powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 37-1998, 12 października 1998
37-1998 Computerworld nr 37-1998
Wiadomości

Doskonałość wdrożenia MRP

ABB Zamech, zwycięzca edycji konkursu 'Lider Informatyki 1997' w kategorii przemysł, otrzymał certyfikat klasy B za wdrożenie systemu wspomagania zarządzania. Czytaj więcej »

Informatyczne ryzyko inwestycji

Rozwiązanie problemu roku 2000 jest jednym z największych wyzwań informatycznych stojących przed Telekomunikacją Polską SA. Czytaj więcej »

Otwarta przyszłość

Compaq zapowiedział rozwój platformy OpenVMS, której nowa wersja ma pojawić się na rynku w styczniu 1999 r. Wprowadzi m.in. mechanizmy ułatwiające współpracę z Windows NT Czytaj więcej »

Pacjent operowany od lat

Ministerstwo zdrowia, przygotowując mającą wejść w życie od przyszłego roku reformę służby zdrowia, zrezygnowało z realizowanego od lat Rejestru Usług Medycznych zastępując go projektem START. Oznacza to całkowitą zmianę strategii w informatycznej obsłudze służby zdrowia. Czytaj więcej »

Paradoksy usług

Nie rozmiar firmy, lecz jej zaangażowanie jest najlepszym gwarantem odpowiedniego poziomu usług informatycznych - twierdzą przedstawiciele Prima SA z Poznania. Czytaj więcej »

Pochwała biurokracji

W Urzędzie Miasta Szczecina kosztem 2,5 mln zł powstało kompleksowo skomputeryzowane Biuro Obsługi Interesantów. Czytaj więcej »

W jedności siła

Udostępniona w I połowie 1999 r. nowa technologia IBM umożliwi wyodrębnienie na serwerze AS/400 kilku niezależnych podsystemów. Czytaj więcej »

Wybór po siedmiu latach

W ciągu dwóch lat Bank Zachodni zamierza wydać na informatykę i telekomunikację 200 mln zł. Tegoroczne inwestycje pochłoną ok. 45 mln zł. Czytaj więcej »

Wyborczy wyścig

W dniu zamykania tego numeru Computerworlda trwały ostatnie testy systemu informatycznego do obsługi odbywających się w niedzielę wyborów samorządowych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jak okiem sięgnąć

Przedsiębiorstwo, bank czy inna instytucja, która polega tylko na własnym dziale informatyki, niebezpiecznie zawęża swoje horyzonty w dziedzinie tejże technologii, nie bez konsekwencji dla biznesu. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Arkadiusz Major System controllingu w przedsiębiorstwie, Wydawnictwo Naukowe Semper, Warszawa 1998 r. Czytaj więcej »

Pracownik równy klientowi

O pracowników warto dbać i doceniać ich choćby po to, by nie zemścili się na firmie poprzez lekceważące traktowanie jej klientów. Czytaj więcej »

Szansa za murem

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że Chiny są najbardziej obiecującym rynkiem na świecie, a drzwi do niego już teraz otwierają zaawansowane technologie. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Początek drogi do sztucznego intelektu

Sztuczne tworzywo, sztuczne nawozy, sztuczne światło, sztuczne środowisko... Lista rzeczy i zjawisk, które określamy mianem sztucznych, rośnie wraz z postępem technicznym. W istocie rzeczy trudno jest dziś już bez artefaktów, a w niektórych sytuacjach nawet samo biologiczne, naturalne trwanie człowieka uzależnione jest od... sztucznego zapłodnienia czy sztucznego podtrzymywania. Czytaj więcej »

Skąd brać ''symbolicznych analityków''

Amerykańskie szkoły nie mogą sprostać zapotrzebowaniu gospodarki na specjalistów z dziedziny informatyki. Sprawa kształcenia przyszłych kadr 'symbolicznych analityków', czyli informatycznie biegłych kadr, angażuje polityków i urzędników różnych ministerstw. Edukacja informatyczna i powszechny dostęp do Internetu stały się sprawami najwyższej rangi państwowej. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Dmuchać na zimne

Od pewnego czasu nic się nie dzieje. Użytkownicy nie mają problemów. Serwery pracują. Drukarki drukują, a rozleniwiony informatyk przyjmuje coraz wygodniejszą pozycję w fotelu, wystukując kolejne adresy w Internecie. Czytaj więcej »

Użytkownik nade wszystko

Na każdym etapie budowy hurtowni danych konieczne jest zaangażowanie jej przyszłych użytkowników. Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

Cisco Systems Inc. - http://www.cisco.com Czytaj więcej »

Długa droga do płatności

Rozmowa z Rogerem Mathews, dyrektorem ds. strategii handlu elektronicznego w Compaq Computer. Czytaj więcej »

Tanie przesyłanie

Internet coraz powszechniej będzie wykorzystywany do przesyłania faksów. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Internet na CD

Dom Wydawniczy ABC oferuje aktualizowany co miesiąc zbiór przepisów prawnych na dysku CD-ROM - odpowiednik zawartości stron WWW. Czytaj więcej »

Nowe kombajny Canona

Canon zaprezentował nowe modele wielofunkcyjnych urządzeń atramentowych i laserowych. Czytaj więcej »

Pod rozkazami Katmai

W przyszłym roku w procesorach Intela pojawi się zestaw instrukcji zastępujący technologię MMX. Czytaj więcej »

Taniej drukować i faksować

Hewlett-Packard opracował nową usługę FirstView do oceny i minimalizacji kosztów drukowania w dużych firmach. Czytaj więcej »

Uszczelnianie poczty

Poprawki zwiększające bezpieczeństwo poczty elektronicznej i modyfikacje Outlook Express. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Brakuje tylko orderów

Zawsze bardzo mnie cieszyło i intrygowało, gdy mogłem wysłuchać opinii osób, które chciały zrewolucjonizować świat, nawet gdy się z nimi nie zgadzałem. Warunkiem był jednak ich idealizm. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Java w planach Intela

Prawie wszyscy producenci sprzętu i oprogramowania określili swoje strategie zarabiania na Javie. Czytaj więcej »

Poszukiwanie informacji

Dwa najbardziej rozpowszechnione typy danych to dane strukturalne i tekstowe; poszukiwanie informacji musi więc dotyczyć obydwu typów. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Milenijny Outlook

Outlook 2000 będzie znacznie lepiej wykorzystywał możliwości serwera Exchange. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Wielce przydatny ostatni Raport Computerworld 'Hurtownie danych' (wrzesień 1998 r.) zwrócił moją uwagę, poza zagadnieniami merytorycznymi, na sprawę współpracy informatyków kierujących informatyką w przedsiębiorstwach z przedstawicielami dostawców rozwiązań informatycznych. Czytaj więcej »

Najpierw wymowa

Zadzwoniła do mnie ostatnio pewna ważna osoba w polskiej informatyce. Rozmawialiśmy przejęci o pewnych problemach polskiej informatyki, a na koniec usłyszałem, że powinienem więcej pisać o informatyce (ponoć pisałem ciekawie, w co wierzyć mi się ni jak nie chce). Czytaj więcej »

Remanent poremontowy

Czas letniej przerwy wakacyjnej wiele firm przeznacza na remonty. Wiadomo, aura sprzyja, mniejszy ruch w interesie, więc można bez ujemnego wpływu na działalność co nieco zmodernizować. Czytaj więcej »

''Vitra(ż) po bitwie''

Przeżyłem przeprowadzkę biura. Przenosiny odbywały się o jedno piętro w dół, więc nie był to specjalny kataklizm. Ot, spakować kilkadziesiąt komputerów, odłączając kable zasilające i sieciowe, a także myszy, klawiatury i monitory, bo w transporcie gniazda mogą się wyłamać. Czytaj więcej »

Zdolność do zmiany

Zmiana jest warunkiem przetrwania. Ta ewidentna prawda bardzo powoli toruje sobie drogę. Zmiany, jakie u nas zachodzą, są niezaprzeczalne, ale powinny być bardziej konsekwentne. Czytaj więcej »

Rynek

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Powrót do macierzy

CSBI SA i QAD Eastern Europe Sp. z o.o. ogłosiły podpisanie umowy dotyczącej przejęcia przez QAD od CSBI wszelkich zobowiązań dotyczących obsługi polskich klientów użytkujących system MFG/PRO. Czytaj więcej »

Sieci

Marzenie o klastrach

NetWare 5 nie oferuje funkcjonalności wymaganej przez klientów korporacyjnych Czytaj więcej »

Na pohybel konkurencji

Na długo przed premierą Windows NT 5.0 Novell wprowadził na rynek piątą wersję systemu NetWare. Czytaj więcej »

Plusy i minusy NetWare 5

Kiedy bardziej opłaca się stosować NetWare 5 niż IntranetWare 4.11. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...