powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 39-1998, 26 października 1998
39-1998 Computerworld nr 39-1998
Wiadomości

500 milionów za pięć dwunasta

Dopiero w tym roku powołano w TP SA zespół zajmujący się rozwiązaniem problemu roku 2000. Czytaj więcej »

64-bitowe oblicze procesorów

Podczas Microprocessor Forum '98 producenci procesorów przedstawili plany rozwoju produktów na najbliższe lata. Wszyscy opowiadają się za rozwojem architektury 64-bitowej. Czytaj więcej »

Bank budowany od zera

Rozpoczął działalność pion bankowości detalicznej Banku Handlowego SA w Warszawie - handlobank. Prace związane z budową systemu informatycznego trwały 9 miesięcy. Czytaj więcej »

Kod zgodny z ISO 9001

Firma Impaq uzyskała certyfikat jakości ISO 9001 w zakresie produkcji oprogramowania. Czytaj więcej »

Kto ma płacić

Brak odporności na problem roku 2000 jest wadą oprogramowania. Czy klient powinien pogodzić się z koniecznością zapłacenia za jej usunięcie? Czytaj więcej »

Mniej informatyki

Poznański Talex wprowadza na polski rynek zintegrowany system bankowy - Ovation kanadyjskiej firmy Prologic. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Czasami nie tylko Polska, ale także Zachód chce budować drugą Japonię. W najnowszym Harvard Business Review M. Bensaou i M. Earl piszą (The Right Mind-Set for Managing Information Technology) o wadach zachodniego podejścia do nowoczesnego inwestowania w informatykę. Czytaj więcej »

Serial z Temidą

Rozpoczyna się proces przeciwko stosowaniu przez Microsoft praktyk monopolistycznych. Czytaj więcej »

Sieć to zdrowie

Informatycy z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II budują zintegrowany system informatyczny, umożliwiający m.in. przesyłanie obrazów z urządzeń medycznych. Czytaj więcej »

Wirtualna droga Intela

Intel, kupując firmę Shiva, zyskuje technologię zdalnego dostępu i sieci wirtualnych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Lektury prawie obowiązkowe

Monika Kostera ''Zarządzanie personelem'', Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa, 1998 r. Czytaj więcej »

Uprawnienia w delegacji

Mimo świętego przekonania większości szefów, że są nie do zastąpienia w najdrobniejszych szczegółach, będą musieli dzielić się swoimi uprawnieniami. Czytaj więcej »

Zapiekłe urazy

Ludzie często nie mówią źle o swoich wrogach czy konkurentach, ale nie daj Boże, żeby słuchający wziął to za zażegnanie konfliktu czy wzajemnych pretensji. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Dowody z komputera

Podstawowe zasady konstrukcji i działania każdego komputera cyfrowego wynikają z matematycznej koncepcji maszyny Turinga. Są wynikiem dyskusji, jakie matematycy i logicy prowadzili nad problemem efektywnej metody obliczania, czyli stosowania algorytmu do rozwiązywania problemów obliczeniowych. Z tego zrodziła się informatyka i przemysł komputerowy. Sukcesy maszyn liczących mają coraz... Czytaj więcej »

Ostatnia książka

Laserowa rewolucja i zalew wydawnictw na dyskach optycznych wraz z internetowym hipertekstem zmieniają sytuację na rynku księgarskim. Kolejnym wyzwaniem stają się przenośne książki elektroniczne Czytaj więcej »

Internet

Sieć dojrzewa

Rozwiązania internetowe budzą coraz większe zaufanie użytkowników. Pokazały to jesienne targi Internet World, gdzie swoją ofertę przedstawiło kilkuset producentów. Czytaj więcej »

Zostać na pierwszej stronie

Pojawiła się pierwsza wersja beta programu FrontPage 2000. Nowy FrontPage jest znacznie unowocześniony i lepiej zintegrowany z pakietem biurowym Office Microsoftu Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Biuro na biurku

OfficeJet Pro 1175C może pełnić funkcję drukarki atramentowej, skanera, kopiarki i faksu Czytaj więcej »

Interfejs niezgody

Wraz z szybkim spadkiem cen rośnie zapotrzebowanie na płaskie monitory ciekłokrystaliczne. Jednak brak ustalonych standardów powoduje spowalnianie rozwoju tej technologii. Czytaj więcej »

Kopiarka do Lexmarka

Lexmark dostarcza systemy rozszerzające możliwości drukarek o funkcje kopiowania. Czytaj więcej »

PC wracają do łask?

Po nieudanej transakcji z Acerem, Siemens znowu chce się liczyć na rynku komputerów PC. Czytaj więcej »

Vectra ma tańszego brata

Brio - nowe komputery PC Hewlett-Packarda - są tańsze od znanych dotąd w Polsce modeli Vectra. Mają jednak uboższe funkcje diagnostyczne, przydatne podczas pracy w sieci. Czytaj więcej »

Warto czytać Readme.txt

Sprawdzenie zawartości plików Readme pozwala uniknąć wielu problemów związanych z Windows. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Satysfakcja niegwarantowana

Za pośrednictwem wyspecjalizowanych agencji doradztwa personalnego najchętniej poszukują pracowników na stanowiska związane z informatyką duże koncerny komputerowe i zagraniczne spółki rozpoczynające działalność w Polsce. Relatywnie wysoka cena usługi i brak dostatecznych gwarancji ze strony agencji powodują, że nawet dobrze prosperujące krajowe firmy stanowią mały odsetek... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Inna wizja programowania

Magic 8.01a zawiera polską wersję środowiska do projektowania aplikacji i polski runtime. Czytaj więcej »

Jini - wielkie marzenie Suna

Sun Microsystems ma wizję przetwarzania sieciowego, którą zamierza realizować za pomocą technologii Jini. Według ogólnej definicji, Jini to architektura bazująca na języku Java, przenosząca usługi systemu operacyjnego na całą sieć. Czytaj więcej »

Udane zakupy z XML

Następna generacja aplikacji i baz danych dla sieci Web ma być oparta na języku XML. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Album rodzinny

Kolorowe drukarki atramentowe umożliwiają drukowanie obrazów z jakością dostępną dotychczas tylko przy zastosowaniu tradycyjnej metody fotograficznej. Przetestowano 12 kolorowych drukarek atramentowych, aby odpowiedzieć na pytanie: jaka jest najlepsza do drukowania zdjęć w warunkach domowych? Czytaj więcej »

Kropelka na kilka sposobów

Drukarki atramentowe mają ponad trzydziestoletnią historię. W tym czasie wielu producentów opracowało własne sposoby przenoszenia kropelek atramentu na papier. Czytaj więcej »

Opis testowanych urządzeń

Drukarki firmy Canon Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Domowy hotline

W pewną sobotę zadzwonił do mnie znajomy - użytkownik zaawansowany komputerów osobistych, lecz nie informatyk. Miał problem. Otóż zainstalował nową wersję popularnego systemu operacyjnego i drukarka atramentowa (także popularnej odmiany) odmówiła drukowania polskich liter z ogonkami. Czytaj więcej »

Listy

Jakub Chabik w napisanym ze swadą artykule ''Jak stworzyć informatyczny kartel'' namawia informatyków do założenia kartelu w celu osiągnięcia rzekomo zasłużonych, a w sytuacji obecnej nieosiągalnych zysków. Jako jedną z dróg prowadzących do celu, proponuje upowszechnienie wśród informatyków postawy szamańskiej. Czytaj więcej »

Monopol niszczy się sam

Zupełnie niedawno (Sensacja, Computerworld, nr 28) pisałem o telefonii i infrastrukturze informacyjnej naszego kraju. Cytowane dane i opinie brzmiały beznadziejnie, potwierdzając nasze obserwacje i plotki. U progu wieku informacji okazuje się, że zupełnie nie jesteśmy do niego przygotowani. Nasza telefonia pozostaje archaiczna, mimo wielkich nakładów w ostatnich latach. Mimo zakupienia... Czytaj więcej »

Rychło w czas

Przyznaję się bez bicia, że dotąd nie doceniałem rządzącej koalicji, a w szczególności Pana Premiera. Owszem, w czasie pobytu w USA udzielił odpowiedzi po angielsku na dwa pytania w międzynarodowym klubie dziennikarzy i uśmiechał się jakoś tak dobrotliwie-smutno, że aż za serce brało. Ale dopiero teraz pokazał prawdziwy pazur polityczny oraz głębokie zrozumienie zmian... Czytaj więcej »

Za dużo, za mało

Uczestniczyłem ostatnio w pewnej konferencji, na której szalenie zatroskani ludzie - dyrektorzy, prezesi, konsultanci i profesorowie - rozważali zagadnienia podstawowej wagi, a mianowicie reform w polskich przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Rynek

HP w detalu

W tym roku nie będzie ani fabryki, ani też nie rozpoczniemy sprzedaży bezpośredniej - oświadczyli przedstawiciele Hewlett-Packard Polska. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

O samolotach w Gdańsku

Lido GmbH, należąca do koncernu Lufthansa AG, otworzyła ośrodek informatyczny w Gdańsku. Zajmie się on wsparciem technicznym centrali firmy mieszczącej się we Frankfurcie n. Menem. Czytaj więcej »

Zysk po trzech latach

Po dwóch słabych latach, dzięki reformom przeprowadzonym przez Steve'a Jobsa, Apple odzyskuje swoją pozycję na rynku komputerów osobistych. Czytaj więcej »

Sieci

Cabletron kształci

Użytkownicy sprzętu Cabletrona będą mogli uzyskać certyfikaty specjalisty i inżyniera. Czytaj więcej »

NT pojawia się i znika

Prawdopodobnie Microsoft zmieni nazwę systemu operacyjnego dla serwerów i stacji roboczych. Czytaj więcej »

Ściana jak mur

Aby osiągnąć wysoki poziom bezpieczeństwa, użytkownicy musieli stosować dwie zapory ogniowe wykorzystujące różne technologie. Network Associates łączy obie w jednym pakiecie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...