powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 40-1998, 2 listopada 1998
40-1998 Computerworld nr 40-1998
Wiadomości

Akcje na 8 procesorach

Zakończono proces połączenia czterech biur maklerskich Grupy Pekao SA. Czytaj więcej »

Certyfikat na doradztwo

Business Consulting Center z Poznania, jako kolejna firma zajmująca się wdrożeniami systemów ERP, uzyskała certyfikat jakości ISO 9001. Czytaj więcej »

Grupa wokół Merceda

IBM, Intel, Santa Cruz Operation i Sequent Computer Systems mają opracować wspólnie trzy 64-bitowe wersje systemów Unix. Czy doprowadzi to do konsolidacji tej platformy? Czytaj więcej »

Informatyczna niedola szpitala

Resort Zdrowia od trzech lat nie może porozumieć się z Bankiem Światowym w sprawie sfinansowania zakupu systemów dla szpitali. Dzisiaj chce, aby szpitale za nie zapłaciły same. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Firma ELF Lubrifiants Polska podpisała umowę z ASC Partner Group na usługi doradcze i wdrożenie zintegrowanego systemu klasy ERP J. D. Edwards. Czytaj więcej »

Niech moc będzie z nami

Elektrociepłownie Warszawskie SA przygotowują się do wprowadzenia zintegrowanego systemu wspomagania zarządzania. Będzie to prawdopodobnie IFS Applications albo SAP R/3. Czytaj więcej »

Podzielone na cztery

Jednym z elementów kampanii, który ma zmienić nastawienie odbiorców do produktów sygnowanych znakiem Microsoftu, jest przemianowanie piątej wersji Windows NT. Czytaj więcej »

Polisy klasy ERP

Grupa ubezpieczeniowa Hestia zdecydowała się na wdrożenie modułów finansowych systemu klasy ERP. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Sprzedaż przez Internet kojarzy się często z księgarnią Amazon.com, uznawaną za wzór handlu w tej formie. Rynkowy sukces Amazon.com jest wynikiem nowatorskich, czasami niecodziennych działań podejmowanych przez kierownictwo spółki. Jeff Bezos, założyciel i prezes firmy, opowiada o jej historii i planach rozwoju w najnowszym numerze Upside. Czytaj więcej »

Silniej w Linuksie

Po trzech miesiącach od premiery pierwszych produktów przeznaczonych na Linuksa, Informix wprowadził na rynek kolejne trzy rozwiązania dla tego systemu. Czytaj więcej »

Słoneczne 64 bity

Scott McNealy, prezes Sun Microsystems, zaprezentował po raz pierwszy w historii firmy 64-bitową wersję systemu operacyjnego Solaris. Czytaj więcej »

Spokojna starość

Niecałe pół roku mają towarzystwa emerytalne, by kupić i wdrożyć systemy informatyczne. Czytaj więcej »

Sprawdzić przed zakupem

Bumar Łabędy, producent maszyn i sprzętu wojskowego, wdraża system Baan IV. Czytaj więcej »

Uniwersalność za darmo

Rośnie rzesza producentów i użytkowników rozwiązań dla darmowego systemu operacyjnego Linux. W ciągu ostatnich dwóch lat na korzystanie z Linuxa zdecydowało się kilkadziesiąt polskich firm i przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach ich liczba powinna gwałtownie wzrosnąć. Ostatnio o Linuxie mówi się więcej niż o jakimkolwiek innym systemie operacyjnym, z Windows NT na czele. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Inżynieria metod

Projektowanie dodawania wartości rynkowych w procesie wytwarzania wyrobów i usług oraz realizację takich projektów nazywa się dzisiaj inżynierią wartości. Wykorzystuje ona wiele praktycznych technik do wyszukiwania i badania możliwości eliminowania z produktu i procesu wszelkich elementów nie wnoszących wartości. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Ireneusz Durlik Restrukturyzacja procesów gospodarczych, Agencja Wydawnicza 'Placet', Warszawa 1998 r. Czytaj więcej »

Więcej tradycji czy nowości

Wiele wskazuje na to, że ludzie uczą się szybciej niż unowocześnia się ich otoczenie i warsztat pracy. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Przypuszczam, że wiem, czego nie wiemy o sztucznej inteligencji

Z profesorem Witoldem Marciszewskim, kierownikiem Katedry Logiki, Informatyki i Filozofii Nauki w Uniwersytecie w Białymstoku, autorem książki 'Sztuczna inteligencja', rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Rozum, który ucieka

'Sztuczna inteligencja' Witolda Marciszewskiego jest 'krótkim i węzłowatym' (jak głosi tytuł serii, w której książka się ukazuje) wprowadzeniem do teoretycznych założeń sztucznej inteligencji oraz jej filozoficznych implikacji. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Ochrona na przyszłość

Uchwalenie w ubiegłym roku ustawy o ochronie danych osobowych pozwoliło Polsce zwiększyć zakres obrony praw obywatela do informacyjnego samookreślenia do poziomu obowiązującego w państwach Europy Zachodniej. Czytaj więcej »

Powaga rejestracji

Dotychczasowa praktyka wskazuje, że administratorzy danych nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zgłoszenia podlegających im zbiorów danych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych. Czytaj więcej »

To musi potrwać

Z Ewą Kuleszą, Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

Optimus SA (serwis jest prowadzony przez Departament Internetu - część krakowskiego oddziału Optimusa). - http://www.onet.pl Czytaj więcej »

Nasz pierwszy wirtualny

W ciągu kilku godzin działania internetowego oddziału Powszechnego Banku Gospodarczego 100 osób zgłosiło wnioski o otwarcie konta. Łódzki bank jako pierwszy działa w sieci. Czytaj więcej »

XML w Microsofcie

Microsoft ujawnił nowe szczegóły, dotyczące wykorzystania metajęzyka XML w swoich podstawowych produktach. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Drukowanie bez komputera

Lexmark opracował model drukarki, która umożliwia bezpośrednią współpracę z fotoaparatami cyfrowymi. Czytaj więcej »

Grafika w formacie Office

Microsoft wprowadza do sprzedaży uniwersalny program graficzny PhotoDraw 2000, przeznaczony przede wszystkim do zastosowań biznesowych. Czytaj więcej »

Niespodzianka na krążku

Dysk instalacyjny Windows 98 zawiera niektóre narzędzia i dokumentację Resource Kit. Czytaj więcej »

Palec czy mikroprocesor

Nowe systemy do identyfikacji osób i zabezpieczania przed niepowołanym dostępem wchodzą do masowych zastosowań. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Profesjonalizm i integracja

Opór, jaki Szanowni Polemiści zaprezentowali prawie jednogłośnie wobec wizji przedstawionej przez mnie w artykule "Jak stworzyć informatyczny kartel', napawa daleko idącym optymizmem. Jestem jednocześnie zaszczycony, że tak wielu prominentnych przedstawicieli szeroko rozumianej profesji informatycznej zechciało wypowiedzieć się na ten temat. Kłaniam się wszystkim w pas, gorąco... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

COM+ - następne pokolenie

Kluczem do rozproszonych aplikacji w przedsiębiorstwie i Internecie są obiektowe środowiska komponentowe. Świadomość tego faktu ma również Microsoft. Czytaj więcej »

Łagodny postęp

Progress zapowiada kontynuację technologii i unikanie radykalnych zmian w swoim oprogramowaniu. Czytaj więcej »

Usługowa kuracja Unisysa

Unisys powoli zapomina o przeszłości mainframe'owej. Firma koncentruje się na usługach. Czytaj więcej »

Visual Cafe w trzech smakach

Pakiet firmy Symantec przygotowuje aplikacje w "czystej" Javie - zgodnie z recepturą Suna. Czytaj więcej »

Ziarna w serwerze aplikacji

Komponenty Enterprise JavaBeans zapewniają rozszerzalne środowisko obiektowe. Czytaj więcej »

Zmiana generacji

Rozmowa z Josephem Alsopem, dyrektorem generalnym i prezesem Progress Software. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Czy Polacy nie lubią komputerów przenośnych? Ależ nie, lubią. Tak samo, jak przenośne zegarki, radia, magnetofony, samochody, a nawet domy. Jednak komputery przenośne, z powodu spisku producentów sprzętu i oprogramowania oraz pism komputerowych, coraz bardziej rosną w cenę mierzoną pieniędzmi, a coraz mniej stają się użyteczne. Czytaj więcej »

Redaktor sieci

Dopytują się czasami czytelnicy o to i owo, mając na myśli dziennikarzy tworzących Computerworlda. Stary problem: autor i jego dzieło dosięgnął i nas, i wcale się nie dziwię, że może to być interesujące, jak spędza wolny czas np. redaktor Szafrański Michał. Postanowiłem więc umilić życie kolegom, ujawniając co niektóre informacje (na temat tych absolutnie tajnych nie... Czytaj więcej »

Samotność informatyka i hydraulika

Inaczej pracuje się w zespole, na dodatek zgranym i kierującym się wspólnym celem. Wzajemna wymiana doświadczeń zawodowych i poglądów współpracowników kształtuje ogólny poziom grupy i pozwala na szybszy i lepszy rozwój zawodowy. Czytaj więcej »

Spokojnie, to nie piekarnia

Tragedią naszych czasów jest to, że ludzie najbardziej ograniczeni czują się najbardziej pewni siebie. Stwierdził to sir Bertrand Russell, matematyk i filozof, laureat pokojowej nagrody Nobla (1950). Gdy dziś czyta się niektóre wypowiedzi 'pecetologów', przypomina się ta opinia. Czytaj więcej »

Sprzedać przyjaciela

Pierwszego Macintosha kupiłem w roku 1985 (patrz felieton nr 133). Nie myślałem wtedy, że kiedyś będę chciał lub musiał go sprzedać. Niewielu posiadaczy komputerów zastanawia się już w momencie kupna, jaki będzie dalszy los tej skrzynki. A warto, bo jest to duża inwestycja, prawie na miarę samochodu, na pewno zaś większa niż zakup telewizora. Czytaj więcej »

Rynek

Ostatnie miasta

Na przełomie lutego i marca 1999 r. Ministerstwo Łączności przyzna licencje na połączenia międzymiastowe. Czytaj więcej »

Sprostowanie

Firma MSP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie działa na polskim rynku technologii informatycznych od 1990 r., zajmując się prowadzeniem działalności dystrybucyjnej. Czytaj więcej »

W polskich rękach

Andrzej Widerszpil zastąpił Johna Rea na stanowisku dyrektora generalnego Compaqa w Polsce. Czytaj więcej »

Sieci

Jeden wielki BackOffice

BackOffice rozrasta się, lecz Microsoft nie planuje jego podziału na kilka specjalizowanych pakietów serwerowych. Proponuje jednak kilka wariantów scenariusza instalacji. Czytaj więcej »

Novell zarządza NT

NDS dla NT pozwala na administrowanie systemem Microsoftu za pomocą aplikacji NWAdmin. Czytaj więcej »

Powolne przyspieszanie

Opracowana przed dwoma laty specyfikacja I2O nie doczekała się jeszcze premiery rynkowej. Czytaj więcej »

Przepustka do świata dużych

CoreBuilder 9000 może być przełomowym produktem 3Com w walce o rynek korporacyjny. Czytaj więcej »

Reinkarnacja Token Ring

Użytkownicy Token Ring nie muszą migrować na Fast Ethernet. Przepustowość 100 Mb/s zapewnia im standard High Speed Token Ring promowany przez duński Olicom. Czytaj więcej »

Unix pod NT

Interix firmy SoftWay pozwala uruchamiać pod kontrolą NT zarówno aplikacje Windows, jak i Unix. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Miłość od pierwszego wejrzenia kończy się często małżeństwem do ostatniego westchnienia. Gdy pierwszy raz w wieku 14 lat zobaczyłem komputer ODRA, wiedziałem, że będę informatykiem. Wszystko wskazuje na to, że tak już zostanie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...