powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 38-1998, 19 października 1998
38-1998 Computerworld nr 38-1998
Prezentacje firmowe

Mobile 2011

Internet StandardRaport Mobile 2011 to pierwsza publikacja Internet Standard poświęcona rynkowi mobilnemu. W raporcie przedstawiamy i analizujemy najnowsze trendy związane z dynamicznym rozwojem rynku mobilnego oraz prezentujemy gotowe rozwiązania, które już teraz z powodzeniem wykorzystywane są w branży m-commerce i m-marketingu.

Wiadomości

Wiedza na gigabajty

W celu zintensyfikowania i przyspieszenia prowadzonych w Polsce badań naukowych w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego powstała wirtualna biblioteka naukowa zawierająca kilkaset gigabajtów danych. Czytaj więcej »

ZUS wybiera 2Si

Nie cena, lecz potencjał techniczny, doświadczenie i wysokość kar umownych zadecydowały o wyborze oferty 2Si i serwerów IBM w przetargu zorganizowanym przez ZUS. Czytaj więcej »

Dwa w jednym

Partnerzy Baana będą mogli sprzedawać w ramach jednej licencji oprogramowanie tej firmy i niektóre z aplikacji wchodzących w skład pakietu BackOffice Microsoftu. Czytaj więcej »

Jak nas widzą

Mamy największy po Rosji udział w rynku informatycznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie najmniej wydajemy na informatykę w stosunku do dochodu narodowego brutto. Wraz z Czechami, Węgrami, Słowacją, Słowenią i Chorwacją rozwijamy się wolniej od państw zachodnich, ale za to stabilnie - ocenia zespół analityków International Data Corporation, który opracował raport na... Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Nerwy i domeny

Grupa dostawców usług internetowych zamierza doprowadzić do pozbawienia Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej monopolu na rejestrację internetowych domen w Polsce. Czytaj więcej »

Odcisk palca pod lupą

System złożony z 8 komputerów i serwera bazy danych ma zrewolucjonizować policyjną daktyloskopię. Czytaj więcej »

Ogarnianie informatyki

Pakt na rzecz budowy społeczeństwa informacyjnego w Polsce będzie jedną z najważniejszych inicjatyw towarzyszących przygotowywanemu II Kongresowi Informatyki Polskiej. Czytaj więcej »

Pierwszy po Billu

Podczas jednodniowej wizyty w Polsce Steve Ballmer, od niedawna piastujący stanowisko prezesa Microsoftu, odwiedził kilku obecnych i potencjalnych klientów, z których najważniejszym była Telekomunikacja Polska SA. Czytaj więcej »

Polska część Society

Komisja Europejska podjęła decyzję o rozszerzeniu Information Society Forum (ISF) o reprezentantów krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Czytaj więcej »

Prószyński śladem Amazona

Wydawnictwo Prószyński i S-ka uruchomiło sklep internetowy oferujący ok. 30 tys. pozycji także innych polskich wydawców. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Najnowszy numer tygodnika 'Forbes' prezentuje kilka artykułów dotyczących bezpośrednio technik informatycznych i firm zajmujących się produkcją oprogramowania i sprzętu. Czytaj więcej »

Punktualne informacje

Zero Latency Enterprise, czyli 'organizacja bez opóźnień', to nowa koncepcja zarządzania, prezentowana przez Gartner Group. Czytaj więcej »

Sprzedać towar jeszcze w drodze

Przedstawiciele przedsiębiorstwa handlowego Organika Trade z Gdyni szacują, że koszty wdrożenia nowego systemu wspomagającego zarządzanie zwrócą się w ciągu 15 miesięcy - głównie dzięki ograniczeniu powierzchni magazynowych. Czytaj więcej »

Tekst i dźwięk

Po stworzeniu w Pierwszym Polsko-Amerykańskim Banku SA w Krakowie systemu integrującego transmisję danych i głosu, opłaty za połączenia telefoniczne między poszczególnymi oddziałami mają zmniejszyć się o 20-30%. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Lektury prawie obowiązkowe

Wojciech Nasierowski Zarządzanie rozwojem techniki, Wydawnictwo Poltekst, Warszawa, 1997 r. Czytaj więcej »

Poszukiwanie traconego czasu

Od umiejętności panowania nad własnym czasem - pracy, odpoczynku i refleksji - czasem więcej zależy niż od kwalifikacji zawodowych, które posiadamy. Czytaj więcej »

Praca dodająca wartości

W warunkach otwartego rynku czeka nas druga powojenna era industrializacji. Jeśli nie zdecydujemy się na to, nie skrócimy dystansu do światowej czołówki gospodarczej. Czytaj więcej »

Praca to nie kara

Menedżerowie skłonni są uważać, że motywacja to coś, co trzeba dopiero pracownikom zaszczepić. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Szpieg w masce (intranetowej)

Spadkobiercy kapitana Hansa Klossa i Jamesa Bonda - współczesne służby specjalne - wykorzystują w codziennej praktyce Internet i intranet. Nowe technologie pozwalają zmienić sposób wymiany informacji między różnymi komórkami wywiadu i kontrwywiadu, przyspieszają proces analityczny i obniżają koszty działania. Jednocześnie służby te starają się kontrolować rozwój... Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Ogon kota

Ogon kota, początkowo gruby, szybko robi się cienki, aż znika. Znikanie kociego ogona może być przyczyną kłopotów wielu informatyków. Czytaj więcej »

Rok 2000 a narzędzia dla programistów

Praktycznie wszyscy twórcy narzędzi dla programistów zamieszczają informację o 'zgodności' swoich najnowszych produktów z rokiem 2000. Jednak czy oznacza to, że posługując się starszymi wersjami tych narzędzi nie można napisać programu poprawnie działającego po upływie 'magicznej' daty 31.12.1999? Czytaj więcej »

Komputer na biurku

HiNote z rodziną Armada

Compaq wprowadził na rynek nowe serie notebooków Armada z procesorem Intel Pentium II 300 MHz, rozszerzając ofertę dla odbiorców korporacyjnych. Czytaj więcej »

MS Office dla programistów

Microsoft bogato wyposaża swój pakiet aplikacji biurowych Office 2000 w funkcje programistyczne. Czytaj więcej »

Multimedia zamiast wieży

Systemy dźwiękowe Creative Labs mają być konkurencją dla domowych zestawów hi-fi. Czytaj więcej »

Notebooki i Windows 98

Czasami funkcje zarządzania poborem mocy nie współpracują z komputerem przenośnym. Czytaj więcej »

Solid-ink obok lasera

Firma Tektronix, obok tradycyjnie wytwarzanych przez nią drukarek typu solid-ink , zaproponowała aż 7 nowych modeli laserowych. Czytaj więcej »

Sprawdzanie dat z Nortonem

Norton 2000 sprawdza niektóre rodzaje plików pod kątem zgodności z rokiem 2000 Czytaj więcej »

Z kliszy na CD

Kodak zamierza wprowadzić nową usługę - cyfrowe zdjęcia na dysku Kodak Picture CD. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Konfrontacje i sprawdziany

Praca w USA jest doskonałym sprawdzianem umiejętności informatyka. Większość zatrudnionych tam Polaków odradza jednak emigrację. Ich zdaniem, z punktu widzenia kariery zawodowej, najbardziej pożyteczne są wyjazdy kilkuletnie. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

HotSpot zwiastuje nową erę Javy?

Programiści liczą, że maszyna wirtualna Suna zwiększy wydajność Javy. Czytaj więcej »

Java jeździ coraz szybciej

'Spiesz się powoli' - tego powiedzonka nie można odnieść do Javy. Jeżeli ma ona wreszcie osiągnąć sukces rynkowy, musi działać szybciej. Jak dowodzą wyniki przeprowadzonych testów, być może nie trzeba już długo na to czekać. Czytaj więcej »

Profilowanie wydajności Javy

Porównanie czterech narzędzi programistycznych do profilowania aplikacji. Czytaj więcej »

Słownik

Instancja. Klasa wywołana i przeniesiona do obszaru pamięci aplikacji. Możliwe są wielokrotne instancje tej samej klasy. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Przeczytałem właśnie artykuł Jakuba Chabika 'Jak stworzyć informatyczny kartel' (tak naprawdę to przeczytałem najpierw polemikę Piotra Fuglewicza i Rafała Gęślickiego, a dopiero późnej zajrzałem do nr. 30 Computerworlda z 24 sierpnia 1998 r.). Z zażenowaniem przyznaję, że idea stworzenia kartelu informatycznego przypadła mi do gustu. Najbardziej spodobał mi się pomysł... Czytaj więcej »

Monopol informatyczny

Nikt nie dowiódł istnienia żadnego kartelu<sup>1</sup> informatycznego, chociaż plotki o różnych przetargach jednoznacznie to sugerują. Na dodatek informatycy nawołują do stworzenia kartelu, przy czym chyba chodzi o zmylenie Urzędu Antymonopolowego. Ładnie. Computerworld nawołuje do łamania prawa :-). Z treści przewrotnego artykułu Jakuba Chabika wyraźnie wynika, że... Czytaj więcej »

Tajemnicze pieniądze

Temat opłacalności inwestycji informatycznych martwi mnie od dawna. Otrzymuję sporo listów na ten temat. Piszą szefowie działów informatyki mniej lub bardziej doświadczeni w tejże materii, z tym, że liczniejsi są ci bardziej doświadczeni w informatyce, a mniej doświadczeni w inwestowaniu. Czytaj więcej »

Takie coś, a jednak nic

A raczej InterNIC, czyli firma zajmująca się rejestracją nazw domen w USA (patrz http://www.internic.net). Przy okazji przeprowadzki biura (patrz poprzedni felieton) i zmiany dostarczyciela usług internetowych przyszło mi zaznajomić się z prawdziwą biurokracją amerykańską. A było to jak w złym śnie. Czytaj więcej »

Wreszcie rozumiem

Dzięki powszechnej edukacji ludność uczy się czytać. I dobrze. Problem analfabetyzmu został dawno zażegnany i każdy w zasadzie potrafi z liter poskładać sylaby, słowa, zdania. Niestety, mechaniczny proces czytania nie oznacza zrozumienia podanej informacji. Chyba też dzięki modelowi edukacji. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

A może za granicą

Podstawowym problemem, jaki napotykają informatycy wyjeżdżający za granicę, jest uzyskanie pozwolenia na pracę. Najlepszym sposobem na pokonanie tej przeszkody jest wcześniejsze znalezienie pracodawcy, który mógłby pomóc w dopełnieniu wszelkich formalności. Czytaj więcej »

Indeks branżowy

Wynagrodzenie specjalistów zatrudnionych w firmach informatycznych nie różni się zasadniczo od płac oferowanych w firmach innych branż, położonych w tym samym regionie kraju. Rozbieżności występują przede wszystkim w przypadku stanowisk kierowniczych. Czytaj więcej »

Informatyka ze smaczkiem

Zawód informatyka można wykonywać według konwencji narzucanych przez szkołę lub uczelnię, czyli jako specjalista taki lub owaki, od takich lub innych narzędzi czy procesów. Można w tym być perfekcyjnym i zrobić prawdziwą karierę. Ale można też popróbować inaczej wykorzystać podstawy zdobyte na studiach. Dodawać do nich ciągle nową wiedzę i doświadczenia, nieustannie... Czytaj więcej »

Jak uwieść specjalistę

Zdobycie wykwalifikowanego informatyka to połowa sukcesu. Jednak najtrudniejszym zadaniem jest utrzymanie go w przedsiębiorstwie. Czytaj więcej »

Po ścieżkach kariery

Dziś o wiele większym problemem niż samo zrobienie kariery jest dopilnowanie, aby jak najmniej odbiegała ona od tego, co nam zapisano w genach albo... w gwiazdach. Czytaj więcej »

U Pana Boga za piecem

Za najlepsze miejsca pracy dla specjalistów IT uznano przede wszystkim firmy z branży informatycznej, telekomunikacyjnej i sektora finansowego. Wśród wyróżnionych przez szefów działów informatyki przedsiębiorstw, banków i urzędów znalazło się także 6 zakładów przemysłowych, sieć sklepów hurtowych i jedna firma doradcza. Czytaj więcej »

W co się bawić

Prawie 17% polskich przedsiębiorstw i instytucji użyteczności publicznej poszukuje specjalistów z zakresu nowoczesnych technologii, a nie obsadzonych pozostaje ok. 6% etatów dla informatyków. W najbliższych trzech latach popularne obecnie specjalności zastąpią specjalizacje jeszcze młodsze. Warto poznać je już dziś. Czytaj więcej »

W portfelach informatyków

Sytuacja na polskim rynku pracy dla informatyków zaczyna przypominać to, co dzieje się w krajach wysoko rozwiniętych. Jednym z podstawowych następstw zwiększającego się zapotrzebowania na pracowników tej profesji będzie wzrost ich mobilności zawodowej. Specjaliści od nowoczesnej technologii będą znacznie częściej zmieniać nie tylko pracę, ale także miejsce zamieszkania. Czytaj więcej »

Rynek

CHS nie przejmie Vobisu

Niespodziewanie CHS wycofał się z zakupu za sumę 355 mln USD firm: Maxdata Computer, Peacock System, Vobis Microcomputer i Vobis Assembly. Powodem było niespełnienie przez sprzedające je Metro AG pewnych, nie ujawnionych warunków umowy. Niezadowolony z obrotu sytuacji Claudio Osorio stwierdził jednak, że 'spółki koncernu i udziałowcy będą lepiej obsłużeni dzięki wycofaniu... Czytaj więcej »

Pomożemy zmniejszyć koszty

Z Bruce'em Nelsonem, wiceprezesem Cisco Systems odpowiedzialnym za prace badawcze, rozmawia Michał Szafrański. Czytaj więcej »

Telefoniczna rewolucja

Jeśli firmy telekomunikacyjne zdecydują się przesyłać głos sieciami komputerowymi, wkrótce połączenia mogą być bezpłatne. Czytaj więcej »

Wejście smoka z Japonii

Pierwszy zachodni producent sprzętu komputerowego - japoński koncern Fujitsu - zdecydował się na rozpoczęcie produkcji na terenie Polski. Czytaj więcej »

Sieci

NT i Unix - dwa bratanki

Microsoft przygotowuje pakiet integrujący Windows NT z systemem Unix. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Wszechstronna technologia

Technologia Fibre Channel powoli zyskuje akceptację rynku korporacyjnego. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...