wydawało. Czytaj więcej »

Dziadek do komputerów

Wiele czynności można wykonać w sposób łatwy, lekki i przyjemny, pod warunkiem istnienia stosownych okoliczności i narzędzi. Weźmy jako przykład proces rozbijania orzechów włoskich. Posiłkując się narzędziem nie przeznaczonym do tej czynności, czyli młotkiem, otrzymujemy niechciane efekty uboczne. Czytaj więcej »

Listy

W Raporcie Computerworld 'Bezpieczeństwo sieci' (wrzesień 1998 r.) znalazłem artykuł Aleksandra Czarnowskiego, w którym autor niezwykle krytycznie podchodzi do zabezpieczania danych w systemach informatycznych, funkcjonujących w polskich przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Ogłoszenia

Gdy zmuszony jestem czekać w poczekalniach, czytam rzeczy, których nigdy bym nie przeczytał. Czasami jest to nawet pożyteczna lektura. Dowiaduję się np. że do obowiązków specjalisty ds. obsługi klienta należeć będzie udział w imprezach szkoleniowych organizowanych przez firmę w kraju i za granicą; musi on mieć także doświadczenie w pracy z pieniędzmi i wysoką kulturę... Czytaj więcej »

Politycy zawinili, a wieszają informatyków

W cale nie mamy dobrej prasy. Wręcz przeciwnie. Coraz częściej, jeśli ktoś coś zawali, to pierwszymi winnymi stają się informatycy. Żeby potem nie wracać do tego wątku od razu powiedzmy, że nie zawsze jesteśmy bez winy. Czytaj więcej »

Rynek

Chcemy zdobyć przemysł

Z Andrzejem Widerszpilem, dyrektorem generalnym Compaq Computer, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Inwestycje w produkty

Zakład Usług Informatycznych Rekord z Bielska-Białej inwestuje w nowoczesne narzędzia do tworzenia aplikacji klasy MRP II. Czytaj więcej »

Nowa kadra

Z końcem października br. Andrzej Widerszpil zastąpił Johna Rea na stanowisku dyrektora generalnego Compaq Computer w Polsce, który piastował ją od 10 lipca br. Wraz z objęciem przez niego stanowiska dyrektora generalnego Compaq Computer Sp. z o.o., zakończył się proces integracji zespołów pracujących w polskich oddziałach Compaqa i Digitala. Czytaj więcej »

Nowe niebieskie oblicze

Z niemal 80-letnim bagażem doświadczeń IBM wkroczył w erę Internetu. Kampania promocyjna e-business ma podkreślić nowe podejście firmy do produkcji oprogramowania. Czytaj więcej »

Od zawsze w Internecie

Krakowskie Clico zamierza powrócić do dystrybucji polskiego oprogramowania internetowego na równi z produktami takich potentatów, jak Sun czy Netscape. Czytaj więcej »

Sieci

Jeden dyplom z Unixa

Standaryzacja Unixa wymusza ujednolicenie szkoleń. Czytaj więcej »

Kablowa zmiana pokoleń

Coraz więcej polskich firm instaluje okablowanie kategorii wyższej niż piąta. Czynią to zwłaszcza te firmy, które planują korzystanie z szybkich sieci np. Gigabit Ethernet. Czytaj więcej »

Łatanie dziur w Windows NT

Z dużym opóźnieniem ukazał się zestaw poprawek dla Windows NT 4.0, Service Pack 4. Zawiera za to funkcje, które miały znaleźć się dopiero w Windows NT 5.0. Czytaj więcej »

Na styku katalogów i sieci

Lucent Technologies zintegruje swoje urządzenia sieciowe z usługami katalogowymi NDS Czytaj więcej »

Sieciowa sprzątaczka

CleanSweep pozwala zapanować nad aplikacjami instalowanymi na klientach sieciowych. Czytaj więcej »

Telefoniczny tandem

Hewlett-Packard i Cisco Systems zapowiedziały współpracę na rynku telekomunikacyjnym. Zamierzają oferować rozwiązania integrujące transmisję danych i głosu. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Niektóre firmy informatyczne są tak zaabsorbowane podejmowaniem zobowiązań, że nie wystarcza im czasu na ich realizację. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...