powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 41-1998, 9 listopada 1998
41-1998 Computerworld nr 41-1998
Wiadomości

Gorzka pigułka

Polfa Tarchomin, gliwicki Bumar-Łabędy, Zakłady Metali Lekkich 'Kęty' nie są zadowolone ze współpracy z Computer Associates przy wdrażaniu systemów ERP. Czytaj więcej »

Kasy na wczoraj

Według założeń zawartych w dokumentacji przetargowej, Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej otrzyma system informatyczny dla kas chorych 12 dni przed ich uruchomieniem. Czytaj więcej »

Kłopotliwy temat

Z Andrzejem Staniszczakiem, dyrektorem generalnym Computer Associates w Polsce, rozmawia Olo Sawa. Czytaj więcej »

Konsolidacja Grupy

Do końca tego roku w Grupie Pekao SA zakończą się projekty związane z konsolidacją wykorzystywanych systemów oraz budową hurtowni danych i systemu typu MIS. Czytaj więcej »

Ostrożnie, ale zdecydowanie

Model referencyjny, zawarty w nowym, zakupionym przez Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz, zintegrowanym systemie klasy ERP, może wymusić inny sposób działania firmy. Czytaj więcej »

Państwo i nocny stróż

W Polsce pozornie istnieją idealne warunki do outsourcingu systemów informatycznych, wspomagających pracę urzędów i instytucji centralnych. Firm outsourcingowych potrzebuje Główny Urząd Ceł, wiele departamentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, praktycznie cała sfera wojskowości, obrony cywilnej, zdrowia i edukacji. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Magazyn Fortune z coraz większym zaangażowaniem zajmuje się teleinformatyką i firmami z tej branży. W bieżącym numerze okładkę zdobi uśmiechnięty Steve Jobs, który mówi o swoich sukcesach w Apple. Jak pisze David Kirkpatrick (The Second Coming of Apple), analitycy z Wall Street o 38% zaniżyli prognozy zysku za ubiegły rok. Czytaj więcej »

Rok systemów ERP

Najwięksi producenci systemów ERP odnotowują w 1998 roku znaczny wzrost sprzedaży. Czytaj więcej »

Scentralizowany znaczy lepszy

W Banku Śląskim wdrożenie nowego systemu przeprowadzono w dwóch etapach. W pierwszym stworzono systemy regionalne, w drugim połączono je w system scentralizowany. Czytaj więcej »

Strach przed obcym

Nikt nigdy nie zakwestionował sensu istnienia poczty. Nikt nie twierdzi, że aby ogolić się maszynką elektryczną, trzeba samemu produkować prąd. Korzystający z komputerów w polskich instytucjach i agendach rządowych zaklinają się jednak, że aby napisać podanie na komputerze, muszą go mieć na własność. Czytaj więcej »

Szybsze finanse

Fast Forward łączy minimalną wersję Oracle Financials, usługi wdrożeniowe i sprzęt. Czytaj więcej »

Wszyscy za jednego

Do grona firm wspierających system operacyjny Linux dołączył Lotus, który przeniesie na tę platformę SmartSuite i Notes/Domino. Swoje poparcie zaoferował też Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Zdrowie tak, outsourcing nie

10 szpitali z Warszawy i Wrocławia wystąpiło o dofinansowanie outsourcingu usług informatycznych. Ministerstwo inicjatywę pochwaliło, lecz pieniędzy nie przyznało. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Fundamentalne pytania

Największym wrogiem reform, a nawet zwykłych usprawnień, jest bezrefleksyjność w wykonywaniu rutynowych czynności. Czytaj więcej »

Funkcje na ławie oskarżonych

Pomysły z dziedziny organizacji i zarządzania są jak fale oceanu. Pojawiają się daleko, zbliżają się, wzbierają groźnie, nabierają rozpędu, uderzają silnie o brzeg praktyki i cofają się, niknąc w niespokojnej toni. Zawsze jednak wyrzucają coś pożytecznego na brzeg. Na przykład reorganizacja procesów biznesowych pozostawiła po sobie pojęcie procesu jako ciągu działań,... Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Calvert Markham. Konsulting dla menedżerów, tłum. Antoni Stolarek, Fundacja Rozwoju Rachunkowości w Polsce, Warszawa, 1997 r. Czytaj więcej »

Trendy zarządzania

Przechodzenie od epoki przemysłowej do informacyjnej zmienia formy funkcjonowania przedsiębiorstw i metody zarządzania nimi. Rozwój informatyki na nowo definiuje cechy struktur gospodarczych i ich organizacji. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Schwytani w sieć

Czy rozwój Internetu grozi ogólną depresją i rozpadem życia społecznego? Czy może być nałogiem? Jeżeli tak, to jakie objawy towarzyszą internetoholizmowi? Czytaj więcej »

Uzależnionym trzeba pomagać

Z dr Dorotą Zarębską-Piotrowską, psychologiem, prezesem Stowarzyszenia CEDR+, rozmawiają Sławomir Kosieliński i Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Otwarci na technologie

W Volkswagenie Poznań z perspektywy doświadczeń widać, że jeszcze przed dwoma laty polscy informatycy nie byli wystarczająco przygotowani do stosowania najnowszych technologii w firmach o międzynarodowym zasięgu. Dzięki otwarciu polskich menedżerów, w ciągu krótkiego czasu dużo się zmieniło. Na lepsze. Czytaj więcej »

Internet

Bieżące notowania hitów

Hit List Professional jest najbardziej dojrzałym narzędziem, służącym do analizy pracy serwera WWW. Czytaj więcej »

Skład z artykułami

6 lat Gazety Wyborczej, pół miliona tekstów dostępnych jest w jej internetowym archiwum. Czytaj więcej »

Walka o domeny

Internetowe nazwy symboliczne, które miały stanowić ułatwienie dla użytkowników sieci globalnej, stają się przyczyną najpoważniejszych konfliktów w Internecie. Czytaj więcej »

Zgasła gwiazda polarna

16 października zmarł niespodziewanie Jon Postel, jeden z twórców Internetu. Przed dwoma tygodniami (w nr. 38 Computerworlda z 19 października br.) w artykule 'Nerwy i domeny' przytoczyliśmy jego wypowiedź. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Elegant w teczce

Warszawska firma BIOS wprowadziła do sprzedaży notebook Elegant Model 98 - komputer typu all-in-one (wszystkie peryferia w jednym urządzeniu), który pod względem stosunku właściwości-cena jest produktem porównywalnym z niektórymi modelami znanych producentów. Elegant Model 98 jest skonstruowany w sposób tradycyjny, bez wzorniczych ekstrawagancji. Czytaj więcej »

Katalog na CD

Program InfoPro ułatwia tworzenie i przeglądanie katalogów z plikami graficznymi, wideo i dźwiękowymi. Czytaj więcej »

Malutkie okienka

Na początku przyszłego roku na rynek trafi pierwsza wersja systemu operacyjnego Microsoftu zaprojektowana z myślą o procesorach montowanych w tzw. inteligentnych kartach płatniczych. Czytaj więcej »

Nie tylko dla wojska

Panasonic rozpoczyna sprzedaż notebooków Toughbook, szczególnie odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Czytaj więcej »

Pomocnik do spraw jakości

Oprogramowanie ISOCharter ma być przydatne firmom wdrażającym normy jakości. Czytaj więcej »

Sztuczki i poprawki

WinBoost zawiera zestaw funkcji do modyfikacji środowiska i aplikacji systemu Windows 98. Czytaj więcej »

Windows z bazą?

'Microsoft rozważa możliwość włączenia funkcji baz danych do Windows' - ujawnił Bill Gates. Wcześniej Microsoft dołączył do systemu operacyjnego m.in. funkcje nawiązywania zdalnych połączeń (dial-up) i przeglądarkę Internet Explorer. Czytaj więcej »

Zgrani z SQL Server 7

Altkom Matrix wykorzysta we wszystkich programach pakietu Symfonia motor MS SQL Server. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Dozwolone do lat 35

Dyrektorzy polskich przedsiębiorstw przywiązują dużą wagę do wieku kandydatów do pracy, o czym łatwo przekonać się, czytając np. ogłoszenia prasowe. Sytuacja ta dotyczy, niestety, także informatyków. Istnieją jednak specjalności, w których zaawansowany wiek kandydata staje się jego atutem. Czytaj więcej »

Nie tylko do poduszki

Czesław S. Nosal Psychologia decyzji kadrowych. Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków 1997 r. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Cztery razy Solaris

Siódma edycja uniksowego systemu operacyjnego Sun Microsystems będzie dostępna w czterech wariantach - od wersji dla stacji roboczej, po mogącą obsłużyć całe przedsiębiorstwo. Czytaj więcej »

Klient do analizy

Seagate Software dostarcza bezpłatnie narzędzie analityczne kilku serwerom OLAP. Czytaj więcej »

Raporty po polsku

InfoViDE spolonizowała BusinessObjects 4.1, narzędzie służące do tworzenia raportów. Czytaj więcej »

Skrzynka z narzędziami

W Visual Studio 6.0 nacisk położono na ułatwienie tworzenia aplikacji rozproszonych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Boso, ale z encetem

Usiłowałem onegdaj wytłumaczyć pewnemu Amerykaninowi, co to znaczy chodzić boso, ale w ostrogach. Przyszło mi bowiem do głowy, że pojawienie się komputerów klasy NC to nic innego, tylko ostrogi na gołe nogi. Problem porozumienia się nie dotyczył słów, tylko pojęć. A wszystko zaczęło się od zatrudnienia w firmie kilku nowych pracowników. Czytaj więcej »

Był sobie przetarg

Legendy opowiada się o wynikach przetargów. Zainteresowani po krytycznych wypowiedziach zazwyczaj wskazują na wysokie kompetencje, bezstronność i doświadczenie członków komisji przetargowych. Nikt w to nie powinien bezpodstawnie wątpić. Zdarzają się jednak przetargi, które są organizowane i prowadzone na łapu-capu. Wiem o jednym takim przypadku, a znam też inne, których... Czytaj więcej »

Listy

Przygotować systemy do prawidłowego działania w roku 2000 musimy wszyscy (jeżeli ktoś tego nie zrobi, to na własną odpowiedzialność, chociaż może pośrednio zaszkodzić tym swoim partnerom). Czytaj więcej »

Wizje, strategie

Lubię ludzi z wizjami. Szczególnie lubię ludzi z wizjami, którym się udaje, bo oznacza to, że są konsekwentni. Swego czasu mój przyjaciel - świeżo upieczony absolwent filozofii i mechaniki precyzyjnej (rzadkie to połączenie) - roztaczał przede mną plany stworzenia firmy. Im bardziej tonął w najdrobniejszych szczegółach, tym mocniej poklepywałem go po ramieniu Czytaj więcej »

Wycie do księżyca

Czytaj więcej »

Rynek

Kolejny gracz w zarządzaniu

Kolejnym etapem ekspansji BMC Software na rynku rozwiązań do zarządzania sieciami korporacyjnymi jest przejęcie firmy Boole&Babbage. BMC stał się konkurentem dla IBM i CA. Czytaj więcej »

Nowy gigant sieci

Nortel Networks powstał w wyniku największego połączenia producentów urządzeń telekomunikacyjnych i sieciowych. Czytaj więcej »

Przyszłość z EDI

Krakowski Edison SA wiąże swoją przyszłość z rozwojem rynku usług EDI. Czytaj więcej »

Własnymi siłami

Pozyskanie inwestora i uzyskanie certyfikatu ISO to plany Wonlok z Łodzi. Czytaj więcej »

Zmiana warty

System 3000, po przejęciu przez Techmexa, zostanie zastąpiony przez STGroup w roli dystrybutora produktów Acera. Czytaj więcej »

Sieci

Gigabitowe mapy Poznania

Geopoz, jako jeden z pierwszych w Polsce, uruchomił sieć w standardzie Gigabit Ethernet. Czytaj więcej »

Klastrowa siła Compaqa

Kiedy rozwiązania klastrowe Tandema i Digitala zostaną przeniesione na Windows NT? Czytaj więcej »

Linux rośnie w siłę

Novell udostępni swoje usługi katalogowe NDS w Linuxie - darmowym systemie operacyjnym. Czytaj więcej »

N+I '98 w skrócie

Mission Critical Software wprowadziła na rynek SeNTry Enterprise Manager 2.6, umożliwiający filtrowanie wg określonych zasad wszystkich zdarzeń zachodzących w aplikacjach, pracujących na platformie NT. Nowa wersja zgodna jest ze specyfikacją WBEM. Czytaj więcej »

Przystanek przed Merced

Nowy procesor Xeon firmy Intel może pracować nawet w konfiguracjach ośmioprocesorowych. Czytaj więcej »

Wszystko o sieciach

Przejęcie firmy Shiva przez Intela i zapowiedź współpracy Novella z Lucent Technologies to największe wydarzenia zakończonych przed tygodniem targów Networld+Interop. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...